Ne računajte više da ćete nešto na šalteru pošte završiti na brzinu. Odvojte u svojim planovima za to pola časa a po nekad i ceo sat. Bilo da je reč o glavnoj pošti ili je reč o onim na periferiji grada.

Do pre izvesnog vremena redovi su bili rezervisani za dane kada stiže penzija i kada pristižu računi za plaćanje. Ono što je imalo da važi za dan ili dva, razvuklo se na još koji, a onda su se svi „dani gužve“ spojili, i sada ceo mesec, već od ranog jutra do zatvaranja, u poštama se uvija „zmija“ od ljudi koji strpljivo stoje u redu.
Ono što upada u oči jeste da se smanjio broj otvorenih šaltera „uplata – isplata“ tamo gde ih je bilo više, pa čak i u glavnoj pošti satima radi samo jedan, iako je špic. Računarski sistemi nisu ubrzali zadržavanje na šalteru od onog vremena kada se hemijskom olovkom upisivao konto u knjižicu. Zato je tu elektronsko plaćanje koje čak donosi uštedu na proviziji koju uzima pošta a koja u zbiru nije zanemarljiva. Sve veći broj korisnika ovog vida novčanih transakcija ipak nije smanjio redove u poštama, kako u Subotici tako i u drugim gradovima. Kakvo je stanje sada, oni koji su zaposleni ili zauzeti i kojima je dan prekratak, ne mogu više da računaju na to da će kroz poštu samo da protrče. Neka se naoružaju strpljenjem pa možda i nekom literaturom za čitanje.
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Nemam reci, sramota to je dovoljno……
Pošta u MZ Ker je već duže vreme zatvorena iz nerazjašnjenih razloga.Kerčani odlaze u poštu na Prozivci gde je ionako gužva i stvaraju samo još veću gužvu.Hoćemo da nam se ponovo otvori pošta!
Veliki broj ljudi je otislo iz Poste. Otud i nedostatak otvorenih saltera. Otisi ljudi u inostranstvo da rade za vise od 35 000.
Elektronsko placanje je jedino sto ima buducnost. I eventualno bankomati za uplate koji postoje na zapadu.
U postu idem samo u krajnoj nuzdi, npr. kada saljem paket, placam neke takse za dokumenta ili kastastar ili dazbine. Racun za mobilni i sve sto moze da se plati elektronski, placam putem e-bankinga. Nebrojeno puta sam zaticala guzvu na salteru poste, i to naravno u danima kada se isplacuje socijalna pomoc ili penzija. Medjutim, poslednjih mesec dana, konstatno je guzva, i to na Bajskom putu, u glavnoj posti i onoj kod skole I.G.Kovacic.Pretpostavljam da je i u drugim poslovnicama ista situacija.
Jeste, mi da plaćamo elektronskim putem, ne kažem lakše je, a gospođe na šalteru će da primaju platu iako ne rade sve nego samo jedna, eventualno dve. Zašto ne olakšati koleginici i posle ispijajte kafu do mile volje. Svi mi koji dođemo u poštu, došli smo zato što moramo, iako bi najradije bili negde napolju, šetali po ovim napokon lepim danima što su došli, a vi odradite svojih 7-8h pa idite kud vam je volja!
A to sto je guzva kod lekara, u banci, poreskoj, u marketima na kasi i td. to vam ne smeta??? Trebalo bi da otvore jos 100 posti da bi vi koji zurite mogli samo da protricite bez zadrzavanja!
Na Zapadu skoro da i nigde vise nema poste u klasicnom smislu. Postoje po kojejakavim prcvarnicama nekavi salteri koji preuzimaju poslove nekadasnje poste. Posta slabo donosi profit i prebacuje se u kioske gde uz novine lutriju i slicno obavljaju i postanske usluge kao uzgredni posao i malo usputne zarade. Pisma danas niko ne pise. Sve ide elektronskom postom. Firme, ustanove, preduzeca itd ne objavljuju vise svoje telefonske brojeve, nego iskljucivo svoju E-mail adresu. Deca u skoli nemaju vise nikakav rukopis i poznaju uglavnom stampana slova. Paketi idu preko multinacionalnih kompanija koje su mnogo brze i jeftinije od klasicne poste. Bankomati su tu u prvom redu radi oslobadjanja od ljudskog faktora. Bankomati i njima slicni razni automati, nemaju radno vreme, njih ne stiti nikakav sidikat, ne traze godisnji odmor, bolovanje ne poznaju, samo kratka popravka ili se jednostavno zamene, ne treba im nikakvo radno vreme, u funkciji su non – stop. Ne zale se na nisku platu niti njima treba mesecna plata. Tu i tamo kantica ulja, jedan srafciger i dovoljno elektricne struje. Na kasi u samoposluzi je obicno jedna kasirka jer je gazdi svejedno da li placate brzo ili sporo, njemu je vazno da uvece kada broji pazar kasa stima i da bude sto vise love. Ako vam se ne svidja izvolite kod konkurencije a tamo vas isto tako ceka dugacak red i samo jedna otvorena blagajna. Lepi moderni svet koji nam olaksava zivot i generise armiju nezaposlenih jer sve rade i resavaju automati i savremeni roboti. Oni koji su ostali bez posla mogu lepo na berzu rada da se raspitaju da li i gde ima posla. Tu ih tkodje ne docekuje ljudsko bice nego robot u vidu racunara, treba samo da pritisnu dugme za bransu u kojoj traze namestenje i za nekoliko sekundi stampac im isprinta cedulju sa adresama na koje mogu da se jave i zatraze posao. Kada bacim pogled u buducnost, drago mi je da sam blizi svojoj grobnici nego svojoj kolevci.
Meni je ovo sve van svake logike. Subotica vec bar 50 godina ima gotovo isti broj stanovnika, danas nekih stvari ima vise nego pre 30tak godina (benzinske pumpe, megamarketi, mozda i poste…) a sve je postalo odjednom tesno i malo i svugde se ceka na red pola sata a negde i mesecima (bolnica i to koja je gradjena pretpostavljam srazmeru tadasnjem broju stanovnika koji je isti kao danas). Ma kakvo titovo vreme, danas se nemilosrdno voze auti mnogoooo vise nego tada. I saobracaj je kolaps narocito kada padne kisa…
Na svim šalterima je gużva,sistem je spor i neefikasan. U nekim sferama je stanje malo bolje ,efikasnije se rešavaju stvari nego ranije.
mi smo u keru i peticiju pisali ali ipak su nam zatvorili postu,narod se pita samo kad triba platit porez.fala!
Nije mi jasno zasto tolika povika na postu,jesu guzve ponekad i sam cesto cekam u redu pola sata ili malo duze,ali gospodo sve se to moze platiti i u bilo kojoj banci,a njih ima i previse,da,ali onda trebe otici do centra grada jer su one sve tamo,a mnogi i zbog razlike od pet,deset dinara manje provizije u posti,zato idu u postu,nije posta kriva,nego lenjost mnogih ljudi…
Primer Posta kod Park Rajhl Ferenca:
Većinom slučajeva je gužva kod šalterea za prijem i slanje paketa, više puta se desila situacija da 1 ili 2 šaltera rade sa paketima, a pored na drugim šalterima nema reda i službenice ne rade ništa, posmatraju kako ljudi čekaju ponekad i 45-60 minuta… Verovatno njima nije „zadatak“ da rade i pakete, ali možda ne bi bilo loše da ipak dobiju i taj deo posla, u slučaju kad je kraj reda kod ulaznih vrata..