Na jednoj od najmodernijih farmi u selu Čantavir, iako se rashlađuju, krave muzare će zbog visokih temperatura ipak dati manje mleka
Na imanju Mikloša Balaše u naselju Čantavir nadomak Subotice blagostanje krava je na prvom mestu. Iskusni odgajivač zna da one ne mogu da izdrže ove tropske temperature i sve čini da im olakša letnju žegu. U senovitoj prozračnoj štali sa plafona nadstrešnice vise tri ogromna ventilatora veličine helikopterske elise i neprestano se okreću.
Čitav prostor je u blagoj izmaglici koju prave raspršivači vodene pare.
Na svakih nekoliko metara su žuti specijalni boksovi u koji su krave naučile da stave glavu kako bi krenula voda za pojenje. A, one kad „srknu” popiju 20 litara vode u gutljaju. Takođe duž štale postavljeno je i nekoliko velikih uspravnih četki, najlakše ih je uporediti sa rotirajućim četkama za pranje automobila, na koje se krave naslone i tada ih aktiviraju da ih češkaju po leđima.
Pod nadstrešnicom je prijatno, nekoliko stepeni hladnije nego u dvorištu, ali 200 krava muzara i ovu temperaturu jedva izdržava. Branislava Pantelić, savetnik stočar u Poljoprivrednoj stručnoj službi kaže da je za krave gornji prag tolerancije temperatura od 24 stepena: „Sve preko toga je za njih toplotni stres, kada one celokupnu energiju ulažu u opstanak, ne jedu, ne prave mleko i nema reprodukcije.” Uostalom, krava je ozbiljna fabrika hrane, za litru mleka ona mora da popije četiri litra vode, što znači da joj dnevno treba najmanje 110 litara vode, pri čemu njen organizam 400 litara krvi „propumpa” kroz vime. Ona ne voli ništa što remeti njen ustaljeni ritam, a sadašnja temperaturna iskakanja su daleko iznad njene granice podnošljivosti.
I ovi podaci su dovoljni da se sa više poštovanja odnosimo prema litri mleka na svom stolu, pogotovo što je da bi se ono proizvelo uložen i ogroman trud stočara. Mikloš Balaša dobro zna da zbog ovih vrućina njegove lepo negovane holštajn krave neće dati 4.500 do 5.000 litara mleka, što je njihov dnevni prosek, već bar između 10 do 15 odsto manje. Da bi smanjio štetu, svake godine ulaže u opremu koja doprinosi dobrobiti krava. Raspršivači vodene pare, ventilatori, rotacione „češkalice”, automatsko čišćenje poda štale svakih nekoliko časova, samo su deo tih ulaganja. Steone junice su u posebnom boksu koji se nadzire kamerama, a telad u trećoj štali koju rashlađuju ventilatorima. I, pored svega, kravama je i dalje teško i toplo i Mikloš Balaša, ali i njegovi sinovi Tamaš i Tihamer ne izbijaju iz štala. Tu su i ćerke Timea i Teodora da pomognu kada treba. Ipak, gro poslova je na glavi kuće Miklošu koji je jedno od najsavremenijih poljoprivrednih gazdinstava stvorio od prvih 20 krava koliko je imao 1986. godine. Danas je na njegovom imanju oko 450 goveda, a uz svojih 100 hektara, obrađuju 150 hektara državne zemlje i još toliko su uzeli u zakup od starih domaćinstava. To, naravno, ima i svoju cenu. Mikloš ustaje u pet časova i nadgleda mužu koja traje tri sata, i isto to ponoviće i u večernjim časovima. „Po ovoj vrućini teško je i nama, a kamoli kravama. Noćas u 23 časa je otišao veterinar, davao je infuziju kravi, ne možemo odmah da utvrdimo da li je bolesna ili se pregrejala, i moraš stalno da je nadgledaš”, priča Mikloš. Razgovor za „Politiku” upravo prekida poziv veterinara, sa kojim se dogovara oko daljeg negovanja krave.
S druge strane, Mikloš Balaša navodi da su trenutno vlasnici krava muzara na litri mleka u minusu tri dinara. Mleko ekstrakvaliteta, a sa Balašine farme samo takvo stiže u mlekaru, plaća se 35,20 dinara, ali to ne pokriva ulaganja. „Pre dve sedmice Centralna asocijacija proizvođača mleka Vojvodine predala je zahtev i ministru poljoprivrede i „Imleku” kao našem najvećem otkupljivaču. Tražili smo da nam država isplati sva zaostala dugovanja, da se dodeli jednokratna pomoć od 10.000 dinara, da se koriguje otkupna cena mleka, uz još nekoliko zahteva. Mi smo pomoć tražili kako bismo do kraja avgusta mogli da kupimo kabastu hranu dok još nije skočila cena. Suša je i izvesno je da neće biti dovoljno hrane i to će sigurno usloviti pad proizvodnje od 30 do 40 odsto”, kaže Balaša. Za sada, nikakav odgovor nisu dobili.
Lepo nek drzava ukine tih 300 miliona dinara koji se svaki mesec izdvajaju za botove kojih je i ovde 70% foruma da bi se ublazile posledice sushe. Botovi cisto sumnjam da dahcu i da se pregrejavaju.