Ulaskom u tu napuštenu kuću nailazi se na sedmoricu mladih ljudi, od kojih dvojica jauču , drugi na kakvom takvom srpskom objašnjava da imaju temperaturu , da su tu nekoliko nedelja i da nemaju šta da jedu. Jedan od tih koji su bolesni leži na krevetu. Kuća u kojoj se nalaze je pored same Tavankutske šume.

Kuća u kojoj se nalaze je, od strane jednog od migranata, Sinana, opisana kao kuća koja se nalazi u „DŽANGL“ (Džungla).
Dok jedan od ovih ljudi koji se predstavljaju da su iz Pakistana objašnjava da je već tri puta deportovan iz Mađarske i da će opet pokušati prelazak, njegov saputnik nas gleda iz prikrajka sa ozbiljnijom povredama nosa i ruku.
Upitan šta mu se desilo, odgovara kratko (paleći cigaretu Bond) -„Hungari dog gard polismen“.
Jasno je da je pri pokušaju ilegalnog prelaska iz Srbije u Mađarsku zadobio ove povrede.


Dobro zamaskiran ulaz u dvorište ove, nekada domaćinske kuće, skriva te ljude od pogleda ne tako čestih prolaznika. U prikrajku nekadašnje kuhinje gori vatra, okolo su naslagane cigle. Iznad vatre greju ruke i govore.
Dok se vodio razgovor sa petoricom, šesti je ležao i čas buncao, čas nešto govorio. Sve vreme lice sa ožiljkom i „bond“ cigaretom je šetao okolo ne skidajući telefon sa uveta.
Mahamad, kako se predstavio mladić koji govori srpski, na pitanje zašto ne borave u prihvatnom centru koji je za njih izgrađen i gde mogu da dobiju i hranu i negu, samo je kratko odgovorio – NE.

Daljnja pitanja u vezi ovoga su bila suvišna možda čak i opasna.
Možda je već i suvišno ponavljati da se meštani opravdano plaše kako za svoju imovinu tako i za bezbednost, ponajviše bezbednost svoje dece. Na delu putanje kojom se kreću ovi ljudi kreću se i meštani svih starosnih dobi. Sa prvim mrakom u ponekim staračkim domaćinstvima ljudi se zaključavaju čak i po danu – ljudi se plaše.
Strah je opravdan jer niko ne zna odakle odjednom toliki priliv migranata upravo na potezu od Gornjeg Tavankuta do Čikerije.
O svemu je obavešten gospodin Vojnić Mijatov Tomica predsednik saveta MZ „Tavankut“ koji je izneo da je već stupio u kontakt sa nadležnima i da se u cilju sprečavanja ove situacije već preduzimaju konkretni koraci.


KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Šta rede vlasti ,ko su ti ljudi , kako mogu da borave na teritoriji Srbiji ,uz to i uzurpirati tuđu imovinu. Kakva je to pravna sigurnost u Srbiji ,pravo na svoju imovinu , zaštitu građana koji plaćaju razne poreze iz čega se financiraju sigurnosne i ostale službe u državi ?
Pravo na osnovno ljudsko pravo kretanje niko ne moze da zavrani pa ni ti megi
Gospodina Vulina treba zvati možda ih on ubedi…
Totalno pogresna politika oko pitanja migracija koju vodi drzava.Mesto da im olaksamo odlazak u Madjarsku,mi ih teramo da ostaju po prihvatnim centruma,tako da Madjarska drzava je smanjila broj migranata koje prima na dnevnom nivou.Plasim se da ce takvom politikom broj migranata biti udvostrucen u Srbiji u odnosu na sadasnji broj a onda nek se spreme svi za razne probleme koji oni donose.
@ANONIMNI, kako ti shvataš osnovno ljudsko pravo na kretanje?!
Da možeš da prđeš preko koje god granice želiš i da uđeš u kuću koju želiš?
Pa, ko te to učio?
@Anonimni
Al’ zato pravo ulaska u državu može da se zabrani!!! Nemaš dokumenta, dakle NE POSTOJIŠ – prema tome MARŠ NAZAD!!!
U tri lepe p.m. više i ovi potencijalni teroristi i Vučić sa njegovom praznom pričom.
Kad dođu izbori rešimo se više za svagda i zauvek i Vučića sa ostalom BANDOM ratnohuškačkih političara i ove arapsle terorisričke necivilizovane stoke.
Bilo da je Vučić ili Mučić svi su oni marionete..Ako ti Rosa „kuću“ bombarduju ti bi ostao u njoj? Budimo realni, nisu oni krivi oni samo ne žele da poginu.
….raznovrste bolesti nam donesu…ko zna sta im je…sto ih ne oteraju u Bgd pa tamo nadlezni prolaze pored njih…
Od kada nemamo vojsku nemamo ni granicu .Mislim da sam kompetentan po tom pitanju jel imam skoro sedamdeset godina iskustva.rodio sam se na granici ziveo na granici cak sam i vojsku sluzio na granici{68Grcka} Mi smo imali Reonske strazare Patrolne strazare,Zasede i slicne duznosti .Nismo sedeli u karauli niti u kaficu.Danasni cuvari granice nalaze se svugde sem na granici.Sva sreca ovde su madjari stavili zicu ali tamo gde ulaze migranti nema zice a bogami ni cuvara granice.Nemogu da verujem da preko granice predje grupa od pedeset ljudi a da ih niko nevidi.
Jebemti državu u kojoj bagra radi šta oće, ulazi gde oće, kreće se bez ikakvih papira, obija i ugrožava tuđu imovinu bez ikakvih posledica ! A mene će da kazni pandur ako nemam ličnu kartu kod sebe !
@ zorandjala
Prema obe UN konvencije iz 1951/57 g. o ratnim izbeglicama, dozvoljeno je izbeglicama iz zona ratnih dejstava da prelaze granicu u SUSEDNE drzave van granicnih prelaza i bez dokumenata. Posto se u zemljama koje su u susedstvu Srbije ne vode ratovi, prelaz drzavne granice van granicnog prelaza i bez dokumenata je ilegalan i kaznjava se po zakonu. Barem bi tako trebalo da bude. Zasto se ilegalni, stihijski i masovni prelazi tolerisu u pojedinim Evropskim zemljama je ocito pitanje politike, i zakulisnih radnji o kojima mi mozemo samo da spekuliramo i nista vise. Pausalno objasnjenje da je u pitanju HUMANOST pada u vodu jer je ocito rec o selektivnoj humanosti, koja kao takva iskljucuje samu sebe i nije nikakva humanost, osim sto se jedino moze nazvati lazna ili pseudo humanost. Po toj selektivnoj humanosti jedan Pakistanac je ugrozen i zasluzuje svaki vid pre svega materijalne pomoci dok jedan recimo Balkanski Rom to ne zasluzuje, i on se hapsi i proteruje. Hocu da kazem sa vojskom ili bez nje granice danas nigde ne cuva vise vojska, nego iskljucivo politicari koji slede neke svoje interese a narodu ih objasnjavaju da je to zbog politicke korektnosti i humanosti.
Nisu ovo nikakve ratne izbeglice, to je jedna velika islamizacija evrope, dirigovana iz amerike, a sve zarad slabljenja EU.
Jedine ratne izbeglice su iz sirije a to se vidi jer su prisutne cele porodice.
Kod afganistanaca I pakistanska nema ni jedna žena ili dete. Sve I jedan su radno I vojno sposobni, I niko od njih ne želi da bude registrovan u srbiji I mađarskoj, dobar deo njih I ne želi da se registruje ni u nemačkoj.
I jeste istina da su to većinom potencijalni teroristi!!!
Anonimni ajde lepo idi kod sefa Sorosa i prenesi mu da tu necete praviti s**nje, bolje da se pomiri s tim. A sto se slobodnog kretanja tice, jel se ti kreces bez pasosa i licne karte???
uvesti gradske patrole,angazovati lovce pa nek patroliraju.
dati im ovlascenje da mogu pucati i ubiti ako treba.
placati ih iz fonda za migrante.