Laban: Nije se desio nemio događaj!

Poštovani gospodine Žigmanov,

Obzirom na otvoreno pismo kojim ste se obratili predsedniku SNS i premijeru gospodinu Vučiću, primorani smo da Vam u ime odbornika SNS u Skupštini Subotice, svedoka događaja koji ste označili kao povod Vašeg obraćanja, i u ime GO SNS-a u Subotici, javno odgovorimo.

Na poslednjoj sednici Skupštine grada, nije se desio „nemio događaj“ u kojem ste, kako ste naveli u pismu, Vi kao odbornik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, bili izloženi napadima odbornika Srpske napredne stranke. O tome nedvosmisleno svedoči tonski zapis jučerašnjeg zasedanja Skupštine, a u to se mogla uveriti javnost Subotice prilikom direktnog prenosa skupštinske sednice.

Bogdan Laban
Na jučerašnjoj skupštinskoj sednici Vi ste, gospodine, na nedopustiv način kao i svaki put do sada, zlupotrebili skupštinsku govornicu i u Vašem već prepoznatljivom maniru dozvolili sebi pravo da sve što se ne poklapa sa Vašim stavovima, bude okarakterisano, sa Vaše strane, kao „nacionalističko“ i kao „pokušaj ugrožavanja Hrvata“.

Nije Vas zadovoljilo to što ste u pismu izneli gomilu najobičnijih neistina, već ste ih proglasili pretnjama „kakve Hrvati u Vojvodini davno nisu doživeli“. Nedostojno za poslanika, stranačkog prvaka.

Kada je u pitanju Vaše pominjanje Srba u Hrvatskoj, zašto ne podsetiti, gospodine Žigmanov, da Vaša matica i dalje nije primenila svoju međunarodnu obavezu da obezbedi srpskoj nacionalnoj manjini da slobodno, u službenoj upotrebi, koristi svoje pismo, ćirilicu, kao što to imaju pravo Hrvati na celoj teritoriji AP Vojvodine?

Treba li Vas podsetiti da je pre samo 26 godina na teritoriji današnje Hrvatske broj Srba bio toliki da su činili 24% od ukupnog broja stanovnika, a da ih je danas svega 4%? Treba li Vas podsećati da, sa druge strane, pripadnici vaše nacionalne zajednice na teritoriji Republike Srbije sa svega nekoliko đaka mogu da otvore odeljenje na svom maternjem jeziku? Da iz gradskog budžeta izdvajamo milionske svote novca kako bi obezbedili vanlinijske autobuse koji prevoze nekolicinu dece koja se školuju na hrvatskom jeziku od kuće do škole? Gde je ta „ugroženost kakvu Hrvati odavno nisu doživeli”, kako rekoste na jučerašnjoj sednici? Gde bismo stigli kada bi i Srbija nekome negirala pravo na slobodno nacionalno određivanje kao što to vi, gospodine Žigmanov, negirate Bunjevcima?

Rešavanje zajedničkih problema i napetosti u hrvatsko-srpskim odnosima traži političare koji su istinski tome posvećeni, na razini koja ne prepoznaje licemerje i frustracije. Svi znaju da ste, gospodine Žigmanov, Vi u svojoj karijeri „sveprisutni državni službenik“, kao direktor Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, član Upravnog odbora nedeljnika „Hrvatska riječ“, potpredsednik Saveta Vlade Hrvatske za Hrvate van Hrvatske, član svih organizacija i tela sa hrvatskim predznakom koje se finansiraju iz javnih budžeta Srbije, itd.

„Povišenog tona, iznesenih pretnji i nasrtaja na slobodu govora“ od strane članova SNS-a na jučerašnjoj skupštinskoj sednici nije bilo, i to i Vi znate, kao i javnost Subotice. Slobodni smo da Vam kažemo da SNS neće dozvoliti da je ni na koji način optužujete za, kako rekoste, „program političkog kastratizma“, a Vaša konstatacija da „kadrovska politika koju SNS vodi sliči situaciji za vreme Informbiroa“ izrečena u istom danu kada ste se obratili pismom stranačkom lideru tog istog SNS-a tražeći zaštitu od njega, dovoljno govori o vama i stepenu Vašeg licemerja.

Pogled na stolicu u zdanju Narodne skupštine, gospodine Žigmanov, očigledno Vam je zamaglio pogled na lokalni parlament i vaš postizborni angažman u njemu. Imajte sada to dostojanstvo o kojem ste govorili i nemojte Vaš izborni neuspeh u Vašim medijskim nastupima nazivati „slučajem drastične isključenosti Hrvata iz struktura mjesnih vlasti u Subotici“.

„Treba imati dostojanstvo, ne nuditi se svima na političkoj sceni. Treba imati u vidu da, kada su došli predstavnici SNS, došlo je do derogiranja nekih prava, napetosti između Republike Srbije i Hrvatske, to se negativno reflektuje na naša prava i položaj. Videli smo da bi u datom političkom trenutku platforma DS nama osigurala neku vrstu perspektive“, govorili ste pre izbora, gospodine Žigmanov, a onda ste na izborima platili ceh za svoje političke odluke u vreme predizbornog koalicionog delovanja. Imajte sada to dostojanstvo da platite cenu svojih pogrešnih političkih poteza, a da pritom ne uvlačite u sukob sve pripadnike hrvatske nacionalne zajednice sa kojom, na lokalnom nivou, SNS teži da gradi dobre odnose. S poštovanjem

Bogdan Laban, predsednik

 

 

Subotičke novine



KOMENTARI

  1. Faki kaže:

    Koli ti je sastavljao ovaj odgovor da mi je znati.

  2. STeve kaže:

    Problem sa Bogdanom je isti kao i sa vecinom seljacina koji nisu svesni sebe

  3. zorandjala kaže:

    Bez obzira na teznje da dokazujemo svoja nacionalna shvatanja ,da smo uvek u pravu i da samo nasa nacija ima za pravo da je u pravu.Laban nista nije rekao a da to nije istina.Svako ima pravo na svoj stav ali ovaj Zigmanov ima neku cudnu retoriku koja me neodoljivo podseca na nekog ko je to radio pre osamdesetak godina, zato ga se verovatno slabo secamo, On je koliko se secam pomogao svom vodji da unistava sve koji nemisle kao on.Ljudi ostavite se nacionalizma mi ipak moramo da zivimo zajedno.

  4. Baco kaže:

    Sredstva ne izdvajate vi nego svi poreski obveznici, ako ste na vlasti ne znaci i da su i sredstva vasa

  5. stormwatch kaže:

    @zorandjala

    Cek gospon Zorane, do sada ste upravo vi bili jedan od najjacih zagovornika toga da samo vi i vama slicni govorite istinu i da ste najpametniji, otkud sad ovakav fantastican zaokret kada su nazadnjaci na prevaru zauzeli Suboticu?

  6. freelancer kaže:

    Nisam pratio prenos skupštine, nisam niti slušao tonski zapis (više i ne živim u mom RODNOM gradu), već sam reakcije oko ovog pitanja pratio samo putem interneta…
    Nameće mi se zaključak da su medjunacionalni odnosi OZBILJNO narušeni, čak na najlošijem nivou od kada Suboticu znam. A šta je uzrok tome?
    U konkretnom slučaju, Žigmanov je pokazao nesposobnost, NEDORASLOST, političku nezrelost da se na mudar, dostojanstven i INTELIGENTAN način zalaže za interese Hrvata u Subotici, naročito u okolnostima prikrivenog pa i otvorenog (razne neformalne pročetničke grupe u gradu i okolini) SRPSKOG NACIONALIZMA!
    Sa druge strane, Šaban je tipičan reprezent VELIKOSRPSKE politike. Potkrepiću to i sa nekoliko konkretnih brojeva…
    U svom „saopštenju“, Šaban navodi podatak koliko je Srba živelo u Hrvatskoj PRE rata, a koliko sada. E, pa LAŽEŠ Šabane!!!
    PREMA ZVANIČNIM POPISIMA, situacija je malo drugačija. Broj Srba u Hrvatskoj po godinama popisa:

    – 1931. – 18,5%
    – 1948. – 14,38%
    – 1953. – 15%
    – 1961. – 15%
    – 1971. – 14,2%
    – 1981. – 11,6%
    i konačno
    – 1991. – 12,15%

    1991. godine, tadašnja SR Hrvatska, je imala 4.784.265 stanovnika, OD TOGA – 581.663 stanovnika koji su se izjašnjavali KAO SRBI!
    S tim u vezi, pitanje za Šabana, ko su onih preostalih POLA MILIONA stanovnika Hrvatske, koje je Šaban proglasio Srbima?
    Drigo pitanje, da li Šaban zna, da iako je Srba u Hrvatskoj oduvek bilo tek nešto inad 10%, DA SU SRBI u organima vlasti, uprave, društveno-političkim organizacijama, javnim preduzećima, bili ZASTUPLJENI sa preko 30% na nivou cele Hrvatske! Ugroženi?

    ISTINA JE da je po popisu iz 2011. u Hrvatskoj evidentirano samo 186.633 Srba, što čini svega 4,63% ukupnog stanovništva…
    S tim u vezi, pitanje za Šabana, ZAŠTO JE TO TAKO???
    ILI
    Da li je RSDB (republička služba državne bezbednosti) Hrvatske, POČEV od 1988., podbunjivala I NAORUŽAVALA Hrvate u Srbiji ili je to bilo OBRNUTO????
    Da li su Hrvati u Srbiji organizovali POBUNU sa ciljem teritorijalnog pripajanja delova Srbije Hrvatskoj ili je bilo OBRNUTO?
    Da li su Hrvati, Slovenci i ostali želeli „veliku“ Hrvatsku, Sloveniju, Bosnu itd i tražili KONFEDERACIJU da bi OPSTALA Jugoslavija ili OBRNUTO???

    Subotica je oduvek bila VIŠENACIONALNI i višekonfesionalni GRAD. Veliko GRAD, Šabane!!!
    Zar ti se ne čini da upravo Srbi ne vrše POLITIČKO ETNIČKO ČIŠĆENJE, politički genocid (svega drugačijeg) u Subotici, a bogami i u Vojvodini od 1988.???
    Ne čini ti se???!!!
    Super, Šabane… Biće da je to onda samo „obična“ FAŠIZACIJA!!!

  7. Insajder kaže:

    Laban se nekome ruga da je na drzanim jaslama, a taj iz stranke u stranku, sa funkcije na funkciju! Pandur koji je vozio polovnog stojadina preko politike se opasno obogatio. Ni obraza, ni ideologije, ni morala, ni postenja. Jedan obican politikant i preletac. Eto, ko je Laban dr Bogdan!

  8. KUM kaže:

    Eto, krenula su da se prebrojavaju krvna zrnca, sramota. A evidentno je da se par likova bori oko masnog kolaca i lozi stado. Po meni je Subotica najlepsi Srpski grad, bas zato sto se ljudi ne primaju mnogo na te suplje price.

  9. biskup kaže:

    Da nije i ovaj Šaban „doktorirao“ kao i Suzana Kujundžić Ostojić čiji doktorat nikad niko nije vidio osim komisije…..

  10. samo da konstatujem kaže:

    da je reakciju Zigmabova bila opravdana. Incident se dogodio. A vi kako hocete.

  11. Daddy kaže:

    @freelancer

    Al si ti pun govana!

    Lazes skoro ko ustaski popo.

  12. Daddy kaže:

    @zorandjala

    Postovanje gospodine!

    Drago mi je da vidim da komentarisete pa se nadam da pobedjujete tu ruznu bolest.

    Vi ste ovde retko posten covek, ovi ostali ko da samo znaju lagat el pravit se ludi ko @Baco a sto je najgore to ji tako uce u crkvi ko sto su i prija 75 godina. Tad su i dicu ubijali, popo njim kazo da „bog“ kaze da je u redu ubit dite starije od 7 godina ako nije katolicko. No djavolove sluge su ubijale i dicu mladju od 7 godina te ce sad Stepinac bit nagradjen da bude svetac.

    Jako su izrodi ponosni na svog popu, triba pazit da ne dodju na vlast jer su zdravo krvolocni.

    Nadam se da pobedjujete tu ruznu bolest.

    Najbolje zelje.

  13. Daddy kaže:

    @zorandjala

    Sitim se mog tetka Mimike kad vidim da komentarisete. Bijo je zdravo dobar i tetak i covik! (samo da vas podsetim otkud vas znam)

  14. Daddy kaže:

    Ovde ocigledno i placeni komentatora ima, da ne kazem botova. Pitam se sta vam oni iz lipe vase stavljaju u sendvice? Zakljucujuci po nekim komentarima puno govana poliveno sa sosom od proliva.

    Bar tako zvucite.

  15. Daddy kaže:

    @biskup
    „““Da nije i ovaj Šaban „doktorirao“ kao i Suzana Kujundžić Ostojić čiji doktorat nikad niko nije vidio osim komisije….. „““

    Dobar ovaj internet svaki nikogovic moz sanjat da je sta god oce.

    De nam kazi koji si ti kurs zavrsio „biskupe“?

  16. ko su svi ovi ljudi? kaže:

    @Daddy

    vaši komentari nepobitno potvrđuju navode freelancera o tenzijama aktuelnog režima. Vi samo potvđujete nacionalističke i fašističke stavove onih koje branite, da toga verovatno niste ni svesni. Kao što verovatno niste svesni da ste vašim kometarima uvedili većinu u ovom gradu.

    Gospodin Žigmanov može da citira vaše komentare kao nepobitan dokaz da su njegove tvrdnje statusa Hrvata tačne. Evo ima ih crno na belo na internetu.

    Može Laban još pet demantija da pošalje, džaba, kada ima vas da ga branite.

  17. Ivković - Ivandekić kaže:

    freelancer vrati se molim te pranju sudova samo si za to sposoban a i to je upitno umesto što ovde lupaš.

  18. Ivković - Ivandekić kaže:

    freelancer i tu si? Mali moj samo ideš i copy-paste svoje komentariće..Ooo da li si to usamljen kod kuće? ili te opet niko ne sluša pa moraš ovde biti šerifčić?

  19. Dva u jedan kaže:

    @Freelancer, ti si ozbiljno bolestan! Ko je rekao: „Ja sam svoj zadatak izvršio, Jugoslavija više ne postoji“? Mesić ili Milošević? Hrvat ili Srbin? Samo to odgovori (sebi). Odakle ti obraza da tako lUpetaš, Hrvati, Slovenci i ne znam ni ja ko hteli da SAČUVAJU Jugoslaviju, a Srbi hteli da prave „VELIKU SRBIJU“!? Ma nemoj! Zato su akademiku Dragoslavu Mihajloviću na mitingu 91. u Beogradu kada su tenkovi išli na Vukovar zviždali kada je rekao da je sa Jugoslavijom gotovo i da treba razmišljati šta će biti sa Srbijom? I zato su ovacijama dočekali magarca sa dva grama mozga RADETA ŠERBEDŽIJU kada ih je palio: U kojoj mi zemlji živimo? JUGOSLAVIJIIII – vikali su! Kako se zove naša zemlja? JUGOSLAVIJAAAA!!! Hoćemo li da branimo Jugoslaviju? HOĆEMOOOO! Onda je ta konjina posle otišao pa pričao isto što i ti, da je Srbija rušila Jugoslaviju i da su Srbi hteli „veliku Srbiju“!

  20. Daddy kaže:

    @ko su svi ovi ljudi?

    „““@Daddy
    vaši komentari nepobitno potvrđuju navode freelancera o tenzijama aktuelnog režima. Vi samo potvđujete nacionalističke i fašističke stavove onih koje branite, da toga verovatno niste ni svesni. Kao što verovatno niste svesni da ste vašim kometarima uvedili većinu u ovom gradu.
    Gospodin Žigmanov može da citira vaše komentare kao nepobitan dokaz da su njegove tvrdnje statusa Hrvata tačne.

    Ja se drzim istine i istorije dok vi lazete punim ustima i svesno. Zovete nasu vladu, politicare (pa cak i mene) nacionalistima i fasistima. Pomazete u sirenju netrepljivosti medju ljudima u svejedno nemila vremena.

    Ako istorijske cinjenice nekoga vredjaju taj bi trebao da se iskreno zamisli pred ogledalom il ode kod doktora.

    Isprovociran zlocudnoscu, laganjemn i izazivanjem nacionalne netrepljivosti od strane Zigmanova i jos nekih botova i bolesnika ovde postavio sam svoje iskreno i istorijom podrzano misljenje da bih koristeci nedavnu istoriju upozorio ljude u koje zlo ce ih takvi jednokolosekni politicari i slepa vera u crkvu koja Isusa samo koristi ko mamac ispred gomile slepoumnih vernika za / da bi se prikrili genocidi to jest sistematsko i nasilno pokatolicenje ljudi i kod nas i u svetu.

    Da ne spominjem da se to kao radi u ime Isusa pa cak i nas samih.

    Ne mogu da zamislim Isusa da bi imo ista sa katolickom crkvom. Kod mene on predstavlja dobro a ne genocide i ostala zla koja se cine u njegovo ime, to jest pod zastitom katolicke mantije.

    Nedavni (1994 g) genocid u Rvandi je isto organizovan i izveden od strane katolicke crkve. U klanju i kasapljenju „800.000 ljudi za 3 meseca“ katolicke vernike su predvodili katolicki popovi „i“ casne sestre. Klali i kasapili su cak i katolicke vernike koji nisu hteli da kolju druge ne-katolike.Vatikan je nedavno priznao zlocin i „izvinuo se“.

    http://www.blic.rs/vesti/svet/uputili-izvinjenje-katolicka-crkva-u-ruandi-zali-zbog-uloge-u-genocidu/gjv52qz

    Isto su katolicki popovi krvozedno klali i kod nas u WWII a krstitelj zlocina ce bit nagradjen, postat ce svetac?!

    Pitam se dal ce nagradit glavnog popu u Rvandi, i cime?

    Pokusaj genocida sto je vec vise od 100 godina u toku nad bunjevackim narodom, a opet kolo vodi katolicka crkva, ne izgleda ni vredan spomena u poredjenju sa stradanjima u WW II kod nas i 1994te u Rvandi, al ipak se broji.

    Pa dal se tu odnak ko na moje reci vredja il na istinu?

    Nacionalističke i fašističke stavove tradicionalno i na zalost i dan danas gaje hrvatski desnicari (reklo bi se po komentarima da ih ne fali ni u Subotici).

    Intersantan clanak, posebno onaj deo „od 41 do 45“.
    http://www.blic.rs/vesti/politika/ustaski-pir-u-splitu-hrvatski-oficiri-traze-da-se-ozakoni-poklic-za-dom-spremni/ed65n4q

    Ovo vam je smesan pokusaj da prebacite nacionalisticku i fasisticku cud na koga ste vec napali, u ovom slucaju gospodina Labana, nasu vladu pa cak i mene.

    Puc ce vam taj lumbalon ko i proslih puta, nego sto napravite neverovatno mnogo zla.

  21. Volimljude kaže:

    @freelancer,nadam se da ste se odselili na drugu planetu, da sa ostalim fašistima delite svoja krvoločna uverenja. Btw, briga nas obične smrtnike, žitelje ovog grada, za prepucavanja lokalnih lezilebovića.

  22. freelancer kaže:

    Zaista nerado repliciram na odgovore na moje komentare. Šta sam imao reći, napisao sam već. I mislim da pojedine reakcije idu u prilog mom stavu, budući da odgovori na moj komentar prelaze na nivo ličnog vredjanja, pljuvanja, a sve to NARAVNO u nedostatku racionalnih argumenata. Da ne pominjem nedostatak ELEMENTARNOG vaspitanja, obzirom da nikada nisam nikoga VREDJAO zato što mi se nečiji stav nije dopadao, već sam ili izneo kontra-argumente ili naprosto ćutao…

    U komentaru sam naveo da je Žigmanov političar-AMATER. Bolje reći POLITIKANT. Kako upotrebiti drugi izraz za čoveka, koji koristi svaku glupost za političku manipulaciju, koji pravi problem tamo gde ga NEMA, a nema KAPACITETA da interese grupe kojoj pripada (stranke, jer nisu SVI Hrvati u Vojvodini njegove pristalice) zastupa sredstvima i na način kako se to čini u demokratskim zemljama… A MOŽE, ima uslova.

    Što se pak Šabana tiče, osim što sam izneo čvrste ARGUMENTE da čovek laže, moglo bi se još mnogo toga… Od ČINJENICE da čovek menja stranke zbog LIČNOG INTERESA, materijalne koristi, funkcije i benefita, do one da je i na sadašnjoj funkciji NE ZATO da bi štitio i radio za interes SUBOTICE, već za lični…
    U ozbiljnoj sam sumnji i u pogledu REGULARNOSTI njegovog akademskog obrazovanja, a POSEBNO zvanja, budući da NI U JEDNOM naučnom časopisu nisam našao NI JEDAN priznati naučni rad dotičnog (a kamoli više) koji je NEOPHODAN da bi se uopšte PRISTUPILO proizvodjenju u naučno zvanje. Uostalom, primer PREDSEDNIKA DRŽAVE, ministra policije, gradonačelnika Beograda, ministarke saobraćaja i da ne nabrajam (morao bih pola vlade i više od pola nižih aparatdžika), svi ti primeri, uključno ŠABANA govore o profilu, mentalnom sklopu, namerama i činjenju ljudi koji VAMA kroje sudbinu. Meni NE.
    Postoji MNOGO primera kojima činjenično, argumentovano i DOKUMENTOVANO (dakle, dokumentima) mogu da potkrepim da je u pitanju POLITIČKI genocid mišljenja, apsolutno nametanje jednoumlja i ideologije temeljene na najcrnjim temeljima ŠOVINIZMA i nacionalizma… Srpskog naravno… A treći Njutnov zakon se još kako može primeniti na društvene odnose. Svaka akcija izaziva REAKCIJU. Samo totalni DEBILI ne shvataju da će im se to, pre ili kasnije, obiti o glavu…
    P.S.
    Da, i informacija za „zabrinute“, ne živim u Srbiji. Kada je onomad Milošević došao na vlast, rekao sam na javnom skupu: „Ovaj će nam se na****** majke!“ Bila je to 1988. godina… 2012. godine, kada su neoradikali zajašili, sa sve Nikolićem i Vučićem, nisam ništa rekao. Spakovao sam se i otišao. Zauvek. Mogu se eventualno vratiti u RODNI grad, po državljanstvo, ali ne srpsko. Njega sam se odrekao.

  23. Megille kaže:

    Sad ću ja pitat gosp Labana gde su Hrvati iz Vojvodine ?Gde je nacionalna struktura Hrvata iz Vojvodine ? Zašto nema Hrvata , Mađara i ostalih nesrba proporcionalno njihovom broju u policiji ,carini i drugim telima državnih službi? Gde su nestali Hrvati iz grada Subotice gde su još nedavno bili večinsko stanovništvo. Uostalom dali Laban zna da mu sunarodnjaci javno govore da su oni sada večinski narod u Subotici ,pa da im ni bunjevci više ne trebaju ,kamoli Hrvati. Heloo Laban nisu svi vesla sisali u ovom gradu. A svako upoređenje sa srbima iz Hrvatske je deplasirano jer Hrvati u Vojvodini nisu se pobunili protiv Srbije i nisu ratovali ,o razliku u Hrvatskoj što su to ćinili srbi -koji uostalom nisu ni Srbi već su Vlasi ,ali eto i danas ih Laban instrumentalizira i zloupotrebljava protiv Hrvatske države kao što je to činio Milošević…

  24. Ha ha ha kaže:

    Majmuni jedni.Niste bili i ziveli u Hrvatskoj.Niste proterani.A podaci koliko je Srba bilo u Hrvatskoj ne znam ko vam je dao
    DAO VAM BOG ISTA PRAVA,KAO STO SRBI IMAJU U HRVATSKOJ
    .STO PRE TO BOLJE

  25. Runolist kaže:

    Megille, baš si se dobro prisetio. Ni H od Hrvata u državnim službama, a danas, bome, ni u popisu stanovništva. Raspala se i rapsodija o nacionalnoj strukturi Vojvodine i Subotice… brzo su zadnjih desetina godina uništene sve fabrike, privreda koja je zapošljavala… a sve prisvojile pridošlice… pa eto, potiho se priča da je naš nadasve obrazovan pridsidnik najveći zemljoposednik u Vojvodini i to na zemlji koju još nisu vratili u procesu restitucije… Da, isti onaj koji tvrdi da Bunjevci nisu ni Sloveni ni Srbi a bogme ni Hrvati… c.c..c…cccc A tu neko spominje fašizam??? Ta to ti je buraz najcrnji srednji vek! Još malo pa će spaljivati i na lomači bre!

  26. Runolist kaže:

    Baš sam hteo zaključiti današnji dan, kad si se ti kiselo nasmejao. Ako aludiraš na nacionalna prava Hrvata, onda od ništa niko im ne može mnogo uzeti. Šta bi bilo da su protiv Srbije ratovali… sigurno ne bi bili amnestirani. Ipak je, složićeš se, život posle balvana i puške puno bolja opcija od zatvora. To da su Srbi proterani iz Hrvatske … malo morgen. To vas je vaš vožd pozvao u Srbiju da bi pokazao kako hrvatska vojska progoni (do zuba naoružanu) srpsku nejač… Pa to progonstvo možete njemu zahvaliti i to što ste zalud ratovali. Inače, mnogo smo se udaljili od teme: uostalom, koliko Hrvati prava ostvaruju u subotičkoj skupštini govori opisivani događaj i obraćanje Žigmanova. Dok vam je služio, dotle je sve bilo u redu, a čim ima nešto negodovati, odmah se preti… proziva, traži odgovornost. G. Nasmejani, gde je četrdesetak hiljada Hrvata iz Srema? Držiš da oni nisu prognani nakon Šešeljevog govora u Kukujevcima??? Koja oni prava sada ostvaruju u Sremu? Više ili manje od Srba u Hrvatskoj?

  27. Posmatrač kaže:

    Podaci koje je napisao freelancer su iz Saveznog zavoda zabstatistiku bivše Jugoslavije. Ovo za 4% u Hrvatskoj je podatak njihov. Imate to sve na internetu. Čovek nije ništa netačno napisao.

  28. Subotica kaže:

    @runolist

    Kako si se ti nalupao gluposti???Fali ti nesto u Srbiji ? Pravo da pises na hrvatskom jeziku?Da ti dete slusa nastavu na hrvatskom? Table ulica na hrvatskom? Dira te neko ? Pita li te neko sta si ? Sve Vam je ovde servirano na tacni.Ja Srpkinja i ti Hrvat imamo ista prava ! Od severa do juga Srbije.Idi u Hrvatsku Vasu lepu pokusaj da zivis kao Srbin Pa onda ovde lupetaj! Sram da te bude!!! Zadojeni ste ,iskompleksirani i bolesni od mrznje! Neka vam je Bog u pomoci! Ja mogu samo da vas zalim i nista vise!

  29. Nikad Robom kaže:

    Bogdan Laban -citat ‘„Treba imati dostojanstvo, ne nuditi se svima na političkoj sceni. Treba imati u vidu da, kada su došli predstavnici SNS, došlo je do derogiranja nekih prava, napetosti između Republike Srbije i Hrvatske, to se negativno reflektuje na naša prava i položaj. Videli smo da bi u datom političkom trenutku platforma DS nama osigurala neku vrstu perspektive“, govorili ste pre izbora, gospodine Žigmanov, a onda ste na izborima platili ceh za svoje političke odluke u vreme predizbornog koalicionog delovanja. Imajte sada to dostojanstvo da platite cenu svojih pogrešnih političkih poteza, a da pritom ne uvlačite u sukob sve pripadnike hrvatske nacionalne zajednice sa kojom, na lokalnom nivou, SNS teži da gradi dobre odnose. S poštovanjem ‘ citat završen -Čista diskriminacija prema strankama koji nisu hteli da budu u koaliciji sa SNS ,pa ispada da ni u opozicji ne smeju da budu a kamoli da kritiziraju aktuelni subotički politički režim. Gde je tu sloboda mišljenja i govora kada se sa takvom žestinom se napada predstavnik hrvatske stranke koji javno iznese svoja mišljenja za skupštinskom govornicom. Po Labanu Žigmanov sada treba da plati svojih pogrešnih političkih poteza ,A gde su tu ljudska prava ,jer ako nisi sa Labanom -SNS -om onda češ biti diskriminisan a u suprotnom nagrađivan.Halloo .

  30. Daddy kaže:

    @Nikad Robom

    Da te samo vide Mirko i Slavko, podrzavas ustasko ponasanje, jak si ti partizan.

    Zigmanov je vredjo i lago ko i uvik i to precutkujete neki ovde a sto su se ljudi usudili civilizovano necivilizovanoj stoki da odgovore to napadate.

  31. Runolist kaže:

    @Subotica
    Draga Subotico, nakon pljuvanja setila si se Boga. Napokon, bilo je i vreme. Kao prvo: svaki čovek ima pravo na svoje mišljenje – a ovde na ovom forumu iskazano mišljenje ne znači da si automatski i Hrvat… iskazati mišljenje je jedno od osnovnih ljudskih prava kao i izraziti se nacijom koju osećaš kao svoju. A moje mišljenje je – bio ja Hrvat ili ne – da mogućnost pisanja na hrvatskom jeziku, nekoliko ulica napisano trojezično, nekoliko školskih razreda bez hrvatskih udžbenika… ne čini nikoga Hrvatom. Vi Srbi samo bi ste hteli na najjeftiniji način rešiti se omraženog hrvatskog ljudskog prava – prava na naciju, veru, pismo, materinski jezik… a ne da te na pijaci zapitkuju ‘šta je to kruh’? jer ako već hoćeš jesti kada kupuješ, traži (h)leb – (h)lebac!
    Kao drugo, pročitaj (ako je na ćirilici) Deklaraciju o osnovnim ljudskim pravima pa ćeš saznati šta sve fali iz tvog niza po čemu su Hrvati u Srbiji jednaki sa Srbima. To što na papiru neko napiše odu jednakosti kao ti sada? A gde je prirodno pravo Hrvata na sopstveno mišljenje o tome? Valjda je važno kako se oni u Srbiji osećaju, a ne ono što jedna Srpkinja o tome misli?!. Dobro preispitaj sve to pa se opet javi. Inače, i naziv ti je previše pretenciozan, jer se iz aviona vidi da Suboticu nikada nećeš osećati svojom.

  32. punisher kaže:

    Cime se grupa budala bavi u sred puste?ko je kome sta rekao ili nije, umesto da se bave ekonomijom, industrijom, odlivom populacije, javna bezbednost, saobracaj, kriminal (dobro, time se bas i bave) tj. poslom za koju su i placeni i to debelo. Zato je i grad postalo jedno veliko selo, gde par domacih i import seljaka za*ebava sve ostale

  33. Megille kaže:

    @ punisher . Ova tema je već davno deplasirana iz usta jednog vojvođanskog pevaća Đorđe Balaševića -Jebo ih voz koji ih je doneo. I ti još od takvih očekuješ ekonomiju i industriju ?

  34. Daddy kaže:

    @Runolist

    Kazes:
    „““na lomači bre“““

    Pa ti si Srbin „bre“! Mnogi ne smete tri kolena unazad da pogledate jer cete se osramotiti pred drugim „veliko Hrvatima“ otkrivsi da vam je deda il pradeda ustvari Srbin, Bunjevac, Madjar, Italijan, Turcin …

    Po tvojim recima dole onaj ko ne priznaje drugom pravo da se izrazi nacijom kojim se oseca je fasista, sto bi znacilo da si i ti fasista, iako od onih glupavijih, jer:

    Kazes:
    „““Kao prvo: svaki čovek ima pravo na svoje mišljenje – a ovde na ovom forumu iskazano mišljenje ne znači da si automatski i Hrvat… iskazati mišljenje je jedno od osnovnih ljudskih prava kao i izraziti se nacijom koju osećaš kao svoju. „““

    Licemeru, pa ti negiras to isto pravo Bunjevcima:

    „““Da, isti onaj koji tvrdi da Bunjevci nisu ni Sloveni ni Srbi a bogme ni Hrvati… c.c..c…cccc A tu neko spominje fašizam??? Ta to ti je buraz najcrnji srednji vek! Još malo pa će spaljivati i na lomači bre!“““

    Jos samo ako te mogu pitat:
    I Zigmanov ne priznaje Bunjevce, dal je po tvom odnak i on fasista?

    ps
    Kladio bi se da tvoj deda nije Hrvat zato si tako i glasan.

  35. Runolist kaže:

    Klađenje ostavi za Baš Čaršiju i šibicare, a šteta što se mešaš u ono što ne razumeš. A da ne razumeš o kom se piše i kako i zašto samo jedna opaska: onaj citat gore u kojem se spominje ‘neko’… e.. taj neko ti je tvoj predsednik nadasve obrazovani Nikolić, jer je on u subotičkoj Gradskoj kući svojevremeno ove godine baš tako kazao pozdravljajući najnoviju svetsku naciju: bunjevce – rečima da oni nisu ni Hrvati ni Srbi, ni Sloveni…. A svi bunjevci o sebi misle da znaju šta su, jedino to ne zna Nikolić koji je i njihov predsednik – pa to tebi ne miriše na fašizam? Nisu ni jedno, ni drugo, nisu zapravo ništa ali su dobri kada Hrvate treba deliti… Hrvate se svom silom raslojilo na sve i svašta pa i na bunjevce samo da ih manje ima, pa je tako Žigmanov postao predsednikom stranke od 3,5 Hrvata… naravno, da bi morao ući u neku kombinovanu koaliciju koja bi vlastima odgovarala. Što se tiče njegovog poimanja nacije Hrvat, on sebe drži Hrvatom pa ima pravo ceniti jesu li bunjevci bunjevci ili Hrvati što su donedavno i bili sve dok im srpski vožd nije kazao da su oni bunjevci pravoslavne vere. Eto na taj crni srednji vek mislim…. ako budem dalje pisao još ćeš puno što šta pročitati a to ti se tek neće svideti. A što se tebe tiče, mislim da si vrlo vrlo neinformisan.

  36. Daddy kaže:

    @Rubnolist

    Nauci prvo svoju pravu fasisticku istoriju pa ako ti se rodjeni preci ne zgade odnak idi pljuvat druge narode.

    Drugo, Ne bi Hrvatska drzava ni postojala danas da Kraljevina Srbija nije napravila katastrofalnu gresku i spasila Hrvatsku od nestajanja 1918te godine tako sto je formirala Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca, jer:

    Bilo je odluceno na Londonskom dogovoru 1915te god da Dalmacija i jos neki krajevi danasnje Hrvatske idu Italiji a ostalo je htela da uzme Austrougarska.

    Pricali bi Hrvati danas Italijanski i Madjarski a od Hrvatske drzave ne bi postojalo ni H da vas Srbi nisu spasili.

    Tako da ne smrdi tu. Bolje nam kazi o ustaskim logorima za ubijanje dece od kojih su se cak i okoreli SS-ovce zgrozavali i koje Hrvatska danas uzaludno pokusava da izbrise / sakrije od istorije.

    Koliko li je fasista ovde kad ovakvi kao @Runolist dobijaju pluseve? No znamo neke i sami, Stormshit, Megille, Aleksa …

  37. Daddy kaže:

    @Runolist

    Nisi nam reko sta ti je dida, Srbin, Bunjevac, Madjar, Italijan, Turcin, Jevrej, Rom … ?

    Mi u Srbiji slobodno mozemo da kazemo sta nam bio dida, zar vi u vasoj lipoj ne smete?

  38. Runolist kaže:

    @Daddy,
    Turčin je vaš deda, s obzirom na pravo prvenstva svakog paše kada se udavala srpska devojka… Tu temu bolje ne produbljujmo. A što se fašizma tiče, pogledaj album sa izložbe poštanskih maraka objavljen u Beogradu početkom II. rata u kojem se Srbija naveliko hvali kako je prva u Evropi rešila židovsko pitanje, očekujući od brkice pohvalu za učinjeno. Pretpostavlja se da ste židovsko pitanje rešavali milovanjem…. kao i uvek. A sad – ćao, ćao…

  39. burduš kaže:

    već je ode kogod kazo da je ovaj daddy opižđen čovik.fantazira o paganiji i nekim totalno bolesnim stvarima iz istorije.Eto kako Srbija od Bunjevca mož napravit majmuna.

  40. strucnjak kaže:

    Runolist Pa daleko vi katolici imate vise Turske krvi jer su vas turci satirali,a pod turcima se pravoslavlje sirilo i oni nisu dirali pravoslavce,vec su ih dovodili severno od Save I Dunava.A te pase koje pominjes nisu bili etnicki Turci vec poturceni Srbi,tako da nije bilo mesanja etnickih Turaka sa srbima.Za razliku od vas katolika koje su stvarno etnicki turci silovali oko 160 godina.Pod turcima su srbi bili povlasceni i dovodjeni na teritorije koje su ociscene od katolika.
    A sto se tice Drugog svetskog rata,tacno je da su kod nas Jevreji prvi ocisceni,ali samo zato sto ih je bilo toliko da si mogao sve da ih stavis pod jedan maslacak,mogao si na prste da ih prebrojis pa su ih i ubili za jedan dan.Ali te Jevreje nisu ubijali Srbi vec Nemci,pa nemacka uprava je jedino i bila uspostavljena u Beogradu,samo zato sto Srbi nisu hteli da ubijaju jevreje,pa su to morali Nemci sami,za razliku od Hrvata i Madjara koji su se sami javili da dobrovoljno u Hrvatskoj I Madjarskoj ubijaju Nemce.A kad pricas o fasizmu treba reci da Hrvati i Madjari nisu imalu nijedan antifasisticki pokret,nijedan,ta dva naroda su u potpunosti bila na strani fasizma.Za razliku od Srba koji su imali dva antifasisticka pokreta,uostalom nadji na internetu izjavu Izraelskog ambasadora koji je rekao da je cela Srbija u drugom svetskom ratu bila na pravoj strani.Za razliku od Hrvatske i Madjarske koje su cele bile na pogresnoj strani,toliko o tome koji narod je antifasisticki a koji su fasisticki.

  41. stormwatch kaže:

    Smesno je da daddy i ostali otpad komentarise fashizam i nefashizam, a potice od onu stranu drine koja je pravila gradjanski rat protiv Muslimana 1995. , granatirala jedan grad Sarajevo tri godine (najduze granatiranje jednog grada u istoriji ratovanja), a o genocidima na prostorima Bosne, pocevsi od Srebrenice pa desetine ostalih manjih mesta, bolje ne pocinjati, samo da napomenem da je to sve bilo blagosivljano od pravoslavnih Popa koji su dobro zaradili na gradjanskim ratovima devedesetih prodajuci mrznju i podele. Samo nesto se ne prica o tome….svaka prica ima dvi strane.

  42. strucnjak kaže:

    Ispravka kod jedne recenice Hrvati I madjari su dobrovoljno ubijali Jevreje ne Nemce, njima su ljubili cizme

  43. strucnjak kaže:

    stormwatch
    Evo ga stormwatch lokalna budala ovog portala,prica o nekim izmisljenim genocidima,a pripada jedinom narodu u istoriji covecanstva koji je imao logore za istrebljenje dece,ne ljudi vec dece(Jasenovac,Stara Gradiska).Vidis istorija ne pocinje od 91 vec mnogo ranije ako zelis da razumes razloge konflikta devedesetih,morade da razumete sta se desavalo na obim prostorima mnogo ranije.U srebrenici nije stradalo nijedno dete,zena ili starac pa to ne moze biti genocid,zlocin da a ne genocid,Ali i to je zlocin koji ja uredjen od strane jednog ogranka vojske rs a nije bilo nikakve naredbe niti plana od strane drzave kao u slucaju NDH gde je trebalo pobiti ceo jedan narod e to se zove genocid.Ponosan sam sto pripadam narodu koji nikad nije imao logore za istrebljenje ljudi za razliku od tvog naroda.A kad pricas o antifasizmu ja jos cekam da mi navedes jedanprimer gde je tvoj narod imao antifasisticki pokret,ali naravno njega nece biti jer. ga tvoj narod nije imao
    Sto se tice popova pa koliko samo imas katolickih popova u drugom svetskom ratu koji su bili u ustaskom pokretu,od monstruma fra Filipovica Majstorovica koji je svojerucno ubijao do Stepinca.I kakve veze uopste Hrvati imaju sa hriscanstvom s obzirom da njihovi popovi slave Pavelica bukvalno kao svog sveca,drze mu misu svake godine,dok se ceo civilizovani svet grozi ustasa vasi popovi ga slave.

  44. amacak kaže:

    „stručnjače“, jevreji u mađarskoj su potrpani u vozove i odvedeni u konclogore, od kojih koliko znam nijedan nije bio u mađarskoj, tek kada je horti smenjen državnim udarom 1944 godine. do tada ih je horti, takav kakav je bio, štitio kao mađarske građane i odupirao se nemačkim pritiscima da se „jevrejsko pitanje“ u mađarskoj „reši“.

    što se hrvata tiče oni jesu imali antifašistički pokret. pogledaj spisak poginulih na sutjesci.

    što se „drugog srpskog antifašističkog pokreta“ tiče njihov antifašizam se na čudan način ispoljavao klanjem muslimana (poturčenih srba) po istočnoj bosni i pomaganju okupatoru u borbi protiv partizana. čizme je nemcima ljubio i nedić. takođe, upravo je malobrojnost jevreja u srbiji i bila razlog zašto je antisemitizam bio slab. u mađarskoj, pa i subotici, bilo ih je više i bili su daleko natproporcionalno zastupljeni među vlasnicima fabrika i kapitala u odnosu na ostale.

  45. u inat svima kaže:

    …stormwatch..????Koji si Ti ………KOMAD …. Budaletine!!!…Pravi si…

  46. stormwatch kaže:

    @strucnjak @u inat svima

    Opa, pogodismo zicu konacno. Znam ja gde boli. Nemojte vi meni pricati i srati o Jasenovcu prvo, jer sam ja izgubio tamo vise rodbine nego sto vas dvojica znate imena ljudi da nabrojite napamet u vasim zagorelim govnjivim glavama. Drugo, ceo svet je gledao devedesetih sta su radili vasi prekodrinci, deo regularne JNA i paravojne jedinice, nemojte meni tupiti i serkati o tome sta je istina a sta nije, niko od vas nema cistu savest niti ciste ruke, a pogotovo rehabilitacije cetnika koji su pocinili masu zlocina nad Srpskim (i ostalim) narodima.

  47. Dva u jedan kaže:

    @Runolist, to što si napisao je ogavno širenje srbomržnje i ponavljanje stereotipa o Turcima koji su imali pravo prve bračne noći sa Srpkinjama, pa smo tako Srbi, kao, SVI potomci Turaka! Ajde, bogati. Da malo znaš istoriju znao bi da to baš nije bilo tako i da je turski teror nad Srbima počeo tek posle neuspele opsade Beča 1686-1688., i istorijski relativno kratko trajao, a da su najnovija genetska ispitivanja pokazala da Srbi imaju manje od 6% turskih gena. Pošto su vaši grofovi švapski, kojima ste služili i bili pokorni punih 1000 godina, imali pravo ne samo prve bračne noći sa Hrvaticama, nego i pravo kad god im padne na pamet, bilo bi zanimljivo saznati koliko vi germanskih gena imate? S obzirom da su vas jahali 1000 godina. Čini mi se, kako se ponašate, poneki više nego što je imao sam Hitler!

  48. strucnjak kaže:

    Strucnjak
    Ponavljam Hrvati nisi imali niti jedan autohtoni antifasisticki pokret,svi antifasisticki pokreti na teritoriji Hrvatske su bili srpski,ustanak u Srbu 99 %Srba.Tacno je da je bilo casnih Hrvata u partizanima,ali njihova brojnost je minorna u procentu sa ukupnim brojem partizana,i u procentu sa ukupnom velicinom hrvatskog naroda,vecina je bila na ustaskoj strani,a oni casni su presli u srpski antifasisticki pokret.Antifasizma na ovim prostorima ne bih bilo da ga nisu Srbi pokrenuli.
    Kada je rec o cetnicima pa da su cetnici bili saradnici okupatora ne bi glava Draze Mihajlovica bila ucenjena od strane Nemaca,vec bi on kao Pavelic sedeo u Beogradu i imao svoj Jasenovac,a da ne pominjem da su ga kao antifasistickog borca odlikovali americki i francuski predsednik.Tacno je da je bilo cetnika koji su cinili zlocine(koji izgledaju smesno u poredjenje sa zlocinima ustasa),oni su uglavnom bili u Crnoj Gori I Hercegovini i nad njima Draza nije imao nikakvu kontrolu,tako da je svaka jedinica cetnika samostalno na svoju ruku nastupala,to je jedan i od razloga sto su cetnici izgubili.Drazu ne mozes dovesti u vezi ni sa jednim jedinim zlocinom da on direktno stoji i za toga,pa ni komunisti nisu mogli da mu nadju nijedan zlocin ni saradnju sa okupatorom vec je bio osudjen iskljucivo za borbu protiv komunista.Da ne pominjemo ono spasavanje americkih vojnika zbog koga su Nemci spalili brojna sela kao znak odmazde.Cetnici su saradjivali samo sa italijanima,najvise u Dalmaciji i ta saradnja je dobra jer je spasili hiljade srpskih zivota,jer su se Italijani toliko zgrozili zlocina ustasa da su sami otvoreno stali na srpsku stranu.Meni baba jos prica kako su ih Italijani hranili i stitili od ustasa.Iako su i oni bili okupatori,ali igrom slucaja su zavrsili kao zastitnici srpskog naroda.Ove takozvane cetnike devedesetih ne bih ni pominjao jer oni nemaju nikakve neze sa onim cetnicima isti je slucaj I sa ustasama.
    Sto se tice Nedica,ne moze se nikako porediti njegovo i hrvatsko sluzenje okupatoru,Ustase su hteli da sluze okupatoru dobrovoljno,a Nedic zato sto je morao.Prosto mu je stavljen uslov ili ces ti biti na celu marionetske vlade pa ce biti samo 100 000 mrtvih Srba ili cemo da stavimo nekog Nemca pa ce da bude 500 000 mrtvih Srba,i covek se normalno zrtvovao da spase sto vise srpskih dusa,i svako normalan bi u njegovoj situaciji ucinio isto,iako je znao da ce na kraju rata ko god da pobedi biti oznacen kao izdajnik.Nazalost Jevreje nije mogao da spasi,za njih nazalost nije bilo milosto od strane Nemaca,ali je bar mnogo Srba mogao da spasi sto je I ucinio.

  49. srbenda iz b.topole kaže:

    .@.strucnjak..Pa moram da priznam da ste pogodili zicu .Evo da vam ja ispricam nesto u vezi toga .Tito umire ….. al jos kobajagi nije umro , a ovi direktori iz nase firme uveli neko dezurstvo( mislim da je to vazilo iza sve ostale firme )Dok su moji prijatelji iz dosade igrali saha , ja poceo da cunjam po knjigama u policama koje su bile naslagane po abcedi komunisticke mitologije!!U Jednoj od njih (nazalost ne mogu se setiti naziva knjige )bio je pun naziv svih proleterskih brigada iz bivse drzave .. ali mi je bila vazna ona o proletrskim brigadama hrvatske.I da vam vise ne duzim sastav je bio neproprcionalno sa nacionalnim sastavomPrva da almatinska 82%SRBI a ostalo Hrvati …aaaa Sada pogledajte naziv Dalmatinska!!! .. 70 godina posle rata hrvati pripisuju sve zasluge sebi a Srba nigde..Nastavak sledi!!

  50. srbenda iz b.topole kaže:

    ..@.strucnjak..U vezi vaseg stava o saradnji Srbskih cetnika u Lici i Dalmaciji Sve je tacno do 12 jula 1942.( petrovdan)Na petrovdan te godine partizani OPET SRBI..(Nase budale)ubise iz zasede 12 talijanskih vojnika Kod Petrovog sela i pobegose u shumu.. Od toga momenta Talijani se totalno promenise i okrivise sve srbe za to .. od tada pocinju i ubistava sa njihove strane,paljevine kuca…itd..U mojoj porodici sa majcine strane talijani su u kuci zapalili moju pokojnu prabaku Latinku , bila jadna slepa i nije uspela pobegne!!Totalno ste u pravu kad kazete da Draza nije imao kontrolu nad cetnicima izvan Srbije.. jednostavno to je bila borba za goli zivot pa ko se kako snadje!!

  51. srbenda iz b.topole kaže:

    ..@..strucnjak .. a u vezi Nedica su podeljena misljenja.Tamo negde pred ovo ratno sranje kod nas, kolega i ja povezemo trojicu stopera kojima se kola pokvarila kod hotela u Topoli.Rec po rec dodjodmo i do Nedica ( bio nesto aktuelan u novinama tih dana)Celo vreme onaj stariji covek je cutao , kako smo se priblizili njihovim koshnicama ( napasali pcele u shumi kod m. beograda)Stari rece .. deco nista vi ne znate ..pa nas je nedic spasio ustaskog noza kod mesta Klenak (pripadalo ndh)Stigao je nocu u crnim kolima i pregovarao sa ustasama da nas puste.I Uspeo niko ne zna cenu trgovine .. ali se zna da su ga komunisti bacili koroz prozor za uzvrat!!

  52. srbenda iz b.topole kaže:

    .@.. strucnjak .. sto se Draze tice on je zrtva svoje vojnicke poslusnosti i kodeksa… Da je bio kao i Tito ( sa kojim se sreo nekoliko puta ) on bi ga .. cisto iz prakticnih razloga trebao likvidirati … aliiiii neeeee… Oficir je nesto potpisao kada je dobio oficirsku sablju na akademiju u francuskoj( slucajno .. bas slucajno ..zajedno sa sharlom de golom)Kako mu se Tito oduzio , znamo !! A da je bio saradnik ne bi mu se supruga nalazila u logoru na banjici skoro godinu dana !!

  53. zorandjala kaže:

    Ja imam specificno misljenje o drugom ratu naime.Jedino rusi su se borili protiv fasista bar na europskom tlu .Englezi su sa Cercilom do 44 bili u podrumima ,Francuza je toliko malo bilo protiv nemaca da je to bilo zanemarljivo.Tek 44 kada su Rusi krenuli u ofanzivu i ostali veliki antifasisti su svatili da metak zaustavlja nemce.Sve zemlje u europi su imale vise muke sa svojim izdajnicima i gladnim komsijama nego sa fasistima.Zar je u Jugoslaviju trebalo slati vojsku pored Ustasa i Hortijevih fasista sigurno nije jel su ovi bili i temeljniji i suroviji.Ko;liko je europa bez Rusije ubila nemackih vojnika?Hrvata je vise poginulo na istocnom frontu nego u jugoslaviji ali oni zbog toga nasmeju napadati ruse.Tito se sa Staljinom posvadjao jer se bojao za hrvate koji su rusiji objavili rat.Da nije tako verovatno bi danas Split boi Ivangrad a Rijeka Aljosinburg.Docice vreme za prebrojavanje ko je gde bio jos je rano.

  54. srbenda iz b.topole kaže:

    ..@.. strucnjak .. a sada zavrsavam u vezi draze.Negde 78-9 za novu godinu .. u baru hotela panonija sedimo u drustu sa covekom (bivshim prijateljem ) koji u nastupu pijanstva vadi dve stveri iz dzepa! Amerikanski Srobobran ( novine)i ono najvaznije poternicu ORIGINALNU.. sa likom dvojice otporasa .. Draza i Tito na istoj poternici .. nagrada 100.000-hiljada rajh- maraka.. Pa ako je saradnik cemu poternica .. cemu nagrade? .. cemu hapsenja?.. Draza je bio vodja jugoslovenske grupacije cetnika .. Ustabu je imao i muslimane…. samo se to zaboravlja … jel je lepse reci da su komunisti bili ti koji se borise protv nemaca.. ( samo nake objasne ko je oslobodio Loznicu )Imam mnogo toga da kazem na temu draze ali sam vec oduzeo mnogo prostora i vremena administratoru..pozdrav!!

  55. Srbin iz Subotice kaže:

    Kad već pričaš o tome – nije sporan Dražin antifašizam nego zločini četnika u građanskom ratu protiv komunista. Ne zločini nad partizanima nego nad civilima. Masovna ubistva, pljačka…Puno je ostalo svedoka o zločinu prema sopstvenom narodu (da ne idemo dalje). Koliku je kontrolu imao Mihajlović, to je od slučaja do slučaja ali većinom je to bila banda koja je sejala teror i zulumćarila gde je prošla ili čak u svojim selima ako su tamo stolovali. Čast izuzecima koji su zaboravljeni zato jer se svi žele amnestirati. Slično je bilo u Bosni u zadnjem ratu. Lokalni komandanti na svim stranama bili su uglavnom ološ koji se ničeg nije libio.
    Posle je sledila odmazda komunista, to je već drugi deo priče.

  56. srbenda iz b.topole kaže:

    ..@ srbin..Paaaaa…..iskreno .. ne znam sta da ti odgovorim, osim da nam se podaci razlikuju!!!…………..Nego ….bas bih voleo da mogu vidim, sta bi neki nasi ( uslovno receno) radili na Drazinom mestu???? ….!!! .. Bilo bi zanimljivo!!!

  57. Megille kaže:

    @ Daddy. Čitajući nebuloze ‘antifašista , nacionalista i takozvanog mirotvorca’ Daddy -ija stiče se utisak da on kao iz puške šalje paljbu na Mađare ,Hrvate i njihovih predaka nazivajuči ih fašistima. Znakovito da istovremeno Nemce -Austrijance ne spominje u svojoj priči kao da oni nisu učestvovali u II ratu. Postavlja se pitanje da li na ovaj način se slaže sa njihovim postupcima za vreme drugog svetskog rata ili je posredi nešto drugo. Naime za vreme drugog svetskog rata svi pripadnici rajha su bili na strani brkice. Te postrojbe su porušili celu Europu i Sovjete nanevši im užasne ljudske i materijalne gubitke od kojih ni danas ne mogu da se oporave. Smatram da na ovaj način pogođeni su svi diskutanti na ovom forumu koji su nemačkog-austrijskog porekla kao njihovi preci jer nisu ravnopravni sa mađarskim i hrvatskim fašistima. Ili je zbog ‘dobrog’ osnosa velike vođe sa Berlinom ta tabu tema se ne sme pominjati zbog raznih špende što od Nemačke očekuju. Ponosan srpski narod ? Malo morgen . Proterali 700000 Nemaca-Austrijanaca ,oteli im kuće ,zemljišta i fabrika u kojima još i dan danas stanuju-uživaju…

  58. srbenda iz b.topole kaže:

    .@.. megille….. Gospodine dragi … kad pocinjete pricu ko je koga isterao iz domova ili iz svojih kuca , bilo bi posteno da bar pokuste da pocnete pricu iz pocetka..Da vas ne bi zamarao, molim vas pogledajte snimak na You-tube..pod nazivom Masakr u Pancevu snimak Gottrfid Kesse 1941….ili Pancevo; Srdjan Bozovic,streljanje na zidu pravoslavnog groblja!!Mozda ce vam biti jasno razlog zbog kojeg su Nemci inace svi LISTOM clanovi Folkdojcerskih organizacija bili izvrgnuti takvom tretmanu..Inace vam mogu sasvim dobronamerno reci kazivanje moje pokojne majke o o dlasku nemacu a i o drugoj vrsti pripadnika Nemacke zajdnice u banatu !!(Ali o tome u sledecem delu naseg “eventualnog’ razgovora!!)

OSTAVITE KOMENTAR