Bakarno doba je poznato po otkriću bakra, a da bi poboljšao svojstva bakra čovek je dodao kalaj i dobio bronzu, zbog čega je i sam nesvesno zakoračio u bronzano doba. Kasnije je otkrio i gvožđe (gvozdeno doba). Malo po malo čovek je povećavao broj materijal sa kojim je radio i od kojeg je pravio. Kamen je uvek aktuelan ali je otkrićem betona u velikoj meri zamenjen. Danas se u sferi građevinarstva javlja veliki broj materijala nastalih kao kombinacija osnovnih elemenata organskog i neorganskog porekla.
Beton se najčešće kombinuje sa čelikom (armaturom) što daje posebno dobre statičke rezultate koji se mogu videti na više lokacija u gradu. Međutim u kombinaciji sa betonom stidljivo ulaze i drugim materijali u građevinarstvu, staklo ili stiropor. Cilj je uvek isti, pronaći rešenje koje će omogućiti lakšu i bržu gradnju, bolju toplotnu i zvučnu izolacioju, nehidroskopnost, ali i da se pri kombinacijama zadrže dobra mehanička svojstva.
Ukoliko se beton meša sa granulama stiropora nastaje “laki beton”, čija je masa mnogo manja u odnosu čist beton. Stiropor mu daje lakoću, ali i dobru toplotnu izolaciju, stim da ne utiče na ono ključno: mehanička i statička svojstva. Taj sistem se trenutno može primetiti na gradilištu “Profita” u Matije Gupca, gde se pri izlivanju međuspratne ploče koristi ovaj materijal.
jedna SUBOTICKA firma koja se iskljucivo bavi proizvodjom stiropora je jos pre 10 godina kombinovala stiropor (granule) sa betonom, npr. za izlivanje betonskih ploca i to jos reciklirani stiropor. 🙂
koji je odnos granule /c ement i voda ??