Frankl István: Emlékezések
Március 11-én hajnalban leégett a színház. Előtte való este Kubelik Jean hangversenyezett benne, még zúgtak a művészi akkordok, pár óra múlva lángokban állt.
A tűz a nézőtéren üthetett ki, mert a színpad később gyulladhatott meg, miután a színtársulat ruhatárát sikerült még idejében az ablakokon át az utcára kidobálni. A tűzoltók tehetetlenek voltak, nem volt elég víz, sem Niagara-fecskendőjük. A színház egész belseje porráégett, a falai és a pár év előtt készült vasbeton kupola és tetőzet maradt meg belőle.
Ez a vasbeton kupola-tető mentette meg a Pest szállodát, mert a vasbeton kupola mintegy beborította az égő színházat, a vasbeton tűzfalak pedig elzárták a tűz továbbterjedését a Pest padlására. A vasbeton kupolát dr. Zielinszky Szilárd tervezte és építette meg, az a jeles vasbeton tervező, aki annakidején a palicsi partfalra is tett ajánlatot, de azt drágálták és mellőzték. A színházkupola építését Zielinszky pályázat mellőzésével kapta meg, mert olyan tekintélyes szakember volt a vasúton technikában, akivel kartársai, az akkori magyar mérnökök nem versenyezhettek.
dr. Zielinszky Szilárd
A szépmultú színház tehát befejezte életét, talán megérezte az elkövetkezendő éveket és nem akarta, hogy deszkáin az idegen múzsa szólaljon meg. Élt hatvan évig, deszkáin megfordultak a dicsőmúltú magyar színészek összes nagyjai, Szentpéteritől, Laborfalvi Rózától Jászai Mari és Prielle Cornéliáig, Nádai Ferenc és Pethes Imréig. Paulay Ede, a budapesti Nemzeti Színház később nagynevű igazgatója, mint fiatal vidéki színész kétízben volt szerződött tagjai a szabadkai színháznak. Első felesége szabadkai nő volt, Gvozdánovics Júlia, Gvozdánovics István és Varga Ágota leánya, nekem anyai ágon nagynéném. Júlia ellenállhatatlan vonzalommal viseltetett a színpad iránt, családja ellenzése dacára búcsút mondott a szülei háznak, a kényelmes, gondtalan otthont felcserélte az akkori vidéki színészek sovány kenyerével. A művészi szikra azonban benne volt Júlia lelkében, rövid időn belül felküzdötte' magát annyira, hogy a kolozsvári Nemzeti Színház csillagai közé tartozott, Felekinével, Komlósi Idával, Bulyovszkynéval osztozott a babérokon.
Mikor Paulay Ede Budapestre a Nemzeti Színházhoz került, Júlia is követte oda, szerződött tagja lett ő is a Nemzeti Színháznak és az volt 1880-ban bekövetkezett korai haláláig. Családja itthon annakidején megtagadta, mert abban a korban itt a felfogás olyan volt, hogy szégyennek tekintették, ha egy úricsalád tagja színésznő lett. Egyedül édesanyám – aki első unokatestvére volt Júliának – és aki megértéssel volt minden művészi és irodalmi dolog iránt, tartotta fent vele a rokonságot.Levelei, melyeket édesanyámhoz intézett, ma is megvannak családi irataim között. Keserű hangon emlékezik meg ezekben a családról, mely őt kitagadta és a szív leggyengédebb érzelmeivel társalgott leveleiben édesanyámmal, – mint ahogy irta, egyetlen rokonával.
Blaháné – A szabadkai színpadon lett Kölesi Lujzából Blaháné, aki 1866-ban szerződött tagja volt Sipos Károly színtársulatának. Ennek a társulatnak volt a téli idényben karnagya Blaha János, aki tulajdonképpen az akkor Szabadkán állomásozott Lichtenstein herceg dzsidás ezrede zenekarának karmestere volt. Abban az időben a lovasezredeknek is volt zenekaruk. Kölesi Lujza akkor viruló tizenhatéves szépség volt, a zeneértő karmester felismerte benne a művészi tehetséget, hozzálátott zenei kiképzéséhez. Jóval idősebb volt Lujzánál, ennek dacára a színtársulatnál beszélgetni kezdték, hogy az öreg karmester beleszeretett szép, fiatal tanítványába. Kölesi Lujza felesége lett Blahának – életrajzírói szerint – hálából, azért hogy tanította. Blaha nem volt magyar ember, így nem a magyar népdal, hanem a koloratur énekesnői szakmában képezte ki feleségét. Mint zeneszerző nejének dalokat irt német szöveggel, egy ilyen dalát: »Schőne Damen« – címűt énekeltette el a szabadkai tiszti Kaszinó egy estélyén feleségével, akinek,- az akkori feljegyzések szerint – a német nyele nagyon nehezére esett, nem is tanulta meg soha, Blaha 1867-ben otthagyta a katonaságot és a Debrecenbe szerződött feleségével együtt ment el Szabadkáról, ahol szintén a társulat karmestere lett. Blaháné dicsőségteljes pályáján többször vendégszerepelt a szabadkai színpadon, amelyről elindult fiatal korában, meghódítani egy ország szivét.
Blaha Lujza – A piros bugyelláris(1878)
Prielle Cornélia – A magyar drámai színésznők egyik ragyogó csillaga, Szerdahelyiné Prielle Cornélia, szerződött tagja volt, fiatal korában többízben a szabadkai színháznak. Férje, Szerdahelyi Kálmán jeles színművész, a bácskai, magyarkanizsai Szerdahelyi családból származott.
A bájos fiatal színésznőt nem csak a színpadon, de azonkívül a társaséletben, meleg szeretettel vették körül az előkelő szabadkai családok. Ezt meghálálni járt ő később, már mint a budapesti Nemzeti Színház első művésznője, oly gyakran Szabadkára vendégszerepelni és később, mikor már visz- szavonult a színpadtól, több éven át Paliegon nyaralt, ott töltötte nyári pihenő idejét. Édesanyámhoz is a fiatalkori, kedves barátság szálai fűzték.
Palicsi nyaralásai közben vasárnaponként – amikor a zajosabb fürdői élet zavarta nyugalmát – átrándult édesanyámhoz, aki Palics szomszédságában. Ludas-pusztai birtokán töltötte a nyarat. Cornélia eszményi, költői lélek volt, ott élvezte az alföldi tanyai életet. Estefelén; kint szeretett a lemenő napban gyönyörködni, mint mondá, sehol sem látta oly szépnek a naplementét, mint itt az alföldön. Egy öreg tölgyfa volt a ház előtt, az alatt egy padon üldögélve gyönyörködött a naplementében. Ilyenkor magára hagytuk, magába mélyedve vájjon mire gondolt? Talán arra, hogy itt e földön fiatalság, szépség, művészet, dicsőség, minden mulandó, csak az emlékeink maradnak meg. A lemenő nap így búcsúzott a lemenő naptól, amely másnap megint felkel, a múlt azonban nem tér vissza.
PRIELLE KORNÉLIA – Szerémy grófnő (Csiky G.: A nagymama)
Egyik vasárnap feleségemmel mi is átrándultunk Pallosról édesanyámhoz. Ez alkalommal feleségem – aki akkor viruló fiatalasszony volt – az ebédfeletti beszélgetés közben így szólt Cornéliához: »Cornélia néni, nekem egy nagy bűnöm van, én nem láttam a Nagymamában.« Cornélia mosolyogva hallgatta ezt a szívből jövő kedves nyilatkozatot, de nem felejtette el, mert amikor nyaralása után visszament Budapestre, egy kabinet-arcképét küldte el feleségemnek, mely őt a Nagymama kosztümjében ábrázolta. A képre ezt irta rá: » Legyen neked megbocsátva a Te egyetlen nagy bűnöd.« Ilyen utolérhetetlenül kedves volt Cornélia, nem csak a színpadon, de az életben is.
Több szabadkai úriház szalonjában volt látható Laborfalvi Róza fiatalkori acélmetszetű arcképe, sajátkezű dedikációjával. Az ötvenes években többször szerepelt a szabadkai Színpadon, kedves baráti viszony fűzte a Milassin-családhoz.
Jászai Mari – A magyar drámai színésznők nagy sztárjai közül Jászai Mari volt egyik legszeretetteb művésznő vendége a szabadkai közönségnek. Minden nagyobb szerepét bemutatta a szabadkai színpadon. Midőn Elektrát – minden vidéki színpadot megelőzve – Szabadkán játszotta először, olyan tüntető ovációban részesült, amit sokáig emlegettek. Az előadás befejezése után számtalanszor a függöny elé hívták, a közönség alig akart megválni kedvencétől. A viharos tüntetés lecsillapultával Jászai meghatottan így szólt a közönséghez: »Azt hittem, ha először a szabadkai közönségnek mutatom be Electrámat, némileg lerovom hálámat kegyességükért, íme most ismét mint adósuk távozom.« Ez a nagy művésznő vallásos lélek is volt, itteni tartózkodásai alkalmával minden reggel szentmisét hallgatott a ferencrendiek zárdatemplomában, ahol nem egyszer meggyónt és áldozott. Utoljára 1916-ban járt itt, akkoriban propaganda körúton járta az országot, gyújtó szavalatával lelkesített, bátorított mindenütt, hol megfordult. Szabadkán a »szabad Lyceum« egyesület meghívására, a városháza közgyűlési termében lépett a közönség elé, két verset szavalt, az egyik témájára emlékszem, minden versszakának a refrénje a »gyűlölt angol« volt.
A budapesti Nemzeti színháznak volt, egy eszményi szépségű művésznője, a szabadkai születésű Hegyesi Mari. Ő is többször vendégszerepelt a szabadkai színpadon, szerették, virágozták, gyönyörködtek nemcsak játékában, de nem mindennapi szépségében is. Hegyi Aranka mondta – Szabadkainak tartottuk, mert édes anyja, egy szabadkai úri család leánya volt. A szabadkai színpadon aratta első sikereit, innen került föl a népszínházhoz, ahol a: Blaháné, Pálmay Ilka, Komáromi Mariska, Küry Klára, a nagy művészi együttesnek volt a méltó tagja. Szívesen időzött Szabadkán, férje szabadkai ember volt. Több nyarat Palicson töltött, télen gyakran szerepelt a szabadkai színpadon. A milleniumi évben volt a művészete csúcspontján, a Lili operettben volt a leghíresebb szerepe, a Lili keringőt senki sem énekelte nálánál szebben, ezzel hódította meg nemcsak Budapestet, de a millenáris kiállításra felrándult vidékieket és külföldieket.Még ma is kedves élmény, ha a rádió többször megismétlődő adásában hallgatjuk, a »millenáris albumot«, melynek egyik legszebb száma a Lili-keringő.
Hegyesi Mari, férje Kaffka László és fia
A színház életének utolsó tíz évében, gyakori művész vendége volt a színháznak Pethes Imre. Még mikor a szegedi színháznak volt a tagja, gyakran járt át hozzánk vendégszerepelni. A szabadkai közönség rendkívül kedvelte, később mint a Nemzeti színház tagja, havonta szerepelt nálunk. Felejthetetlen alakítását Ciranóját többször is bemutatta. A színpadon kivül is szerették, kedves, őszinte, közvetlen úri modoráért, több szabadkai családhoz, igaz baráti kötelékek fűzték. Az Ocskai Brigadéros – Emlékezetes szép, meleg, színházi estje volt Szabadkának, amikor az Ocskay Brigadérost, először adták. Illusztris szerzője Herczeg Ferenc jelen volt az előadáson. Képviselő társa, Báró Vojnits Sándor az előadás után, fényes fogadó estet adott tiszteletére, amelyen ott volt Szabadka színe, java, és az előadó főbb szereplő művészek.
Előadás a szapadkai szinpadon:A Wang folyó veersei: Luna Park
A függöny legördült – Nemcsak akiket itt felsoroltam, de a magyar színészet minden jelese megfordult hatvan év alatt a szabadkai színház dészkáin, de valamennyiről egyénileg megemlékezni, e könyv keretei szűkek. A szépmultú színház kultúrközpontja volt, ennek az alföldi nagy városnak, terjesztője a magyar művelődésnek, a magyar szónak, híven ahoz a felíráshoz, mely egyik előfüggönyét díszítette: »Nyelvében él a nemzet.« A leégett színház megújítására, vagy új színház építésére, a háború alatt nem kerülhetett sor, a háború szerencsétlen kimenetele után, az utódoknak nem volt szükségük rendes színházra.
A kiégett falak között, olyan, mozielőadásokra inkább alkalmas színház felét építették, amelynek, igazi színházzá való átalakítása költséges lesz, de tökéletes, Szabadkához méltó színház akkor sem lesz.
A jugoszláv megszállás alatt, magyar színtársulat nem kapott sem beutazási sem játszási engedélyt, Szabadkán vagy a többi megszállt magyar városban. A balkáni mentalitás, ebben a tekintetben, túllicitált a cseheken és a románokon, mert azok, a magyar városokban; Komáromban, Kassán, Érsekújváron, Kolozsváron, Nagyváradon, engedtek magyar színtársulatokat működni, csak a műsorukat vették cenzúra alá, de legalább a magyar szó, nem némult el egészen a színpadon.
Szabadkán a hivatásos magyar múzsa, huszonhárom évig hallgatott, csak egy lelkes műkedvelő gárda szerepelt akkor, amikor éppen kedvük volt ezt megengedni, a balkáni uraknak. Raczkó Ilus, Pukecz Ella, Szegediné Weisz Irén, Bujdosóné, Szabó Márton, Garai Béla, Kőhalmi Pál, Kladek Károly és társaik neveit nem felejtik el a szabadkaiak sokáig, hiszen ők voltak azok, akik a magyarság sötét éjszakájában meggyújtották azt a szerény kis mécsest, amelynek világánál ápolgatták a magyar szót és beszédet. Fentartották a magyar kultúrában azt az intézményt, amit a színpad jelent.
Hogy nem soroltam fel, a lelkes műkedvelő gárda valamennyiének a nevét, szolgáljon mentségemül, hogy én játékukat nem élvezhettem, egynémelyikük nevét, itt-ott ismerőseimtől tudtam meg, de megérdemlik, hogy abban a könyvben, amelyben majd valamelyik hivatásos történetíró megírja egyszer a megszállás évtizedeinek történetét, valamennyiük neve megörökítessék.
Forrás: www.kobold.theka.hu
[…] A megnyitott állandó színházban számosan kezdték, vagy alapozták meg karrierjüket (pl. Blaha Lujza, Kabos Gyula, vagy első igazgatója a híres színészdinasztia alapítója Latabár Endre), amely […]