Mađarski jezik će u osnovnima školama u Subotici od naredne školske godine u odeljenjima na srpskom jeziku biti izborni predmet, nakon što je za to Subotica dobila dozvolu od Ministarstva prosvete, piše novosadski Mađar so (Magyar szo).
.
To znači da će učenici prvog i petog razreda osnovnih škola u Subotici moći da se opredeljuju između građanskog vaspitanja, veronauke i mađarskog jezika.
.
Ukoliko se učenici ne opredele za mađarski kao izborni predmet, ostaje im mogućnost da nastavu mađarskog jezika pohađaju fakultativno.
.
Pedagoški zavod Vojvodine ranije je izradio nastavni plan i program za mađarski kao izborni predmet.
.
Savetnica subotičkog gradonačelnika Ljubica Kiselički navela je da trenutno u školama u tom gradu ima oko 100 grupa sa ukupno oko 2.000 đaka koji fakultativno uče mađarski kao jezik društvene sredine.
.
„Treba se nadati da će ulazak mađarskog jezika kao izbornog predmeta u srpska odeljenja doprineti savladavanju problema na planu međusobne komunikacije između učenika srpske i mađarske nacionalnosti“, kazala je Ljubica Kiselički.
Vrlo pohvalno. Normalno da treba učiti mađarski. Ali, važno je izbjeći bilo kakvu negativnu politizaciju tog prije svega kulturnog pitanja. Znanje jezika spada u sferu kulture, kako osobne tako i društvene i najgore je kad se na osnovi toga raspiruju niske šovinističke strasti.
Istodobno, valja poraditi i na pozitivnoj društvenoj artikulaciji hrvatskog jezika i kulture u lokalnoj sredini.
A da Madjari nauce srpski?
Isto kako znanje jezika sredine spada u sferu kulture, tako isto znanje jezika države u kojoj se živi predstavlja moralnu obavezu tih koji ga ne znaju ili neće da ga upotrebljavaju.
Moje misljenje je da madjari znaju srpski!I treba da znaju, jer u Srbiji zivimo! A deca vise vrede kad vise jezika nauce! Davno smo svi ucili madjarski i srpski jezik kao nematernji jezik! A sporazumeli smo se na oba jezika! Zasto to ponovo ne bi moglo da bude tako?
Ja sam decko koji je polu Madjar, cetvrt Srbin i cetvrt Hrvat. U meni su se zaista izmesale sve lokalne nacionalnosti, a verujem da ima jos dosta nas u Vojvodini, zbog cega je ova regija toliko specificna i carobna. Treba da se zna zvanican jezik drzave. Bilo ko, bilo koje da je nacionalnosti, mora da govori srpski jezik. ALI, ne treba zaboraviti, da u Severnoj Vojvodini vlada multikulturalnost, i da je domicilno stanovnistvo npr u Subotici i dalje vecinski Madjarsko. Iako, svi moraju znati zvanican jezik, ne vidim razlog, zasto se ne bi znao i jezik odredjene manjine, koji je u ovom slucaju vecinsko stanovnistvo grada i koje ovde zivi vise od hiljadu godina. Pretpostavljam, da bi smo se mnogo bunili, kada bi srpska deca na Kosovu za nekoliko godina morala nauciti i govoriti Albanski jezik. Poenta u svemu nije mrznja, nerazumevanje i provokacija. Sustina je nauciti zajedno ziveti i zajednickim snagama kreirati novu i bolju buducnost. Znanje – imanje, a ucenje jezika sredine je dobar metod za rusenje zidova i barijera.