Grad Subotica je ove i prošle godine putem sufinansiranja programa i projekata u kulturi za Zavičajno udruženje Banija Subotica opredelio dva puta po 90.000 dinara za organizovanje koncerta “Krajiško veče” na kojem su, između ostalih, nastupali i Baja Mali Knindža i Bora Drljača.
Gradonačelnik Subotice Jene Maglai rekao je da nadležna gradska komisija ne bi trebalo da podržava takve projekte, jer je veoma bitno da se sačuva suživot u zajednici i korektan odnos koji postoji decenijama na ovim prostorima.

“Problematično je da bilo ko ili bilo koje udruženje realizuje projekte koji mogu da naruše međunacionalne odnose i stvaraju tenzije u ovoj multietničnoj zajednici”, kazao je Maglai i ocenio da “to nije ni malo pametno”. On je rekao da je to opomena da komisija ubuduće detaljnije treba da proveri kakav će biti sadržaj kulturnih manifestacija.
Maglai je kazao da ne ulazi u detalje konkursa jer komisija odlučuje o projektima i raspoređuje novac, a on dobija predloge i potpisuje odluke.
U izveštaju o realizaciji projekta Zavičajnog udruženja Banija Subotica iz 2015. godine, u koji je Beta imala uvid, navedeno je da je udruženje “ovim projektom uspelo da doprinese očuvanju kulture i tradicije, narodne muzike doseljenih Srba sa geografskog područja Krajine i ostvari cilj da to prenesu na decu i omladinu koja su rođena u Gradu Subotici, ovde rastu i razvijaju se, idu u školu, a vode poreklo iz Krajine (Like, Korduna, Banije, Slavonije i Bosne)”.
Na pitanje da li Subotica treba da učestvuje u sufinansiranju koncerta na kojem nastupaju izvođači koji veličaju ratne zločine i zločince, savetnica gradonačelnika Subotice iz oblasti kulture Valerija Agošton Pribila rekla je da nije imala saznanja o tome i da ovakve stvari treba uvažiti i reagovati.

“Priznajem da ja nisam imala saznanja. Mislim da u budućnosti još više treba obratiti pažnju da se svaki projekat detaljno pregleda i ako ima ovakvih primera, onda svakako treba reagovati”, kazala je Valerija Agošton Pribila. Ona je rekla da u konkursnoj dokumentaciji nije bilo navedeno ko će nastupati na koncertu, a članovi komisije nisu videli pravdanje projekata jer se oni dostavljaju sektoru za društvene delatnosti grada Subotice.
“Ubuduće bi komisija trebalo da uzima u obzir na šta se troše dobijena sredstva. Prijava Udruženja Banija Subotica je u redu, ali je problem što izveštaj ne gleda komisija”, kazala je Valerija Agošton Pribila.
Ona je rekla da ovakvi izvođači “nisu kultura” i da grad treba da se gradi na pravim vrednostima.
“Treba uvek uzimati u obzir toleranciju i uvažavanje drugih kultura, ali su prave vrednosti one koje spajaju građane ovog grada”, kazala je Valerija Agošton Pribila.
Koncert na kojem su, između ostalih, nastupili Baja Mali Knindža i Bora Drljača, održan je 5. juna u Hali sportova u Subotici.
Članovi komisije za dodelu sredstava iz oblasti kulture su Ljiljana Medaković, Jasna Radonić, Valerija Agošton Pribila, Josipa Ivanković i Tomislav Žigmanov. Savez srpskih uduženja Severnobačkog okruga je 2014. godine na gradskom trgu organizovao kulturnu manifestaciju Zavičajni dani u okviru koje je održan koncert na kojem je nastupio Bora Drljača, što je izazvalo oštre kritike u delu javnosti.
Beta
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Dakle, Maglai poručuje novim vlastima: Nemojte raditi ono što sam ja radio!
„Mi smo gradsku vlast 2013. izdelili po nacionalnom principu, a vi od sada negujte građansku Suboticu. Mi smo izmislili Zavičajne dane, ali vi nemojte više da održavate takvo što.“
Nemojte molim vas da vi o tome sada lupate glavu i da nam nesto naknadno savetujete da ne treba ono sto vi radili, da bi ste se dodvorili. Bilo je novaca za sve,
pa i za zavicajne dane, kao i za druge razne feste, jer ste građane osinuli vecim porezima i dazbinama.
ne treba onda finansirati ni duzijancu, kao ni druge hrvatske i madjarske manifestacije, zbog ocuvanja medjunacionalnih odnosa naravno.
@srb pa ne znam da li duzijanca spominje igde nosila ti drina 100 mudzahedina ili slicno … a i realno ovo je Vojvodina
Pod broj jedan baja mali knindza ne velica zlocince jer u ratu zlocinci nisu bili srbi on pjeva o krajini i pjeva zavicajne pjesme.S obzirom da su mnogi ljudi ostali bez kuca otisli daleko iz svog kraja zavicajni dani su jedini nacin da se okupe i prisjete svega sto su prosli jednom rijecju svi krajisnici na jednom mjestu.Tako da je stvarno lako lupetati o necem o cemu nemate pojma.Sve i da se to ne organizuje Krajisnika ce uvjek biti, slusace se baja pa kome je krivo neka crkne aj zdravo
@srb
Bolje pogledaj odluke komisije pa komentarisi. Imas na subotica.rs. Ako tako sve znas reci koliko su dobile hrvatska udruzenja? Da li znas da su dani belog luka dobili 110.000?! Nisi ni ti, a ni ljudi iz tih udruzenja krivi. Njihovo je apliciraju. A jos kad pogledas komisiju tek ti to nije jasno ali nema veze jer ocigledno nemas pojma. Zasto praviti greh medju ljudima i mi ovde iza nadimaka da se prepucavamo??? Ako daju za banijsko neka daju i za hrvatsko prelo. Neka daju svakome ko trazi ako vec ima za tako nesto para i neka svako proslavlja svoje.
@p da e vidis tu ti je greska, ovo je Srbija i bice Srbija sve do dana dok ne organizujete referendum o nezavisnosti kao sto se radi u demokratskom svetu (posto se takvi kao ti zgrazavate 90-ih, nadam se da necete koristiti neka druga sredstva koja su tada koriscena, al ni toga se ne bojimo) i dobijete 50% + 1 glas. ako to uspete kapa dole, a ja ako ne budem tu „novu“ drzavu dozivljavao kao svoju iselicu se iz nje. do tad ovo je srbija, a ti ako je ne dozivljavas kao svoju, koferce u ruke pa put Roszke-a.
dosli „ljudi „da nam duzijancu ukidaju pih je…. ti multikulturu koja vazi samo za Suboticane
Slažem se da svako treba da proslavlja svoje, ali … ako već postoji komisija koja bi trebalo da odluči šta je to kultura, a šta baš i nije … onda treba da radi svoj posao. Folklor jeste nasleđe i obeležje jedne nacije ili obeležje ljudi koji potiču iz određenog geografskog područja, ali dvojica navedenih izvođača definititivno ne spadaju ni u folklor ni u kulturu.
Duzijanca se slavi na ovim prostorima od 1911. godine, a ne od lane ili pre nekoliko godina, kao neke najnovije feste, sto se odrzavaju odkako je Maglai gradonacelnik, koji bi sada naknadno pametovao.
Bravo Maglai…. tako je….
@krajisko djete
Ratovi su odavno završeni. Zašto se ne vratite nazad u zavičaj, pa tamo da feštujete.
Veliki deo problema je što se niko ne meša u svoj posao i što su u svim komisijama stranački postavljeni ljudi, uglavnom bez ikakvog relevantnog iskustva i pedigrea. Zamislite kada o dodeli zvanja Počasni građanin odlučuje neki mediokritet od oko trideset godina, neko ko se još nije dokazao i pokazao, šta to može biti. Vrlo je verovatno da u mnogim slučajevima nikada ranije nije ni čuo za ljude o kojima treba da odlučuje. Komisije za dodelu sredstava takođe sve rade po stranačkom nalogu. Nije tu pitanje šta je kultura i šta i zbog čega vredi podržati, nego ko je na vlasti i koga, sa koliko i kako zadovoljiti. Dok je partokratije, svako će vući na svoju stranu i drugačije neće biti.
@srb, @krajiško djete
Pomenuti u tekstu (a nije gradonačelnik) POZNAT JE i upamćen kao izvodjač šovinističkih pesama, novokomponovanog smeća u kojima se širi medjunacionalna mržnja, netolerancija, pozivi na ubistva, ratni zločin i sl, odnosno veliča srBstvo na najprimitivniji mogući način…
Spreman sam i pod punim imenom i prezimenom ponoviti:
Došljaci iz tzv „krajine„, kao i BiH, u OGROMNOJ VEĆINI (uz dužno poštovanje obrazovanijem i kulturnijem delu te populacije) su EKSTREMNO netolerantni na APSOLUTNO sve što nije „dovoljno„ velikosrpsko.
I dokle više sa tim LAGANJEM???
SVESNO, ciljano, sa namerom se tri puta u XX veku vršilo demografsko SILOVANJE Vojvodine… Posledice su bile katastrofalne… I opet će biti. Zašto? Zato što „nekoga„ nije ništa naučila istorija Balkana u poslednjih 200 godina…
ZNATE LI KAKO NEKOGA BOLE RECI:,,RAT JE PROSAO, IDI NAZAD PA PEVAJ“? VIDEO BIH TEBE DA TI NEKO DODJE, POBIJE PORODICU, SRUSI KUCU I PROTERA TE, JEL BI SE VRATIO? PA NA STA DA SE VRATIM? NA TEMELJE SRUSENE KUCE? SRAM VAS BILO! DA VAS SRAM BILO! IMATE LI IMALO OBZIRA?
PUKAO SAM CITAJUCI OVO.
SRAMOTA ZA TE TAKOZVANE POLITICARE, SMRADOVI
SRBIN SAM. SLUSAM BAJU. NE SMETA MI NIJEDNA MANIFESTACIJA NACIONALNIH MANJINA U SUBOTICI, ZASTO ONDA VAMA SMETAJU ZAVICAJNI DANI SRBA U SUBOTICI KOJA JE U SRBIJI?
HVALA BOGU PA VAS NEMA PO ULICAMA OVAKVIH KOJI PLJUJETE, MANJI STE OD MAKOVOG ZRNA. MRZITE.
MENI NE SMETA NIKO, POSTUJEM LJUDE BEZ OBZIRA NA NACIONALNU PRIPADNOST I VERU, A TO STO VI, SAKA DEBILA, SRBIMA PATRIOTAMA PRIPISUJETE RAZNE PRIDEVE RUZNE, VASA JE SRAMOTA. PA TOG BAJU KOG SPOMINJETE SLUSAJU I MOJI DRUGARI MADJARSKE NACIONALNOSTI, KAKO VAS NIJE SRAMOGA DA GA PLJUJETE? ZNATE LI IJEDNU NJEGUVE PESMU? ZNATE LI STA UOPSTE ZNACI KRAJISNIK? POSLUSAJTE NEKE PESME, A DA TO NISU ,,NE VOLIM TE ALIJA“ I JOS NEKIH, PA ONDA NESTO PRICAJTE. COVEK CITIRA DOATOJEVSKOG SAT VREMENA AKO TREBA, GOSPODIN JE ZA SVE VAS KOJI GA PLJUJETE, SRAM VAS BILO.
KOGA ZANIMA NESTO, NEKA ME PITA NA FEJSU, A KO CE ISPOD DA MI NAPISE DA SE VRATIM ODAKLE SAM DOSAO, NEKA SE OBRATI KOMSIJAMA I NEK OITA STA JE SA KUCOM GLIGORICA U DUVNU, JEL OSTALA IJEDNA CIGLA POSLE USTASKIH MINA, SRAM VAS BILO.
ZNATE LI KOLIKO NEKOGA ZABOLE REC: RAT JE DAVNO PROSAO, IDI NAZAD?
JA SAM NAPISAO SVOJE PRAVO IME GORE, NAPISI I TI KAD SI TAKO RECIT
Maglai bi bio najpametniji kada bi ćutao, barem o raspodelu sredstava da ćuti isto kao i komisija čiji članovi ko nisu znali. Nisu znali??? Što onda sede gde sede. postoji stara svima nam znana izreka „čega se pametan stidi tim se lud diči“. Poštovaoci lika i dela Mirka Pajčina zvanog baja mali knindža ,molim Vas ne dovodite sebe ali još manje nas ostale u zabludu da je navedeni gospodin deo narodne tradicije krajiških Srba. Ukoliko je navedeni oličenje kulture Krajišnika onda tu nešto nije u redu . Borivoje Bora Drljača, to stoji da pomenuti ima pesama koje nisu šovinističke i koje prijaju mnogima isto kao i Pajčin što ima pesama koje su za slušanje, ali neke poput „kad sam bio mali“ ili “ 100 mudžahenina“ definitivno treba da se zabrane za izvođenje na javnim mestima, jer ovaj grad ova Vojvodina i ova Srbija prepuna je raznih naroda i nesmem pomisliti kako se oseća neko ko je Hrvat ili Musliman kada čuje pesmu mržnje. Maglai je itekako dobro znao sve i veoma se dobro zna ko i šta je i kako je delio novac.I da budemo realni sva udruženja sa bilo kojim nacionalnim predznakom valja zabraniti,radi mira i reda u kući tj. u gradu,u pokrajini a i u republici.
Jos jednom cu reci, svaka cast ljudima koje god nacionalnosti da su ako ne gledaju sta si, ali stvarno vas sve ovde gore u komentarima bilo. Stalno pljujete, stalno vredjate, samo cantrate, a gori ste od hitlera. Pozdrav i svako dobro. Kosovo je Srbija, VOJVODINA SRBIJA, NIAKD AUTONOMIJA, mir u svetu
@freelancer „demografsko silovanje vojvodine“? jel sam dosao u tvoju kucu? jel si me ti hranio? jel si me ti oblacio? tebe i slicne tebi najvise boli cinjenica sto vi autonomasi vise nemate izglede da ikada budete u vecini, srba ima 70% i mozete da se slikate. izasli bi mi na kraj i sa onim divljacima „dole“ kojih je bilo skoro 90% samo da nije bilo NATO-a.
za ovih 16 godina sam se savrseno uverio u vase tradicionalno gostoprimstvo, multikulturalnost i kosmopolitost. jakoooo ste mi vi „starosedeoci“ tolerantni, osim kad su u pitanju srbi, na njih ste bas alergicni.
@srb ovaj komentar je vrlo srbski,kapa dole.
Srb@
Tako je!
@ Milos Loncar , sada se pravdate ,zašto ste ratovali protiv zemlje gde ste živeli. U taj rat ste uvukli ljude i iz Vojvodine koi sa vašom pobunom nisu imali ništa pa su morali bežati iz zemlje zbog nasilne mobilizacije bez obzira koje su nacije bili, Szegedin i Budimpešta je bila pun Srba koji su odbili sudelovanje u tom ratu. Pa kada ste izgubili rat došli ste na grbači ovog naroda u Vojvodini. I umesto da se uklopite u ovaj ambijent vi se ponašate kao da vam je ova sredina kriva za sve što ste u tom ratu izgubili. Da niste bili krivi i niste i sami pravili zločine onda bi se vratili odakle ste došli zar ne ? Vi pored toga što ste u ovoj sredini dobili sve ,pa čak i radnih mesta starosedelaca mrzite sve i ljude kao i sam grad sa starim Austrougarskim gađevinam i evropskom urbanizacijom u kojem živite. A znate zašto, jer vam se ne sviđa ovde, Tako je to bilo i nakon drugog rata kada su u ovaj grad dolazili kolonisti ,svakog su ponižavali i šikanirala iako su više imali-dobili od starosedalaca. Dobili su velioka imanja ,kuće sa pokućstvom proteranih Nemaca-Austrijanaca ,Mađara ,stanove u Subotici na najboljim mestima i u centru grada . Nisu plaćali stanarine ni komunalije pa im ponovo nije bilo dobro ,pamte se ta vremen jako dobro…
Pa i dobro kaze iMagla (TM), ovo mu je verovatno i najbolja izjava od kada je postao gradonacelnik na silu. Finansiranje koncerata Baje malog Knindze je isto sto i finansiranje Koncerata Thomsona, obadvoje su na istoj strani varvarstva i idiotizma.
Treba da se dozvoli i ovakvima da pevaju (čim imaju publiku) samo treba da se zabrani točenje alkohola i ulaz licima u alkoholisanom stanju.Mislim da bi koncert trajao pola sata…
@freelancer “demografsko silovanje vojvodine”? jel sam dosao u tvoju kucu? jel si me ti hranio? jel si me ti oblacio? tebe i slicne tebi najvise boli cinjenica sto vi autonomasi vise nemate izglede da ikada budete u vecini, srba ima 70% i mozete da se slikate. izasli bi mi na kraj i sa onim divljacima “dole” kojih je bilo skoro 90% samo da nije bilo NATO-a.
za ovih 16 godina sam se savrseno uverio u vase tradicionalno gostoprimstvo, multikulturalnost i kosmopolitost. jakoooo ste mi vi “starosedeoci” tolerantni, osim kad su u pitanju srbi, na njih ste bas alergicni.
Nisi dosao u moju kucu ali kada odem u bilo koju ustanovu vise nemogu da nadjem ni jednog suboticana otprilike kao okupaciona vlast. Naravno to povlaci sa sobom da ste uzeli sve dobro placene drzavne poslove ,koje uzgred receno neznate da radite, imate para da skolujete decu veze da progurate svoj biznis a posto ste sve ostalo unistili mi ostali cemo da blejimo. Ti kazes ovo je Srbija ,pa Englezi su bolje upravljali svojim kolonijama nego sto vi upravljate „svojom “ zemljom. Koliko je zaista volite i postujete vidi se po tome sto ce ustvari bit uskoro arapska. Ja sam hrvat i garantujem ti da vise volim ovu zemlju zvanu Srbiju nego sto je vi sto se busate u prsa zaista volite.
Najgori su ovi SRBO mrzsci, gadite mi se. Prodane duse! Pronadjite se.
Ovde neki nepismenjakovići poistovećuju: šund, neukus, prostakluk i nacionalistički kičeraj sa srpstvom!
Tačno je da porez plaćaju i neuki, i primitivci i nepismeni. Tačno je da je njih najviše, ali ipak im se ne sme dozvoliti da, zbog brojnosti, javno vrše nasilje nad kulturom i nad pristojnošću!
Kakav bezobrazluk, porediti Dužijancu, koja je autohtona manifestacija i koja se stotinu godina praznuje kao žetvena (a ne bunjevačka) svečanost, sa novokomponovanim „zavičajnimk danima“!
Po toj logici, grad bi trebalo da plaća svima, kojima bi palo na pamet da su došli iz nekog „zavičaja“, manifestacije pevaljki iz njihovih zavičajnih kafana, po Trgu ili božemesačuvaj, po Gradskoj kući!
@ i Potpisujem.
@ zoran
ali niko ovde ne mrzi srbe niti bilo koga drugog… problem je samo kada se namece bahati primitivizam iz ruralnih krajeva kao nesto super na koje eto nismo sve ove godine navikli. multikulturalnost vs. palanacka banalnost… tako da ja ne razumem bas najbolje sta one koji forsiraju novoizmisljene tradicije tacno boli ili vredja.
@Milenija
Svaka vam je na mestu.
Dragi sugrađani, istorija govori da su Srbi trajno diskriminisana nacija a pravoslavlje veroispovest. Tako je određeno i svako ko misli ili radi drugačije snosi posledice. „Očuvanje suživota u zajednici i korektnog odnosa koji postoji decenijama na ovim prostorima“ koje kao papagaj spominju razni Maglaii čista je obmana. Ceo milenijum, još od raskola Crkve 1.054. godine, sprovode uništenje pravoslavlja ali ga vešto prikrivaju raznim lažima i obmanama. Dok je većina običnog naroda svih boja, rasa, nacija i veroispovesti za pozitivne civilizacijske vrednosti, oni kojima su pljačka, uništenje i ratovi interes konstantno zagovaraju sukobe po osnovu razlika. Svakih nekoliko godina ili decenija u svetu izbijaju sukobi i ratovi isključivo iz interesa a strada običan svet. Imam pola veka života u ovom gradu i Srbi su uvek bili diskriminisani, ali u rukavicama, da ne bude golim okom vidljivo. Najgore od svega je što i zvanična Srbija radi protiv Srba.
@.srb.@..loncar..@..svim srbima… ..he .he..he.Ceeeeemu.. nervoza Srbi moji .. nista se ne sekirajte .. Ima da pevamo gde mi hocemo .. i kada hocemo .I STA HOCEMO.. jer.. jer ..JER ovo Je …..Srbija… A oni koji misle kao ova ustaska boranija .. neka nam zabrane .. AL JAVNO daSe POJAVE .. A NE OVAKO!! ..Jene ce, kad se ponovo zagovna situacija ( ne daj boze .. al??) ce.ce.. ce.. da uhvati ..MAGALAAAJI..!!Jer ima dva pasosa…Stalna je ovo prica o laznoj multikulturalnost suboticana i subotice … i evo… cvrc…pojavi se neko koji je bio budza u gradu .. (pa se malo lola osilio) .. al cini mi se da ce gadno .ON i Mnogi njemu slicni malo Z…..ti!!Vozdra ..Krajisnici moji .. a ovi mogu da nam pljunu u pod PENDZERE!!
Kako je moguće da administrator pusti ovakve primitivne nacionalističke baljezgarije?! Mislim na „srbendu iz topole“.
..@..Latinka ..aaaauuuuuu…Pa ti sestro mila .. bas na srbendu……. a ne smeta ti ovih nekoliko abonenata pretplcenih. koji laju po Srbima i Srbiji..To ti je verovatno . ..onako normalno .. jel da …. jeeel sta je to reci javno ..da srbi ne mogu pevati sta hoce u svojoj zemlji ..nista strasno .. jel da!!.To nisu baljezgarije?? .. Inace da ti kaze ovaj, sto ..kako ti kazes da baljezga..S BALEGAMA od ljudi i ne mozes drukcije .. samo taj recnik shavataju i DOOOBRO razumeju..Inace i moja prabaka se zvala Latinka .. zapalili je talijani ukuci za vreme rata ( u selu bunic)..igrom slucaja bila Srpkinja za razliku od tebe!!
@MILENIJA
Očigledan ste pripadnik ograničenog lokalstanovništva, centar sveta Vam je Gradska kuća a njegov kraj tabla sa natpisom Subotica, sve mimo toga je za Vas nepostojeće ili nedobrodošlo. Za Vas je Dužijanca svetinja, kažete, autohtona manifestacija, a sve ostalo je „novokomponovano“. Zar nije i ta Vaša autohtona(?) Dužijanca svojevremeno bila „novokomponovana“? Verovatno je i tada bilo raznih MELANIJA koje su reagovali jednako kao i Vi ali je preživela zahvaljujući ljudima otvorenog uma. Oni drugi podržavaju stav na „grad“ (a ne MI NAŠIM novcem) treba da plaća samo ovdašnje a „dođoško“ ne. To se zove diskriminacija, anticivilizacijski je i protivno međunarodnom pravu.
Iza svega stoji projektovano antipravoslavlje koje traje skoro milenijum i kome ste podlegli. Međutim, i katolicizam doživljava istu sudbinu od islama ali nešto ne vidim da se iko buni. Verovatno zato što im u svest nije usađeno da to treba da se radi, na tome se ne potencira, nema propagande u tom smislu. Ali protiv pravoslavlja ima, u američkim filmova, serijama, predstavama… (a oni propagandno vladaju svetom) pravoslavlje je zlo a Srbi i Rusi negativci, kriminalci, divljaci, varvari…
Ovo moje pisanje, znam, uopšte neće promeniti Vaš stav jer propaganda kojoj ste izloženi celog života jača je od mog jednog komentara.
@ Oko sokolovo , ma beži bre ,zar misliš da su ljudi dužni da se bave vašim kompleksima…
Poštovani sugrađani, svima nacionalno pregrejanima iskreno želim da se nose u 3,14zdu materinu!
Milos Loncar ne lupetaj primi lepo ukucu tog baju i nek ti na uvce peva pa ga plati svojim posteno RADOM zaradjenim param pa je sve ok a ako pozelis ponesen njegovom lirikom da ratujes idi pa mu oslobodi mesto odakle je doso i zasro sve i sa svakim. taj stihovima opevuje kako cezne za svojim domom al bi sve druge protero iz sopstvenog doma. koji ce to k…. subotici. inace osetio sam svu zlobu i mrznju otud doslih u nekim mojim trenutcima slabosti veruj mi ne zasluzuju nimalo sazaljevanja podmuklo je to i samoljubivo garant dobijaju cireve kad vide da neko od onih koji nisu njevi redjaju uspehe probudi se zelja za kratke osude!!!!!