Ukoliko ste vozač i posedujete dvojno mađarsko ili hrvatsko državljanstvo, velika je verovatnoća da se ne suočavate sa problemom nedostatka posla već možete da birate kod koga ćete raditi i za koju platu. Bar je tako u Subotici gde vozača na tržištu rada gotovo i da nema, a javni gradski prevoznik, suočen sa odlivom kadrova, prinuđen je da finansira prekvalifikaciju vozača kamiona u vozače autobusa.
Vođeni boljom zaradom u inostranstvu, neki od najboljih i najiskusnijih vozača „Suboticatransa“ napustilo je ovo preduzeće i zaputilo se na rad u inostranstvo, zahvaljujući hrvatskim i mađarskim pasošima. Zbog toga je ovo preduzeće odlučilo da finansira prekvalifikaciju petoro vozača kamiona u vozače autobusa.

„Trenutno nećemo širiti krug ljudi koji će biti u tom programu stručnog osposobljavanja, dok ne vidimo kako će proći ova prva grupa i, u svakom slučaju, postavimo sistem na noge“, kaže pomoćnik direktora JP „Suboticatrans“ Milan Vasović.
Vozača na tržištu rada gotovo i da nema, jer je njihov broj zanemarljiv u odnosu na ukupan broj nezaposlenih na evidenciji.
„Razne špedicije i razni poslodavci traže za međunarodni transport i ko ponudi bolje uslove, lica prelaze tamo, tako da vozača kamiona sa iskustvom, koji prihvataju tu teritorijalnu pokretljivost skoro da i nema na evidenciji“, kaže načelnica odeljenja za posredovanje u zapošljavanju NSZ u Subotici Verica Vujadinović.
Stoga i ne čudi da Tehnička škola Ivan Sarić svake godine bez problema popuni sva mesta na obrazovnom profilu vozača motornih vozila.
„Ono što je tu najvažnije je da učenici završavaju sa položenom B i C kategorijom, znači znaju da voze kamione, znaju da voze automobile, a tu obuku dobijaju u okviru nastave u našoj školi“, kaže direktor škole Ivan Bajić.
S obzirom da se radi o trendu koji traje već nekoliko godina, za volanima u Srbiji su sve stariji vozači, a pitanje je ko će u budućnosti voziti kamione i autobuse u Srbiji
RTV
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






U moje vreme (početkom 60. -tih), učenici koji nisu mogli da završe zanat, otišli su u vozače ( položili C , D, i …) i možda bolje prošli ( finansijski) nego mi koji smo završili zanat.
Kanda vlast ne zna onaj vic o dva brata, od kojih jedan hoće da proda čilašu i „zaodine baću, da ovaj ne bi selom iš’o …“.
Na to ga drugi brat opominje da će
„Ondak bolesnu nanu nediljom ucrkvo nosit na …“
E, tako ćemo i mi uskoro na pos’o. K’o dotična.
Ne cudim se da odu vozaci…mizerna im plata nemaju vikend ni praznike…mala plata a dok voze autobus odgovaraju za putnike…jos malo pa bit ce ponuda posla svugde samo nece biti ko da radi
Prvo, što se biciklom pa i peške može stići brže bilo gde u Subotici nego tim Subotica transovim prevozom. Drugo, što su karte skuplje nego bilo gde u Srbiji tako da ni taksi nije skup u odnosu na cenu njihovih karata. Treće, danas se relativno pristojan polovni auto može kupiti već za par stotina evra. Taj subotica trans je javno preduzeće preko kojeg lokalna vlast izvlači pare, jedan od vodećih alata za korupciju u gradu. Bespotreban trošak na leđima građana. Trebalo bi ga skresati na minimum, taman da se prilagodimo raspoloživom broju vozača.
Ovo je vest za gospon’ Lenina – on ima A B C D E kategoriju i ni jedan prekrsaj u saobracaju! Mozh odma da sedne za volan i pichi. Ujutro gradski bus, uvece medjugradski.
Neka daju normalne plate i postuju zakon pa ce biti i vozaca!Oni bi da se bacaju trake i da se vozi na kvarno kao da to nezna policija! Danas je tako u su transu a sutra i u Voj putu!Netreba se plasiti ima ljudi na buvljaku, tese se nasi posteni poslodavci!
Vozim bus 25 g domaci saobracaj i inostranstvo ceo zivot za platu od 30 tisuca dinara sto bi rekli braca hrbi e doso djavo po svoje trenutno sam dosao iz D i tamo sam mogao ostati sa srpskim pasosem nemac mi hteo praviti papire i tamo problem za vozace pogotovo ako imate iskustvo ali uvek ima to vam vredi ako ide cela familija vi sami na busu imate neto 1 600 e sve ostalo su lazi 600 oevra stan pa racunajte ako ste sami sta vam ostane kad bi ovde imali 60 000 din nece kuburiti sa nama
@303
A vi lepo svi zapamtite jedno…Ex Jugovicima su DE iskljucivo Minken i tu i tamo Stuttgart! Dva daleko najgora i najskuplja grada za zivot. Obadva nit su lepi nit imaju kvalitet zivota shodno cenama i kvalitetu nekretnina, usluga i svega ostalog, jer su polu krsh i zgrade i stanovi u Minken i Stuttgart a kostaju OHOHOHOHOOO….da ne pominjem Wurtemberg i Bavarce kao ljude, dno dna bez kulture ponasanja, mentalitet jako slican balkanskom…blago receno uzas, a i lenost im je na nivou. Stan od 35 kvadrata, taman da imas toliko mesta da se okrenes ako dvoje ili troje zivite u istom, 12 km od centra Minkena – 650 Eur…covece…..ajte molim vas. To sto se u Minken lako nalazi (slabo placen) posao, uopste nije nikakva beneficija.
Ajde ti što pišaš po Minhenu, popišam ti se na bilo koju državu i zemlju odakle si se na Internet nakačio! Da su Minhen i Štutgart tako usrani i loši, ne bi kvadrat stana na blagoj periferiji grada bio 8 000 evra. Nije uopšte tačno da su uopšte ti gradovi glavni za eksjugoviće, mnogo više ima naših ljudi prema severu, Minhen i Štutgart su sada zeleni zaposeli. A drugo, autoprevoznik ni u jednom gradu nije izmišljen jer nije bio potreban. To što se SU vodi da ima koliko, 120 000 stanovnika, to je samo zato što bar 35 000 radi preko „privremeno“ jer neće da uzima državljanstvo i menja papire. Narod tiho odlazi jer riba smrdi od glave, i sve se uvek vrati na politiku. Kad bi država radila svoj pos’o , i terala sve ostale da rade svoj pos’o, sve bi bilo u redu. Ali država je hajdučija (svaka od 6 ex yu) i onda dalje nema priče
@Petar
Ja se vama p… po vashem Minkenu jer vidim da o nemackoj nemate pojma. Gospon, ako ste se vi zeznuli sa Minken pa sad nemate izbora, to je samo vas problem. Ljudi iz Ex-yu veruju da je Minken woooow efekat, fantazija i slicno, a to je samo veoma skupa jeftina sminka. Ako su vama blage periferije Eching, Freising, Gerbering i slicna boranijica, onda znam u kom ste fazonu. Verovatno savetujete ljudima da zive u Augsburgu a putuju u Minken svaki dan na posao….gluposti. Drugo, ako su vama muslimani predstavljeni zelenom bojom onda lupetate za medalju, Minken i Stuttgart su zauzeli TRICOLORI, a pored njih posebno Rumuni i Ex Yugosloveni, mada imate pravo ako pod zelenima podrazumevate Madjare koji ne vole strance, ali nahrupljuju u nemacku svaki dan u stotinama da rade, jer u Madjarskoj ne bi imali komad Orbanovog leba od njegovog raja. Subotica mozda ima 105.000 stanovnika sa Palicem, medjutim verujem da u gradu trenutno ne boravi vise od 75 do 80 hiljada stanovnika.
Al zato Suboticatransu nefali kancelariskog osoblja. I one supe iz zgrade su prepravili u kancelarije.
@stormwatch „Ovo je vest za gospon’ Lenina – on ima A B C D E kategoriju…“
Nemam D!Sve ostalo jeste.Hvala što si se setio mene. 🙂
Zdravlje me uvek kočilo da se prihvatim posla vozača.Mali problemčić koji može da izazove veći.Gubitak svesti na sekund-dva.Već godina i po kako nisam imao,ali nikad se ne zna.Zato ne volim brzu vožnju i vozim što manje mogu.Doduše ni sredstava nemam da timaram i hranim svog juga. 🙂
Samo treba dati adekvatnu platu i polako će se vratiti vozači.ja sam u januaru otišao da se prijavim u Subotica transu i kada su mi rekli u kadrovskoj službi kolika je plata odmah sam odustao.
E moj Lenine, pa zato ste vi taki namcor, sad mi je sve jasno. Ti Problemi sa srednjim uvetom su zivi uzas svakom ko ih ima. Znam sta pricam, ja Imam tinitus evo ima vec 15 godina, ali ja sam veseo i uvek dobro raspolozen a vi necete ni rostilj kod Dudija da kupite 😀 😀 😀
Upravo tako,da su radnici plaćeni kako treba,nebi odlazili preko!Pošto se kod Nas muva i krade od radnika,nije čudno što odlaze,a ovi što su ostali,ćute i trpe…
@ stormwatch
Otkud sad pa srednje uvo? Covek ima dva uva, levo i desno. Sada najednom se pojavljuje i nekakvo srednje uvo. Ja nikada jos nisam video coveka sa tri uveta.
@stormwatch „…a vi necete ni rostilj kod Dudija da kupite“
Ajde čoveče,Lajoš dere nenormalno.Ako nekom i malo rade vijuge,neka malo razgleda po mreži.Od svake robe koje on nudi kao akcione,uvek se nađe jeftinije.Iz Novog Sada ili Beograda donesu na kućnu adresu i još ušparaš 2 do 4 hiljadarke.A električni roštilj ti je kao da furaš radnju sa higijenskom gumicom. 🙂
@Ave magister
Blago vama kada po vasem ne mozete imati upalu srednjeg uveta. Predivno.
@Ja sam kod dudki-vudkija retko kad sta kupio jer se covik ne razume u trgovinu bas najbolje. Elem, pre 13 godina, t.j. 2004, u jednom momentu dudki-vudki je bio jedini uvoznik DVD ploca na u Srbiji i njegov nacin prodaje na veliko bio je zaista smesan – nije postojao ama bas nikakav popust na kolicinu, znaci uzeo ti jedan prazan DVD ili 5000 komada, cena po komadu je UVEK ostajala ista. Posle prve narudzbe, rekli smo hvala lepo i uzivajte.
Kako mogu da se informisem ? O ovoj ponudi
sta ce nama soferima kuca
sta ce nama, sta ce nama kuca
kad je nasa kuca putujuca