„Smanjuje se broj povreda na radu u oblasti građevinarstva, pre svega povreda sa smrtnih ishodom“, izjavio je za RTV šef Odseka inspekcije rada Severnobačkog upravnog okruga Božo Ivković. Kako je objasnio, to je sa jedne strane rezultat intenzivne kontrole, ali i ozbiljnijeg pristupa poslodavaca, koji se u većoj meri pridržavaju zakona i propisa.
Građevinarstvo je, to pokazuju statistike, oblast u kojoj se dešava najveći broj povreda na radu. Vlasnici brojnih građevinskih preduzeća se često odlučuju da uštede baš na bezbednosti i zdravlju svojih zaposlenih, ali problem predstavlja i činjenica što ih angažuju na crno bez ugovora. Inspekcija rada poslednjih godina vrši intenzivne kontrole, pa je i problema na terenu sve manje.

„Broj povreda na radu, a pre svega broj povreda sa smrtnim ishodom je svake godine sve manji. To je jako dobra tendencija, a zadovoljni smo i sa činjenicom da se takođe smanjuje i broj zaposlenih koji rade na crno“, ističe Ivković.
Inspekcija rada je organizovala tribinu za vlasnike građevinskih firmi, kako bi ih upoznala za zakonskim propisima. Vlasnici registrovanih preduzeća koji su prisustvovali tribini međutim te propise već poštuju i zdravlje na radu svojih zaposlenih stavljaju na prvo mesto.
„Pridržavamo se svih propisa, svi radnici su obučeni i koriste zaštitna sredstva. To je jako bitno na gradilištima. Nismo imali povreda, a radimo već 15 godina“, kaže Miroslav Radulović, vlasnik građevinskog preduzeća.
Inspekcija rada je pozvala poslodavce da prijave nelojalnu konkurenciju, i da na taj način spreče eventualne povrede na radu, koje se u građevini često završavaju sa smrtnim ishodom.
„U praksi nailazimo na situacije da lica neregistrovana za tu delatnost obavljaju građevinske radove. To sankcionišemo, ali u isto vreme pozivamo i ragistrovane poslodavce da u slučaju da imaju saznanja o takvoj, za njih nelojalnu konkurenciju, obaveste Inspekciju rada“, objašnjava Božo Ivković.
Inspekcija rada će nastaviti sa intenzivnom kontrolom, ne samo u oblasti građevinarstva, nego i u svim drugim oblastima gde postoji indicija da ljudi rade na crno ili gde im je u procesu rada ugrožena bezbednost i zdravlje.
RTV
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Naravno da se smanjuje. Nema radnika i nista se ne gradi.
„a zadovoljni smo i sa činjenicom da se takođe smanjuje i broj zaposlenih koji rade na crno“, ističe Ivković.“
Halo pametnjakoviću!Svi mladi koji su u punoj snazi i razumedu u neku delatnost vezanu za građevinarstvo,davno otišli iz ovog grada.Građevinari nam dolaze iz uže Srbije i ako se i desi neka nezgoda,to kvari prosek matičnog grada.Samo pronjuškajte malo u privatnim hostesima i smeštajima.Na gradilištima teško ćete čuti bunjevački,a mađarski izik još manje.
Hmm, hvala Bogu što nema povrede na radu… ALI, ova NAŠA Ministarka, koja je razj…a železnicu… nek dođe da vidi, koliko ima radnika sad… i da li je po zakonu, …što nas je sad malo, da radimo 24 sata, svaki treći dan , jer NEM radnika , i višak sati se ne piše, niti se obračuna , i ne plača se… mesečno 45-60 sati… Pozdravljam JE
Pa ti znaju te @ daj otkaz sta se pravis pametan i mucis se na poslu koji ne volis, ima jako puno ljudi koji bi radili u javnoj sluzbi umesto tebe a tebi nije drago da radis daj otkaz i putuj vec. Radite 24sata pa ste posle slobodni 4,5 dana tako reci…
ILI RADITE 12 SATI PA STE POSLE SLOBODNI 2 DANA. Hejjdva dana slobodnog posle smao jednog dana… Dok se na drugim poslovima kod privatnika radi svaki dan skoro uvek preko 8 i 12 sati