1848. március 15-én tört ki a magyar forradalom és szabadságharc, aznap olvasták fel a Nemzeti dalt a pesti tömegek buzdítására. Fontos dátum tehát Magyarország és az egész magyarság számára, hisz megpróbálták felsza -badítani az országot a Habsburg-uralom alól. A szabadságharc jogosságát bizonyítja az is, hogy nemcsak a magyarok, hanem a lengyelek, románok, csehek, szlovákok is beálltak a szabadság kivívásáért folytatott harcba. Európa népei a saját felszabadításukért küzdöttek. Bár a szabadságharc elveszett, a remény mindenkiben tovább élt, hogy majd legközelebb sikerülni fog.
Érdekességek március 15-ről Kokárda
A háromszínű zászlót, trikolórt Európában a francia forradalom tette “divatossá”.
A párizsi események ihlették meg Szendrey Júliát, Petőfi feleségét is, amikor 1848. március 15-én megvarrta és Petőfi mellére tűzte a ma ismert kokárdák első példányát. A kokárdában a piros az erőt, a fehér a hűséget, a zöld a reményt jelképezi
A kokárdák alapanyaga hamar elfogyott: három nappal a forradalom után Pesten nem lehetett trikolórt kapni
Névváltoztatás,
A forradalom leggyorsabb vívmányaiként Petőfi indítványára a Pilvax kávéház felvette a Szabadság-csarnok nevet, a Hatvani utcából Szabadsajtó utca, az Egyetem térből Március tizenötödike tér, a Városház térből pedig Szabadság tér lett. Sokan megváltoztatták a nevüket a forradalom során. A legtöbben a legegyszerűbb megoldást választották: nevük végén az “y” betűt “i”-re cserélték (pl. Jókai, Gyulai), Vachott Imre pedig felvette a Vahot nevet. Ő volt a forradalom nyelvi magyarosításának legfőbb úttörője is egyben: komoly propagandát folytatott a sajtóban azért, hogy a hivatalba lépő tisztviselők a “minister” szó helyett valamilyen magyar megjelölést kapjanak.
(Múlt-kor)
Petofi Sandor nemzeti dala, ami a francia le marseillaise alapjan let irva….
http://en.wikipedia.org/wiki/Nemzeti_dal
menyire latszik hogy a francia forradalom volt a magyar foradalom peldakepe.

egalite, liberte fraternite 🙂
1800as evek forradalmai nagyon is hianyoztak a volt jugoszlavia reszein. igazi polgari orszagok ezek a forradalmak utan keletkeztek.
Tisztelt Tomislav Koszonom 🙂
Nem eggyezem az elöttem lévö komentel az igazi polgàriasodàs és gazdaàgi elörehaladàs a monarhia idején volt a vasuti hàlozat kiépitése Ferenc Jozsef csatorna megépitése a dunai hajòzàs beinditàsa a villamos közlekedés beinditàsa Szabadkàn Ùjvidéken ovodàk nyitàsa stb az életszinvonal magassab volt mint egyes nyugati orszàgokban csak sajnos avad és vak nacionalizmus mindezt tônkretette és még teszi ma is