Međunarodni festival pozorišta za decu

Međunarodni festival pozorišta za decu osnovan je u Subotici 1994. godine, kada je subotičko Dečje pozorište obeležavalo 60 godina svog postojanja. Tih sedam dana u maju sve je šareno, razigrano i vedro, i sve je to tu zbog dece i za decu. Smenjuju se pred očima dece razigrane male balerine i mažoretke, prave se blesavi klovnovi, junače gusari, prkose veštice, čaraju vile, zaljubljuju se prinčevi i princeze, igraju veliki i mali glumci, ali i – lutke. Pleše se i peva, i govori mnogo različitih jezika, jer svi oni pripadaju različitim narodima i dolaze sa raznih strana sveta.
Zvanična selekcija festivala obuhvata 20 predstava iz 13 zemalja: iz Izraela, Češke, Slovačke, Francuske, Rusije, Rumunije, Belorusije, Poljske, Španije, Bugarske, Mađarske, Slovenije i Srbije. Svaka predstava se igra na originalnom jeziku. Uz takmičarski deo organizovan je bogat prateći program. Ulaz na predstave, filmske projekcije i izložbe je besplatan!



KOMENTARI

  1. Dreamgirl kaže:

    NEDELJA, 16. maj

    21.00 Narodno pozorište (scena “Jadran“) – SVEČANO OTVARANJE

    PONEDELJAK, 17. maj

    10.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    MINI TEATAR, Ljubljana, SLOVENIJA
    Autor: Hans Kristijan Andersen
    RUŽNO PAČE
    Režija: Robert Valtl

    12.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    DEČJE POZORIŠTE, Subotica, SRBIJA
    Autor: Marija Stankova
    U TAMI
    Režija: Veselka Kunčeva

    18.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    POZORIŠTE ZA DECU I MLADE “ORNA PORAT”, Tel Aviv, IZRAEL
    Autor: Icik Vinegerten po Sergeju Prokofjevu
    PEĆA I VUK
    Režija: Noa Lev

    20.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    POZORIŠTE „DEŽABU”, Pasaia, Baskija, ŠPANIJA
    Autor: Dežabu
    ČOVEK NIJE PTICA
    Režija: Dežabu

    UTORAK, 18. maj

    10.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    PAVEL VANGELI, Prag, ČEŠKA
    Autor: Pavel Vangeli
    RASPEVANE MARIONETE
    Režija: Pavel Vangeli

    12.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    ZAVOD FEDERACIJA LJUBLJANA, Ljubljana, SLOVENIJA
    Autori: Peter Kus, Nebojša Pop Tasić
    KRALJ PRISLUŠKUJE
    Režija: Peter Kus

    18.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    POZORIŠTE “TURAK”, Lion, FRANCUSKA
    Autor: Mišel Laubu
    KAMENE PRIČE (TROSTRUKI SALTO MORTALE)
    Režija: Mišel Laubu

    20.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    SAHALINSKO POZORIŠTE LUTAKA, Južno-Sahalinsk, RUSIJA
    Autor: Antonina Dobroljubova
    LINIJE SUDBINE
    Režija: Antonina Dobroljubova

    SREDA, 19. maj

    10.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    JEKATERINBURŠKO POZORIŠTE LUTAKA, Jekaterinburg, RUSIJA
    Autori: Aleksandar Borok, Andrej Jefimov i Sergej Plotov po Modestu Musorgskom
    SLIKE SA IZLOŽBE
    Režija: Aleksandar Borok, Sergej Plotov

    12.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    BELORUSKI TEATAR “LJALKA”, Vitebsk, BELORUSIJA
    Autor: Oskar Vajld
    ZVEZDANI DEČAK
    Režija: Viktor Klimčuk

    18.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    BUDIMPEŠTANSKO POZORIŠTE LUTAKA, Budimpešta, MAĐARSKA
    Autori: Borbala Sabo, Danijel Varo
    LIRA I EPIKA
    Režija: Pal Mačai

    20.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    KALMIČKO POZORIŠTE ZA MLADE “DŽANGAR”, Elista, RUSIJA
    Autor: Boris Mandžijev
    BAJKA O BELOM MESECU
    Režija: Boris Mandžijev

    ČETVRTAK, 20. maj

    10.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    POZORIŠTE “KUKOLJNI DOM”, Penza, RUSIJA
    Autor: Vladimir Birjukov
    ŽIVELI JEDNOM…
    Režija: Vladimir Birjukov

    12.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    POZORIŠTE “MASKA”, Žešov, POLJSKA
    Autor: Vitaute Žilinskaite
    DEČAK IZ ALBUMA
    Režija: Rimas Driežis

    18.00
    Pozorište “Deže Kostolanji”
    POZORIŠTE LUTAKA “BELA KEVER”, Segedin, MAĐARSKA
    Autor: Adela Moldovan po braći Grim
    USPAVANA LEPOTICA
    Režija: Adela Moldovan

    20.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    POZORIŠTE „TOŠA JOVANOVIĆ“, Zrenjanin, SRBIJA
    Autor: Jovan Caran
    GUSKALICA
    Režija: Jovan Caran

    PETAK, 21. maj

    10.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    POZORIŠTE ANIMACIJE “CANDARIKA”, Bukurešt, RUMUNIJA
    Autori: Fransoa Mari Arue Volter
    KANDID
    Režija: Kristijan Pepino

    12.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    DRŽAVNO POZORIŠTE LUTAKA, Vidin, BUGARSKA
    Autor: Magdalena Miteva poAleksandru Sergejeviču Puškinu
    RIBAR I ZLATNA RIBICA
    Režija: Magdalena Miteva

    18.00 Pozorište “Deže Kostolanji”
    BRESTSKO POZORIŠTE LUTAKA, Brest, BELORUSIJA
    Autor: Aleksandar Sergejevič Puškin
    SALIJERIJEV MESEC
    Režija: Ruslan Kudašov

    20.00 Narodno pozorište (scena “Jadran”)
    POZORIŠTE LUTAKA, Žilina, SLOVAČKA
    Autor: Sergej Prokofjev po Karlu Gociju
    LJUBAV ZA TRI NARANDŽE
    Režija: Milan Sladek

    SUBOTA, 22. maj

    20.00 Narodno pozorište – SVEČANO ZATVARANJE

  2. Dreamgirl kaže:

    NEDELJA, 16.maj

    17.30 Subotičke mažoretke, Srbija
    18.00 Festivalska maškarada
    19.00 Plesni program

    PONEDELJAK, 17.maj

    09.30 Predškolska ustanova „Naša radost“, Subotica, Srbija
    17.00 Navijačice „Sonjkio“ i „Step up“ plesni studio, Martoš, Srbija
    18.00 KUD „Nepker“, Subotica, Srbija
    19.00 Plesni studio „Mon mirage“, Subotica, Srbija
    20.15 HKC „Bunjevačko kolo“, Subotica, Srbija

    UTORAK, 18.maj

    09.30 Predškolska ustanova „Naša radost“, Subotica, Srbija
    17.00 Subotičke mažoretke, Srbija
    17.30 Junior Music Studio, Subotica, Srbija
    18.30 Osnovna baletska škola „Raičević“, Subotica, Srbija
    20.00 Studio „Larisa“, Subotica, Srbija

    SREDA, 19.maj

    09.30 Predškolska ustanova „Naša radost“, Subotica, Srbija
    17.00 Subotičke mažoretke, Srbija
    17.15 Hor Iskončići, Subotica, Srbija
    18.30 N centar, Subotica, Srbija
    19.00 Plesni studio Olena, Subotica, Srbija
    19.45 Plesna grupa „Elabine“, Active studio, Subotica, Srbija
    20.30 Plesni klub „Fiesta“, Subotica, Srbija

    ČETVRTAK, 20.maj

    09.30 Predškolska ustanova „Naša radost“, Subotica, Srbija
    17.00 Subotičke mažoretke, Srbija
    17.15 Arsa s Marsa, Zlatibor, Srbija
    18.00 OKUD „Mladost“, Subotica, Srbija
    19.00 Plesni studio „Stars“, Subotica, Srbija
    20.00 Tamburaški orkestar, Subotica, Srbija

    PETAK, 21.maj

    09.30 Predškolska ustanova „Naša radost“, Subotica, Srbija
    17.00 Subotičke mažoretke, Srbija
    17.15 Poi škola „Sšin“, Novi Sad, Srbija
    18.00 Dečji kulturni centar, Beograd, Srbija
    18.30 Plesni klub M-plus, Kanjiža, Srbija
    20.00 „Creative studio“ za moderan balet i glumu, Subotica, Srbija

    SUBOTA, 22.maj

    10.00 Plesni studio „Midnight“ Mol/Senta, Srbija
    17.00 Muzičko školski centar „Bolero“, Zrenjanin, Srbija
    18.00 Sportski klub „Plava zvezda“, Zrenjanin, Srbija
    19.00 Melodium Show Hor, Novi Sad, Srbija
    20.00 Veče veterana – folklor, Subotica, Srbija

    IZLOŽBE

    „Putovanje u zemlju čudesa – slovačka pozorišta deci“ – Otvoreni univerzitet

    „Festivalski plakat 2010“ (izložba radova studenata Fakulteta za primenjenu umetnost)– Otvoreni univerzitet.

  3. Dreamgirl kaže:

    Ciklus dugometražnih animiranih filmova

    PONEDELJAK, 17. MAJ (Amfiteatar Otvorenog univerziteta)
    Mia i Migu (FRANCUSKA, ITALIJA – 2008)

    UTORAK, 18.maj (Amfiteatar otvorenog univeziteta)
    Sunčani Beri i disko gliste (DANSKA, NEMAČKA – 2008)

    SREDA, 19.maj (Amfiteatar Otvorenog univerziteta)
    Tri pljačkaša (NEMAČKA, 2007)

    ČETVRTAK, 20maj (Amfiteatar Otvorenog univerziteta)
    Niko i put ka zvezdama (FINSKA, DANSKA, 2008)

    PETAK, 21.maj (Amfiteatar Otvorenog univerziteta)
    Đole iz džungle (DANSKA, NORVEŠKA, LETONIJA, 2007)

    SUBOTA, 22.maj (Amfiteatar Otvorenog univerziteta)
    Princeza i žabac (SAD, 2009)

  4. Dreamgirl kaže:

    PONEDELJAK, 17. maja:
    Umjetnička akademija u Osijeku, Hrvatska

    UTORAK, 18. maja:
    Visoka škola izvođačkih umetnosti, Bratislava, SLOVAČKA

    SREDA, 19. maja:
    Sanktpetersburška državna akademija za pozorišnu umetnost, Sankt Peterburg, RUSIJA

    ČETVRTAK, 20. maja:
    Međunarodni institut za lutkarstvo, Šarlvil-Mezijer, FRANCUSKA

    PETAK, 21. maja:
    Fakultet dramskih umetnosti, Cetinje, CRNA GORA

    http://www.visitsubotica.rs

OSTAVITE KOMENTAR

36 + = 37