Poslednjom racionalizacijom zaposlenih u gradskoj upravi, sprovedenoj novembra prošle godine, ukinuta su i mesta sekretara po mesnim zajednicama. Bez neke vrste domaćina ostalo je 26, od ukupno 37 mesnih zajednica, a sekretari su ostali na svojim radnim mestima samo u većim prigradskim naseljima kao što su Bajmok, Čantavir, Palić, Bikovo, Novi i Stari Žednik, Hajdukovo, Kelebija, Šuljak, Verušić i Tavankut.
Međutim, ako su i bliže Gradskoj kući, to ne znači da gradske mesne zajednice imaju manje problema.

MZ Peščara
U pokušaju da ih reše, građani od januara ove godine nailaze na zatvorena vrata onoga što se smatra osnovnom jedinicom teritorijalnog organizovanja građana.
„Ukidanjem sekretara mesnih zajednica mi smo dovedeni u neravnopravan položaj, a gradska uprava nije poštovala dva osnovna načela u svom radu, načela funkcionalnosti i efikasnosti” kaže za „Politiku” Petar Doroslovački, predsednik saveta MZ Železničko naselje. Ova mesna zajednica ima oko sedam hiljada stanovnika i ogromne infrastrukturne probleme, navodi Doroslovački. Oko 30 odsto domaćinstava mesne zajednice nema vodovod, 60 odsto nema kanalizaciju, polovina ulica je neasfaltirano. „Kada smo u prethodnom periodu, dok smo imali sekretara i svaki čas imali komunikaciju s gradom i njegovim službama, teško uspevali da rešimo neki od komunalnih problema, šta tek sada možemo da očekujemo. Prošle godine smo imali 120 prijava i žalbi građana, od čega je rešeno tek 10 odsto”, navodi Doroslovački. Prostorije mesne zajednice sad se otključavaju samo dva puta sedmično po tri časa, a osoba koja onda radi kao sekretar mesne zajednice „opslužuje” još tri mesne zajednice. Nedavno je i ona dala otkaz u gradskoj administraciji te je zamenjena novom službenicom koja preko sedmice mora da „optrči” četiri mesne zajednice.
Doroslovački kaže kako je još pre dve godine na mesne zajednice prebacivan teret organizacije i pozivanja građana oko izdavanja ličnih dokumenata, legalizacije gradnje, uvođenja u poresku evidenciju, a sada se sve to ukida, smanjuje se nivo aktivnosti u mesnim zajednicama, a prostorije koje su vlasništvo grada zvrje prazne, što je, kaže, novi vid neracionalnosti.
Nedavno se lokalnim medijima na ukidanje sekretara požalio i Oliver Vicai, predsednik saveta MZ Novo Selo, u kojem živi bezmalo 10.000 stanovnika, koji kaže da su zbog toga što nemaju sekretara morali da prekinu mnoge akcije na poboljšanju uslove života ljudi u ovom delu grada jer nema ko da ih sprovede.
„Nije dobro, ali snalazimo se”, kaže za „Politiku” Aleksandar Ranković, predsednik skupštine MZ Peščara, jednog od takođe velikih naselja s mnoštvom, pre svega infrastrukturnih problema. „Imamo dosta pritužbi građana, naročito sada nakon zime, mnogo je problema i u saobraćajnoj infrastrukturi. Pošto nema nikoga u mesnoj zajednici, ljudi sada dolaze kod mene kući.” Naš sagovornik navodi da je sekretar nekada imao i ulogu mesta okupljanja stanovnika: „Mnogi su znali da je tu sekretar, dolazili su da porazgovaraju”, ali da ni toga više nema. Mesna zajednica je dobila ispomoć iz gradske uprave u vidu sekretara koji istovremeno taj posao radi u četiri mesne zajednice. „Neretko i sam ostanem u prostorijama mesne zajednice, dobrovoljno tu boravim jer sam u dobrim odnosima s ljudima i oni tu dolaze da se obrate za pomoć ili na nešto da se požale.”
Politika
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






vreme je da isteramo politicare iz naseg grada! ne trebaju nam, samo nam stvaraju probleme i troskove. Gore vec ne moze da bude
Umire grad,umiru i mesne zajednice. Ne radi skupstina grada,ne radi gradonacelnik,itd.itd. …A veeelik novac se odvaja iz budzeta grada za plate,ruckove,itd.itd…SUBOTICA NIKAD jadnija i bednija,nikad pustija,NIKAD vise namrgodjenih<,depresivnih faca…NAZADUJEMO napredno,do dna!!!
Dno dna i AV
U MZ Aleksandrovo je radila divna devojka kojoj smo mogli da se obratimo za probleme koje imamo i koja ih je dalje prosledjivala na vreme i uz ljubazan osmeh.Sad nemamo kome da se obratimo.Predsednici MZ uglavnom nisu prisutni.Ukinuli ste jedinu sponu izmedju naroda i celnika MZ.
Sve je puklo. A mi gradjani i dalje sve tolerisemo u ovom nasem gradu.
Šta drugo očekivati od nakaradne vlasti koju vodu AV na čelu Srbije a čupač grkljana na lokalu. Sve megatrend stručnjaci ili sa diplomama iz Bosne… čega su se dotakli sve propada, nemaju oni osećaja za puls naroda ili potrebe građanstva !
Svakako da je mesna zajednica kao osnovna ćelija gradjana potrebna.Pitanje je samo u kojem obliku i kojoj formi..Ova forma koja je bila i koju spominje Doroslovački koji je čitav svoj vek proveo „šlepajući „se kroz mesnu zajednicu verovatno sada ima problem…novi posao..on kada bi pogledao u nazad mozda i 30 god koliko je radio u društvenim organima pa i mesnoj zajednici…malo se rezultata moze videti..i zbog toga i jedno pitanje..zašto do sada nije rešio bar neke probleme svoje mesne zajednice..? Ali,uvek je lakše reći da je neko drugi kriv ..
Dobro ste rekli Sofronije.
Vrlo tuzno,ukidaju se sva prava gradjana.Komunalne sluzbe nista ne rade u zeljeznickom naselju.