Više desetina izbeglica ove hladne zimske dane i noći provodi na otvorenom kod graničnih prelaza Horgoš i Kelebija. Njihove šanse za legalan prelaza u Mađarsku su jako male, a tvrde da ih naši državni organi ne žele registrovati zbog čega ne mogu u prihvatne centre, što nadležni demantuju.
Kroz kapiju na ogradi Mađarska dnevno propušta desetoro izbeglica, uglavnom porodica sa decom. Međutim, izbeglice, samci, imaju jako male šanse da prođu kroz tu kapiju.
I pored toga, više desetina muškaraca dane i noći provodi bez grejanja, u šatorima, na otvorenom, uz jedan obrok dnevno. Neki od njih su tu i nekoliko meseci.

„Ovi ljudi su probali da se registruju, ali registracija samaca ide jako teško. Mogu se registrovati porodice, kampovi su puni, tako da za njih nema mesta jer nisu registrovani“, kaže za RTV izbeglica iz Sirije Anas Hasan.
Odgovorni u Vladi Srbije demantuju mogućnost odbijanja registracije izbeglica.
„Ja uopšte ne vidim razlog i inače zašto neko boravi na Kelebiji, a onda još na Kelebiji boraveći da izmišlja i neke laži protiv Srbije. Ceo svet je Srbiji priznao da smo humani, da najbolje na celoj ruti brinemo o ljudima“, naglašava državni sekretar u Vladi Srbije Nenad Ivanišević.
Nadležni naglašavaju da se u prihvatnom centru mogu smestiti kako ove, tako i one izbeglice koje se kreću po samoj Subotici.
„Svako može da nađe u ovim hladnim danima zaštitu u okviru Prihvatnog centra, zašto to ne čine – to nije na nama. Na nama je da obezbedimo adekvatne uslove, pre svega“, ističe šef Radne grupe za izbeglice i migracije Milimir Vujadinović.
U prvih deset dana 2017. godine mađarska policija sprečila je 572 pokušaja ilegalnog prelaska granice, 269 izbeglica vraćeno je nazad u Srbiju, dok ostali nisu ni uspeli da pređu ogradu.
RTV
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






sta je Nenade jos te i izbeglice pljuju? 😀
uf, bas me zabole za probleme izbeglica. A ako im je tako tesko, pa neka se vrate u bangladese, pakistane, avganistane i ostale dzau bau zemlje treceg sveta.
Trebali su da odu u Saudijsku Arabiju ili Katar. Tamo im ne bi bilo hladno.
http://www.subotica.com/pistaljka/ko-stiti-nas-a-ko-stiti-migrante-id5738.html
ne treba to moliti da dođu u kamp –privesti oćeš- nećeš- moraš i tačka . pa zar nisu jasne njihove namere hoće ilegalno preko –po kratkom postupku ili u kamp i čekaj red da te procesuiraju ili deportacija nazad -nema drugo
Vise desetina ih se krece u grupama,i po trideset odjednom, kroz naselja Tavankuta, po svim putevima i stazama koji vode prema granici..Nemozes im znati tacan broj. Nesto kupe, nesto ,,uzmu,, i danima ostaju u blizini granice…
Prolazim danas oko 16h pored Gentlemens puba i imam šta vidim… migranti njih 5-6 preskače ogradu.
Pošto često prolazim ulicom Pap Pala i Bolmanska prvo u početku retko a sad često vidim kako iza one plave ogarde u Pap Pala, gde je železnica, migranti prolaze. A več u večernjim vestima na ma mađarskoj televiziji govore kako su ih pohvatali na vagonima. Pisao sam već u jednom postu i da se gomilaju preko puta bilijara „Montevideo“ u Bolmanskoj ulici u kućici koja se nalazi pored pruge, a i tu sam imao prilike da ih vidim kako skaču sa zida…
Neću da postavljam pitanje da li su nadležni organi svesni gde se oni kreću i gde borave, jer su jako dobro svesni toga, isto tako su i svesni da ne možemo migrantima ništa dok oni polako počinju da budu očajni, ali očegledno nisu svesni šta će se desiti kada narodu pukne film…
@Ne može, leptirčiću Mirjam, onda bi imali rat sa njima! Samo im ne dati da uđu u zemlju, pa neka se Bugari i Turci o njima staraju! Orban je najpametniji.
Lepo neka se vrate kuci….ende
pa sto ih ne primis u svoju kucu,stan,kancelariju….?
Postoji Zenevska konvencija o izbeglicama iz 1951 i konvencija iz 1967. Obadve UN konvencije definisu pravni status izbeglica, ko , kada i pod kojim uslovom ima status izbeglice, sta su njegova prava i obaveze prema zemlji u kojoj trazi utociste, kao i prava i obaveze zemlje koja daje utociste i pod kojim uslovima i okolnostima je duzna da pruzi nekome utociste. Te dve konvencije pretstavljaju akt medjunarodnog prava i obligatorne su za sve zemlje potpisnice, ima ih trenutno 149 da ih sada ne nabrajamo pojedinacno, Srbija je jedna od potpisnica kao naslednica SFRJ.
Hocu da kazem resenje aktuelne izbeglicke krize je jedino i apsolutno moguce striktnim pridrzavanjem pravila medjunarodnog prava koja konvencija nalaze. Raznim ad hoc pseudohumanitarnim resenjima izbeglicka kriza se samo generise i postaje besmislena jer jer i najbogatije zemlje Evrope imaju negde svoje ekonomske i finansijske granice. Ekonomskim migrantima treba situaciju objasniti po Loto principu. Ako je premija milion € i samo jedan dobitnik, onda je on milioner. Ako je premija milion € a ima milion dobitnika onda svaki dobija samo 1 €. Isto je i kada se deli torta. Veliko pitanje je da li su ti ljudi u stanju to da shvate.
Treba ih poslati Toletu Karadžiću kući da ih zbrine.Njemu to nebi bio problem.
Moglo bi ovo lepo da se reši,u kratkom vremenskom roku. Međutim ,trgovina ljudima je dobar biznis.
Setaju svugda ima ih i na makovoj u sumi.samo sire bolesti treba ih smestiti negde treba ih vratiti tamo gde su im obecali lazi
„Ja uopšte ne vidim razlog i inače zašto neko boravi na Kelebiji, a onda još na Kelebiji boraveći da izmišlja i neke laži protiv Srbije. Ceo svet je Srbiji priznao da smo humani, da najbolje na celoj ruti brinemo o ljudima“, naglašava državni sekretar u Vladi Srbije Nenad Ivanišević.
Znači li ovo da gospodin Ivanišević menja politiku ka migrantima?