Moguće ukidanje odeljenja za transfuziju

Nacrt zakona za reorganizaciju službi za transfuziju na snagu može da stupi na snagu juna sledeće godine.

Prema trenutnom stanju stvari, možda će biti ukinuto odeljenje za transfuziju u Subotici, koje je inače jedan od najuspešnijih i najrazvijenijih centara. Javna bolnica Subotice je predala molbu nadležnom ministarstvu, u kojoj traži dozvolu za rad ove službe. Rukovodilac odeljenja za transfuziju u subotičkoj javnoj bolnici Dr Anastazija Mrđa je za „Mađar so“ izjavila da za sada ne znaju kakva je sudbina njihove molbe, da li će se odlučiti u njihovu korist, kao i što ne znaju ni kako će eventualno ukidanje uticati na volju za davanjem krvi i da li će, kao posledica, nastati nedostatak krvi u zemlji.
– Javna rasprava, gde je bilo reči o predlogu zakona o reorganizaciji službi transfuzije, se završila u februaru. Konačne informacije nemamo ni mi, a preliminarne vesti govore o tome da će novi zakon stupiti na snagu u junu 2017. godine.

transfuzija

Prema sadašnjem stanju stvari polje transfuziologije bi se delilo na dve jedinice: na banke krvi i na ustanove za transfuziju sa dozvolom, odnosno centre za transfuziju, koji bi sakupljali i testirale krv, a zatim je slali u banke krvi. Biozdravstvena direkcija, u okviru ministarstva zdravlja, je predstavila predlog prema kojem bi ovi centri transfuzije sa dozvolom bili postojeće ustanove u Novom Sadu i Nišu, Beogradski institut i Kragujevački centar. Za sada, službe za transfuziju Subotičke Javne bolnice nema u tom krugu – objašnjava Dr Anastazija Mrđa.

Nakon javne rasprave, rukovodstvo Javne bolnice se obratilo ministarstvu zvaničnim pismom uz koje su priložili i molbu da i služba transfuzije subotičke bolnice dobije dozvolu da postane centar za transfuziju, ali se za sada ne zna da li je doneta ikakva odluka.

Odeljenje za transfuziju u Subotici je osnovano 1953. godine i od tada odgovara svim uslovima. Dovoljnu količinu krvi osigurava ne samo za subotičke pacijente već prema potrebi pomaže i snabdevanje drugih centara.

trans

– Sve do danas možemo da računamo samo na dobrovoljne davaoce krvi; za krv ne možemo plaćati. Količina date krvi je konstantno rasla, dok je 1972. dostigla 17 hiljada jedinica. Ta se količina skupila zahvaljujući velikim firmama koje su osigurale mesta za davanje krvi. Proteklih pet godina broj davaoca krvi je smanjen na između 9 i 10 hiljada, pre pet godina smo imali 8.860 davaoca, a prošle godine 7.306 dobrovoljnih davaoca krvi. Razlog smanjenja je odlazak mladih u inostranstvo, starenje sela i nestanak velikih firmi, pošto nas privatnici u većini slučajeva ni ne puštaju u svoje prostorije. Mislimo da smo u pogledu dobrovoljnog davanja krvi, zahvaljujući savremenim tehnikama, među prvima u državi, odmah iza Beograda, Novog Sada i Niša. Prilikom predaje molbe naglasili smo nacionalni sastav ove regije, pošto su 40,8 posto građana Subotice, 57 posto građana Bačke Topole, 85 posto građana Kanjiže i 79 posto građana Sente mađarske nacionalnosti. Pored toga smo naglasili i blizinu auto-puta i važnost pograničnog područja – rekla je Dr Anastazija Mrđa.

 

Magyar szo



KOMENTARI

  1. tikvicki kaže:

    Jasam davalac krvi vec 16 god, imam jednu zamerku odbijen sam iz razloga sto sam samo jednom u tih 16 god imao upalu mokracnih kanala, zar nije to malo previse?

  2. Safet kaže:

    I treba! Samo 1 posto ljudi daje krv iz humanossti. Ovi ostali daju krv samo da bi uzeli dva dana slobodno na poslu ili u skoli…

  3. jasso kaže:

    @safet
    Ne znam ni ko si ni sta si,ali tu na ovom sajtu non stop lupetas gluposti,a medju njima je i ova sto si sada napisao,a ne vidis tu opet perfidnu igru vlasti iz Beograda,a to je dok vi u Subotici imate uvek dosta krvi,cak i viska i moramo mi vas da zamolimo da nam posaljete,e ne moze to vise tako,sad cemo mi skupljati i kod vas krv,donosit je u Beograd,pa cete vi morati nas moliti da vam vracamo vasu krv za potrebe u bolnici,e to vam je ova prepostena naprednjacka vlast,koja hoce o svemu da odlucuje,pa cak i o kolicini operacija u subotickoj bolnici,jer dozirajuci dostavu krvi i to ce nas vrli premijer da odlucuje…

  4. Dr Anastazija Mrđa kaže:

    Poštovani sugrađani, a pre svega dobrovoljni davaoci krvi, gore napisan tekst nije autentičan tekst koji sam predala u redakciju novina. Želela sam da istaknem da Služba za transfuziologiju Opšte bolnice Subotica svojim radom u potpunosti zadaovoljava principe samodovoljnosti, da su naši davaoci krvi 100% dobrovoljni neplaćeni a ne da ih mi nemožemo plaćati i kao takvi odgovaraju definiciji dobrovoljnog, neplaćenog, anonimnog davaoca krvi.
    Novi zakon tek treba da prođe skupštinsku proceduru i da stupi na snagu 01.06.2017 godine. Služba za transfuziologiju sa upravom Opšte bolnice Subotica i naravno uz podršku lokalne samouprave i grada Subotice, će nastojati da predložena mreža Ovlašćenih transfuzijskih ustanova bude proširena i da Služba za transfuziologiju sa svojom tradicijom od preko šezdeset godina nastavi da radi na motivaciji, prikupljanu, testiranju, preradi na komponente u cilju dovoljnog i blagovremenog snabdevanja svih kojima su naše usluge potrebne.

  5. Hypation kaže:

    Safet je retko zloban covek. Samo cuci na sajtu i gleda kako da kritikuje i omalovazava druge, cak i one koji doniraju sopstvenu krv. Ali nije njemu takvome lako…

  6. sole kaže:

    ti sto lupaju za dva slobodna dana,neka dodju pa daju krv.davacemo u beogradu,svakako tamo zavrsi nasa krv.opada broj davaoca,sto drzava nepostuje davaoce.koji su spasili puno zivota.

  7. Boris kaže:

    Dobrovoljni davalac sam 20 godina, dao sam krv preko 50 puta. Ne zbog nekakva dva slobodna dana, jer sam privatnik i ne uzimam nikakve slobodne dane, ali iskreno, ne bi mi ni palo na pamet da idem cak do Novog Sada da dam krv, ukoliko se ukine odeljenje u subotickoj bolnici.
    Samo potpunim idiotima moze pasti na pamet da ukidaju to odeljenje. Umesto da urade sasvim suprotno, a to je da u svakom vecem mestu oforme transfuziolosku sluzbu, ovi hoce da ukidaju.
    Jedino mi u ovoj vesti nesto nije jasno – kakve uopste ima veze koji je nacionalni sastav nabrojanih gradova?! Koga briga koji je procenat Madjara? Kakve to uopste ima veze sa davanjem krvi? Da li je krv nacionalnih manjina drugacija od ostalih? Ja ne zelim da idem u Novi Sad da dajem krv ne zato sto sam Srbin, vec zato sto je NS daleko, da bih se igrao na takav nacin. Da dam krv i jos i da platim za to. Nije razlog zasto neki Madjar ne bi isao u NS da daje krv, to sto je Madjar, nego to sto je takva stvar idiotska. Zasto se onda u ovakvu vest trpaju nacionalne stvari???

  8. Pajo kaže:

    Ako ukinu ja cu morati u Segedinu da nastavim davanje krvi! Bar nesto da ucinim za svoju drzavu! Od kad imam i licnu kartu tri u jedan i ova opcija mi je omogucena!

  9. Anonimni kaže:

    Kakve veze ima nacionalni sastav regije sa dobrovoljnim davaocima krvi a to se još i naglašava u molbi? Šta će biti aneks molbe: ko je od dobrovoljnih davalaca glasao za koju stranku? Ovo je neviđena bruka! Da li vam je savetnik Mengele?

  10. punisher kaže:

    safete moli se da te ne nadjemo kad-tad

  11. Milica kaže:

    Ovo je zaista razocaravajuce ako stupi na snagu, a da se Subotica ne nadje na toj listi! 🙁 Kolicina krvi ce se znatno smanjiti ako ukinu Suboticu!!! A verujem da to nije nikom u interesu, jeste da mnogi doniraju krv samo zbog ta dva dana, ali cekaj, zar to i nije u jednu ruku dobra stvar(ne zbog 2 dana, vec zbog krvi) ? 😛 Ja licno ne uzimam ta dva dana, a planiram ove god. opet da dam… Krvi nikad ne treba da bude dosta! Dobrovoljni davaoci BIG RESPECT!

  12. STEVAN SU kaže:

    SRAMOTA!! JA SAM DAO KRV 66PUTA!! NE ZBOG 2 DANA!!

  13. Djak kaže:

    Krv je zivot! Ne zaboravimo!

  14. Djendji kaže:

    30 godina dajem krv najčešće nism ni uzimala dane sem toga slobodni dami su dati radi oporavka organizma pa je i u redu da se uzmu.Negativne komentare daju budale a ne humani ljudi ,davaoci zanemarite ih.Dala sam slučajno krv i 2 puta u Bg i osoblje je puno hvale za subotičku transfuziologiju jer kažu da kad nigde nema na nas uvek mogu da računaju.Mislim da je ordinalna glupost da je ukidaju.

  15. antifašista kaže:

    Safete od tebe sa ovim alatom treba krv vaditi ! Ma kako te nije sramota !

  16. Lenin kaže:

    32 puta u Subotici i plus 3 puta u JNA je moj bilans.Još imam zlatnu plaketu i knjižicu u fioci.Nažalost pre desetak godina sam odbijen na trajno zbog aritmije srca.I smatram da je glupo zatvoriti odeljenja za transfuziju,jer uvijek će biti ljudi koji će iz samo humanitarnih razloga dati krv.Ja sam i za vreme dok sam imao svoju tezgu na pijaci,išao svakih 4 meseca,ne zbog 2 slobodna dana,nego zato što sam se pravio frajer a i obožavao sam njihove sendviče.Uvek sam utuko barem 6 komada.I nosio par za komšiju na tezgi.Bez pitanja su upakovali i da sam više tražio.Eh lepa vremena… 🙂

OSTAVITE KOMENTAR