Dok se u većini evropskih gradova vodi politika unificiranog urbanog mobilijara, kod nas važi pravilo: koliko različitih vlasnika, toliko i raličitih pratećih nepokretnosti. Dovoljno je otići "preko" kod komšija, ne bismo li uočili da u cetru jednog naselja nije moguće pronaći ni suncobran različite boje, a kamo li nešto poput autobuskih stajališta, kioska i sl.
Po pitanju kioska je situacija u našem gradu dosta šarolika. Pored nekoliko sitnih lokalnih preduzetnika, kod kojih svaki vodi svoju politiku, tu je i nekoliko velikih beogradskih igrača sa svojima, za koje sigurno nikada neće važiti lokalni propisi. Mežutim, Grad već godinama izrađuje i izdaje svoje tipske kioske, koji su izgledom prilagođeni starijem arhitektonskom ambijentu. Istina, ne radi se o jednom, već o nekoliko različitih tipova, ali svaki se od njih bez problema uklapa u ambijent, dok je komfor za radnike verovatno nešto manji, a kreativnost zakupca prilično ograničena, zbog samog dizajna.
Ovih dana se lanac lokalnih kioska širi i u pravcu Radijalca. Čuveni ćošak kod kružnog toka, poznat po kokicama i kestenju, postaje donekle kulturniji. Ipak, ne treba očekivati čuda s obzirom da smo već bili svedoci da se i ovakvi kiosci lako mogu skrnaviti brojnim frižiderima i ostalim rekvizitima.
Zeka dobija društvo
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.










Ti frizideri, na ulici, su ok, puno toga ima Srbija, Makedonija, Kosovo, kad odes u inostranstvo iznenadis se, zasto ih nema? To je nasa sudbina, navikne se covek, naviknes se i na SNS to ide sa friziderima, njima je to ok.
Nekada davno kada jos u nasem gradu Turska rec "Kiosk" nije bila poznata, a koristili smo Austrijski izraz "Trafika", na uglu Rudiceve ulice je bila tako jedna drvena kucica namenjena prodaji duvana i novina. Ono sto ju je cinilo posebnom je bio njen spoljni izgled. Predstavljala je detalj iz bajke o Ivici i Marici. Bila je izradjena i oslikana kao vesticina kuca od bonbona i cokolada, sa sve Ivicom, Maricom i vesticom. Svi naslikani slatkisi su bili iskljucivo proizvodi fabrike "Pionir"-Subotica. Bila je to, za to doba uobicajena reklama tj. nacin kako su se reklamirali proizvodjaci. Primera radi ispred Manojloviceve kuce gde je danas autobusko stajaliste, bila je godinama jedna trafika koja je dugo vremena pretstavljala reklamu za gvozdjariju "Celik". Stare predratne Suboticke trafike su bile rasporedjene po odredjenim punktovima po celom gradu i bile su jednoobrazni cvrsto zidani objekti. velicine mozda jedno 2x2m imale su prozore sa tri strane a na cetvrtoj su bila vrata. Nakon radnog vremena prozori su zatvarani pomocu metalnog roloa.Gde su se svojevemeno tacno nalazile ne mogu vise da se setim. najbolje se secam one "moje" na uglu Palickog puta i ul. J.Mikica, koja je radila jos krajem 60-tih godina. Sve u svemu Suboticke trafike bi mogle biti jedna dublja tema, pogotovu njihov kraj i njihova reinkarnacija u kioske.
Ovu sam snimio ispred železničke stanice u Somboru. Tamo je vreme stalo pa je i ovaj objekat "mumificiran".
@ Lansky
Ovaj fosilni ostatak iz Sombora je skoro potpuno identican nasim starim Subotickim trafikama. Objekat na slici je malo kreativnijeg izgleda, pretpostavljam da je imao nesto veci tlocrt zbog jace frekvencije kupaca koju donosi zeleznicka stanica per se. Sve u svemu fotografija je vredan dokument i svedocanstvo jedne epohe kada su takvi objekti bili strateski rasporedjeni po celom gradu i imali vaznu ulogu u snabdevanju stanovnistva. Za mladji svet je sigurno zanimljivo da se u takvim trafikama cigarete moglo kupiti -na komad. Zli jezici kazu da je to bilo zbog Crnogoraca. Oni su kupovali uvek samo 19 komada jer ih je mrzelo da skidaju zastitni celofan sa pakle.
A zbog čega (možda je tačnije zapitati se „ZBOG KOGA?“, ili „KOME PRIPADA?“) još uvek na uglu Segedinskog Puta i ulice Jovana Mikića, stoji ona gvozdena rugoba? Kiosk koji to odavno nije, i koji odavno ne radi. Služi jedino kao prva pomoć okasnelim prolaznicima, da za vetrovitih dana sebi ne zapišaju cipele. Recidiv komunizma, kao i cela naša politička „elita“.
Kada je vec Rastafarijanac spomenuo rugobe – MORA se nesto uraditi po pitanju rostilja pored "Jadrana". Objekat izgleda kao da je privremeno donesen zbog prvomajskih praznika, a potom tamo i ostao.
Ako se vec reklamiraju kao zeleni (Green food), mislim da bi im odgovarala ekoloska drvena (ili bar drvetom oblozena) gradjevina.
Ja bih samo napomenio da je u Subotici rec KIOSK lokalizovana i da se pravilno kaze KIOKS!
@stormwatch
http://en.wikipedia.org/wiki/Kiosk 🙂
Ako nisi cuo da lokalno stanovnistvo u Subotici cesto kaze "idjem do kioksa", onda ne znam u kojoj Subotici zivis.
Ali cekajte gospodine, pa Green food se nalazi ispod krosnji drveca! Sto znaci da se njihovo ime usaglasava sa okolinom.
Kada smo se vec raspricali o kioscima i trafikama, zeleo bih jos da spomenem jedan poseban i jedinstveni slucaj kakv nisam vise nikad i nigde u zivotu video ili doziveo. Na uglu Palickog puta i J Mikica, kada se gleda prema Majsanskom mostu, sa leve strane je bila trafika skoro potpuno identicna onoj sa fotografije Lanskog. (steta da nije snimljena iz razlicitih uglova) Na desnoj strani je bila negde sredinom 50-tih godina jedna drvena kucica obojena u tamnoplavo i u njoj su prodavane iskljucivo novine. Prodavac, Janos-baci je bio potpuno slep. On je tacno znao gde se nalaze odredjene novine i sa apsolutnom sigurnoscu usluzivao musterije. Novac bi samo opipao i odmah znao njegovu vrednost, ali i validnost. Kusur bi vracao tacno i bez problema. Nikada niko nije pokusao da ga prevari. Cak je i za lokalne dripce i sitne kriminalce bilo ispod casti prevariti slepog coveka. Njegovim odlaskom u penziju je demontirano i njegovo radno mesto i uskoro dolazi novo vreme i nova moda u formi pleha stakla i aluminijuma. Prodaje se sve i svasta, okuplja se publika s kolca i konopca koja stoji okolo sa obligatornom flasom piva u ruci. Izgradnjom Ekonoskog fakulteta ceo taj kraj je potpuno promenjen javljaju se nove potrebe i novi ljudi donose nove obicaje.
Bela Duranci je pričao da je u onoj drugoj trafici na toj raskrsnici (prema podvožnjaku) radila žena bez nogu. Ona je stradala kod pošte 2 u napadu nemačkih aviona januara 1945.
Sve me to podseća na jedan karate film iz 70ih – Majstori i bogalji. Obogaljio ih je neki mafijaš ali su udruženi postali sila i osvetili se. Ali ajd' sad to nije priča…
Ja pamtim vreme kada je posao u trafikama bio rezervisan za invalide. Doduše nisam sreo ni jednog slepog. Tu storiju ću sačuvati za budućnost.
Malo dalje u Kertvarošu je živeo jedan starac za koga su govorili da ga je kiselinom oslepela žena zbog neverstva (tradicionalna ženska osveta), tu je u Šantićevoj bio prvak sveta u zabacivanju udice…
Svega ima ovde kod nas.
ne mogu da verujem da ima ljidi koji jos uvek idu ulicom i zanovetaju nesto kako im smeta ovo kako im smeta ono. ko babe ste neke sram da vas bude. umesto da budemo srecni sto cemo moci da kupimo ladan sok na leto vi zabranjujete frizidere. proslo leto nismo imali gde da kupimo ladan sok.
vauu kakva drvena tafika! covece. i koliko to kosta??? da li se isplati da neko kupi takvu kucicu i da unutri prodaje cokoladice i zvake???
zbog takvih kao vi sam pobego u svecku. nisam hteo vise da zivim u selendri gde babe idu ulicom i gledaju ko je sta okacio ko je sta izneo ko je kakvu boju fasade odabrao…
moreeee…
Ma šta kažeš, pobego si u Švedsku gde su frižideri na sred ulice ili već gde kome prdne.
@ sarma
"u svecku" ne idu babe po ulicama i ne zanovetaju okolo. Tamo ide komunalna sluzba, deli mandatne kazne svima koji ne postuju komunalne odluke i propise. Niti u jednoj EU drzavi ne moze Kurta i Murta da prodaje po ulici kako hoce i kako mu padne napamet. Raspitajte se malo " u svecku" sta se desava ako neki trgovac iznese svoju robu na trotoar ili neki birtas postavi samo jedan sto i suncobran pred birtiju. Ne prodje ni frtalj sata a komunalci mu dodju pred vrata i samo pitaju da li placa kaznu gotovinom, cekom ili uplatnicom.
covik je moro pobic u svecku iskjlucivo zbog baba tracara. nikako zbog trafika, frizidera, ili nedajboze nezaposlenosti, propasti i potpunog beznadja.
ladno u svecku, al'standard jbga.
Kertvaros ja se slazem u ovome sa Vama. Evo, npr. ja sam da se rec KIOKS izbaci iz Subotickog recnika, jer je Subotica ipak uvek bila iskljucivo okrenuta TRAFIKA podneblju.
Lansky ,nemoj da izneseš notorne dezinformacije. Naime Nemci za vreme ww II nikada nisu bombardirali Suboticu ,ali Anglo-Američki saveznici da i to 1945 godine. Tom bombardiranju nije bilo nikakve svrhe je vojska ja već napustila Suboticu. A bombardiranje izvršeno je krajne neprecizno te umesto strateških ciljev što je bilo u planu da gađaju-željezničke pruge ,bombe su razorili civilni deo grada sa velikim žrtvama među civilnog stanovništva.
Verovatno da vecini smeta onaj koji otvara trafiku. Mene sve to podseca na fudbalskog sudiju ,Ako i ma dugu kosu mater kosatu ,ako je celav mater celavu i,takoredom mi sve vidimo i vrlo smo spremni da kritikujemo.Lepo je sto cemo imati jos jedno mesto gde cemo moci nesto da kupimo.Jedino voditi brigu da budu dobro rasporedjeni mislim nebudu grupisani na jednom mestu {mislim na objekte prodaje}dok negde u gradu nemamo nijedan.Neznam ko u gradu izdaje dozvole za postavljanje i rad ovakvih objekata ali o tome bi trebalo voditi racuna .
Kad bi nam ti pričao istoriju, verovatno bi nacisti na kraju pobedili.
Za sve koje zanima više podataka o bombardovanju Subotice iz vazduha, novinar Toma Vojnić postavio je na Youtube svoj kratki dokumentarac. O nemačkom bombardovanju ima reči od 11,20 minuta filma.
https://www.youtube.com/watch?v=no3sMEJXsnM&feature=youtu.be
vidim da vi dalje id vase neasvaltrirane ulice niste izisli.
ako nek oce doci u goteborj slobodno cu ga upoznat sa zemljom gde ljudi ne zagledaju druge. vi brinete o frizirderima a ne o bitnim stvarima zato i tako zivite…
U Goteborj u \ goteborg ? \ nema frizidera po ulicama. Zato tebi to nije bitno.
@Kertvaros
Slepog prodavca novina sam licno poznavao,a druzio sam se i sa njegovim sinom. Naime, njegova,tako da nazovemo kucica,u kojoj je prodavao novine se nalazila na desnom uglu Paralelnog puta. Preko puta,isto na pocetku Paralelnog puta se nalazila zidana trafika,gde su se prodavali iskljucivo duvanski proizvodi. Sada da predjem na stvar kako je meni sve ovo poznato.Jos od pre II svetskog rata moja baka je imala piljarnicu na tom mestu,izmedju trafike i ograde zeljeznicke stanice na samom uglu Paralelnog puta. Posto sam ja tu cesto boravio tako sam i upoznao slepog prodavca novina i njegovog sina.
Sada da predjemo na trafike koje ste tako lepo opisali. U mom secanju su ostale trafike na istom tom uglu gde je sada izgradjena nova na kraju Batine ulice, a iza nje je bio arteski bunar sa koga sam popio mnogo litara vode. Jedna se nalazila na kraju Rudiceve ulice sa leve strane,pa jos jedna preko puta tzv Kakas skole. Pamtim i jednu na Beogradskom putu,preko puta Zupnog doma crkve Sv.Roka na onom malom trgu,pa jednu na Sencanskom putu sa leve strane, malo dalje od mesta gde se sada nalazi Autobuska stanica. Jedina koja je ostala bar u pribliznom prvobitnom obliku se nalazi na uglu preko puta Zeljeznicke stanice,ispred bivseg bifea Tri jelena.
@Lansky
U pravu ste. Nakon oslobodjenja 1944.godine isao sam u skolu koja se nalazila u zgradi bioskopa Jadran. Sve do proboja Sremskog fronta, svaki dan oko 12 casova pojavljivala su se nad Suboticom dva aviona tipa tzv.Stuke i bombardovali uglavnom Zeljeznicku stanicu. Preko puta naseg razreda u zgradi Jadran, na tornjevima tzv Prokes palate su se nalazili ruski protivavionski topovi, a mi smo sa prozora posmatrali kako dejstvuju protiv nemackih aviona.I jos nesto, posada topova je bila sastavljena iskljucivo od vojnika zena.
@ Aleksa
Paralelni put, Udarnicki put, Put Jovana Mikica… Imena ulice se menjaju, cesta ostaje manje vise uvek ista, ljudi oko nje se radjaju i umiru neki se doseljavaju, drugi se odseljavaju, ulicama nase mladosti i detinjstva prolaze sada "neki drugi klinci". Zivot tece i jedino sto ostaje su nasa pamcenja i secanja i jedan pokusaj da se ona prenesu na neke sledece generacije ili barem neke njihove delove koji su dovoljni svesni da zivot i svet ne pocinju njihovim rodjenjem niti prestaju njihovim silaskom sa bine. Jedan uman covek je rekao "Istorija nije cuvanje pepela nego dalje predavanje plamena". Meni je za to drago da imam nekoga sa kime mogu da delim zajednicka secanja na nesto prohujalo, nepovratno, ali i ono sta je ipak postojalo i sto je ostavilo jedan duboki i opipljivi trag. Ne samo slepi prodavac novina i njegov sin koji ga je svakog dana u podne odvodio kuci na rucak i kao i na posao i sa posla. To su za nekoga mali sitni i nevazni detalji, za mene su deo moga detinjstva, ja nemam drugo, i kakvo je, takvo je – moje je. Nas dvojica smo sedeli u istoj skoli, mozda i u istoj ucionici, mozda klupi, gledali isti prizor Prokeseve palate i Korza. Razlika je naravno u vremenskoj distanci od jedno 8 – 10 godina.
Sada kada ste naveli lokacije nasih Subotickih trafika i meni se malo osvezilo secanje. U svakom slucaju Subotica je imalo mnogo vise traffike nego sto se danas misli.
Ujedno ja se izvinjavam postavljacu teme o aktuelnoj gradskoj situaciji oko postavljanja kioska sto smo prilicno odlutali od prvobitne teme, odnosno njenog smisla. Mea culpa, mea maxima culpa.
"Landmark" ulice Jovana Mikića (juče)
@ Lansky Ovo si ti tako nedavno napisao zar ne ? "Ovde ćemo pokušati da rekonstruišemo stari izgled Senćanskog puta, pomoću fotografija koje imamo na raspolaganju. Ta ulica i okolina je teško stradala 18. septembra 1944. međutim fotografije ruševina u Subotici posle tog savezničkog bombardovanja su malobrojne.
Zla kob tog dela varoši je bila Željeznička stanica koja se pruža paralelno i koja je bila meta. Kao što se vidi na mapi, velika većina smrtonosnog tovara, izručena je „tepisima“ na civilne kvartove." Tako da molim te ne moj širiti dezinformacije prvo pozivajući se na Durancija , a sada na Tomu Vojnića. Naime ja još uvek čuvam uspomenu na savezničko bombardiranje subotice. I ostavi te tvoje naciste jer se previše opterečuješ njma ,a kako vidim to ne čini ti dobro.
Hhahahahahahahahahaahhahahahahahaahahah, jel ovo neki fazon ili ste vi sasvim ozbiljni?
Ako malo bolje zagledate trecu sliku u nizu videcete sta? Zeku peku, rostiljarnicu, kladionicu, kafic, prodaju auto delova, pekaru (zaboravih kako se zove), hemijsku cistionu, prodavnicu patika, kafic 1, kafic 2, cvecaru, juvelirnicu, menjacnicu, muzej gradski, onaj restoran po sesiru nazvan i KIOKS! Sta to cujem!?!?! Ne mozete pohvatati sve to na slici sto sam vam rekao? Pa to je zato gospodine Zorane jer Zeka Peka i KIOKS blokiraju ciste vidike prema rostiljarnici, kladionici i kaficu, a da je slikano par koraka unazad t.j. sire videli bi ste pekaru, restoran po cilindru nazvan sesirnom, cvecaru, kafic 1, kafic 2, hemijsku cistionu, prodavnicu patika. I da je fotograf opalio jednu fotku sa druge strane sa istog mesta odma bi ste videli i gradski muzej, juvelirnicu i menjacnicu a video bi se i pocetak mlecne pijace koja se sastoji od 5 razlicitih pijaca. Isto bi se vec malim fotoshipiranjem ograde kod sinagoge video Mignon, apoteka, otprilike 15. mesara u krugu od 250m, taxi stanica i svasta jos nesto, a kada bi pustili masti na volju i izometrijskom 3d pogledu vec bi vam pogled dosegao sve do Nepköra. E to je taj deo prema Sinagogi, a nisam cak ni spomenuo onaj deo u pravcu originalne fotke, e tamo isto ima svasta.
Storm.Procitaj ponovo nesto si zaboravio.A da te pohvalim uvezi Seselja,svidja mi se sto si uporan prvo da dokazes da je budala a zatim posto je budala obavezno mora biti Hrvat.Neznam otkud ti to ?ali ipak izaziva paznju.Cekam uvrede.
Ne znam gospodine Zorane sta sam zaboravio, vi me prosvijetlite molim vas. Ja od kada tamo dole nisam bio, siguran sam da se mnogostosta promenilo. I jos mi ovo cudno dodje, ne znam otkud vi ocekujete uvrede odjednom, ja vas nikad nisam vredjao, nego ste vi uvek vredjali i ponizavali, e sad…svaka akcija Zorane ima svoju reakciju i to morate znati, ipak ste mnogo stariji i iskusniji od mene u tim reakcionarskim vodama. Ako vi niste shvatili da akcenat moje price nije na trojancu zvani Voja Dr Seselj nego na apsolutnoj genijalnosti bivseg hrvatskog prijedsednika Tudjman Dr Doktora u implementaciji istog trojanca, onda ste opet u nekom drugom filmu, a desi se to vama…cak stavise uvek se desava sirem krugu ljudi istog razmisljanja kao vaseg – zato Srbijom i vladaju trojanci, a ne pametni i obrazovani ljudi.
Ja napisao da netreba te male prodavnice skoncentrisu na jednom mestu.Da treba voditi racuna da ih ima i na periferiji.Zato to redjanje sta ima u centru nema veze sa mojim komentarom.
Sta ce im? Tamo je prirodni frizider napolju cele godine u bilo koje godisnje doba 24h.
E a ja se gospodine Zorane isto pitam, kako ste vi u pricu o zeka peki, kioKSu i mlecnoj pijaci ubacili Voju Dr Seselja? Da li je on poznat po tome sto godinama pri svakom povratku sa mlecne pece kupi Romskim sirocicima iz okoline par kesa kokica iz zeka peke, pojede sladoled i popije kafu kod brace Albanaca par metara dalje, posle toga svrati preko puta do Jevrejske opstine da se informise sta ima novo u Svetoj Zemlji i prenese poruke mira i bratske ljubavi prema braci Jevrejima od citave skupstine svoje stranke, a potom otidne u restoran "Dukat" na fini nedeljni rucak? Ako ste ga sa time povezali, onda ste gospodine Zorane 100% pogodili njegovu visegodisnju utabanu rutu.
Stručnjače Dorferu, u knjizi "Bombardovanje Subotice 1944. godine" istoričara Zorana Veljanovića na str. 62 imaš poglavlje: "NEMAČKA BOMBARDOVANJA SUBOTICE". Ono počinje: "Nakon savezničkih bombardovanja Subotice, koja su završena 21. septembra 1944. godine, vrlo brzo su usledila bombardovanja Sila osovine, odnosno nemačke avijacije koja su se dogodila već 31. oktobra 1944. godine". I dalje: "Bombardovanje su izvršile vazduhoplovne snage nemačke avijacije sa dva aviona u rano popodne (u 14.35) 31. oktobra 1944." Sledeće nemačko bombardovanje bilo je 15.novembra 1944., treće 17. novembra 1944., a poslednje 18. novembra. Autor napominje da su nemačka bombardovanja bila utoliko teža jer su bila usmerena i na stambene objekte i civilne ciljeve uopšte da bi izazvala paniku i haos. Toliko, pa kada nešto tvrdiš, onda se treba prethodno o tome i obavestiti, a ne samo blebnuti bez veze.
Hej Ti, koji sebe zove Ja… postoji jedna mala kvaka: Subotica je oslobođena 10. oktobra pa ti vidi…. Ili nisi dobro čitao datum nemačkog bombardovanja ili se Velja preračunao. Nije ni čudo, jer ko zna gde je zapravo on onda bio! Ta ne piše se istorija prepisivanjem stranica koje su kroz sedamdeset godina nasilno i po diktatu Tita i ostalih zločinaca pisali tzv. pobednici! Neznam gde je tvoj Velja video te brojne nemačke bombardere, jer su se u Subotici već prije toga izgradili odnosno otvorili logori za Nemce i ostale nacije nemile narodnoj vlasti! To verovatno Veljo nije zabeležio u svojoj istoriji.
Ovde napišite odgovor…Malo poznaješ suboticu ,naime na više lokacija u Subotici su postojale zidane trafike tipiziranog oblika sa zidovima od cigala a pokrov je bi crep. Vrlo su ukusno bili projektovani i uklapali su se u arhitektonski ambijent užeg grada subotice, Zadnji koji je ostao radio je do sredine 1960 godine i nalazio se na kraju Rudićeve ulice prema Sinagogi ispred Trgoprometove farbare. i nakon 15 godina kako su porušili tu zadnju zidanu trafiku videli su se temelji objekta. Posle zadnjeg asfaltiranja obrisi te temelje su nestali.Zadnji korisnik te trafike je bila udovica poznatog subotičkog revolucionara Volf-a.
Jer mislis na ove logore gde su NEMCI pobili , pogusili i popalili sledeci broj ljudi:
DAHAU Nemci pobili 42.000 ljudi
MATHAUZEN Nemci pobili 300.000 ljudi
AUSVIC Nemci pobili 1.1 milion ljudi
Majdanek Nemci pobili 80.000 ljudi
TREBLINKA Nemci pobili 700.00 ljudi
BERGEN-BELZEN Nemci pobili 50.000 ljudi
RAVENSBRIK Nemci pobili 100.000 ljudi
BUHENVALD Nemci pobili 55.000…..
da ne nabrajam dalje ne bi tri dana zavrsio i to su evidencije tih jadnih i neduznih SS-ovaca za vremem operaqcije rajnhard i posle, svi podaci su iz neduznih SS izvora zarobljenih posle rata i korisceni na raznim sudjenjima za ZLOCINE PROTIV COVECNOSTI JADNIM I NEDUZNIM SS-OVCIMA I SLICNOJ NJIMA EKIPI
Spisak ti ipak nije kompletan bez zasluga: Dodaj ruske 'osloboditelje', križnog puta, Staljina, Čaučeskua, Tita, Kadara, Miloševića, onaj spisak pobijenih muslimana u Srebrenici, zasluge oslobodioca Vukovara… te ako znaš prostu matematiku doći ćeš do vrlo interesantnog broja. Naime tvoji spiskovi su vrlo diskutabilni jer si ih prepisao iz neke komunističke arhive.Uostalom pomešao si i teze jer tema diskusije bila je bombardiranje Subotice, a tu nam nisi izneo neke nove činjenice.
Subotica je stvarno tuzan grad sa nevidjenim problemima i kompletno zakuvanom situacijom medju nekada extra mirnim i tolerantnim narodima koji su uvek ziveli u istoj. Znaci, najobicniji text o novom kiosku doveo je do prica o Svedskoj, Seselju, Landmarka ulice Jovana Mikica u obliku nekog polutrulog drveta, Mladim ruskinjama koje stoje za na kormilu protivvazdusnih topova, nemackim logorima, Srebrenici, komunistickim i nacistickim zrtvama u kome jos citam sa jedne strane kako jadne ss jedinice ni krive ni duzne behaju exterminisane od strane komunista (a sta su drugo generalno zasluzili ti ss vojnici i njihove pristalice? Pa to je vecna sramota Nemackog naroda, inace u nemackoj je veoma kaznjivo opovrgavanje istorijskih cinjenica o zverstvima nacista), ali evo citam i kako jadni i neduzni komunisti nikakvog putera na svojim hot headovima nemaju…. Ovo postaje sve zanimljivije.
IZVINI zaboravio jos Hortija, Hirohita,Musolinija,Nedica, Pavelica,Rupnika, Kvislinga ,Bandera,Antoanesku,Borisa,a kao sto sam ti rekao brojke su od tvojih prijatelja koji su redovno vodili evidenciju svakog ubijenog,zaklanog,spaljenog, gurnutog pod led…. I bas lepo sto si spomenuo Vukovar,ne znam zasto nisi spomenuo i Oluju jer to je samo nastavak Vukovara i Sto pre Srebrenice nisi spomenuo masakr u Kravicama (koji je uzrokovao Srebrenicu) sve dok ne otvoris oci i sagledas obe strane nikad neces odrasti. I zato me nikada neces ubediti u positvnost raznih tih naci-fasistickih ideologija kojima se divis i branis jer sve to su oni prvi zapoceli dolaskom na vlast 1933
@ bać vranje , vidim kako si ti odrastao ,ali očito da su ti još kada si bio mali dobro isprali mozak. Znaš svi mi jako žalimo za komunizmom i njihovim idelima ,koji nažalost predugo je trajao ,pa zato i živimo ovako dobro danas. A od nekoliko dana tvoji zloglasni Nemci čuvaju srpsku granicu prema EU-u. Preporučam ti da odeš na granicu te ih oteraš…
Dorfer, samo da ti nesto priopcim, ti Nemci koji danas cuvaju granicu ni u kom slucaju nisu oni isti nemci iz perioda 1939-1945. Ja ne mogu da smislim komunizam, ali isto tako ne mogu da smislim ni nacizam a posebno tiho glorifikovanje istog.
Ovde napišite odgovor…Pa kako mogu biti ti Nemci isti sa onima koji čuvaju granicu ? Pa misliš da sam ja bedast i ne znam da čovek ne živi 150 godina ? A čime se ti slažeš ko koga glorifikuje je tvoj problem ,ali zato bogato koristiš sva dostignuća onih koje ne voliš , a možda puno njih i glorifikuju , to jenjihovo pravo . Kako vidim po tebi bi Nemci trebali samo da se bave poljoprivredom,ponajviše sađenjem krompira ,kako im je bilo predviđeno nakon WW I…Svi se vi odajete jer ćim se pominju Nemci odmah prikačite etiketu da su nacisti.A takvi kao ti bi im naređivali ,ništa od toga.