Muke zaposlenih u prodavnicama i marketima

Plate zaposlenih u prodavnicama i supermarketima spadaju u najniže zarade u gradu a ako im na to natovare manjkove nastale krađama, sume u kovertama na kraju meseca ostaju mizerne.

Sprečiti krađu, to je dužnost zaposlenog ali i borba za njegov opstanak. Jedna takva, bukvalno borba, desila se juče u prodavnici IDEA u ulici Matka Vukovića, na uglu sa Trgom Žrtava fašizma.

kasirka-prodavnica

Šesti februar u Subotici oko 16 časova. Ljudi se kreću, automobili jurcaju, sve u svemu, svako nešto radi ili negde ide pa i dva prosjaka „rade“ ispred prodavnice „IDEA“  u Matka Vukovića.

Prodavci su užurbani, slažu robu, kasirka ne podiže glavu jer samo jedna kasa radi.

Odjednom se začuje oštar muški glas :“STOJ!  Stani ! Halo! “

„Mušterije podižu glave, naše sugrađanke bojažljivo proviruju iza stelaža, svi u čudu gledaju kako prodavac u crvenoj „IDEA“ uniformi juri za jednim sredovečnim muškarcem, kojeg sustiže na samim ulaznim vratima. Begunac pokušava za sobom da zatvori vrata, međutim zatvara trgovčevu nogu i ruku. Trgovac mahinalno povlači glavu unazad i svom srećom izbegava povredu, nastaje guranje na očigled svih prisutnih u prodavnici.

Shvativši da sve ovo ne miriše na dobro, jedan korpulentniji muškarac izlazi iz reda i prilazi u pomoć trgovcu koji je i dalje zaglavljen. Zajedno odguruju vrata i telima pritiskaju begunca. Trgovac mu oštro govori :

„Vadi to što si uzeo!“

Polako vadeći sadržaj džepova ukazuje se „pelinkovac“ koji je uzeo sa police i pokušao da pobegne na plativši. Begunac je bio sredovečni prosjak ispred prodavnice.

Među mušterijama je nastala blaga panika, neki su u podužem redu komentarisali da bi u ovakvim objektima trebalo da bude prisutno obezbeđenje, kako zbog samih zaposlenih isto tako i zbog svih onih koji dolaze da pazare u ovu prodavnicu. Jer mušterije dakako očekuju bezbednost u jednom ovakvom objektu , u kom uzgred nema ni ormarića sa ključevima gde bi mušterije ostavljale svoje prtljage , jer pri ulasku u objekat obaveza je da se ostave prtljazi. Mnogi ostavljaju tu svoje vredne stvari kupljene negde drugde, svako ostavlja nešto sebi bitno. Teško je i pomisliti ko bi se snašao da juri bilo koga , ukoliko bi mu nestao prtljag koji stoji zakačen na kukicama pri ulasku u ovaj objekat .

Da li bi iko od zaposlenih potrčao ili uopšte i primetio kada bi nekoj mušteriji nestalo nešto sa police na ulazu?

Teško njima a još teže nama.



KOMENTARI

  1. Afet kaže:

    PA VI RECITE ONDA DA KUPUJEMO U TRGOVIMANA A NE NA BUVLJAKU GDE SU UPOLA CENE JEFTINIJE. Eksplatisu te radnije za sicupa imoduzimaju i tu sicu zbog manjka. Sramota. Uvek cu pre ostaviti pare ulicnim prodavcima nego marketima koji zaradjuju milione!

  2. Mislilac kaže:

    @Afet
    A posle ces da kukas kako dugo cekas kod lekara ili kako nisi zadovoljan sa uslovima u kojima se skolujes. Pa sta mislis odakle se finansiraju te ustanove ako ne iz poreza.

  3. Janos kaže:

    Mislilac molim te nemoj vise da mislis.

  4. vesko kaže:

    Sluzbenik obezbedjenja i da ga postave je setac po zici iznad provalije i nikad se nezna zasto,zbog cega i zbog koga ce da padne.Zato,koje obezbedjenje

  5. cole kaže:

    Kako se obrazovne ustanove finansiraju to pokazuje kako je Afet ili Safet naucio pravopis i gramatiku.
    @Afet:
    Sine nemoj komentarisati ako ne znas da pises…to je problem u nasoj drzavi, nepismeni su najglasniji.
    Procitao si jadan clanak o kradji u prodavnici koji se desilo i desice se i desavalo se i pre 30 godina i pre 3000 godina.
    Inace si u pravu da se radna snaga eksploatise u trgovinama kod nas i da velika preduzeca i mimo zakona ostecuju svoje zaposlene.

  6. Žderonja kaže:

    Meni ne može obezbeđenje ništa da pronađe u džepu, jer ja još u prodavnici među tezgama krišom otvorim čokoladu sa lešnicima od 300 grama i odmah pojedem na licu mesta. A posle i ako posumnjaju, dokaza nemaju.

  7. Daddy kaže:

    Mislilac

    Danas vam razmisljanje bas ne ide, povezujete Safeta i skolovanje?!

  8. Provereno kaže:

    Mnogo ovakvih prodavnica postoji po gradu. Ajde ako nemaju obezbeđenje, ali barem da postave te ormariće za stvari koje nesmemo uneti u prodavnicu. Mada i to obezbeđenje. Košta li to toliko puno da jedna ovakva kompanija nemože postaviti čoveka kod vrata??? Pa šta sutra bane neki „ugroženi“ i BOOOOM po nama svima, dok kupujemo. Ovaj lik tamo sedi malo prosi , malo obiđe nešto marne sa police pa konobarski app (ako prođe prođe) e neće da može reče Šojić. Nas deru ko jarca i cede ko krpu, dok ovi likovi neradeći ništa čak i napadaju, valja otići do Franjevačkog samostana i pitati te ljude tamo šta im prosjaci rade..

  9. Daddy kaže:

    Provereno

    Kako ne smes unet stvari, ne razumem? Jos mi se ni jednom nigde u svetu nije desilo da mi ko ne da uneti stvari u prodavnicu. Jel to sumnjaju da su potencijalni kupci lopovi, pre nego sto su i usli u prodavnicu?

    Ne treba kupovati u takvim prodavnicama, treba ih bojkotovat!

    Da radnici stradaju / placaju ako neko ukrade nesto, to je jednostavno pogresno, zloupotreba i cisto iskoristavanje ljudi / radne snage. Vlasnik je taj gubitak trebo procentualno predvidet u biznis planu, on je umesto toga prebacio gubitak na radnike.

    A stavio je radnike i u opasnost time jer prodavci nisu nit strucni nit unajmljeni za poslove obezbedjenja i hvatanja / hapsenja raznih likova na cega ih je finasijskim kaznama prakticno naterao.

  10. Josip Broz kaže:

    Mislilac = Bolid = F1, znaci ti si bas Extra Turbo Konjina na Kubik !!!!

OSTAVITE KOMENTAR