Nekadašnja „Baš kuća“ postaje „Baš 1887“

Poznati subotički objekat nekadašnje “Baš kuće” nalazi se pod rekonstrukcijom koja za cilj ima stvaranje reprezentativnog ugostiteljskog objekta na turističkoj mapi grada Subotice, saznaje Magločistač. U planu je otvaranje restorana, a u podrumskom delu objekta će se proizvoditi bečko kraft pivo, dok će u potkrovlju biti izgrađeno nekoliko apartmana.

Budući izgled Baš kuće, foto: Lima, Budimpešta

Investitor je DG Construction Company iz Subotice, a projekat je izradila poznata budimpeštanska arhitektonska firma „Lima“ koja ima bogato iskustvo rada sa zaštićenim objektima, kakav je i “Baš kuća”, dok će unutrašnji sadržaj koji se tiče restoranske ponude biti inspirisan bečkom kuhinjom. U podrumskom delu će se proizvoditi pivo, a taj deo će biti opremljen u saradnji sa partnerom iz Austrije, firmom “Salm” koja ima stogodišnju tradiciju u proizvodnji pivarske opreme.

Predviđen je i muzejski deo, koji će biti napravljen u saradnji sa bivšim vlasnikom kuće, Ištvanom Bašom, a koji će čuvati najvažnije istorijske predmete i životne trenutke porodice Baš.

Magločistač je imao uvid u idejno rešenje fasade za objekat “Baš kuće” u ulici Cara Lazara broj 3, koji je usaglašen sa uslovima Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Subotica (MZZSK). Investitor poseduje sve neophodne dozvole od Sekretarijata za građevinarstvo Gradske uprave Grada Subotice.

Budući izgled “Baš kuće”, izvor: DG Company

„Subotičani će biti ponosni na ovaj objekat. Pokazaćemo kako jedan ovakav objekat iz 1887. godine može da se rekonstruiše i sačuva njegov horizontalni i vertikalni gabarit i svi njegovi detalji, a da on i dalje ostane autentičan kao i ‘Baš kuća’“, kaže za Magločistač direktor DG Company, Igor Dulić.

Kako kaže, podrum će biti kompletno rekonstruisan jer je u jako lošem stanju zbog vlage, a u visini današnjeg krova biće napravljeni apartmani koji će takođe biti u funkciji ovog objekta.

U prizemlju, gde je i ranije bio restoran i porodična kuća, biće smešten restoranski deo koji će, kako kaže Igor Dulić, biti „potpuno drugačiji od svega drugog što smo videli u Subotici“.

„Naš grad ima odličnu gastronomsku ponudu i odlične restorane, ali ćemo se potruditi da budemo potpuno drugačiji i da tu ponudu upotpunimo novim sadržajima koji ne postoje u ovom gradu“, najavljuje Dulić.

Budući izgled Baš kuće, foto: Lima, Budimpešta

Podrumski deo će biti uređen u saradnji sa bečkim partnerima koji su bili prvi na tadašnjem prostoru Austrije koji su počeli da se bave proizvodnjom pivarske opreme, a to i danas veoma uspešno rade.

„Pored toga što smo kupili opremu od njih, sa njima je dogovoreno da ovde napravimo pivo istog kvaliteta kao u Beču. Oni imaju nekoliko restorana po celom svetu, a najpoznatiji je u dvorcu Belvedere u Beču gde imaju dva fenomenalna restorana. Imaćemo isto pivo kao što je trenutno u Beču, po njihovoj recepturi i tehnologiji, kao i istu hranu, pa više nećete morati da idete u Beč da biste probali njihove specijalitete nego će oni biti dostupni u Subotici“, objašnjava Dulić.

Dodaje da će svaki posetilac koji bude došao u “Baš kuću” moći da prati od prvog do poslednjeg koraka ceo proces proizvodnje piva i da vidi krajnji rezultat.

Budući izgled Baš kuće, foto: Lima, Budimpešta

Dulić kaže da je Zavod na prvobitnim verzijama idejnih rešenja imao određene zamerke, pre svega u ispravljanju terase – da bude polukružna a ne kvadratnog oblika, kao i u nekim detaljima na fasadi.

„U saradnji sa projektantima poslali smo im dodatna tri rešenja nakon čega je MZZSK izabrao rešenje koje je vaš sada i objavljuje, a koje je prihvaćeno u celosti“, kaže Dulić.

Ištvan Baš: „Kuća ima istoriju i ona će živeti dalje“

Bivši vlasnik “Baš kuće”, Subotičanin Ištvan Baš, kaže za Magločistač da će ova kuća stara 135 godina sada nastaviti da živi dalje.

„Vreme joj je da se renovira, s jedne strane, a s druge strane – prerasla me kuća. Više nije za jednog čoveka. Nas je nekada bilo sedmoro, a ja sam ostao sam. To je ogromna kuća za samca i fizički, psihički i novčano“, navodi Baš.

„Drago mi je što su je Subotičani kupili a ne neko sa strane, jer bi je taj možda srušio. Svet ide napred, menjaju se stvari i to je i normalno, Ako spolja ostane kao što je i bila, unutra neka bude moderan izgled koji je potreban kako bi objekat funkcionisao”, ocenjuje Baš.

Prema najavama investitora, novi restoran „Baš 1887“ bi trebalo da bude otvoren pred kraj ove godine.

 

Vidi ceo tekst na: Magločistač



KOMENTARI

OSTAVITE KOMENTAR