Nestašica ogrevnog drveta – privremena

Na stovarištima u Subotici sa hladnim januarskim danima nestale su sve zalihe ogrevnog drveta, a neke drvare u kojima se još može nabaviti poneki kubik iskoristile su priliku da mu povećaju cenu i do 30 ili više odsto!

drva
Oni koji se ili drže određenih principa u poslovanju ili zbog nestašice svakako ne razmišljaju o poskupljenju kažu da je cena ostala ista i da o povećavanju nema reči!

Da skladišta budu ispražnjenja a drvo razgrabljeno svakako su uticali i januarski minusi, ali najveći problem je, kako tvrde vlasnici drvara, što dobavljači zbog loših vremenskih uslova, snega i leda, ne mogu da uđu u šume, tako da je snabdevanje prekinuto. Međutim, kako su nam rekli, očekuju da će situacija biti stabilizovana i prve količine drveta za loženje stignu u Suboticu već za nekoliko dana.

U stovarištima ogreva, iako nema drveta, mogu se naći mrki ugalj po ceni od oko 13.000 dinara za tonu iz Ugljevika, ili onaj iz Banovića za 14.500 dinara tona.

 

Subotičke novine



KOMENTARI

  1. Mauzer kaže:

    Ovo je placka naroda,na ovakav nacin zaradjivati na tudjim mukama,nekada bi bili streljani.U nekim oglasima citam cena drveta sada 7000 a na kredit i za penzioner ce biti 5400 din.Nadam se i verujem da ce narod kazniti drvare koje su digle cene neopravdano,ovde nemozemo da spominjemo imena drvara jer poctoji cenzura al na drustvenim mrezama mozemo i svi treba da napisu koje su drvare podigle cenu drva i opet kazem neoprevdano samo da bi imali sto vecu korist.

  2. Pecaros kaže:

    E sada da vidimo mehanizme koje ce upotrebiti drzava da zastiti interese naroda protiv zelenasenja( nabavna cena drva nije porasla) drvara. Dakle politicari ako hocete besplatne poene evo vam nacin kako to da uradite. Finansijska policija je u vasim rukama. Posaljete ih na adrese drvara koji su neosnovano digli cenu na stetu gradjanstva,. lepo ih naterate da vrate cene a bogme moze i koja kaznica da legne cisto da vam popuni prazninu u budzetu. Siguran sam da bi ovo bilo efikasnije nego placanje raznih botova i drugih cuda. Pa ajde nek vam je a bogme i nama nek je uzdravlje!

  3. Politicar kaže:

    Drva se kupuju u prolece za sledecu godinu.

  4. Ljuti subotican kaže:

    Ja se pitam zasto ili jel ima neka pisana kontrola ili kako se zovu zbog podignute cena na trziste ja barem mislim da ti moraju imati dozviljenu cenu koju bi trebali prodati ogrev a ne lupati neku cenu a da trziste ili kako se ti pisani ili usrani zovu ili i uopste ne postoje nista ne rade ja mislim ako i nema treba i imati

  5. Pecaros kaže:

    @ Politicar
    Da je kupovna moc gradjana onakva kavim bi trebala biti ili da su cene uskladjene sa kupovnom moci gradjana slozio bih se sa vasim razmisljanjem.
    Drva ili bilo koja vrsta ogreva se u vecini kupuje na kasike i onda kada se preko leta skupi dovoljno para za par kubika drva, to je realnost koju ste nam vi politicari omogucili.
    Realno sagledavanje situacije je sledeca lekcija lekcija koju vi politicari morate savladati odmah nakon sto zastite gradjane od ovog lopovluka.
    Kada savladate tu lekciju i delujete u pravcu poboljsavanja realnog stanja e, to ce vam doneti vise galsova nego namestanje svih birackih spiskova.

  6. Kubikas (Evropski) kaže:

    Nagradno pitanje:
    Sta imaju zajednicko Zapodnoevropska burzoazija i Suboticka sirotinja?
    Odgovor:
    I jedni i drugi kupuju drva na kubik.
    Oni u Srbiji da se ugreju i skuvaju rucak, oni u Zapadnoj Evropi kupuju drva da bi imali kakvu cepanicu da zaloze u luksuznim kaminima svojih raskosnih vila. Svi ostali imaju ili daljinsko ili etazno grejanje. Drva na kubik ne kupuju vec generacijama.

  7. Janos kaže:

    Mogu da prodam moja drva iza 300e pola netra moj stvar!!! Kupite drco u prolece a ne na zimu!!!

  8. Aleksa kaže:

    @ Kubikas
    Ja neznam kako je u Zapadnoj Evropi, ali znam da se u Madjarskoj odvajkada drva prodaju na kilogram.

  9. Kubikas (Evropski) kaže:

    @ Aleksa.
    U Z. Evropi se takodje mogu kupiti drva na kilogram. Prodaju se u specijalizovanim prodavnicama, lepo pakovana (fali jedino crvena masnica) po 30 kg, i ceni od 25 €, za pakovanje, niske vlaznosti, odmah spremno za lozenje. Kupuju ga uglavnom oni ljudi koji imaju u kuci ili stanu kamin a koji uglavnom retko koriste, i samo u posebnim prilikama (Bozic) i nemaju mogucnost da lageruju vecu kolicinu ogrevnog drveta za kamin. U sustini obicno luksuziranje.

  10. Kv radnik kaže:

    Kubikas
    Dodji do mene u Neudorf tu se redovno griju ljudi na drva a i cela ta okolina . I cena je u zadnjih 3 godine kako ja zivim tamo ista. Bez obzirz na vreme, bez obzira na godisnje doba… A tamo vrlo malo burzoazije ima, uglavnom poluprivrednici naseljuju taj kraj.

  11. Pecaros kaže:

    @ Janos
    to ti mozes na buvljaku tako da odredjujes cenu i to samo ako radis na crno. U legalnim tokovima postoji nesto drukcija pravila. Ne smes neosnovano da dizes cenu robe. ne smes da pljackas kupce, ako to i radis drzava i njene institucije moraju zastititi gradjane od tebe i tebi slicnima.
    Druga stvar i vrlo bitna, ko si ti da odredjujes ljudima kada ce sta i koliko da kupuju?
    Suvise se jeftinim fazonom koristis da bi opravdao svoju pljacku gradjana.

OSTAVITE KOMENTAR