Nešto se menja na fasadama

Bilo je to onih dana kada su sve banke ovog sveta, kako nam se tada činilo, rešile da otvore filijalu u Subotici. Za poslovnice je u obzir dolazio samo strogi centar i to najbolja mesta ako je to moguće. Tako su zauzeta i prizemlja nekih sveže renoviranih palata pa su velike i agresivne reklame pomalo zasmetale onima kojima je stalo do opšteg izgleda.

Stare „kutijaste“ firme

Iz Zavoda za zaštitu sponemika kulture je sugerisano novim zakupcima da ako je moguće malo kultivišu i prilagode arhitekturi one svoje „firme“ i neone, ali je odgovor uvek bio da su to standardne boje i reklame i da to tako mora biti.

 

Bankarstvo je ozbiljna stvar, može biti da su to tipske reklame koje se svuda stavljaju iste, bilo da su nove ili stare građevine one na kojima stoje.

 

Da nije tako, ubrzo se videlo već u susedstvu ali su došli teški dani pa je i to otišlo u drugi plan. Ipak, u poslednje vreme, neke banke su uložile napor i promenile svoje svetleće „škatulje“ u diskretnije natpise koji su primereniji građevinama sa zaštićenim statusom .

 

Novi izgled

Primeri u Segedinu

 

Subotički tranzicioni stil



KOMENTARI

  1. djomla kaže:

    Nešto slično se da primetiti i u Budimpešti… Ovakvi primeri su dobra lekcija jer ako Banke mogu da ispoštuju gradove u Mađarskoj zašto ne bi i Suboticu…


     

    Societe general Srbija je korektno odradila reklamu na fasadi na pocetku Korzoa.

  2. slobodan kaže:

    fuu je kolko banaka

  3. subotičanin kaže:

    @Iz Zavoda za zaštitu sponemika kulture je sugerisano novim zakupcima da ako je moguće malo kultivišu i prilagode arhitekturi one svoje „firme“ i neone, ali je odgovor uvek bio da su to standardne boje i reklame i da to tako mora biti.@ I ponovo se vraćamo na ono sugerisano, ako „stručnjaci“ zavoda za adekvatnu nadoknadu donose rešenja o boji, obradi,materijalima itd fasada pa znaju zaje…..vati vlasnike i zakupce (delimično su u pravu) onda jel korupcija u pitanju kad ovim kućama samo sugerišemo. Jadan je ovaj naš grad, korupcija u svakom segmentu 

  4. tomislav matkovic kaže:

    ne znam kako je dozvola za postavljanje reklama resena u subotici, ali mogu da vam kazem kako je to u par drzava (madjarska, austrija, rusija…)
    pre nego sto ista postavite na fasadu, duzni ste uraditi projekat fasade, projekat je duzan biti u photoshopu, sa detaljnim objasnjenjem o samoj reklami (tacne boje po nekom kodu recimo RAL, kolicina luxa za osvetljenje…, materijali), naravno svi moguci sertifikati, tacne dimenzije, tacna pozicija na fasadi (to se uglavnom i vidi iz photoshopa). zatim tako pripremljena dokumentacija se nosi u gradsku arhitekturu koja to odobrava. gradska arhitektura ima tacna pravila u odnosu na odredjeni rejon i odredjene fasade. vasa reklama mora biti u skladu sa tim pravilima. projekat obavezno potvrdjuje i saobracajna policija. to je u slucaju ako je reklama svetleca, i na takvom mestu da moze ometati saobracaj u slucaju oduzimanja paznje pri voznji…
    e tek posle toga mozete pristupiti montazi fasade.
     

  5. tomislav matkovic kaže:

    inace ona VIP reklama je  😯

  6. djomla kaže:

    tomislav matkovic:

    inace ona VIP reklama je  8-O

    I ne samo reklama već i žuta boja fasade. Pogledaj ostatak zgrade. Užas.

    Inače jedan dobar primer kako vlasnik bez pomoći grada uređuje objekat. Potpuno nov krov, novi oluci, nova fasada i još samo da ne uprska sa natpisima radnje. Može svetleca ali jako mora da se pazi na vrstu svetlosti, dimenzije reklame i pozicija. 

  7. tomislav matkovic kaže:

    koja je ovo zgrada? ne mogu da prepoznam 🙂
     

  8. tomislav matkovic kaže:

    secam se jedne fasade… kraj 90tih ili pocetak 2000tih, ne znam tacno, na uglu kod nepkera. pecatorezac…. djomla, imas slucajno tu sliku? znas o kojoj „fasadi“ pisem? 😀

  9. djomla kaže:

    tomislav matkovic:

    secam se jedne fasade… kraj 90tih ili pocetak 2000tih, ne znam tacno, na uglu kod nepkera. pecatorezac…. djomla, imas slucajno tu sliku? znas o kojoj „fasadi“ pisem? :D

    Ima je na SSC.

    Objekat je veoma zanimljiv, kao i većina u tom nizu. Pošto je preko leta zaklonjen krošnjama slabo su uočljivi detalji poput ljudskih figura iznad prozora.

    Dugo je bio taj ružni pečat na uglu objekta, ali je na svu sreću to u određenoj meri sanirano.   

  10. tomislav matkovic kaže:

    nisi je slikao sa dobre strane. sa strane nepkera je tek funny 

OSTAVITE KOMENTAR