Svečanom sednicom Skupštine Subotice i polaganjem venaca na spomen kompleks na Trgu žrtava fašizma i palim Crvenoarmejcima na Pravoslavnom groblju danas je obeležen Dan oslobođenja Subotice od fašizma.
Svečanosti povodom 73. godine od oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu prisustvovali su ambasador Rusije Aleksandar Čepurin, predstavnici ambasada Ukrajine, Belorusije, konzulata Hrvatske, narodni poslanik i počasni konzul Belorusije u Beogradu Dragomir J. Karić, zatim predstavnici SUBNOR-a, antifašističkih saveza Hrvatske i Mađarske kao i brojni građani.

Predsednik Skupštine grada Tivador Bunfor istakao je na svečanoj sednici da „poštujući svoju prošlost gradimo i našu budućnost“.
„Mir je najveći blagoslov i dragocena potreba čovečanstva. Mir u srcu, porodici, na radnom mestu i svakom segmentu života neprocenjiva je osnova kako za individualni napredak tako i za napredak i razvoj svesti multinacionalne zajednice o potrebi saživota u duhu tolerancije i međusobnog razumevanja. Upravo ova svest povećava kvalitet življenja, obogaćuje naš svakodnevni život i odnose sa drugim ljudima. Došlo je vreme za ljubav i sreću, okončanje ratova, nevolja i stradanja“, rekao je Bunford i dodao.
„Zato se danas sećamo onih koji su dali svoj život za ideal slobode, mira, tolerancije i humanosti“.
Na značaj antifaštističke borbe i bogatu tradiciju, kao i sve koji su život položili za slobodu grada Subotice podsetio je i gradonačelnik Bogdan Laban.

“Poštujući herojsku borbu rodoljuba i atifašista čiji su najviši ideali bili sloboda i ravnopravnost među narodima, naša je zajednička obaveza da obelažavanjem 10. oktobra čuvamo uspomenu na značaj pobede nad fašizmom i nacizmom. Naše sećanje i duboko iskrenp poštovanje najmanje je što smo dužni žrtvama koje su u temelje naše slobode ugradili svoje živote”, rekao je Laban koji je položio vence na spomen kompleksu na Trgu žrtava fašizma i palim Crvenoarmejcima na Pravoslavnom groblju.
Laban je podsetio da se odlučujuća bitka za oslobođenje odigrala na današnji dan na Železničkoj stanici i to između Prvog subotičkog partizanskog odreda i vojnika Crvene armije sa jedne strane i fašističkog okupatora sa druge.
“Na dan u kome je grad izvojevao pobedu i slobodu smrtno je ranjen hrabri komandant partizana, Jovan Mikić Spartak”, dodao je gradonačelnik Subotice.
Ambasador rusije Aleksandar Čepurin istakao je da je pobeda nad fašizmom jedan od stubova današnjeg sveta. On je podsetio na tradicionalno dobre odnose dva bratska naroda, koji su se kako je dodao zajedno borila protiv fašizma.
“Rusija i Srbija sarađuju u svim oblastima. Želimo da Srbija bude jaka, nezavisna i suverena zemlja”, rekao je Čepurin kome su predstavnici grada Subotice uručili plaketu u znak zahvalnosti na dugogodišnjoj saradnji.
Narodni poslanik i počasni konzul Belorusije u Beogradu Dragomir J. Karić rekao je da je sećanje minimalni dug koji imamo prema herojima Sovjetskog saveza, Crvenoarmejcima, generalima i svima koji su svoje živote dali za slobodu srpskog naroda.

“Svi oni dali su svoje živote da bismo mi danas živeli lepše. Imamo obavezu da mladima i generacijama koje tek dolaze ulijemo znanje, patriotizam i želju koju su imali naši heroji i oslobodioci“, rekao je Karić.


Izvor: BKTVNews
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Kada su rusi dosli na nas salas odneli su osim konja sve sto su nasli a da je bilo pokretno. Na srecu baka je imala dosta pameti pa je jedan sanduk sa odelima i kojecim potrebnim za zivot zakopala. Drugog dedu njegovof brata i njihovog oca su odneli na front. Pradeda bas i nije bio neki vojnicki materijal posto je bio star i jedna noga mu je bila kraca. Danas mu se nezna ni grob, valjda je poginuo negde na sremskom front. A posto im je kuca bila na kraju sela moja tetka je nocima slusala kako odvode ljude i ubijaju pored kanala. Komsija svaba koji nije hteo da ode sa ostalim nemackim zivljem ubijen je odmah na licu mesta. Tako je poceo nas zivot u novoj Jugoslaviji, onda kasnije oduzeta imovina, pocisceni tavani, u kucu su nam uselili neke ljude kojih smo se uspeli resiti tek devedesetih( sobe u koje su se uselili 40 godina nisu krecili tako da smo. kada su se iselili mogli videli kakve su nekada bile, dezene i boje!).
Imali smo razno raznih gazda, nikada potpuno svoji, neki od njih su gradili, skolovali neki rusili ali ovako losih ko ovi danas mislim nikada!
Ova naša novokomponovana vlast od svega napravi farsu i kič! Parodični su sa ovim voštanicama.
Ovaj samozvani mafijas jos je uvek na vlasti? E moja Subotice, i ne treba da se vracamo nego da pomognemo svima koji zele da odu jer tamo im nema zivota….
Zaboravili ste da najviše partizanskih odreda bilo upravo među hrvatima u Hrvatskoj , a i spomenik ispred kojeg stoji Aleksandar Čepurin je delo koje je izradio Ivan Meštrović…
Da…hrvati i nemci su poznati antifasisti iz drugog svetskog rata
Više ne znaš ko je ustvari fašista a ko antifašista.
Smrt fašizmu -Sloboda narodu. Slava svim palim borcima i onima ubijenim ufašističkim
kazamatima, mučenim na sve moguće načine. Bez obzira ne ružne događaje u stvaranju nove socijalističke države Jugoslavije to je najprosperitetniji perjod svih njenih naroda. Žaomi je svih nevinih žrtava bez obzira na naciju.
Da žuta kuća može da priča mnogi bi se Subotičani mogli stideti svojih predaka, okupatorskih slugu, za koje danas tvrde da su nedužne žrtve , a streljani su posle rata. A dosta je ostalo nekažnjeno jer su komšije prećutale im prošlost. Nisu hteli da im se svete iako su ih zbog njihove prijave izvodili pred strljački vod ali su preživali .
Imam pitanje za gradsku vlast i Udruženje antifašista i Jevreja.Kad će te postaviti spomen ploču na Mlin kod bolnice gde su bili zatvareni JEVREJI svih uzrasta a umirali su od žeđi i gladi. A prekoputa gde je bio Ziper- na otvorenom, logoru, isto se dešavalo porodicama solunskih boraca pokupljenim iz okolnih mesta.
Kad su se građeni ti objekti u vreme G Z Panonija- iskopane su silne kosti i sahranjene bez da se utvrdilo ili obeležilo ko su ti ljudi. A zna se da su to kolonizovani posle prvog svetskog rata. Možda još ima živih svedoka tog zločina koji se prećutao i niko ga ne spominje. Za to krivim njihove potomke koji o tom ćute kao da se stide svojih predaka. Ja sam potomak solunskog borca i tim se ponosim.
Yu
Interesantan podatak, ja sam na nekom predavanju cuo da je jevrejski geto bi organizovan izmedju voj puta i decijeg dispanzera i da su od tamo, na kraju sprovedeni do ul, Pap Pavla gde su ukrcani u vagone i poslati u smrt.
Slavice Subotica Dan Oslobodjenja kad se oslobodimo od ovih sa vlasti…
Mlin je bio jedan od lokacija gde su zatvarani Jevreji do deportacije. Zarad nacionalnog izmirenja mnogi podaci su zatajeni. Slika događaja iz tog perjoda;Dovode narod okružen Mađarskim vojnicima. Nose sa sobom kofere misle da će ih samo preseliti- Jedna od od njih je i trudnica. Pada na žute kocke na putu, dobila je trudove , porađa se, a vojnici je vuku po putu. Ova slika je prepričavana u mojoj porodici, koja je bila svedok tog događaja i mnogih sličnih. Živeli su u Bajnatskoj ulci. Majka je po cenu života nosila vodu i hranu sa ostalim ženama iz tog kraja kolonistima u logoru gde je bili mnogo žena i dece u kasarni- Panonija. Braćo Ličani gde ste da postavite spomen ploču na kasarnu, da žrtve nebudu bezimene.
@yu ( a šta ti to dođe ? )
sad nam još samo tvoje zazivanje zavičajaca fali da nam svugdi po varoši mećete table di god da se pojavio kaki god dođoš još od doba postojanja Marije Tereziopolisa pa će još bit da su dođoši stvorili našu varoš !
Spomenik nije Meštrovićevo delo nego Tome Rosandića.
Gospodo Bunjevci pročitajte istoriske podatke o naseljavanju grada Subotice iz perjoda vladavine Habzburgovaca pa će te videti da smo svi ovde nastanjeni, odnekud došli. A ako pažljivo prčitate moj tekst t , reč je o logoru gde od1941-1944 gde su bili zatvoreni ljudi iz okolnih sela čija je jedina krivica bila što su dobili zemlju od kralja jer su se borili za oslobođenje Slovenskih naroda od Austrougarskog jarma. Da između ostalog mogu da koriste svoj jezik a da im ne kažu :Me besel oz budeš rac njelve-
Mislim da smrt stotine nevinih ljudi nezaslužuje vaš -šaljivi komentar-
Svi koji su se sa vama saglasili neka promisle i neka se uhvate za koju istorisku knjigu. Moji Bunjevci su rizikujući svoj život nosili im vode i jelo. Da su ih Mađari videli ode glava. Da ste prisni prisni ste.
Otkad je Austrougarska bila „jaram“?Onda je i Jugoslavija nekima bila jaram jer su se iz nje izdvojili.
@ croat : Imao si pametnu baku. Čepurinovi su pelješili ne samo salaše već i tvornice i sva tehnička postrojenja i odnosili za Rusiju a u sve to i silovali sve što se mrdalo .Oteto vino držali u benzinskim bačvama…
@ prisni Bunjevac : Istina,toliko si prisan da prisniji ne možeš bit ! Malo subotičkog duha na ovom forumu nije hiba. Nemaju ti pridošli toliko brojeva u glavi da zbroje one zlatnike kojima su naši stari od carske krune odkupili naše subotičko kraljevstvo, a prvo su te zlatnike morali zaraditi ! Nisu nam ovi današnji ni do kolena.