Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je danas da je novi zakon o izbeglicama koji su žestoko kritikovale UN i organizacije za zaštitu ljudskih prava, u skladu s pravnim standardima EU.

„Niko nije uhapšen, tako da ko god ne želi da sačeka odluku o svom slučaju u tranzitnoj zoni, može da ode ka Srbiji. Mi nikoga nigde ne zaključavamo“, rekao je Orban u Briselu posle samita EU. Prema novom zakonu, svi tražioci azila, uključujući i maloletnike starije od 14 godina, biće zadržani u kampovima napravljenim od kontejnera za transport robe na granici sa Srbijom.
UNHCR je rekao da će zadržavanje izbeglica „ostaviti grozne fizičke i psihološke posledice na žene, decu i muškarce koji su već mnogo propatili“.
Orban smatra da zadržavanje tražilaca azila u pograničnim tranzitnim zonama, koje je uporedio sa onim na aerodromima, nije isto što i zatvaranje protiv njihove volje. Nova pravila, koja uključuju i automatsku deportaciju u Srbiju za svakog migranta koji ne može da dokaže da legalno boravi u Mađarskoj, mogu biti primenjivana u toku vanrednog stanja, koje je na snazi do 7. septembra.
U vezi sa izveštajima humanitarnih organizacija, prema kojima mađarske snage bezbednosti prebijaju i puštaju pse na migrante, Orban je rekao da za tako nešto vlasti u Mađarskoj nemaju dokaze.
„Cilj ovakvih napada medija jeste da demotivišu vojsku i policiju“, rekao je Orban.
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Hmm rasizam na delu Isto tako bi i srbi mogli reci za madjare sa ovih prostora da idu recimo odakle su dosli (iz AZIJE, negde bogu iza NOGU) ali cemu to vodi da saljemo jedne druge umesto da pomazemo siromastnima i one koje beze od zla za potragom za boljim zivotom razocaran sam iskreno Kakva je ovo bruka od ljudskog prava na slobodu i slobodno kretanje
Razlika izmedju migranta afganistanca i migranta sa madarskim ili hrv pasosem nema i jedan i drugi idu u eu zbog para i boljeg zivota!!! Stim sto se desi poneki migrant koji bezi od rata ili tiranije… Budimo ljudi a ne ne ljudi
odgovorila bih na prethodni komentar.Madjari koji danas zive u Srbiji,nisu dosli Bogu iza nogu,dosli su iz svoje prapostojbine koja se nalazila izmedju reka Kame i Bjelaje.U Panonskoj niziji pre vise od 10 vekova osnivaju svoju drzavu,ta se drzava do kraja 1.svetskog rata prostirala do Zemuna.Prema tome,oni nigde ne treba da idu.To sto sada kaze aktuelni premijer Madjarske je dobro iscenirana politicka igra,ko je tu igru rezirao-nije nase da nagadjamo.u potpunosti se slazem sa izjavom gosp.Afeta da treba da budemo ljudi.Ako ne postanemo bolji-postacemo samo gori.
Afete, afete, knjige u ruku i edukuj se. Znanje o istoriji trebalo bi malkice da poliraš. Mađari su tu od pamtiveka.
ajde safete/ocigledno ti je crklo s na tastaturi/ prestani vise da jedes govna ,udavices se vise pa ce biti da te neko ne voli :)))
Hmmm, Afete pucaš iz praznog pištolja. Nemaš pojma ko su ti ljudi (90 % mladi vojno sposobni muškarci) sa kojima vec dve godine svakodnevno radim u DE. Samo da provedeš jedan jedini dan u kampu sa njima, ne bih ti palo na pamet slično mudrovanje, koje tu javno prosipaš. Ja ne mogu detalje da iznosim, ali je jedno sigurno, da svako ima pravo da čuva svoju kuću i da pusti u nju koga želi. A tebi Afete malo nedostaje osnovnog obrazovanja i pravih informacija….
Dragi Afete, Vojvodine i jos+deo „današnje srbije“ je bila 947 godina deo Mađarske. 100 godina je ova zemlja Srbija. Znači nisu Mađari oni kolji trebaju da odu sa ove zemlje, ako gledamo situaciju iz tvog gledišta. U potpunosti se slažem sa premijerom mađarske, ko bi želeo u evropi da živi kao u Afganistanu. Ti ljudi imaju totalnu drugu kulturu od nas i od Srba i od Mađara i ne prihvaćaju ništa sto im europa nudi (u kulturnom smislu). Ko hoće rat i haos u svoju zemlju, nek ih slobodno prihvati migrante. Ja ne bi ih ni pustio da budu azili. Nek idu kao svi ljudi ove planete sa putnim ispravama. Ali oni neče da budu arhiviarni (upisani) jer onda ne mogu da prave sranja u toj zemlji jer ce ih policija naći. Probaj ti da putuješ bilo gde bez pasoša ili bez ikakve dokumentacije.
Afete a odakle si ti???vrat ise se tvojima jer kako ja vidim nisi sa ovih prostora!!
Gips jakab madjari su tu od pamtiveka hahahhahahahahahahahahahhahahahah.
Od pamtiveka pazi ti molim te. Objasnila ti je marija u postu iznad tvog da su madjari dosli iz azije isto kao stoto dolaze sfganistanci. Ako smo primili madjare na ove prostore zasto ne bi ste primili i afganistance ne razumem dvostruke arsine uvek kod vas. Kao sto su madjari dosli na ove prostore i osnovali kasnije drzavu tako ce valjda i sirijci jednog dana da naprave drzavu ovde, nije bitno ko je kojeg porekla nego kakav si covek
Baggio isto kao sto si ti otiso u eu zbog para radi ekonosmske sigurnosti radi boljeg zivota isto tako i drugi zele da se domognu eu i dobijaju pare eventualno rade tamo ako ne onda da se bar sklone iz pakla rata bede i siromastva. Isti ste bez obraza za parama otisli u DE. Tako da ako je po pravdi i tebe bi trebali deportovati jer se ne razlikujes od migranta uopste. Realno pricamo bez uvrede molicu lepo
@Subotičanin
zaborvio si period 1548 – 1683 kada je Suboica bila u Turskoj (Segedinski sandžak). Lako može biti da u budućnosti opet ovo bude tursko. Pakistanaca i Arapa ima toliko da kao od šale nasele celu Evropu. Kada njihov broj bude dovoljno velik, hrišćane će počistiti za čas.
Afete da si samo malo pametniji trebalo bi da znaš da su Mađari najstariji narod u Evropi , ne bi se smejao ovako ! Šteta što neznanje ne boli , jer bi ti već umro od bolova ! Molim te idi u BiH u Visoko gde su najstariji piramide i pročitaj najstariji zapis koji je pisan na mađarskom ! Mađari su sastavljeni od četiri naroda , tri su živeli ovde a četvrti su došli iz Azije vođstvom ATTILE , i on je ujedinio ove narode pod imenom Hungary , jer oni su bili najbrojniji i osvajači ! Pre prvog svetskog rata postojala je Velika Mađarska ! Samo posle rata rasparčali su pobednici ! Ali Austriju i Nemačku nisu ! Zašto ? Nemačku su podelili posle drugog svetskog rata ali su već ujedinili i to uz pomoć Mađarske ! Sad će da istekne 100 godina kako je napisan Trianonskim sporazumom ! Dali će zapad izpoštovati taj sporazum kojeg su oni izmislili i napisali ? Dali će vratiti te teritorije ? Naravno da neće mirnim putem ! Nije mi jasno o čemu pričaš ti koji pojma nema o istoriji ?
@Tibi
Da su Magyari narod najstariji to zna svako dete. Cela bela rasa su Mađari, to je dokazano. Od Portugala do kineskog zida. Samo jednu stvar grešiš. Piramide su izgradili vanzemaljci to je opštepoznato. Tamo piše da će Trijanonski ugovor da istekne za 1000 godina a ne za 100. Neko je izbrisao jednu nulu. Znači za 900 godina će opet biti velika Mađarska.
Ovo je sve grejki to sto tu vi pricate.
francusi pa magyari po starost! petar n. piramide nisu u evropi. trianonsti sporazum istice 2021 godine.
kada afet-safet prica, sto je docuo u njegovom krugu prijatelja! ne mozes nikako uporediti nekoga ko je otisao iz evrope u de ili bilo koju zemlju zapadne evrope. niko nije otisao silom i bez dokumenata. madjari su bezali od rusa, ali nisu isli anonimno bez dokumenata, bili su rasporedjeni u izbeglickim kampovima sirom evrope, odakle su se naseljavali u odabranu zemlju. afet istoriju u ruke i to neku drugu no srpsku, ima google translater, pomocu toga ce ti se otvoriti novi vidici u svet, u svet istine!
@Rax
Mene interesuje ta istorija gde piše to o Trijanonu i 2021. Šta još tamo piše? Šta ćemo da radimo sa milionima ovih Raca, Totova, Horvatha, o Rumunima da ne pričam…Šta ćemo da im radimo?
I na kraju za sve vas, genetski je dokazano da su srbi srodniji sa madjarima nego sa rusima. tako bi bilo dobro da se spusti lopta, a kada dodju svi ovi koji imaju nameru da se presele u evropu, tek cemo se tada voleti i biti najblizi jedni drugima! isto tako je opste poznato, sto se vise mesa jedan narod, tim je bolja genetika, tj. zdravija.
Narodi u Evropu su dolazili sa sve strane sveta, ali niko nije ostavio svoju porodicu, zivotinje i svoje stvari, ako je imao nameru da nadje bolje uslove zivota. Ne fale mi porodice tih migranata, ali ako beze od rata, zasto su tamo ostavili slabe i nezasticene? Pravi muskarci obicno spasavaju svoje porodice, a ostanu da brane svoju domovinu. Normalno, svaka situacija je za sebe, pa i ova: da su dosli oni, koji ne zele borbu, a misle raditi, onda zasto misle istrebiti starosedeoce, a cekaju socijalna davanja, i to vrhunsku kategoriju! Ne padne im na pamet, da nece biti ko da im proizvodi hranu, izgradi kucu?
Za vreme bombardovanja i sl. mi smo imali pri ruci DOKUMENTE i koju staru fotografiju, znali smo da ce dobri ljudi dati krov, hranu, odecu…
@Tibore Erdelji, idi u Mađarsku u Tihanj kod Balatona, tamo je grob prvog ugarskog kralja. Ako se raspitaš, saznaćeš da je ispod njega mnogo starija grobnica vladara Moravske, slovenske države koja je pre dolaska Ugara bila na ovim prostorima. Pre dolaska Ugara, seobe Slovena u 6.veku nije bilo, bilo je doseljavanja isto kao i raseljavanja, prouči na primer istoriju Lužičkih Srba na prostoru današnje Nemačke. Srpske-slovenske toponime od kojih su nastali nazivi za gradove Berlin, Drezden, itd. Ako su Srbi-Sloveni živeli tamo gde su živeli, u „prapostojbini“, kažu istoričari trebalo im je godinu dana da stignu OVDE. Morali su imati jaku vojsku da štiti sav taj narod kroz krajeve kroz koje su prolazili. Morali su imati hrane za tu godinu putovanja. Jaku društvenu i državnu organizaciju. Morali su imati hrane za još najmanje jednu godinu da prežive kada stignu, dok ne poseju, skuće se, uzgoje stoku. Ako su tamo gde su bili sve to imali, znači bili ekonomski i kao zajednica jaki, ZAŠTO BI SE KOG VRAGA SELILI? Neću o tome. Poenta je da Ugari nisu živeli ovde pre Slovena pa se još jedno pleme doselilo pa ih Arpad ujedinio. Tačno je da je došlo pet plemena negde u 8.veku, i to toliko različitih da se čak ni jezički među sobom nisu baš razumeli! Arpad ih je ognjem i mačem sjedinio, nametnuo im religiju i jezik, koji su najviše formirali od Slovaka, a dobrim delom i Srba. Recimo, „penz“ – novac, su uzeli od Slovaka „penjez“, (a mi smo onda to transformisali u „penzioner“ – čovek koji prima novac!) Zašto to nisu izvorno mađarske reči? Zato što su Mađari ugro-finskog jezičkog porekla, a Sloveni indo-evropskog. Mađar kaže „barat“ za brata, mi kažemo brat, a sanskrtski je „bharata“, i drugi slični primeri. Prema tome, pomirite se sa činjenicom da su reči sa sanskrtskim korenom, a takvih je mnoooogoooo, čak najviše u mađarskom jeziku, mogle da uđu u njega i formiraju ga tako transformisane na ugro-finskoj osnovi samo u dodiru sa Indoevropljanima, pošto oni, Mađari, nisu tog porekla! Nadalje, velika je razlika između UGARSKE i MAĐARSKE, zato sam za određene istorijske periode ovde koristio reč Ugarska a ne Mađarska. Mađarska ne postoji 1000 godina, nego tek od Trianona! Do tada je bila Ugarska, a to znači u periodu pre Turaka u jednom organizacionom obliku (koji je specifičan za takve državne tvorevine tog doba, neuporediv sa današnjim shvatanjem „države“ – ne odnosi se, dakle, samo na Ugarsku, da ne dužim, carevina ili kraljevina se prostirala dotle dokle je car ili kralj imao snage da pošalje svoje poreznike da prikupe porez – a to je variralo. Posle Kosovske bitke 1389. na primer Mađari su dva puta osvojili Šumadiju i knjeginja (carica) Milica – koja je preuzela vladavinu nad srpskim carstvom – dva puta je pozvala Turke da ih oteraju, što znači da su se Turci posle Kosova vratili u Tursku. Srbija je postala slaba i trebao joj je neki „NATO“ savez, pa je tako došlo do turske „okupacije na poziv“ – jer su posle drugog poziva ostali!) Od 1542. sledećih više od vek i po Ugarskom vladaju Turci, a posle toga Ugarska postaje deo Austrije, pod austrijskim carem (kao što je Srbija „500 godina“ bila pod Turcima!). Imali su nadležnosti na teritoriji Ugarske ali je to bilo pod AUSTRIJOM. Pokušaj „revolucije“ 1848. da to promene je propao, ali 1867. nastaje AUSTROUGARSKA, kao zajednička država, carevina, ali opet sa austrijskim a ne ugarskim carem na čelu! Jesu ga Mađari zvali Ferenc Joška, ali on je bio Franc Jozef. Austrijanac. Posle njenog raspada, prvi put u istoriji nastaje MAĐARSKA! Prema tome, gde je tu „hiljadu godina mađarske države“ i tobožnja nekada „Velika Mađarska“? Samo u fantaziji.
Fenomen poznat u istoriji kao „Velika seoba naroda“ je trajao od 4 do otprilike 7 veka. Ko je dosao ko je otisao, ko se je sa kime asimilovao i pretopio, i ko je nestao u maglama istorije, je tema koja se uci u SESTOM RAZREDU osnovne skole. Kako stvari stoje i kako stvari izgledaju, na ovom portalu nema apsolutno nikoga ko je tako visoko, cak do sestog razreda, dogurao sa svojim skolovanjem.
Sve je to ok ali madjari su dosli ovamo iz iste te azije iz koje dolaze i sirijci koji je vama pa isti arsini morajuda vaze za sve bre.
Rax ne daj boze da su srbi slicniji sa madjarima…
@TIBOT ERDELJI ISTORICARU NAS HAHAH
Jel attila sa dva t ilisa jrdnim?
S@stefane ja samodavde davno pre srba i mafjara koji su dosli iz azije isto kao i sirijci sto dokaze ja sam potomak slavnog Jafeta!
Madjaska kraljevina od 25.dec. 1000 do 16.novembra 1918 godine
pa afet, jako mi je zao, ali su to ustanovili geneticari. rekla bih ti puno toga, ali cu uvrediti mnogi, koji to ne zasluzuju.
dva u jedan, puno toga stima u tvom izlaganju, ali ne sve, np. neke reci, koji mesas, ali je totalno nebitno, bitnije je na kraju tvog teksta, gde kazes da se 1. put spominje madjarska posle franc jozefa, madjarska kao drzava, ali madjarska kraljevina je postojala, kako sam ja navela, mislim da je od 1920 samo madjarska. inace sloveni su bili prvi na ovim prostorima, ali po nekim istorskim zapisima, nisu bili mnogobrojni, tako magyari/huni zaposedaju ovaj prostor u dve etape izmedju 6-9 veka, gde postaju vecinsko stanovnistvo.
@ dva u jedan
Mađar kaže „barat“ za brata,
sa ovime si pokazao koliko dobro baratas jezicima.
Pogledaj malo bolje pa ces nauciti da se na madjarskom brat kaze testvér. Predpostavljam da je i vecina ostalih tvojih navoda na slicnom nivou znanja.
Kada se Arpad spustao niz deo naseljen slovenima( moravska ) on je Lola kazu .. po starom osvajackom ( sa svojim konjanicima )obicaju silovao desetak hiljada zena “Plave puti i kose“Pa kada danas, moji prijatelji i komsije madjari ustanu ujutru i pogledaju sebe u ogledalu , slobodno mogu da kazu ..evo razloga sto smo lepi i zgodni!!Stvarno mislim da mesevina naroda u ovom slucaju madzara i slovena daje jednu divnu mesavinu .. !!Koje pre dosao na ove prostore ??…… pa gore su navedeni razlozi lepote madjara !!!
Rax dali znas slucajno koji je sluzbeni jezik bio u onoj drzavi koju ti zoves Madjarska?Od Madjarskih kraljeva koliko je bilo madjara? Ukucaj u gugl Glad Bugarski vitez.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_nyelv
Rax Izvinjavam se ali ja neznam Madjarski jezik,te te stoga molim da mi prosto na srpskom ako znas odgovoris na moja pitanja.
Afete,ni tebi niko ne brani da odeš u neku zemlju za boljim životom. Od nekuda si verovatno došao . Ja sam ovde došao sa važećim putnim ispravama, odmah se prijavio vlastima i ostalim institucijama, sa namerom da RADIM ! Radio sam ja i u Subotici, punih 34 g. u jednoj od najboljih firmi, dok i nju nisu dokrajčili oni, koji su i ovu celu situaciju manje više prouzrokovali. Imao sam dve opcije: – da nakon toliko godina dozvolim nekom da me iskorištava, ili da sve sto sam stekao ostavim tamo i počnem novi život u drugoj, stranoj zemlji. Ko razume shvatiće.
Ponovo ću da naglasim….., ovi ljudi koji bacaju ili kriju svoja dokumenta, dolaze nelegalno,- a kad se domognu Nemačke, sa jako malim brojem izuzetaka, NE ŽELE DA UČE JEZIK, NE ŽELE DA RADE, NE ŽELE DA POŠTUJU ZAKONE, – KAMO LI KULTURU zemlje u koju su ušli ilegalno. Ja sam se u ovu diskusiju samo zato umešao, jer se nalazim na samom izvoru pravih informacija.
Rax da te upoznam mi Banacani smo i pre tvojih Madjara bili gde i sada vladar je bio Athum naslednik Glada i koji je bio pravoslavan krsten u Vidinu. ubio ga je Canad i to je bilo prvo politicko ubistvo u sukobi ovih i onih,ubistvo koje je dovelo madjare u ove nase krajeve.O cemu pise pop Peter iz Budima.Gesta hungarorum.Proveri pa vidi ko je bio gde toliko draga gospodjo.I jos jedan poddokaz 80%Banatskih prezimena ima bugarsko poreklo.{Napominnjem da su Bugari slovenskog porekla}
@zorandjala
Ako su Bugari slovenskog porekla, onda ja poticem od Ali babe. Naime, narod imenom Bulgari je deo posebne turkijske skupine koji se doselio u Evropu u VII veku i u okruzenju slavenskih plemena polako se slavilizirao. I to je to.Tacka. A Vi svojim Banacanima objasnite da su oni Bugari. Nazdravlje!
Aleksa Bugari su se doselili gde?Ko je bio u okruzenju ?i tackaA vi svojim Madjarima objasnite da su u banatu pre njih bili {pravoslavni} Pa makar se zvali i serbi .A sto se tebe i ali babe tice,nisam zainteresovan.Mozda si u ilegali sa tim banatskim imenom/Bog te blagoslovio.I tvoju zastitnicu.
@Ali baba
Mešanje, asimilacija i migracija naroda su veoma zanimljive stvari za proučavati. Stvari su najčešće mnogo komplikovanije nego što piše u kratkim školskim lekcijama. Ovo što ste napisali o Bulgarima je samo delimično tačno. Kada su se doselili na te prostore ne samo da su bili okruzeni slovenima nego su sloveni bili dominanti i na podrucju bugarske, tako da su se polako asimilirali. A ako ste mislili da nisu čistokrvni sloveni, tu ste upravu ali s druge strane nisu ni srbi ni hrvati čistokrvni sloveni.
Ova diskusija je zatvorena