Pastor: Otklonjena opasnost od rušenja 55 objekata u srcu Subotice

Potpredsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor objavio je juče na svom Fejsbuk profilu da je „zahvaljujući zdravom razumu i do sada neviđenom jedinstvenom zalaganju Subotičana Komisija za planove vratila Nacrt plana detaljne regulacije Zone II izrađivaču“.

„To praktično znači da je otklonjena opasnost od rušenja 55 objekata u srcu grada i da se na njihovom mestu podignu višespratne stambene zgrade koje se ne uklapaju u ambijent arhitektonske slike grada“, naveo je Pastor.

Na petočasovnoj burnoj javnoj sednici Komisije za planove, koja je održana u utorak, 16. marta, u svečanoj sali Gradske kuće, raspravljalo se o 26 primedbi građana i stručnjaka na Nacrt Plana detaljne regulacije centra grada Subotice – Zona II, na osnovu kog se predviđa rušenje više od polovine objekata u pet ulica u zaštićenom gradskom jezgru. Građani su zatražili povlačenje ovog Plana i izradu novog koji bi bio u skladu sa postojećom ambijentalnom celinom, objavio je portal Magločistač.

Najveći broj primedbi građana, predstavnika NVO, stručnjaka i institucija, koji je pristigao u toku javnog uvida, odbačen je kao neosnovan, a samo nekoliko sitnijih primedbi je prihvaćeno, dok su primedbe Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture delimično prihvaćene.

U svojstvu građana, primedbe su predali i Balint Pastor i Ištvan Pastor.

Na osnovu iznetih primedbi, građani su najvećim delom imali zamerke na to da bi usvajanje ovakvog Plana dovelo do uništavanja zaštićenog jezgra grada Subotice i njenog karaktera, kao i da nije u skladu sa postojećom ambijentalnom celinom. Primedbe su se odnosile i na neprimerenu spratnost planiranih objekata, koja omogućuje budućim investitorima da grade višespratnice. Sa druge strane, nekoliko investitora je imalo primedbe na dozvoljenu spratnost, koju propisuje Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture u Subotice, zahtevajući da ona bude viša kao i u drugim gradskim zonama.

Kako podseća Magločistač, po ovom planu, u Rudić ulici, ulici Matije Gupca, kao i delu ulice Maksima Gorkog biće moguće rušenje nekih od postojećih objekata, dok bi jedna od najstarijih ulica u gradu, Petra Drapšina, koja se nalazi na svega 30 metara od Gradske kuće, rušenjem 90 odsto objekata dobila potpuno novi izgled, pokazalo je nedavno objavljeno istraživanje tog portala, o čemu više OVDE.


Autor: Magločistač



KOMENTARI

OSTAVITE KOMENTAR