Pastor je u izjavi Tanjugu naveo i da je na referendumu učestvovalo oko 60 odsto vojvođanskih Mađara, državljana Srbije koji su imali pravo glasa.
Pastor smatra da će bez obzira na to što formalno-pravno referendum nije uspeo, sigurno proizvesti određene političke posledice, jer je 98 odsto ljudi koji su izašli dalo negativan odgovor na postavljeno referendumsko pitanje.

„To je nešto što se ne može zaobići. To je više od tri miliona ljudi koji su jednoznačan stav u tom smislu izneli“, istakao je Pastor.
Prema njegovim rečima, ishod referenduma će uticati na pronalaženje rešenja za migrantsku krizu jer je, kako se izrazio, „nemoguće dalje držati glavu u pesku“ kao što nije moguće da Srbija bude „parkiralište za migrante“.
„Mislim da je nemoguće da mi plaćamo cenu zbog toga što neko na evropskom nivou nije spreman da donese odluku i da se suoči sa realnošću. Mislim da je jučerašnji dan jačanje mogućnosti da se evropska politika suoči sa realnostima“, smatra lider SVM-a.
Upitan da prokomentariše najavu izmene ustavnih rešenja Mađarske, po kojima je za uspešnost referenduma neophodan izlazak 50 odsto plus jednog upisanog glasača, Pastor je rekao da je to unutrašnja stvar Mađarske.
„Sigurno je rezultat referenduma, broj datih glasova, nešto što će proizvesti do određenih javno-pravnih rešenja, a ta javno-pravna rešenja će rešavati mađarski parlament na bazi predloga Vlade, odnosno premijera“, dodao je on.
On je uveren da na evropskoj sceni jača politika koja na pojavu migrantske krize gleda realistično, te da su u tom delu „potpuno podudarni interesi Srbije i Mađarske“, za koje je ocenio da su zemlje koje na migrantskoj ruti plaćaju visoku cenu.
„Mislim da smo u situaciji „nit’ luk jeli – nit’ luk mirisali“, a ako smo u toj situaciji onda mislim da ni ne možemo platiti cenu za to“, ocenio je Pastor.
Jučerašnji referendum u Mađarskoj nije uspeo jer je na njega izašlo manje od 50 odsto birača, ali se 98,2 odsto izašlih izjasnilo protiv obavezujućih kvota EU za prihvat migranata, što funkcioneri vladajuće stranke i vlade ipak tumače kao pobedu.
Mađarski premijer Viktor Orban najavio je sinoć da će parlamentu da predloži amandman na ustav u vezi sa ishodom referenduma o migrantskim kvotama, kako bi „zacementirao volju naroda“ i poručio da EU ne može da prisili njegovu zemlju da primi migrante.
Tanjug
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Ovaj Pasztor je sve odvratniji.
To ustvari neznaci nista, ustvari znaci da vlada uz potrosene milijarde forinti sa propagandom dostojnom Kadaru nije uspela izvući vise od pola glasaca. A pitanje kako je postavljeno naravno da moze da ima samo jedan odgovor. Cudime da nisu stavili u pitanje da li zelte da vas arapi kolju i da vam siluju zene. Tu bi verovatno cak 99.99 posto reklo ne. Kostunjavi je napravio da referendum traje dva dana tako da bi i orban mogao nesto nauciti pd Srbije!
Ajde Pastore navedi tacno brojke! bilo je tu manje od 40 posto u Srbiji! Reci ti nama ako si davao 50 din po skupljenoj koverti aktivistima koliko si para potrosio i odakle ti za to pare Smrdi da je Magyarska vlada dala vama drzavni novac!A ako nije zasto trosisi stranacki novac bez saznanja clanova stranke na kampanju Fidesza? Imace ja sam ti osam glasackih listica bacio kantu za otpatke!Samo zato sto je Orban rekao da nas nepriznaje kao Magyare! A to sto smo dobili drzavljanstvo neznaci da smo duzni da sviramo po Orbanovom!
..@ Bunjevac ….Zasto…?????
@srbenda iz b.topole
zato sto sve vise lici na najodvratnijeg od svih…av