PGR za centar grada otišao u ćorsokak

Plan detaljne regulacije za centar grada zatalasao je subotičku javnost do te mere da je u ovom trenutku nemoguć bilo kakav dijalog po tom pitanju.

 

Kao sredstvo manipulacije se koriste razne inicijative građana „Ne rušite Suboticu“ i „Spasimo Suboticu“ iz kojih ne stoje ničija imena a koje postoje samo da bi uputile „udarac ispod pojasa“. Dok prvi zahtevaju smenu Nebojše Janjića, postavljajući u prvi plan optužnicu podignutu protiv njega, drugi se bave poslovima Viktorijom Aladžić a sve sa istim ciljem – diskreditacija ličnosti.

Šta ima pojedinac od svega ovoga?

 

Niz nepromišljenih poteza u prethodnih nekoliko meseci, podigla je tenziju među glavin akterima događaja a građane ostavila u potpunoj zabuni. Čin lepljenja smrtovnica je sam po sebi pogrešan, iako su u tom trenutku pojedini smatrali da se samo na takav način može isterati svoje. Takav jedan postupak mora da ostavi dugotrajne posledice pre svega po građane koji su svojim dolaskom na uvid plana pokazali visoki stepen odgovornosti prema sopstvenom gradu, ali još veći stepen neznanja i nekulture.

 

Prosečan građanin Subotice koji nije direktno upoznat sa problematikom postojećeg plana, niti ga to po prirodi stvari zanima, rezonuje ceo problem veoma prosto – srušiće nam Suboticu. U veoma velikom broju pomisao pada na najlepše palate u gradu, a mnogi se ne bi iznenadili kada bi sutra krenuli sa skidanjem crepa sa Gradske kuće, jer se tako nešto i očekuje od nadležnih koji su dobili epitet rušitelja. Korak dalje u celoj problematici je lična svojina svakog građanina koja bez ikakvog osnova postaje tema rasprave. Nikakav demanti direktora Zavoda za urbanizam Dragana Trklje i direktorice Direkcije za izgradnju grada Snežane Pejčić ne može da ispravi osećaj da će vaša kuća već koliko sutra biti srušena. Stoga, postavlja se pitanje šta imaju građani od svega ovoga?

 

Vizija grada

 

Pitanje plana detaljne regulacije se ne može postaviti bez postojanja vizije. Kako on treba da izgleda, u kojoj meri mora da bude funcionalan i šta je to što mora da sadrži i obuhvati kako bi u 2050. godini pružio čoveku dostojan život. Moraju da se izbegnu greške iz prošlosti zbog kojih ljudi u prvoj deceniji 21. veka žive bez asfalta, bez kanalizacije i u neprihvatljivim uslovima.

 

Tu viziju ne mogu da imaju svi građani Subotice, stoga se pri realizaciji plana ni ne mogu pitati svi, već manji broj onih čiji je zadatak da nam predstave uslove daljeg razvoja. Danas živimo u vremenu apsurda kada bi svi po svojoj želji krojili sopstvenu ulicu a jedini koji nemaju pravo da se pitaju su baš oni kojima je to posao. Sama činjenica da se planovi menjaju na godišnjem nivou a po „preporukama“ raznih strana, dovoljno govori o slabosti sistema. Stoga, postavlja se pitanje: „kako grad treba da izgleda 2050. godine?“.

 

Tek kada odgovorimo na to pitanje znaćemo kakav nam plan treba.

 

Demanti Zavoda za urbanizam i Direkcije za izgradnju grada možete da pročitate ovde:

 

Reagovanje Zavoda za urbanizam i Direkcije za izgradnju grada



KOMENTARI

  1. djomla kaže:

    Razvoj i zaštita

    Dva su pojma koja u normalnim uslovima idu zajedno, a jedino su u Subotici one protivrečne. Kada se pomene razvoj grada automatski se ima u vidu rušenje arhitektonskog nasleđa ili uništavanje nečije zaostavštine.

    Kada se zna šta se štiti, lako se definište izgradnja.

  2. ivan kaže:

    Glavni problem je u tome da je obico ono sto se srusi ma koliko bilo skrnavo uglavnom lepse od onog s….a sto izgrade na tom mestu.Janjicu i ostalima sigurno ne bi dozvolio da diraju centar,jer je dokazano da nemaju pojma.Imaju prozivku radijalac makhetes pa nek ruse grade,nek se igraju

  3. djomla kaže:

    Ivane, ukratko tim PGR-om o su obuhvaćene i zelene zgrade na Prozivci i komplet Radijalac.

  4. Nesa kaže:

    Prošlo je skoro deset godina od kako sam zaključio da „gradski oci“ koji vode ovaj grad od Subotice prave novu Atlantidu. Grad nestaje polako ali sigurno, ono što oni ne budu iz ličnog interesa srušili, srušiće se samo zbog neodržavanja. Prvo što mi na pamet pada (a svima prvo upada u oči) je zgrada Muzičke škole. Ima takvih primera bezbroj. Subotica je zamrla u svakom smislu. I ono malo prosperitetnih snaga i investitora je, nakon što im je novac otet, pobeglo glavom bez obzira zbog marifetluka lokalne samouprave. Stvaranje Atlantide se nastavlja…

  5. suzana kaže:

    zelene zgrade na Prozivci su sagradene koliko me secanje sluzi 1985.moja porodica je bila medu prvima koja se uselila u prvu zgradu…..tvrdim da ima mnogo drugih objekata kojima  vise treba remont ili ih treba skroz srusiti i sagraditi nove…licno mislim da su jos potpuno pogodne za stanovanje…zasto su obuhvacene tim planom?
     

  6. Nata kaže:

    Mislim da u nasem gradu jedino nemaju prava glasa njeni gradjani a ne kojekakvi samozvani „strucnjaci“.Oni su pokazali sta „umeju“  i sta „znaju“,nazalost.Neki protesti gradjana mozda nisu na nivou,ali izgleda da u Subotici moze samo tako neko da skrene paznju.Nisam ni sama neki strucnjak ,ali nisam ni budala koju ce neko da ubedi da za razvoj grada treba rusiti stare i vredne gradjevine koje propadaju zbog nebrige gradskih vlasti :mrgreen:

  7. Subotica kaže:

    Ovo sto ti urbanisti rade je glupost o kojoj ce se pricati decenijama koje dolaze.

    Treba organizovati javnu debatu gradjana i da se tamo odredi sta to gradjanima smeta i kako gradjani smatraju da treba siriti i razvijati grad, pa tek onda da se trazi neka sredina sa urbanistima.

    Niko na ovim prezentacijama PDR nije izneo sta su tu sve problemi niti moguca resenja. Ispod se mozete videti kako urbanisti lazu narod, ovo su njima „cetvorospratnice“ koje zele da smeste u centar grada. Zgrada levo ima 5 spratova + suteren i potkrovlje. U centru grada se ne sme graditi nista vislje od zgrada na korzu.


    Ovde se vidi kako to rade u Stutgardu, novogradnja se savrseno uklapa u starogradnju i izgled grada ostaje ne promenjen. Sa ovim papagajima iznad ce od grada napraviti ruglo koje vise niko nece dolaziti da vidi a mozda im je to i cilj.

  8. Subotica kaže:

    Evo slike novih zgrada sa leve strane u produzetku.

  9. djomla kaže:

    suzana:

    zelene zgrade na Prozivci su sagradene koliko me secanje sluzi 1985.moja porodica je bila medu prvima koja se uselila u prvu zgradu…..tvrdim da ima mnogo drugih objekata kojima  vise treba remont ili ih treba skroz srusiti i sagraditi nove…licno mislim da su jos potpuno pogodne za stanovanje…zasto su obuhvacene tim planom?

    Zato što teritorijalno pripadaju MZ Centar III. Plan detaljne regulacije se sprovodi za određenu teritoriju (deo grada) i u okviru nje se definišu regulacione linije, blokovi, namena, spratnost, nivo zelenila, komunalna infrastruktura itd…

    Iako su obuhvaćene planom to ne znači da će se rušiti i da se na tom mestu bilo šta drugo planira.

    Sama činjenica da vi mislite da će se zelene zgrade rušiti dovoljno govori o situaciji u gradu u kojoj građani nemaju realnu predstavu o tom planu.

    Nisam ni sama neki strucnjak ,ali nisam ni budala koju ce neko da ubedi da za razvoj grada treba rusiti stare i vredne gradjevine koje propadaju zbog nebrige gradskih vlasti

    Ili zbog nebrige vlasnika tih građevina. Zašto zapostavljati tu činjenicu? Nisu sve građevine u vlasništvu grada.

  10. građanin kaže:

    Problem je u tome što Subotica nema trajni PDR kojeg će se držati svaka vlast koja dođe na čelo grada. Ovako svaka nova vlast pametuje i pušta probne balone i propagira svoju nestručnost i od lepog znamenitog grada prave selendru. Vreme na vlasti koriste za lično bogaćenje pa zato i nisu za jedan jedinstven i dugoročan PDR.

  11. Bunjevac kaže:

    djomla:

    suzana:

    zelene zgrade na Prozivci su sagradene koliko me secanje sluzi 1985.moja porodica je bila medu prvima koja se uselila u prvu zgradu…..tvrdim da ima mnogo drugih objekata kojima  vise treba remont ili ih treba skroz srusiti i sagraditi nove…licno mislim da su jos potpuno pogodne za stanovanje…zasto su obuhvacene tim planom?

     

    Zato što teritorijalno pripadaju MZ Centar II. Plan detaljne regulacije se sprovodi za određenu teritoriju (deo grada) i u okviru nje se definišu regulacione linije, blokovi, namena, spratnost, nivo zelenila, komunalna infrastruktura itd…

    Iako su obuhvaćene planom to ne znači da će se rušiti i da se na tom mestu bilo šta drugo planira.

    Sama činjenica da vi mislite da će se zelene zgrade rušiti dovoljno govori o situaciji u gradu u kojoj građani nemaju realnu predstavu o svemu. Ivan kome sam odgovorio čak ne zna ni šta je obuhvaćeno planom.

    Nisam ni sama neki strucnjak ,ali nisam ni budala koju ce neko da ubedi da za razvoj grada treba rusiti stare i vredne gradjevine koje propadaju zbog nebrige gradskih vlasti

    Ili zbog nebrige vlasnika tih građevina. Zašto zapostavljati tu činjenicu? Nisu sve građevine u vlasništvu grada.

    Slažem se sa svim, osim da zelene zgrade pripadaju Centru III (iako si napisao Centar II, verovatno si mislio na Centar III). Pripadaju teritoriji MZ Prozivka, granica Prozivke i Centra III je Kumučićeva ulica, tako da one ne mogu biti u Centru III.

  12. djomla kaže:

    Subotica:

     

    U centru grada se ne sme graditi nista vislje od zgrada na korzu.

    Zašto primera radi neuzmete kao reper zgradu Gimanzije čija je visina duplo veća od Manojlovićeve plate na Korzou. Vi u centru grada imate i jednospratnicu koja je pod zaštitom, možda to treba da bude reper za ceo centar grada, ili da budemo precizniji za deo grada obuhvaćen pomenutim PDR-om?

    Spratnost određenih blokova se određuje pre svega na osnovu objekta koji se nalaze u tom bloku a koji su pod zaštitom (škola Ivan Goran Kovačić definiše spratnost tog bloka) ili nisu pod zaštitom ali ne postoje realni osnovi za njihovo rušenje (pomenute zelene zgrade na Prozivci).

    Bunjeca – moja greška za Centar III…

  13. Ivica kaže:

    Subotica:

     

    Evo slike novih zgrada sa leve strane u produzetku.

    Mogao si malo bolji primer priložiti…kako ja vidim, sa leve strane, tek onu 4. po redu možeš da svrstaš u novogradnju…a ona, sem možda boljeg odabira boje, nije ništa bolja od primera koji si dao u prethodnom postu….No, svejedno, porediti razvijeni zapad sa našom novokomponovanom palanačkom arhitekturom je besmisleno…ipak, u odnosu na ostaka Srbije, dosta se dobro i držimo…

    No, što se tiče tvoje konstatacije: U centru grada se ne sme graditi nista vislje od zgrada na korzu.“ O kojem centru ti pričaš? Pa nije samo Korzo centar, to je jedna ulica, i to ulica u kojoj se NIŠTA NEĆE GRADIT!!! A u centar ti spada i soliter OU, nove opštine, stambeni soliteri od 13 spratova (najviši u gradu) u naselju Tokio, soliteri na radijalcu i naravno i stara zdanja poput zgrada Tehničke , politehničke, hemijske škole, pa i gimnazije, koju je već djomla pomenuo, a više su dobrim delom od onih na Korzou…

    Koji je onda, po tebi, kriterijum za visinu objekata, Pr+1+Po? Kao na Korzou? Pa normalno da već izgrađeni objekti u jednoj već izgrađenoj ulici, odnosno bloku, određuju spratnost novih. Niko ti neće „nalepiti“ na politehničku školu objekat od 6 spratova, a takođe bi bilo debilno i kada bi, po tvojem, sagradili jednospratani, tj. daleko niži objekat…

    Inače, zgrade koje si dao za primer se nalaze na samom rubnom delu radijalca, a smeta ti njihova visina…koliko spratova imaju susedne zgrade, npr. zgrada gerontološkog (ako se ne varam 6)…

  14. Subotica kaže:

    Kada kazem centar grada onda mislim na deo izmedju zeljeznicke pruge i zagrebacke/preradoviceve i zmaj jovina do beogradskog puta jer nam je u tom delu najvise znacajnih gradjaevina. I OK uzmite „reper“ od najvise zgrade u tom bloku ali nemojte da nam grade ovo(frankopanska)  u tom delu a u planu stoji tako.

    I jos nesto, nabijaju zgradu do zgrade gde god moze a parkove i zelene povrsine nigde ne planiraju. U Frankopanskoj su inace izbacili i trotoar iz upotrebe, sada sluzi kao parking za zgradu a pesaci moraju na biciklisticku stazu! Toliko o njihovom planiranju.

    Evo vam bolji primer, sve je novogradnja i ceo centar je ove visine. Ovo dodje neki P +3 i neke imaju potkrovlje ali se skoro i ne primeti. Ova visina bi bila po meni prihvatljiva za nas uzi centar ako vec hoce da ruse i grade novo.

  15. djomla kaže:

    Subotica,

    kod nas visina zaštićenih objekat u užem centru izuzetno varira. Samo na Korzou postoji odstupanje u nekoliko spratova iz tog razloga se mora unapred za svaku poziciju definisati visinski gabariti, što se i radi.

    Do pre 6 godina smo u Nušićevoj imali kuće bez ikakvog arhitektonskog značaja. Danas imamo dve zgrade čije je gabarite definisala jedina zgrada u tom bloku koja izlazi na Nušićevu.

    izgradnja novembar 2007.
     
    Druga priča je izgled. Niko, ali niko se u ovom gradu ne bavi izgledom objekata u novogradnji. I to je po meni mnogo ozbiljniji problem.

  16. Nesa kaže:

    Naš sugradjanin arhitekta Ivan Romić, dobitnik Borbine nagrade za arhitekturu osamdesetih godina, razočaran šta se radilo sa njegovim projektima u praksi tj. koliko su investitori i izvođači odstupali od projekata i unakazili izgled Subotice, vratio je svoju licencu i odlučio da se više ne bavi svojim pozivom.

    Eto, to je Subotica u praksi! 

  17. freelancer kaže:

    Mislim da je „gradjanin“ to dobro definisao. Može se svesti u dve reči: nedostatak kontinuiteta.

    Budući da je tema, recimo, osetljiva, budući da su gradjani podložni uticaju raznoraznih manipulacija, glasina i nepotpunih ili neproverenih unformacija, onda je nadležni organ u lokalnoj samoupravi DUŽAN da sprovede čitav niz akcija kako prosečan gradjanin ne bi više bio u dilemi. Oglašavanje nekakvim saopštenjima, ipak izgleda malo… Pa i nadmeno, ako hoćete.

    GUP-u ističe „rok upotrebe“ za 6-7 godina, a lokalna samouprava nije SPOSOBNA da donese jedan valjani PDR centra grada… Kada je usvojen poslednji takav akt? A onaj pre njega? U čemu i u kolikom stepenu se razlikuju i zašto? 

    Stičem utisak da lokalci zapravo NE ZNAJU šta hoće. Da su klekli pred privatnim investitorima i njihovim parama i da planove regulacija diktiraju ONI. Lokalci nemaju izbora, jer su alavi na pare. Ako to nije tako, zašto se onda ne sprovodi kontinuirana javna rasprava? Gde je MAKETA regulacije centra grada? Da li je izložena negde? U eri IT tehnologije, gde je 3D animacija regulacije centra grada? Zašto se to ne prikazuje gradjanima? Svaki dan. Da običnom gradjaninu UDJE U SVEST zašto nešto treba, a zašto ne uraditi. AKO je taj plan zaista dobar, uz takvu aktivnost, on će biti prihvaćen. Bez brige. A šta ako nije?

  18. ivan kaže:

    djomla:

    Subotica,

    kod nas visina zaštićenih objekat u užem centru izuzetno varira. Samo na Korzou postoji odstupanje u nekoliko spratova iz tog razloga se mora unapred za svaku poziciju definisati visinski gabariti, što se i radi.

    Do pre 6 godina smo u Nušićevoj imali kuće bez ikakvog arhitektonskog značaja. Danas imamo dve zgrade čije je gabarite definisala jedina zgrada u tom bloku koja izlazi na Nušićevu.

    izgradnja novembar 2007.

     

    Druga priča je izgled. Niko, ali niko se u ovom gradu ne bavi izgledom objekata u novogradnji. I to je po meni mnogo ozbiljniji problem.

    Divna ona zgrada na uglu,pogotovo oni detalji od prohroma.Mada im se prohrom uklapa sa onom grdobom od fontane.E o tome ja pricam, danas u gradu ne postoji kapaciteta da se nesto uradi kako valja i zato sam radije za to da se stvari konzerviraju i cekaju bolja vremena.A ovi jadni investitori nek grade u prvomajskoj ul jo lajos itd gde mozemo mozda sebi dozvoliti bronx.

  19. Ivica kaže:

    Subotica:
     I OK uzmite „reper“ od najvise zgrade u tom bloku ali nemojte da nam grade ovo(frankopanska)  u tom delu a u planu stoji tako.

    Evo vam bolji primer, sve je novogradnja i ceo centar je ove visine. Ovo dodje neki P +3 i neke imaju potkrovlje ali se skoro i ne primeti. Ova visina bi bila po meni prihvatljiva za nas uzi centar ako vec hoce da ruse i grade novo.

    Ne znam, ovi primeri su po meni prikladniji za neko mirno predgrađe…a što se tiče visine, to je tu negde (eto +1 sprat)…

    Vidi, PDR (PGR u ovom sličaju) postavlja ograničenja što se tiče gabarita i visine objekata, a to su u stvari i jedini preduslovi da se moderna i stara zgrada međusobno uklapaju. Nema tu mnogo filozofije. Kod nas je problem ESTETIKA!!! Niko se ne bavi izgledom novih zgrada, a najbolje bi bilo da potoji javna služba koja se bavi tom problematikom i tako postavlja ograničenja pri izgledu fasada…ili još bolje, ne moraju postojati ni ograničenja, neka se koristi sve: beton, staklo, metal, plastika itd…samo da predlog fasade prođe kroz proces odobravanja od strane nekoga ko zaista „zna znanje“…

    Dakle, moderan objekat u kvalitetnoj uzvedbi i stari objekat se uklapaju ukoliko su oni gabaritno i visinski usklađeni…

    Primeri:


     
    Inače, kako god da okreneš, 4 sprata je neki standard, a treba se spuštati ispod toga samo tamo gde je potrebno, tj. u već formiranim/izgrađenim blokovima, gde je eventulno ostala neka „rupa“ koju je potrebno popuniti izgradnjom novog objekta…  

  20. Aleksa kaže:

    Pogledajte samo zgrade iza Otvorenog univerziteta u Celoveckoj ulici i

    sve ce vam biti jasno. Kao da su se takmicili ko ce vecu zgradu izgraditi.

  21. Koko kaže:

    Sve što se radi u Subotici je dobro smišljena akcija urbanocida i kultorocida. Ove radnje se izvode uz logističku potporu došljaka i Đinđićevaca lažnih demokrata kao i dopetenaca iz Banata koji su se ušaltali u razne institucije poput :Zavoda za izgradnu grada Subotice , Zavoda za urbanizam Subotice ,Skupštine opštine Subotica, rezne prospske političke stranke,i pojedinci koji mrze sve što podseća na Austro-Ugarsko,Katoličko poreklo ovog grada. A to znači da mrze ovaj grad i njihovo ahtohtono stanovništvo-starosedeoce čiji su preci gradili ovaj grad.Znaju oni vrlo dobro da ovaj grad nije „srpski “ što neretko izljavljuju za neke gradove  koje su granatima rušili i odakle su se doselili kada te  gradove nisu mogli „osloboditi“. Pošto Suboticu granatima nisu mogli osloboditi- porušiti sada to čine perfidnijim metodama- novo tajno oružje im se zove generalni urbanistički plan Subotice uz koji su dodali i detaljne planove za brzo izvršenje-rušenje.

  22. Lansky kaže:

    Koko:

     Ove radnje se izvode uz logističku potporu došljaka i Đinđićevaca lažnih demokrata kao i dopetenaca iz Banata koji su se ušaltali u razne institucije 

    Ovakve teze da subotički Srbi mrze svoj grad, dolaze od šovinista koji svoju mržnju projektuju i na ovu sferu i po pravilu zaboravljaju ko je upravljao gradom 1990- 2008.

    Njih nema na spisku ali je zanimljivo da su na njemu BANAĆANI. Većina Subotičana ne zna da najviše u bačkom Potisju preziru sve što dolazi od preko Tise, bez obzira na nacionalnost.

    Bilo da je prestonica bila u Pešti ili Beogradu, Suboticu su gradili svi njeni građani. Oni su i danas dobre komšije, kolege i prijatelji, a mržnju raspiruju političke i nacionalne elite. Najveći je apsurd kad o suživotu govore nacionalna veća u kojemu sede sve sami nacionalsti.

  23. graditelj kaže:

    Znaci taj „prosecan , neobrazovan i nekulturan“ gradjanin naseg grada nema nikakvog razloga da pomisli „srusice nam Suboticu“ i „pocece sa skidanjem crepa na Gradskoj Kuci“ ? Samo sam hteo da posetim pisca ovog clanka da taj gradjanin nista nije morao da pomislja . Preko puta glavnog gradskog trga crep je skinut i Pozoriste je sruseno zajedno sa jos nekolicinom zgrada koje su imale istorijsku a i estetsku vrednos gradu kao celini. Odmah pored Gradske Kuce crep ce sam pasti sa Muzicke Skole a posle ce se i sama zgrada urusiti . Zasto se ne brinu za odrzavanje postojecih objekata pa ako ostane para lako ce se „neobrazovani i nekulturni“ gradjani dogovoriti sta trba rusiti i sta graditi na tom mestu.

  24. djomla kaže:

    graditelj:

    Znaci taj „prosecan , neobrazovan i nekulturan“ gradjanin naseg grada nema nikakvog razloga da pomisli „srusice nam Suboticu“ i „pocece sa skidanjem crepa na Gradskoj Kuci“ ?

    Da, nema razloga da to pomisli. Možda je samo deo vaše mašte, ili pak to namerno radite?

    „graditelju“ postoji jedna veoma čudna stvar. Zašto niko nije stao imenom i prezimenom iza saopštenja „Ne rušite Suboticu“. Kakva je to „inicijativa građana“ iza koje ne stoji nijedan potpis bilo kog građanina? Pa valjda se uz saopštenje dostavi i spisak potpisnika.

    E vidite, takvi postupci su obična sramota. Taj neko, ko je sastavljao tekst, ne bi smeo da bude deo javnosti. Svojim postupcima i igrom „udaraca ispod pojasa“ su prokockali sav kredibilitet.

    Reakcija po principu, ti mene kamenom, ja tebe maljem, je odgovor istom merom. Ništa bolja, ništa pametnija. I? Šta je posledica? Šta su to akteri pametno uradili?

    Na tvoju žalost, graditelju, neće se rušiti Gradska kuća, ali će se zato posle ovoga nastaviti sa izgradnjom i u centru i na potezu prema Prozivci i oko Radijalca. 

  25. graditelj kaže:

    djomla:

    graditelj:

    Znaci taj „prosecan , neobrazovan i nekulturan“ gradjanin naseg grada nema nikakvog razloga da pomisli „srusice nam Suboticu“ i „pocece sa skidanjem crepa na Gradskoj Kuci“ ?

    Da, nema razloga da to pomisli. Možda je samo deo vaše mašte, ili pak to namerno radite?

    Mora da svi kolektivno sanjamo da mesto Subotickog Pozorista sada ne stoji betonski skelet na trgu ili mozda zelis da kazes da su svi gradjani Subotice glasali i zahtevali da se Pozoriste rusi?

  26. 2009. kaže:

    puštajte malo komentare o Vikici i Nebojši da se ljudi malo prozabave  😆

    Kako ide ona stara: Vikica i Nemojša to su srca dva…  

  27. graditelj kaže:

    djomla:

    Na tvoju žalost, graditelju, neće se rušiti Gradska kuća, ali će se zato posle ovoga nastaviti sa izgradnjom i u centru i na potezu prema Prozivci i oko Radijalca.

     

    Na moju zalost? Nisam znao da sam ja jedan od tih koji hoce da ruse nesto u gradu. Ja nisam nikad imao nista protiv izgranje i razvoja ali ne na stetu istorijskog gradskog jezgra i necega sto je prikladnije za ’70te proslog veka nego sa Suboticu

  28. milojicin mali kaže:

    Koko:

    Sve što se radi u Subotici je dobro smišljena akcija urbanocida i kultorocida. Ove radnje se izvode uz logističku potporu došljaka i Đinđićevaca lažnih demokrata kao i dopetenaca iz Banata koji su se ušaltali u razne institucije poput :Zavoda za izgradnu grada Subotice , Zavoda za urbanizam Subotice ,Skupštine opštine Subotica, rezne prospske političke stranke,i pojedinci koji mrze sve što podseća na Austro-Ugarsko,Katoličko poreklo ovog grada. A to znači da mrze ovaj grad i njihovo ahtohtono stanovništvo-starosedeoce čiji su preci gradili ovaj grad.Znaju oni vrlo dobro da ovaj grad nije „srpski “ što neretko izljavljuju za neke gradove  koje su granatima rušili i odakle su se doselili kada te  gradove nisu mogli „osloboditi“. Pošto Suboticu granatima nisu mogli osloboditi- porušiti sada to čine perfidnijim metodama- novo tajno oružje im se zove generalni urbanistički plan Subotice uz koji su dodali i detaljne planove za brzo izvršenje-rušenje.

    Gluplji komentar nisi mogao da napišeš.

    Ne znam zašto ovaj nacionalistični i provokativni komentar nije cenzurisan.

  29. gorki kaže:

    Ovako nešto dokazuje da ustvari najveći šovinizam i nacionalizam stiže baš iz ugla antisrba.Pa zamislite da neko od građana srpske nacionalnosti izjavi ovo što je taj koko izjavio za neku drugu naciju.Pa digao bi se Hag na noge,kandićka,biserko….Ako neko od ovih koji se bune protiv rušenja stoji iza ovoga što je napisao taj bolesnik ili je možda neko od njih autor tih rečenica,mi građani koji smatramo da ovaj plan nije dobro rešenje dolazimo u dilemu da li iza ove pobune stoje fašistički i šovinistički motivi zatiranja svega što je srpsko u gradu u kojem sasvim lepo svi mi zajedno živimo ali i u gradu u kojem žive monstrumi poput ovog kokoa.

  30. Dragan kaže:

    Gospodo  , samo novi transparentni i posteni izbori mogu  rascistiti situaciju u gradu Subotici ,Za  gradonacelnika treba da glasaju gradjani  oni da ga biraju a ne partije i njegova uza rodbina .Kako neko moze da ocekuje prevazilazenje problema koji  leze u pozadini ovih odluka  koje  donose  pojedinci  u lokalnoj vlasti ,Pa  zar postoje  jos neki  naivni ljudi koji veruju da  svim odlukama  koje donesu vlastodrsci  u Subotici nisu kumovali   tajkuni  i njihovi interesi.Pa zar neko moze da zamisli da  ovi, klasicni diktatori  u gradskoj  kuci  misle  o interesima  gradjana Subotice,sugradjani moji , njih interesuje samo vlast ,vlast  jer sa njome odlazu  svoj  sunovrat ,svoju licnu  odgovornost ,nadam se da ce  to  uskoro da se desi.Neznam ko  stoji iza  te  organizacije Srusice nam Suboticu ,a  nevidim sto bi trebalo da  se i imenuje taj  pojedinac u toj organizaciji (ako  je to uopste),pojedinac treba da se imenuje u  odlukama  gradske vlasti i to u odlukama koje su prouzrokovale da  pola centra Subotice postane vlasnistvo  pojedinca, Ko je taj pojedinac?Koliko para sada gubi grad zbog toga? Sta je preduzeto protiv odgovornih? e na ta pitanja treba da odgovori   gradonacelnik i njegova svita javno  na televiziji da svi gradjani  Subotice to cuju,he he he  ,DALI ON TO SME ? naravno   nesme.

  31. Kirdžijaš kaže:

    Koko:

    Sve što se radi u Subotici je dobro smišljena akcija urbanocida i kultorocida. Ove radnje se izvode uz logističku potporu došljaka i Đinđićevaca lažnih demokrata kao i dopetenaca iz Banata koji su se ušaltali u razne institucije poput :Zavoda za izgradnu grada Subotice , Zavoda za urbanizam Subotice ,Skupštine opštine Subotica, rezne prospske političke stranke,i pojedinci koji mrze sve što podseća na Austro-Ugarsko,Katoličko poreklo ovog grada. A to znači da mrze ovaj grad i njihovo ahtohtono stanovništvo-starosedeoce čiji su preci gradili ovaj grad.Znaju oni vrlo dobro da ovaj grad nije „srpski “ što neretko izljavljuju za neke gradove  koje su granatima rušili i odakle su se doselili kada te  gradove nisu mogli „osloboditi“. Pošto Suboticu granatima nisu mogli osloboditi- porušiti sada to čine perfidnijim metodama- novo tajno oružje im se zove generalni urbanistički plan Subotice uz koji su dodali i detaljne planove za brzo izvršenje-rušenje.

    Ništa novo.Sve već dobro poznato.

  32. Anonimni kaže:

    Lupate gluposti a ne znate ništa. Suboticu su uvek gradili svi i gradiće je svi. Nije građevinarstvo privilegija ili obaveze jedne nacije.

    Pa jedina zgrada u komentarima, ta žuta na Radijalcu je gradio investitor koji je po nacionalnosti mađar. Ko gradi preko puta autobuske stanice? ko je gradio u centru grada u Braće Radić? čiji je plac kod matijevića? ko je svojevremeno bio vlasnik SuBiroa?

    Da nije možda Kasa Srbin, pa Srbima prebacujete rušenje pozorišta?

    Oduvek me je nervirala ta priča kako su Srbi krivi za svo zlo u ovom gradu, Mađari bi barem malo mogli biti korektniji u tim izjavama. 

  33. Kirdžijaš kaže:

    Za objektivno prosuđivanje pitanja ko je kriv/odgovoran za urbicid i kulturocid Subotice triba samo provirit malo severnije n.pr.Segedin pa vidit kako se tamo odnose prema graditeljskoj baštini.Da ne spominjemo Austriju,Češku itd….Svi ovi divani koji završavaju s tabuom „nacionalizma“ ko „crvene crte“ priko koje se ne smi prikoracit ne uvažavaje istorijsku činjenicu da je vojvođanski prostor nakon I.sv.rata bio ratni plen Srbije koja je dobila istorijsku šansu da minja identitetski profil ovog prostora u skladu sa svojim političkim interesima,a poslidice tog su danas vidljive na svakom koraku pa i na arhitektonskom.Samo slip čovik to ne vidi.

  34. zorandjala kaže:

    kiridzijas ceka te jovan nenad kod tisa selesa da proslavite prvi maj.

  35. zorandjala kaže:
    • kiridzijas izvinjavam se zvao je samo koko.stvarno mi je neprijatno zbog greske.jos jednom izvinjenje.

OSTAVITE KOMENTAR

7 + 3 =

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 10 + 2 ?
Please leave these two fields as-is: