Plovni bager čisti jezera Palić i Ludaš

Jezera Palić i Ludaš čistiće plovni bager, koji je predstavljen danas u toku obeležavanja Dana specijalizovanog rezervata prirode "Ludaško jezero" u Mesnoj zajednici Šupljak.

Truxor

U pitanju je specijalizovani višefunkcionalni vodeni bager (amfibija), koji će služiti za unapređenje ekološkog statusa jezera Palić i Ludaš.

Nabavku ove radne mašine sa pratećom opremom finansirao je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine.

Pokrajinski sekreterijat je tokom prošle godine izdvojio 35 miliona dinara za poboljšanje ekološkog statusa oba jezera, a kao najveća investicija je donacija amfibije. Vode u Vojvodini se nalaze u veoma lošem stanju i zbog toga se kroz razne projekte u saradnji sa nadležnim preduzećima, lokalnim stanovništvom i NVO radi na poboljšanju stanja životne sredine.

 

 

Foto: Lehel Kovač

EKAPIJA



KOMENTARI

  1. GrađaninP kaže:

    Ovo je "lepo", međutim čovek sa Šupljaka ima ovakvu i čak i savremeniju mašinu i nedaju mu da eksploatiše trsku. Čovek ima i liniju za preradu trske,koju umesto ispred kuće mora ići seći na udaljenost od sto i više kilometara. Ogorčen zbogb svega gospodin Kovač je ponudio sve na prodaju, zajedno sa pogonom. Od ove mašine koristi NEĆE biti,dok bi g.Kovač sve lepo mogao da sredi i da obezbedi minimalno 20 radnih mesta.

  2. djomla kaže:

    Koliko mi je poznato, g Lehel je imao problem taj što su mu uvek davali da seče najstariju trsku koja je neupotrebljiva. Sa druge strane Palić-Ludašu je od interesa da se uvek seče najstarija, ne obraćajući pažnju na isplativost.

    To su naša posla. Valjalo bi g Lehelu obezbediti određenu površinu sa koje bi svake godine skidao mladu trsku i dalje je prerađivao. 

    Interes građana (koji nemaju nikakve veze sa trskom) je da Ludaš i Palić budu što čistiji i da se u tim jezerima održi zdrav biosistem. Takođe od opšteg interesa je i da bude što više krovova od trske. Treba smanjiti upotrebu standardnog građevinskog materijala u zaštićenim zonama. 

  3. GrađaninP kaže:

    Lehelu treba dati da radi i čovek bukvalno ima sve:mašinu,pogon sa mašinama,radnu snagu koja je kvalifikovana,kapital,tržište,ideje. Samo da neko prestane da čoveku oduzima pravo na rad i bilo bi sve u redu.

  4. dejan01234@gmail.com kaže:

    sve u svemu ovo je lepo samo od ovakvih masina treba 20 komada , a pre svega treba zabraniti da kanalizacija radoonovca i palica ulazi u jezero .. . toliko je tesko izkopati jedan mali kanal ? u Madjarskoj bazeni akva parkovi cvetaju ,,mozda zato ne cveta palic samo nzm kome je u interesu . mozda nisam u pravu ali ja tako osecam ,

  5. borisii kaže:

    pre mnoogo godina kad je palic jos bio cist, cini mi se da je bio jedan zeleni camac koji je nesto radio po jezeru sa trskom. Camac je nestao sad je ekoloski ogroomna vest da na vodi stajacici nesto rade. To se podrazumeva a ne proglasava velikim ili bilo kakvim poduhvatom.

  6. borisii kaže:

    Izvinjavam se zbog gresaka u kucanju. Brze mi radi mozak od prstiju. Hvala.

     

  7. snorki kaže:

    Za neupucene, Palic nije "prljav", ne ulivaju se u njega nikakve opasne hemikalije nego je Palic bolestan. Ogromne kolicine fosfornih jedinjenja u proteklim decenijama su dovele do prekomernog bujanja algi koje istiskuju ostali zivot iz jezera, gutaju kiseonik i jos pride i odvratno izgledaju

  8. No komment kaže:

    Uvek mešate ekonomske i zaštitarske interese…u slučaju trske nema puno preklapanja…..

  9. ribolovac kaže:

    ne znam ali ovo deluje kao igracka,ako ovo uspe da očisti oba jezera od mulja svaka cast, koliko se vidi na slici on je ovde na ludoskom jezeru ocistio samo travu i tu i tamo nesto mulja,trava nam je najmanji problem pored svega onog sto ima u mulju

  10. GrađaninP kaže:

    Podrška Lehelu Kovaču iz Tavankuta..

  11. dr,no kaže:

    Palić zadnji put je bi čist kada su za vreme 2 svetskog rata čuvali Mađarski vojnici ,kao teritoriju svoje države.Voda je bila tako čista da su se ribe videle kako plivaju u vodi , a krađa riba ni na pamet nikom nije pao. A jezeru danas ima riba? -sve su pojeli nezasiti…

  12. ivan kaže:

     

    dr,no:

    Palić zadnji put je bi čist kada su za vreme 2 svetskog rata čuvali Mađarski vojnici ,kao teritoriju svoje države.Voda je bila tako čista da su se ribe videle kako plivaju u vodi , a krađa riba ni na pamet nikom nije pao. A jezeru danas ima riba? -sve su pojeli nezasiti…

     

     

    Mislim da je generalno problem da ovu tvorevinu vise niko ne oseca svojom drzavom jer da je osecaju nebi to sve ovako izgledalo. Kao da gradjani zive u koloniji gde znas da neces ziveti dugo i da sve resurse trba iscrpeti sto pre i to bezobzirno.

  13. Zlatko kaže:

    sa tom igrackom, pa … trebace 2000 godina da se izmulji Palic

  14. GrađaninP kaže:

    Ova amfibija ima gusenice, ova koja je na fotografiji nije ta koja je stigla na Ludoš ovo je snimak sa Jutjuba. Ova sa Ludoša ima gusenice i ide najviše po kopnu gde nemilice gazi jaja i mladunčad životinja i ptica koje se tu razmnožavaju..Lehelova amfibija je sasvim drugog tipa.

  15. Steve kaže:

     

    snorki:

    Za neupucene, Palic nije "prljav", ne ulivaju se u njega nikakve opasne hemikalije nego je Palic bolestan. Ogromne kolicine fosfornih jedinjenja u proteklim decenijama su dovele do prekomernog bujanja algi koje istiskuju ostali zivot iz jezera, gutaju kiseonik i jos pride i odvratno izgledaju

     

     

    U Palic se ulivaju "svakakve hemikalije". Za ostalo se slazem.

  16. Beli kaže:

    Problem je rešiv ali ne sa ovom igračkom . Još jednom je došla do izražaja nekompetentnost da ne kažem grubo, glupost i nepoznavanje kapaciteta ove sprave. da ne govorim o njenoj ceni. Dato je 180000 €  a postoji od istog proizvođača ( po drugoj liniji )  ponuda za istu spravu 80000 €. Tu se još dodoaju potrebni alati za oko 20000€. Gde je ostalih, oko 80000€. Pojela maca. Biće slikanja, očistiće se 1000m2  površine pa će se stati. Niko još nije ni otprilike isplanirao gde će se odlagati izvađeni kompost od bolesnih biljaka. 

    Slučajno znam da Lehelova amfibija ima velike gumene točkove sa pritiskom od tri bara koje ne može da šteti tlu po kojem se kreće. Sečena trska ne pada u vodu već se odmah diže, slaže i prave se snopovi. Na prezentaciji vidite da ovaj guseničar seče , drlja i mrlja onu trsku i biljke. Posle treba da menja alat da bi sve to skupljao. Tako će trska i ostali izvađeni materijal  postati jedna bezlična smrdljiva masa.

    Rešenje je definitivno loše do zla boga ali je atraktivno za slikanje. Malo me čudi da g. Gabrić nije provozao jedan krug Verovatno će kada ne bude niko gledao . 

  17. Pepo kaže:

     

    dr,no:

    Palić zadnji put je bi čist kada su za vreme 2 svetskog rata čuvali Mađarski vojnici ,kao teritoriju svoje države.Voda je bila tako čista da su se ribe videle kako plivaju u vodi , a krađa riba ni na pamet nikom nije pao. A jezeru danas ima riba? -sve su pojeli nezasiti…

     

     

    Ovde napišite odgovor…Bato. Mađarska nije daleko i tamo su jezera zaista čista..Živiš tu,gledaš sve,n reaguješ nego kritikuješ. Nije ti lepo tu……

OSTAVITE KOMENTAR