Pomoć romskim porodicama: Svakoj kući kupatilo

U Subotici pomoć za 36 romskih porodica raseljenih sa Kosmeta. Za bolje uslove stanovanja obezbeđeno devet miliona

ivanisevic

Zahvaljujući projektu Ekumenske humanitarne organizacije u partnerstvu sa Danskim savetom za izbeglice, UNHCR i Gradom Suboticom, 36 subotičkih porodica interno raseljenih sa KiM dobilo je pomoć u građevinskom meterijalu za uređenje svojih domova.

Među njima je i osmočlana porodica Hasime Hajrizi, koja je izbegla 1999. godine iz Kosova Polja. Uz pomoć donatora sada je dobila novo kupatilo i građevinski materijal da obnovi trošnu kuću u naselju Novo selo.

– Ovi ljudi su zbog rata napustili svoj dom i došli ovde, u sredinu koja je uvek znala da prihvati ljude. Tu ne mislim samo na Suboticu i Vojvodinu, već na celu Srbiju – poručio je Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu rada, prilikom posete porodici Hajrizi. – Pitanje inkluzije i integracije ljudi nije pitanje za romsku zajednicu, već za većinski narod i celo društvo. Ovo je primer kako Strategija za inkluziju Roma od slova na papiru postaje konkretno delovanje.

U sklopu projekta “Pružanje pomoći interno raseljenim licima u Srbiji” za 36 porodica namenjeno je oko devet miliona dinara.

– Pomoć je najviše namenjena za poboljšanje sanitarnih uslova, da se obnovi ili uradi novo kupatilo, a ostali građevinski materijal namenjen je za poboljšanje uslova života, za hidroizolaciju, podove, prozore, krov… – objasnila je koordinator projekta Ana Petrović.

U porodici Hajrizi odrasta šestoro dece školskog uzrasta, za koje je veoma značajno da imaju uslove za normalno odrastanje.

DA SE NE RAZLIKUJU

– Hvala svima na pomoći. Najviše zbog dece koja idu u školu, da se ne razlikuju od drugih đaka – kratko je rekao glava porodice Argon Hajrizi.

 

 Večernje novosti



KOMENTARI

  1. Jeca N. kaže:

    Trebali ste sagraditi domorocima suboticanima koji su beli i pravi suboticani jer su prljaviji nego bilo ko. Ali ne prljaviji od prljavstine nego od zlobe i ljubomore i mrznje prema romima.

  2. croat kaže:

    EHO je radio jednu dobru akciju u nekom selu pored Novoga Sada gde su romske porodice dobile materijal za kupatila i obuku kako da ih naprave sami. U celom selu kupili su samo jedan set alata koji je isao od kuce do kuce. Ljudi su sami napravili sebi kupatila , nikada nista nije nestalo od alata i naucili su kako da naprave i odrzavaju kupatilo. Takve pomoci po meni definitivno imaju smisla, cisto novcane ni najmanje. I u tome je opravdan bes lokalnog stanovnistva, ko ce njima ikada dati neke pare samo onako?
    Romsko siromastvo je definitivno proble, ni ja ih bas nesto ne simpatisem, pogotovo ove sa Kosova ali taj problem se mora resavati jer ce biti samo veci. Dva su resenja , koncentracioni logor i istrebljenje za koji sam siguran da vecina sugradjana ipak nepodrzava(ili se barem nadam) a drugi je da ulozimo u njih neki novac (ali pametno) i uklopimo ih u ovo nase drustvo koje se jos ipak nije u potpunosti raspalo. U svakom slucaju kao sto je neko rekao kao i sa migrantima i sa romima taj proces je kao veslanje, ako obe strane neveslaju brod ce ici samo u krug i necemo nigde stici.

  3. X MEN kaže:

    A gospodin Haziri će u znak zahvalnosti učiti decu da mrze hrišćane, da slušaju hodžu, da seku glave i posatvljaju exploziv, da budu na taj način pravi šehidi !Veoma zahvalno, samo kada se namnože u dovoljnom broju !

  4. Lenin kaže:

    Mi ni onomad,u ona lepša vremena,nismo smeli više od dvoje dece,iako smo imali u planu minimum tri.Predumislili smo se kada smo videli koliko je teško pružiti sve i za dvoje,a kamo li za tri.Svakako je lepo imati puno čeljadi,ali treba imati na umu da li smo u mogućnosti da ih sami izdržavamo.Doduše nekima je baš računica na tome da će uz pomoć dece da žive nelagodno,bez fizičkog rada,bez naprezanje da sami stvore uslove za to.Kako i ovde vidimo,gazda nije baš mršav.Uistinu krompir nije skup,15 dinara kilogram je prošlogodišnji,more domaćin baš to jede svaki dan.

  5. . kaže:

    Ima u Subotici porodica koja nije rom a kupatilo nema…ko ce njima da pomogne???niko

  6. Pravdoljub .. kaže:

    1998-e godine, mladić koji je izbegao iz Hrvatske vrtio se po Subotici, nije imao gde jesti osim u firmi gde je radio i u studentskoj menzi.
    Jednoga dana pokupila ga je policija pod optužbom da je izvršio silovanje i ubistvo nad H.Č iz Malog Iđoša. Pošto je bio decembar mesec sve se vrtelo oko početka bombardovanja, do tada su V.R osumnjičenom za zločin stezali obruč oko vrata, čovek ni kriv ni dužan dočekao je novembar sledeće godine da bi se dokazalo da je nevin. Dokaz za to je bila DNK analiza urađena u Mađarskoj i kasnije potvrđena u SRJ, policiju je i dalje mučilo ko može da bude monstruozni zločinac koji je pokraj tela tada 23-o godišnje apsloventkinje ostavio krvavi hodžin zapis, kraj tela je nađeno čak i ime u krvi ME-ME-TI. Ništa se nije znalo dok nisu otpočeli napadi na devojke i žene na potezu oko politehničke škole. Policija je stezala obruč sve više i više, na kraju je zločinac uhvaćen-bio je došljak sa KiM S.M.
    Ozlojeđeni V.R kojem je država dosudila 2 miliona dinara odštete već sledećeg dana je sumu preinačila na 450 hiljada dinara, V.R se žalio sudu u Strazburu i presudu i dobio jedino je tražio da pogleda u oči zločinca zbog kojeg je nevin ležao 357 dana u zatvoru u Subotici i zbog kojeg mu je prećeno smrtnom kaznom koja je u to vreme još bila u krivičnom zakonu. S.M nije osuđen na smrtnu kaznu, jer dok je pronađen i dok se sve isproveravalo smrtna kazna je ukinuta.

  7. zorandjala kaže:

    Sta je prava istina?Da nisu ovo PRIVREMENO RASELJENA LICA sto znaci da ce oni nazad u svoju zemlju Veliku Albaniju.Kada pocinje ra readmisoja?

  8. ... kaže:

    Ja zivim u rusevini.nisam romske vere imam dvoje dece.nemam radno mesto.bolesni smo i supruga i ja.nikakav pomoc ne dobijemo.nepravda od drzave.dete mi ide u skolu u pokidanim patikama dobar je ucenik zasad dok druga deca ne pocnu da mu prkose zbog oblacenja cist je ali nema moderne stvari.srce mi puca kada vidim da na salteru romske vere dizu gomilu crvene novcanice a ja dobijem 5200 dinara deciji dodatak.Ovo je nasa drzava

  9. Lazarus1Long kaže:

    Bravo bravo, ima ko carevi uskoro da zive, a mi domaci ima da prosimo

  10. ludak kaže:

    Imam neki utisak, a mozda me i vara da ovaj sajt skoro svaki dan postavlja vesti o romima, ciganima, izbeglicama iz sirije i afvanistana….
    Pitam se samo zasto?
    Ili dobija lovu da u pozitivnom smislu pise o ovim stvarima ili mu je naredjeno da ovo mora da pise….
    U svakom slucaju, molio bi da se prestane sa ovim glupim vestima da se pise…pa ne morate bas svaki dan da nam pisete o problemima roma, cigana i izbeglica…pa imamo i mi svojih problema preko glave….neka se svako snalazi kako zna i ume

  11. Free W kaže:

    da li ce i AFET dobiti kupatilo da ne vrsi vise veliku nuzdu na ovom sajtu ?

  12. stormwatch kaže:

    Hhahahahaa, koji su ovo suboticki fazoni. Pa dajte ljudima kupatila jebote, nije valjda i to da im zelite uskratiti? U celoj prici sa Romima postoje dve istine – jeste, Romi se bave uglavnom kriminalom i vecina ih je neobrazovana! A drugi deo istine je to da je u svetu gde divni beli „civilizovani“ covek vlada, bilo koja druga rasa apsolutno marginalizovana i stavljena na dno, da nije mozda i taj svepametni cetrnaestorecni precivilizovani beli covek malo kriv zbog toga sto je kroz istoriju archio, ubijao, palio, silovao, huskao na ratove, osvajao i otimao sve zivo na svim kontinentima i kulturama na kojima je njegova bela noga krocila? Kad je ona naci crkotina Le Pen izjavila da masovni masakri Crnaca, kradja i otimanje svega sto su imali po Africkim zemljama gde je Francuska pravila sranja, nije bio nikakav akt agresije, nego sirenje „Francuske“ kulture i civilizacijskih vrednosti, onda je svima jasno da kroz istoriju imate posla sa ozbiljnim psihijatrijskim slucajevima koji bi trebali biti zatvoreni 24/7 i kompletno exterminisani jednom zauvek. Dok se to ne desi, na planeti nece biti mira.

  13. Sojic kaže:

    Imaju ruke,noge pa neka zarade sebi za kupatilo

  14. laki kaže:

    a kako i postobsu kupili kuce ??? a koliko ne roma nema ni krov nad glavom a kamoli kucu sa kupatilom . a gde budu drzali marvu za vucna kola ???

  15. Gitanos kaže:

    Da li mozete da zamislite uzrocno-posledicnu vezu izmedju kravate Narodne Milicije i Ciganskog kupatila? Stvar je vrlo prosta. Kadar za narodnu Miliciju je regrutovan iz ruralnih krajeva sa skromnom kulturom i skromnim obrazovanjem. Ponekad samo sa 4 razreda osnovne skole. Medjutim kada su jednog dana uz uniforme dobili i kravate poceli su savim drugacije da se ponasaju . Postali su nekako uljudniji i kulturniji, jednom reci sa vise postovanja prema drugima ali i sa vise samopostovanja prema sebi. Ako Romi dobiju kupatila takodje ce porasti njihovo samopostovanje a time i njihov odnos prema sebi i prema svojoj okolini. Tu naravno ima i izuzetaka, ali oni samo potvrdjuju pravilo.

  16. rax kaže:

    ja bih im dala kupatilo, skole i fabrike, ali ne ovde. cigani, tako se oni zovu na balkanu, nisu spremni za integraciju. ovo nisu cigani iz srbije vec iz drzave kosovo, neka idu kuci, ne verujem da ce ih kosovari dirati, jedino ako su napravili zlocin tamo. ne vidim nikakvu svrhu naseljavanja subotice sa stranim drzavljanima. srpski politicari bi guzicu dali za pare, kamoli svoj narod, zato ih sada naseljavaju ovde. nisu sposobni organizovati drzavu i drustvo, ne znaju da obezbede privredu, sve pare dolaze preko ovakvih poslova, kao sto je ovo sa ciganima i migrantima, ostatak su donacije. drzava invalid sa blesavim narodom, koji ovo trpi vec 25 godina.

  17. otimac kaže:

    Kupuju rome za vc solje.

  18. Anonimni kaže:

    Mi koji od ujutru do mraka radimo nemamo nista,a njima dajete sve.Sto im niste ponudili posao umesto kupatila

  19. Anonimni kaže:

    Ja radim od ujutru do mraka i ipak nemam kupatilo,a njima sve date.Pa sto niste im ponudili posao

  20. Komsinica kaže:

    Slazem se u potpunosti da je mnogo promašaja i gresaka generalno oko prava, donacija… itd, ali konkretno od gospodina Haziri i njegove porodice bi nasi dragi rodjeni „beli“ suboticani mogli mnogo da nauce o zanemarenim a veoma bitnim ljudskim osobinama kao sto su kultura, vaspitanje i postovanje.

  21. ... kaže:

    Suboticani su vaspitani znaju za kulturu…i postovanje…mislim na one koje su ovde rodjeni

  22. Subotičanin kaže:

    Prava bruka i sramota da naših sugrađana sa decom a koji su u radnom odnosu imaju manje od pridošlica i neradnika!Prostaka i lopova!Ne mešam ovde nacionalnosti ni vere,ali je očigledno da su subotičani prisiljeni takođe da postanu doseljenici u nekim drugim državama umesto da nas naša štiti kao što smo mi nji!Ostavili mnogu rodbinu pogubljenu braneći je,pa je izbeglica zaslužio bolji tretman!?!
    I opet da nw grešim dušu,ne prozivam i ne najavljujem niti ijednu osobu koja je silom neprilika morala napustiti ognjište i pobeći bilo gde.Ali se većina njih i borila sa oružjem u ruci štitila svaki pedalj.Koliko je ovih sem na crno imalo pružije u rukama.Ali su na šalterima od jitra do mraka da bi se to prvo dobro zalilo!Boli me što ih gledam kako se nekolicina bahato ponaša nakon isplate socijale i dečijeg.Pije se,kocka se.A deca će našrositi,nakrasti dovoljno da napune stomake.
    Naravno im trebaju kupatila i toaleti da istresu ono što nama sa plata skidaju da bi oni bacali!!!

OSTAVITE KOMENTAR