Carinici su na graničnom prelazu Horgoš 2 zaplenili više vrednih kolekcija poštanskih maraka iz različitih perioda.

Prekršaj je otkriven na ulazu u zemlju, kada je na red za kontrolu pristigao automobil „Ford Focus“ mađarskih registarskih oznaka. Njime je iz Mađarske u Srbiju putovao sredovečni bračni par sa dvojnim državljanstvom, srpskim i mađarskim.

Na pitanje da li imaju nešto da prijave za kontrolu, rekli su da putuju sa izložbe u Mađarskoj i da imaju samo lične stvari. Pošto su bili neuobičajeno toplo obučeni, carinik ih je izdvojio za detaljan pregled.

Najpre je u torbama sa ličnim prtljagom pronađeno nekoliko kutija sa filatelističkim kolekcijama, a onda je tokom dalje kontrole u različitim fabričkim šupljinama vozila pronađena velika količina albuma i kutija sa poštanskim marakama iz raznih perioda. One su bile sakrivene u fabričkim šupljinama tapacirunga prtljažnika i poda, u šupljinama prednjih i zadnjih sedišta, ali i u džepovima oboje putnika.
Zanimljivo je da se među kolekcijama nalaze specijalne serije iz perioda nacističke Nemačke, Austrougraske,SSSR-a, Južne Koreje, Kine, kao i jubilarne serije maraka štampanih za olimpijade u Moskvi, Seulu i Londonu.
Tokom detaljnog pregleda je ustanovljeno da je iz prostora instrument table povađena kompletna instalacija, kako bi se u njemu napravio „bunker“ za krijumčarenje robe, zbog čega su se putnici vozili obučeni kao za skijanje, jer u kolima nije bilo grejanja, što je carinku odmah palo u oči. Pored filatelističkih kolekcija privremeno je zadržan i automobil, upravo zbog prepravki radi krijumčarenja robe koje su rađene na njemu, a prema našim saznanjima protiv putnika će biti pokrenut i krivični postupak.
Pretpostavlja se da je reč o vrlo vrednim kolekcijama maraka, što će biti potvrđeno tek nakon stručne ekspertize.
BLIC
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Kakvi nesretnici, da su to preneli u par navrata niko nebi ni primetio! Al ajd valjda su naucili lekciju da se okanu posla koji nije za njih. Inace ove sovjetske sa Mikelandjelom odprilike vrede nista. No ko zna mozda u onoj hrpi i ima nesto vredno.
U jbt koji kapitalni ulov carine….
zasto je kriminal preneti markice ako su njihove?