Materijalni položaj zaposlenih u zdravstvu veoma je loš, i glavni razlog zbog kog Srbiju svakog dana napuštaju najviše medicinski tehničari, ali i lekari. To se odražava i na nivo zdravstvene zaštite, i krajnje je vreme da se po tom pitanju nešto učini, rečeno je na sastanku Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti koji je održan u Subotici.

Položaj zaposlenih u zdravstu, Žolt Sendi, tehničar u Službi hitne medicinske pomoći, ocenjuje kao veoma težak. Uslovi rada su, kaže, relativno dobri, međutim pritisak na Službu je ogroman. Uz noćni rad, verbalne napade na dnevnom nivou, ali čak i nekoliko fizičkih napada godišnje, finansijska nadoknada za sve to je, ističe Žolt, veoma mala. Ipak, najveći problem je, kaže, odlazak iskusnih kolega.
Na masovan odlazak, i to zbog veoma niskih plata, upozoravaju i iz Sindikata zaposlenih u zdravstvu. Najveći problem je što odlaze najiskusniji, koje zamenjuju mladi, tek izašli iz škola, zbog čega najviše trpi – pacijent.
Nov predlog platnih grupa i razreda za zaposlene u zdravstvu i socijalnoj zaštiti je ispregovaran i biće znatno povoljniji nego što je prvobitno predloženo, međutim, predstoje pregovori sa Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave za generička radna mesta, navodi Zoran Savić, predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socIjalnoj zaštiti.
Žolt, s početka priče, u Hitnoj pomoći radi devet godina, i od odgovornog urgentnog tehničara, napredovao je do vodećeg, a odnedavno je i glavni tehničar ove službe. Trudiće se, kaže, da ostane u Srbiji. Međutim, procenjuje se da je Severnobački okrug u poslednje dve godine napustilo oko 500 medicinskih radnika, najviše kadra srednjeg profila, ali i lekara specijalista.
TV Subotica
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Mi,ke du it!
Normalni ljudi napuštaju državu u kojoj vladaju vodoinstalateri, zidari, huligani (Đukanović)… predvođeni najpametnijim među najpametnijima Acom malim vukom, koji nema dana staža izvan politike, ali nam zato uređuje sve u jadnoj našoj smrdiji, od školstva, do ekonomije, zdravstva i međunarodnih odnosa. Zato i jesmo u ovakvom qrcu i zato pametni ljudi iz gornjeg teksta i napuštaju ovo beznađe od države.
Smrt fašizmu – qurac komunizmu!
pičvajz ti si budala
U Srbiji ne postoji ništa osim loše infrastrukture, mizernih plata, Vučićeve prebljutave demagogije i nacionalizma, kad se svede kompletni utisak, zemlja i ne nudi baš mnogo, to jest ne nudi ništa.
…da moj osnovni nick koristi ko stigne.
Bitno je da zaposljavamo gomilu partijskih parazita nesposobnih.
@Vidim…
To nije tvoj osnovni nick, nego nick koji sam ja ovde koristio još 2011 godine kada ti nisi ni znao da ćeš biti duševni bolesnik ali si već imao usađen nacionašovinizam i antisemitizam u sebi. Ako misliš da ćeš pod navodnim izgovorima šizofrenije slobodno vređati Jevreje, Hrvate, Nemce i širiti klerofašizam jer misliš da to možeš pošto ti je od strane administracije ovde dozvoljeno kao i još nekima, u to si se prevario kao i tvoji nalogodavci koji se ovde sporadično javljaju sa istom agendom, svi ste odavno prozreni.
@Pera: “Bitno je da zapisljavamo gomilu partijskih parazita nesposobnih.”
Neko mi reče da je i direktor Opšte Bolnice Subotica to postao (tj. “poslan iz Novog Sada..”) jer je član stranke na vlasti !?
To je greška neka, ne? Mislim da u zdravstvu to nije bilo, stručnost je uvek bila ispred ‘partije’ i ranije…