Суботички Завод за јавно здравље направио је недавно списак отпуштања, нису штедели ни труднице ни самохране мајке, а главни критеријум за оцену способности радника била је „процена њихове свести“, naveo je list „Pravda“.
Самостални синдикат Суботице остао је затечен догађањима у Заводу, јер према речима заменика Стевана Хуђија, Синдикат се чуди критеријумима којим руководство оцењује свест запослених.
– Прво им оцењују свест, а онда их отпусте – каже Хуђи указујући на спорне критеријуме, због којих је Завод затражио помоћ Самосталног синдиката.
– Синдикат те установе тражио је да Самостални синдикат помогне око права из колективног уговора у Заводу, где је најављен технолошки вишак за око 14 радника. На списку их је 34 од 146 запослених. Са адвокатом смо од руководства затражили спискове отказа и критеријуме оцењивања, због много примедби.
Радници се жале да није било транспарентног дијалога са синдикатом око отказа, а да су спискови сачињени по нахођењу руководства.
– Неки радници са списка тврде да доживљавају мобинг од појединих руководилаца, а Синдикат ће и на то реаговати – каже Хуђи за „Правду“.
Морана Миковић, лекар специјалиста микробиологије и паразитологије, директорка Завода за јавно здравље, за оцењивање свести запослених каже да се таква пракса примењује у Европи годинама.
– Радили смо у складу са законом, са свим колективним и општим колективним уговорима. Руководство је на основу усвојених критеријума оцењивало запослене и њихове резултате рада. То су радили начелници и руководиоци јединица. Оцењивали смо свест свих радника и оних који су на списку за вишак. Организовали смо и радионицу на тему „Интелектуални капитал и процена свести запослених“, што је европски тренд у раду са запосленима. Процењивали смо колико су радници предани послу, да ли имају позитиван маркетинг за фирму, размишљају ли о послу и када оду кући.
На списку отказа нашли су се радници који имају најмање поена за свој рад.
– Синдикат није дао позитивно мишљење на социјални програм, али затражили смо да поново размотре свој став – каже Миковићева и тврди да самохрана мајка није ничим заштићена, осим ако има дете до две године и ако су им просечни приходи мањи од минималног загарантованог, што, каже, у Заводу није случај.
Ко оцењује свест директорке?
– Не треба бити клинички психолог па закључити да директорки овакви „тестови“ служе као покриће за већ припремљене одлуке о отпуштању њој неподобних људи. Није то никаква европска пракса, нити корак напред, већ много корака уназад, у време СССР-а и обрачуна са политичким неистомишљеницима – каже за „Правду“ Александра Јанковић, клинички психолог и посланик, и додаје да је време такво да сви имамо неке менталне проблеме. Она истиче да је европски тренд у поштовању људских права и заштити приватности.
– Ко је ту директорку, као и многе друге директоре, тестирао да ли њихове менталне способности и капацитети дозвољавају обављање једне тако одговорне функције – пита се Јанковићева.
Добила битку против директорке
Катарина Гаврић, бивша начелница финансија у Заводу, по доласку нове в. д. директорке Моране Миковић, распоређена је на непостојеће радно место, због чега је поднела тужбу.
– Општински и Апелациони суд је 1. јуна донео правоснажно решење у моју корист, којим је поништено незаконито распоређивање и одбијена жалба директорке Завода др Моране Миковић. Почетком јула сам по пресуди враћена у финансије, а у првој групи за отпуштање нашло се и моје име. Отказ нисам добила јер је Суд баш тада донео пресуду којом је одбио жалбу директорке др Миковић – објашњава Катарина Гаврић за „Правду“.
По повратку, компјутер јој је испражњен, недоступна јој је пословна документација.
– Жеља ове раднице је да направи сензацију од читавог догађаја и не може да се дозволи да један човек узурпира поверење у Институцију – кратко је прокоментарисала читав случај др Моravčević.
Н. Харминц- Г. Ј. П.
(Pravda)
„…razmišljaju li o poslu i kada odu kući … “
Baš me zanima kako ovo kontroliše g-đa Miković?
Trebalo bi na ulaz u državu umesto SUBOTICA, DA STAVE tablu BEOGRAD… nebi niko ostao bez posla 👿
Ej Ledenjak lupetaras .
Dali je to ista direktor, koja je donela ukaz ili sta li je vec, da poposle tri operater iz bolnice nesme da te spoji sa odeljenjima, i nema Covek nacina da sazna kako su i im najmiliji? A usput je opet donela vrlo moderan zakon kada mozes(to je vrlo kratki vremenski period) da posecujes svoje najmilije! Ja mislim da Tadzakistanske bolnice imaju suvremenuije zakone!!! U svakom slucaju i ona je slika i prilika vremena u kome zivimo, i kako se ona kao doktor prilagodjava savremenim tokovima!!!
Ko je ta doktorica Morana Mikovic????? gastarbajter iz kog dela bivse juge? pa i tamo trebaju strucnjake samo ovi ne smeju natrag jer imaju butera na glavi
E da to vidi Dr Liht
Iz Subotice je Morana Miković, Highlanderu, dosta je već tvoje fobije od „dođoša“, ali nije u tome problem odakle je, nego kako europske „standarde“ primenjujemo kao da su nam vrane mozak popile! Pazi, oceniće neko na osnovu ne znam čega da li ja razmišljam o poslu kod kuće? I zašto bih razmišljao, pitam se najposle? Eto vam, hoćete Europu, pa sad kusajte čorbu koju ste zakuvali 5. oktobra 2000. Pre tog datuma bili smo daleko od EU (nisam siguran ni danas da smo realno bliže), standard je bio loš (nisam siguran ni danas da je bolji, ali se radnici bar nisu vešali u rasprodatim fabrikama i sekli prste!), domaća proizvodnja je bila slaba, ali je postojala za razliku od danas, tržište je bilo zatvoreno i možda nismo imali „Milka“ čokoladu i original „Marlboro“, ali ga (tržište) nisu uništavali uvozom i puštanjem stranaca da besomučno konkurišu domaćoj proizvodnji usred Srbije, imali smo tajkuna i bitangi ali u odnosu na današnju „demokratsku“ bagru oni su bili majka Tereza…uostalom kome ja to da objašnjavam, sve ovo, pa i ta Morana sa mozgom punim europskih magli, samo su posledica, a uzrok stanja nalazi se u sistemu koji je instalisan posle 5. oktobra. Sada možemo menjati pione, ali teško da ćemo taj sistem bilo kada moći razmontirati, jer smo prodati, rastureni, vezani za belosvetske lešinare u vidu MMF-a i sličnih. Jednom kada se uđe u pakao, nema izlaska. Ono što je oružjem okupirano (Kosovo) kad tad se oružjem može i vratiti, ali ono što je prodato – nikada! Sloba je bio skot, ali je u poslednjem govoru pred drugi krug izbora (koji nije održan) rekao – ako sada napravite grešku, teško će moći da se ispravi, a verovatno i nikada! Dixit.