Prodavnice hladnije od zime

U nekoliko prodavnica u centru grada prodavci rade obučeni u jakne, čak i sa rukavicama na prstima jer su u pojedinim temperature čak ispod nule.

simpo2

U prodavnici nameštaja „Simpo” u centru Subotice nema razlike između kupaca i prodavaca. Po spratovima svi tumaraju u jaknama, zamotani u šalove, sa kapama na glavi i u rukavicama. Prodavnica se godinama ne greje i temperatura u njoj je minus četiri stepena Celzijusa. Ipak, i dalje je otvorena i radi. U prizemlju iste zgrade je prodavnica šerpi i kućnih potrepština, tek za nekoliko stepeni toplija od spoljašnje temperature.

U prodavnici kineske robe takođe u centru grada, isto „ledena” atmosfera. U jednom diskontu pića prodavačica kaže da je vlasnik spreman da prostor zagreje tek toliko da flaše ne popucaju. U pojedinim proizvodnim pogonima živa u termometru strmoglavljuje se paralelno sa spoljašnjom temperaturom jer nemaju nikakvo grejanje.

Dok se napolju lede ulice, prva pomisao je kako ove temperature izdržavaju ljudi koji po opisu svog posla delatnost obavljaju napolju. Ali, po svemu sudeći, ni zaposlenima u mnogim prodavnicama i halama nije lako.

„Svi znaju da nemamo grejanje, ali niko ništa ne preduzima. Pretpostavljam da nije po zakonu da radimo u ovako hladnim prodavnicama, nezgodno je i zbog mušterija. Ipak, niko se nije žalio, niko to nije proveravao, ljudi ćute i trpe dok mogu. Poslovođe ne žele o tome da govore, a ja ni sama ne znam dokle ću da dolazim na posao. Drži nas to što smo svi zaposleni u istoj nevolji, dobro se slažemo, pa i hladnoću trpimo, kaže u razgovoru za „Politiku” jedna prodavačica koja nije želela da se predstavi da ne bi imala problema sa nadređenima.

Na drugom mestu, njena koleginica nabraja koje je sve zdravstvene probleme imala otkako radi u hladnoj prodavnici: prehlade koje se stalno vraćaju, groznica na usnama, promrzli prsti. „U našoj firmi traži se određeni kodeks oblačenja za nas koji radimo sa strankama. Kako to da poštujem kada imam na sebi najlon hulahopke, vunene čarape, helanke i na sve to debelu trenerku i zimsku jaknu? I pored toga, kada odem kući, dva sata sedim kao oduzeta dok se ne zagrejem”, priča prodavačica.

Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan rad na radnom mestu donet 2009. godine reguliše visinu temperature u radnim i pomoćnim prostorijama i daje tabelarni prikaz u zavisnosti od temperature spoljašnjeg vazduha, kao i težine rada. Tako je navedeno da ukoliko je spoljašnja temperatura do pet stepeni Celzijusa, u radnim prostorijama mora biti najmanje 18, u slučaju lakog, ili od 15 stepeni Celzijusa u slučaju srednjeg ili teškog rada. U Zakonu o radu stoji i da zaposleni ima pravo na bezbednost i zaštitu života i zdravlja na radu.

Božidar Ivković, šef inspekcije rada u Subotici, u izjavi za „Politiku” kaže da nisu imali nijednu prijavljenu žalbu zaposlenih da im je hladno na poslu. Navodi da je u toku inspekcije koje su imali po drugim osnovama, u jednoj prodavnici na Buvljaku primećeno da je prostorija hladna i na to je skrenuta pažnja vlasniku. „Pravilnik ne predviđa sankcije ukoliko temperatura nije odgovarajuća, te vlasnicima i poslodavcima samo možemo da skrenemo pažnju na to i da damo preporuke”, kaže Ivković.

 

POLITIKA

 



KOMENTARI

  1. S&S kaže:

    Bravo inspektore, Ti si pravi čovek na tom radnom mestu.

  2. zoran kaže:

    Niste imali nijednu zalbu jer od zalbi nema nista. To je vec svima poznato.Nazalost.Vas posao je da proveravate da li se zakoni postuju.Znamo da zakoni postoje samo za jadne i bedne.

  3. laki kaže:

    Boža Ivković je podoban svakoj vlasti, jer je prilagodljiv kao kameleon, a o njegovoj stručnosti i objektivnosti, o poštenju, primeni Zakona o radu da i ne pričamo. Naklonjen je većini „viđenijih“ gazda, sklon primanju „poklona“… drugim rečima NE ZASLUŽUJE FUNKCIJU NA KOJOJ SE NALAZI NI POD RAZNORAZNO.

    U jednoj prilici, kad sam podneo prijavu protiv tadašnjeg poslodavca „Sun******ka“ za neprijavljene radnike i niz kojejakvih anomalija koje se kose sa Zakonom o radu, oglasio se kao NENADLEŽAN krijući se iza svojeg Ministarstva. Tek kad sam „potegao“ ka malo višim foteljama od Božine, preduzeo je neke minimalne mere prema „Sun******ku“, ali je prekršio svaku etiku svog posla i pravila propisana u Zakonu o radu, te je obavestio mojeg bivšeg poslodavca o tome da mu se priprema kontrola i ko je podneo prijavu protiv njega, mada mu Zakon o radu to izričito zabranjuje, To je bilo pre nepune četiri godine, a Boža je i dalje na istoj funkciji i, što je najgore, radi na isti način.

    U toku prošle godine Božina inspekcija je obavila“kontrolu“ i u jednoj piceriji na Prozivci, gde je, htela-ne-htela, morala da uoči da u objektu koji zapošljava oko 25 ljudi ima legalno prijavljenih svega 5-6 radnika. Međutim, jedno je ono što se uvidi na terenu, a drugo ono što Boža „presudi“… lično sam u ime firme odneo obilje hrane u Inspekciju rada i time je svaka sumnja u legalnost poslovanja pomenutog objekta eliminisana. A šta ćemo sa neuplaćivanjem u budžet, sa pravima radnika prema Zakonu??? E, to vam je ta vajna Inspekcija i njihov gazda Boža.

    Pošto sam iz iste firme, potpuno van pameti, protivno Zakonu, bilo kakvim normama i bez ikakvog valjanog objašnjenja, dobio otkaz od danas do sutra, pripremam prijavu protiv istih, koja će biti prosleđena Božinoj Inspekciji, a o razvoju situacije ću Vas obaveštavati u svakom prigodnom članku na ovu temu. Videćemo dokle doseže Božina čast i poštenje i da li ta persona ima uopšte granice u blaćenju sopstvenog obraza.

  4. ROSA kaže:

    @Laki:
    Ne znam tog Božu Ivkovića, ali vama potpuno verujem da je istina sve što ste napisali. Ne razumem, kako Boža može da prošeta ovim gradom i da pogleda ljudima u oči kad je takav! Ili ima obraz kao đon, pa mu svejedno!

  5. Pajo kaže:

    Prolazi inpekcija pored automobila parkiranog na zelenom prostoru! Nikom nista jer niko nije prijavio! Padne ispektor na ledu i kaze nije tu led jer niko nije prjavio!

  6. Neko kaže:

    Ovo je srbija! Gde ljudi rade u nenormalnim uslovima za mizerne zarade,ali su im obaveze na pet stranica a4 formata,a prava na trecini jedne. Koji zakon jos stoti obicnog smrtnika?Ko je taj da ce i taj jadan zakon da sprovede u deli?Nekoliko prodavnica je hladno?Muslim da bi se na prste dalo nabrojati prodavnice u kojima nije hladno! I sve to kod nas ide po pravilu Nećeš ti,ima ko hoće!Pa makar za koju godinu imali kolonu invalida. Trgovci ce jos malo imati životni vek kao pašteta u crevu…A gospon Boza bi i bez prijava trebalo da obilazi i proverava uslove za rad ako već u zakoniku postoji klauzula koja o tome brine kao i o zdravlju radnika

  7. Sneško belić kaže:

    Pa nek usluga bude trčeća !? Brže bolje, bolje svima !

  8. rax kaže:

    svaka cast laki, ni ja ne poznajem ovog bozu niti prilike, ali sam sigurna da govorite istinu. tako bi svi morali po imenima da pisemo o svemu ovome sto se dogadja u gradu i drzavi, valjda bi jednog dana time primorali, na makar mali moral, politicare i njihove boze da rade svoj posao posteno i strucno.

  9. Subotičanin kaže:

    Ta šta će nam grejanje u prodavnicama,nećemo valjda biti ko Evropa.Kome je hladno nek trči do Kosova i natrag,eto rekao je predsednik.

OSTAVITE KOMENTAR