Propadaju kroz sistem

U bazi podataka Stevana Nikolića, koordinatora za inkluziju Roma u Subotici, postoje podaci o 37 porodica koje su ovamo stigle readmisijom.

To su sve velike porodice, broje ukupno 250 članova, a u njima je 120 dece uzrasta do 18 godina.

Sporazum o readmisiji između Srbije i zemalja Evropske unije stupio je na snagu 2008. godine i na osnovu njega svake godine oko sedam hiljada ljudi bude vraćeno u Srbiju.

Po sporazumu, radi se o građanima koji nemaju pravni osnov da borave na teritoriji članica EU, a u praksi pretežno se radi o Romima koji najvećem broju slučajeva stižu iz Nemačke. Nikolić objašnjava da one koje organizovano vraćaju, na Aerodromu „Nikola Tesla” dočekuje Kancelarija za readmisiju, ali nakon što su tamo registrovani, ovi ljudi jednostavno „propadnu kroz sistem”.

romi

„Naš zadatak je da prepoznamo potrebe ove zajednice, ali ostaje pitanje da li lokalna samouprava ima instrumente da ostvari potrebe zajednice. Mi ih tretiramo kao čoveka koji ima određene potrebe, a ne kao Rome jer i na taj način želimo da utičemo na njihovu integraciju”, kaže Nikolić za „Politiku”.

Svako od njih je specifična priča, nastavlja Nikolić i kaže da su neretko sudbine u kojima se jedan problem slaže na drugi. Navodi primer porodice sa devetoro dece, koja je 1999. godine otišla sa Kosova i Metohije.

U Subotici im se rodilo prvo troje dece, prelaze u Mostar gde se rađa još troje dece, a novi članovi porodice rađaju se i kada se porodica preseljava u Nemačku i u Francusku. Pošto su majka i otac nevenčani, dok su bili u izbegličkom kampu u Mostaru, ženu su prijavili pod imenom muževljeve sestre kako bi svi imali isto prezime i da porodicu ne razdvoje.

„Porodica sada živi ovde, i pokušali smo da pronađemo krštenicu za decu rođenu u inostranstvu, ali se sada zbog te promene imena sve zakomplikovalo i moramo ispočetka. Dok ne stignu te krštenice, porodica nema pravo na socijalnu pomoć, i otac ih prehranjuje švercom i radom na buvljaku”, priča Nikolić.

Problem je i školovanje dece koja znaju romski, albanski, jezik zemlje iz koje su vraćeni, ali srpski i ćirilica im je potpuna nepoznanica, a sada na tom jeziku treba da nastave školovanje.

Neobična je i priča 21-godišnjeg srednjoškolca koji je rođen, odrastao i školovan u Nemačkoj, a po koga su jednog dana došli na posao i zajedno sa čitavom porodicom vratili u Srbiju. „Njegov život sada je potpuno izmešten. Ne radi, bezvoljno sedi kući i pita se zašto mu se ovo dogodilo”, opisuje naš sagovornik.

Ni znanje jezika ni strane škole nisu mu pomogle da nađe posao, a na spisku Nacionalne službe za zapošljavanje prijavljeno je oko 200 Roma, svi kao nekvalifikovani radnici. Niko ni od povratnika iz readmisije nije uspeo da nađe posao. Ima slučajeva i da ih readmisijom vrate na Kosovu i Metohiju, a oni odatle, zbog kontakata sa porodicom, dođu u Suboticu. Prema podacima koordinatora za inkluziju Roma, u Subotici je zvanično prijavljeno oko 2.900 Roma, ali se procenjuje da ih ima oko četiri hiljade.

Osnovni zadatak je, kaže Nikolić, izvući ih iz siromaštva u kojem se nalazi većina porodica i uključiti decu u obrazovni sistem. „Siromaštvo je ovde nasledno, spušten je nivo potreba i siromaštvo postaje njihova kultura života. Bez podrške društva nemoguće je to promeniti, i ukoliko jedan član porodice iz toga iskorači, potrebno je, kako se procenjuje, dve do tri generacije da se izađe iz siromaštva”, kaže Nikolić.

Koordinator ima podršku i pedagoškog asistenta i zdravstvenog medijatora. Posebno ističe činjenicu da imaju 85 dece u vrtiću, dvoje u predškolskoj grupi, 700 dece u osnovnoj, 60 u srednjoj školi, a petoro na fakultetu. Ipak, školovanjem nisu obuhvaćena sva deca jer se procenjuje da u školskom uzrastu u Subotici ima oko 1.500 dece.

„Prema procenama stručnjaka, godišnji gubitak u produktivnosti u Srbiji je 231 milion evra zbog neuključivanja Roma. Mi ne želimo da imamo paralelne svetove, gde se jedni rukovode mišlju „oni tako hoće da žive”, a drugi „ovi me diskriminišu”, već da kroz školovanje i rad budu aktivno uključeni”, kaže Nikolić.

 

POLITIKA



KOMENTARI

  1. burduš kaže:

    Mislim da je njihova integracija jednostavno nemoguća misija,uz svu dobru volju.Tako da je sve ovo uzaludan posao.

  2. jasso kaže:

    Ko je ovde lud,njima treba ovo,njima treba ono,imaju gomilu dece i zive skoro najvise od socijalne pomoci,nece da rade bilo kakav posteni posao i oni su jadni i siromasni,a kad ce neko nama da pomogne,nama koji smo odradili svoj radni vek i sad za to dobijamo 180 evra mesecno penzije,ili jos manje,zar nama ne treba pomoci,zar mi ne moramo da zivimo vise,ili zar moze od toga da se normalno zivi,mislim na nas koji smo rodjeni tu i stalno placali razne poreze i doprinose u ovoj opstini i drzavi…

  3. Megatron kaže:

    Ukinuti im sve vrste socijalne pomoci pa cete videti kako ce lepo da rade i budu produktivni. Dosta je bilo parazita.

  4. Afet kaže:

    @jaso vama niko nece da pomogne jer ste jadni mrzite druge i zajedljivi ste takvima niko ne pomaze…
    120dece za ar godina triplirace svoju decu za deset godina bice ih na iljade i ovako su vecina skoro u subotici

  5. Ex Gastarbeiter kaže:

    Zanimljivo da krajem 60-tih godina kada je preko Jugoslovenskog odnosno Nemackog biroa rada mogao malte ne svako ko je bio donekle zdrav da dobije posao u Nemackoj, i ljudi su masovno tamo odlazili da zarade i ustede neku marku sebi za buducnost. U gastarbajtere su doslovno isli ljudi od Vardara do Triglava. Jedno vreme je broj registrovanih Jugo-drzavljana bio blizu dva miliona ljudi, i posle Turaka nasi ljudi su bili najjace zastupljena zajednica u Nemackoj. U celoj toj gastarbajterskoj armiji nije bilo valjda ni jednog Roma ( bar ja nijednog nisam video) i ako se uopste nije trazila nekakva kvalifikacija.

  6. . kaže:

    Ne mrzim nikoga…ali oni dobijaju socijalni pomoc krov nad glavom itd.A mi???sipak na nos!!!Nije fer i gotovo!!!!Ja bolesna muz bolestan maloletno dete i kada se obratim za pomoc dobijem 4-5000 din pitam se gde je ovde pravda???Trebam i ja da budem rom???Da bi imala zivot???

  7. croat kaže:

    Burdus, ja imam barem cetiri prijatelja i jos nesto poznanika Roma koji imaju fakultetske diplome i ciji se zivot nerazlikuje od naseg. Ovi sto su totalna katastrofa su sa kosova ali vecina ljudi na kosovu su svakako katastrofa. Ja sam se bogami nagledao nadih roma u Becu koji rade normalno. Tesko je pobeci iz siromastva, pomisli na sebe da si dete sa nepismenim roditeljima u kartonskoj kuci sa okolinom koja te mrzi da li bi se ti izdigao? Ja nemam iluzije za sebe, ostao bi na dnu , retki su koji imaju snage za to. Treba im se pomoci ali nekako pametno. I treba vremena!

  8. Peter North kaže:

    Konačno neko nešto normalno da kaže. Ne da imam dobro mišljenje o onima koji uzurpiraju socijalni sistem ali se jako loše osećam kada većina napada manjinu i to tešku sirotinju. Čim vidim ono „Ne mrzim nikoga ALI…“ pomislim na rulju koja sutra tako može da se okrene protiv bilo koga od nas.

  9. zorandjala kaže:

    E sada neka mi neko objasni po kom osnovu su oni ovde a ne na kosovu?

  10. Objasnjenje kaže:

    Objasni ti prvo po kom osnovu haras po internetu i potpisujes se lazno kao zorandjala? Ako ne znas po kom osnovu su Romi u Srbiji, onda si politicka nula i idi i bavi se nekim korisnim poslom koji odgovara tvom intelektualnom kapacitetu. Mozda je tvoj hobi da postavljas blesava pitanja i zabavljas publiku na portalu, ali od toga nema hleba ni buducnosti i zato se mani interneta i slicnih marifetluka kojima ocito nisi dorastao.

  11. Monika kaže:

    Po osnovu sto je kosovo deo srbije i svi ljudi imaju pravo na slobodnju kretnju i zivljenje ovde nikoga ne mrzimo nikoga n3cemo ni da teramo…

  12. zorandjala kaže:

    Gos Stevane Nikolicu ko je uzeo pare za ove rome koji su dovedeni u Suboticu a da oni neznaju cak niti jezik zemlje u koju su dovedeni.? Dali je neko od vas razmislio kada se rulja od tri hiljade ljudi pusti u Suboticu sta ce to izazvati kod autoktonog stanovnistva? Ja mislim da od vas niko nije razmisljao uopste vazne su bile samo pare koje sigfurno nisu date ljudima koji trpe zbog vasih odluka.Ako moze europa da lm kaze da su nepozeljni dajte to pravo i nama da i mi mozemo odluciti koga zelimo a koga ne.

  13. zorandjala kaže:

    Objasnjenje@Da te nebi ostavio u neznjanju odmah cu ti objasniti ono sto te interesuje ali za razliku od tebe necu se koristiti uvredama.Na internetu sam zato sto je on dostupan svima a o Subotici mogu da komentarusem jel sam tom gradu dao cetrdeset godina rada.Sto se potpisa tice ja se tako zovem nepotpisujem se tudjim imenom{kao neki} niti nekim glupim postapalicama.Nije me sramota da kazem da neznam po kom su osnovi Romi sa kosova vraceni u SRbiju a da je ta nemacka saglasna o nezavisnosti kosova.Sto se moje ocene tice drago mi je sto sam politicka nula{los glas politickih dtrucnjaka}Ja tebe necu ocenjivati{nemam licencu}Hobi mi je pecanje i da znas opusta.Pamet u pitanlima?pokazace vreme.hleb za sebe i porodicu sam zaradio radom.Internet i marifetluci{ma sta to bilo]MOLIM TE NEMOJ MI ODUZETI TO MI JE SAMO ZABAVA.

  14. suboticanka kaže:

    Buvljak je kriv!!! Vise je stete doneo nasem gradu nego koristi!

  15. stormwatch kaže:

    @suboticanka

    Buvljak je nusproizvod politike milosevica, seselja, arkana, tome nikolica, vucica i dacica iz devedesetih godina.

  16. marinko peic kaže:

    Prilikom povratka uputiti ih odakle su i otišli u EU

  17. Lenin kaže:

    @zorandjala „Ako moze europa da lm kaze da su nepozeljni dajte to pravo i nama da i mi mozemo odluciti koga zelimo a koga ne.“
    Quod licet Iovi, non licet bovi!!!
    Interesantno jeli?!Ovo je samo dokaz da SorosMerkel Seropa hoće razdeliti migrante i druge vrste „nepravno“ naseljenih osoba,od njih nepoželjnog karaktera.Znači škart,bovlu,neuke,neradnike,kriminalce,siledžije,potencijalne teroriste i ostale,u države drugog reda(svi koji se protive nasilno useljavanju migranta) i u države koje traže pristup Seropskoj Uniji.Uh!Koje licemerje!Koja gamad!Jesu humani!Na tuđim leđima!
    Evo komentara jednog bezbednjaka iz Belgije,povodom slučaja terorističkog napada na policiju u Francuskoj:U Belgiji ima 18884 registrovanih migranta koji se može vezati za Isil i za terorizam.Potencijalni teroristi,što ne znači da će uraditi i nešto u vezi terorizma,ali su pod prismotrom.To su vernici iz bogomoljki radikalnih imama,članovi porodice borca Isila i ostalih džihadističkih formacija i drugih,čak banalnih veza sa nekim teroristom,npr:prodavac muslimanske vereispovesti kod koje terorista kupovao kebab.Dosta je da malo duže pričaju nego što je neophodno,pa da se nađe na spisku.A u slučaju da dođe do napada od strane tog teroriste,ne gine prodavcu dan ili više istražnog zatvora.To i zavisi koliko je terorista bio pod prismotrom.Na jednog čoveka treba barem 5 služnenika DB,u izuzetnim slučajevima čak do 20.
    Nemam reči,18884xminimum5=94442.Koliko belgija ima stanovnika?
    Koliko od njih planira Brisel da pošalje u Mađarsku?Koliko kod nas?

  18. Objasnjenje kaže:

    @ zorandjala

    Nisi ti nikakav zorandjala jer doticni bio godinama na portalu i vrlo dobro znam sta i kako je pisao znam svaku njegovu pravopisnu i gramaticku gresku, znam kako je razmisljao itd itd…Sto se uvreda tice svaka tvoja recenica je teska uvreda zdravog razuma.Da ti ne znas po kom osnovu su Romi naseljeni tamo gde jesu ni malo me ne cudi, jer ti ne znas ni po kom osnovu si ti tamo gde se nalazis. Nemacka je DRZAVA a koja nece dozvoliti da joj kojekavi Balkanski polit-hohstapleri podmecu kukavicje jaje u obliku etnickog ciscenja nepozeljnih manjina i teranja iz zemlje socijalnih slucajeva i teske sirotinje, pa neka ih onda druge zemlje zbrinjavaju. Nemacka je cekala i docekala da joj dodje „maca na vratanca“ u obliku Tadiceve molbe za prijem u EU clanstvo. Eto sada si napokon saznao po kom osnovu Romi ponovo zive u svom visevekovnom i prirodnom okruzenju.

  19. Mister No kaže:

    Treba im pomoći ,ako žele da se integrišu. Cigane,kosovske ili ovdašnje negativno etiketiraju njihovi sunarodnici koji glume ugroženost,zapravo su glumci i džabalebaroši. Koristim izraz Cigani jer ga i oni međusobno koriste,imam poznanike Cigane. Moji Cigani su uglavnom integrisani,rade i nema s njima problema. Upoznao sam maloletne nepismene Cigane koji rade i žele da se izvuku iz nevolje,njima bi trebalo pomoći.

  20. zorandjala kaže:

    Objasnjenje.Zasto sam1973god.Iz ofk Kikinde{bivsi Odred}presao u Zorku to mi i dan danas nije jasno?A posto ti posedujes te telepatske sposobnosti, molim te da mi to objasnis Unapred hvala..

  21. rax kaže:

    romi sa kosova se naseljavaju po vojvodini, jer je to radio tadic, a sada vucic, tj. ds i sns, sve zbog para iz eu, a i treba vojvodinu, pogotovo backu „razbucati“, koliko je samo moguce. mogao je i taci uzeti te pare, ali je bio verovatno pametniji nego sr-politicari. no, sva sreca, kolo srece se okrece, pa ce i ovom jednog dana doci kraj!

OSTAVITE KOMENTAR