U petak je skoro 300 migranata prevezeno u prihvatni centar u Preševu. Na teritoriji nekadašnje ciglane ostali su nekoliko Pakistanaca, Avganistanaca i Sirijaca, koji su pobegli od racije policije.
Kad je u nedelju ekipa TV Pannon pokušala da snima na teritoriji ciglane, vlasnik ih je oterao psujući, a oterao je i predstavnike jedne nemačke humanitarne organizacije.

Preksinoć je samo deset migranata pokušalo ilegalno preći u Mađarsku. Ovo je dosad najmanji broj u ovoj godini. Migranti koji borave u Subotici i okolini već su više puta pokušali preći granicu, ali bezuspešno. Kažu da ni ne vredi krenuti. Pošto ne znaju drugu putanju, samo se nadaju da će Mađari jednom otvoriti granicu i da će moći slobodno preći na teritoriju Evropske Unije. Dotle će ostati u Srbiji.
Nenad Ivanišević, državni sekretar ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u nedelju prepodne je na pitanje Pannon RTV-a odgovorio: Obaveza je Srbije da brine o migrantima koji su zarobljeni u državi, i pokušaće da svakog migranta smesti u prihvatnim centrima.
U prihvatnom centru u Subotici trenutno boravi 130 migranata.
Nekadašnja ciglana u Subotici je sada u privatnom vlasništvu. Na ulazu je spuštena rampa i stavljen je katanac. Prema našim informacijama migranti su odvezeni odavde na zahtev trenutnog vlasnika.
Po rečima nadležnih, migranti su odveženi u prihvatne centre gde ima mesta. Sada je u Preševu bilo 500, a u Pirotu 150 slobodnih mesta.
Inače 100-150 migranata boravi u kako oni zovu „džunglama“ duž železničkih pruga. A tu je i onaj Pakistanac koji je u petak pobegao od racije policije. Envir, Pakistan: „Pre dva dana policija je svakoga uhvatila i odvezla u Preševo. Policija tako dolazi i prikuplja nas posle 1-2 meseci i nose nas nazad u Preševo.“ Ovaj Pakistanac je dosad tri puta pokušao da pređe u Mađarsku, ali su ga vratili. Kaže da je nemoguće preći granicu. Sad je zarobljen u Srbiji zajedno sa sedam hiljada njegovih sapatnika, jer trenutno toliko ilegalnih migranata boravi u Srbiji.
RTV Pannon
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Potpuno promasena politika oko migranata.Drzava se bori svum silama da migrante stavi u prihvatilista je uzima lovu za to,mesto da im sto lakse omoguci da se dokopaju madjarske.Ovde se radi o cistom interesu doticnih likova koji vode komesarijat.Da ne pricamo o prevozenju migranata autobusima iz Preseva do Batrovaca kada su uzeli veliki novac od prodatih karata migrantima.Netrebamo mi da radimo racije i razne akcije nad migrantima vec ih usmeriti da sto pre izadju iz Srbije.Pitajte komesarijat zasto vec 3 meseca ne daje platu radnicima.
Realno ne mogu nigde da udju na teritoriju EU, ali u Srbiju mogu bez ikakvih problema, divna neka zemlja smo, sva sreca da nemamo zakone i propise koji poji propisuju na koji nacin se u jednu zemlju ulaz/izlazi, kako se u njoj boravi itd, inace da to kojim slucajem imamo verovatno nebi mogli ovako! Ili cekaj ipak imamo pa mi debili stojimo u redu na granici, sa uredno overenim dokumentima?
jadni ljudi
@ Milojko,kako ti to zamisljas da Srbija usmeri i pomogne da migranti odu u Madjarsku,da mozda po tebi ne treba da sa buldozerima probije sad vec duplu ogradu izmedju Madjarske i Srbije i tako ih prebaci preko,oni i sad u manjim kolicinama prelaze preko redovnog prelaza i to oni koji hoce u prihvatne centre u Madjarskoj i da se redovno registruju,ali vecina od njih to nece,nego hoce tako na divlje da se domognu Nemacke,jeste da su oni u jadnom polozaju,ali moraju da postuju neke zakone i odredbe…
@ afet
nosi ih kuci
Milojko, jadno li je tvoje shvatanje i plitko razmišljanje…
Reda u državi mora biti kao i u tvojoj kući. Malo morgen da će bilo ko dozvoliti da mu se nepoznati ljudi smucaju po kući i avliji i rade šta im volja. Kakvi, bre, parkovi, smucanja po ulicama i ciglane?!
Mogu jedino da se složim sa konstatacijom da je promašena državna politika prema migrantima. U celoj ovoj priči jedino je žalosno što država ništa nije preduzimala sve dok se privatni vlasnik nije pobunio. Trebalo je uraditi odmah onako kao što su uradili Mađari, Česi, Slovaci… ali smo se mi malčice šlihtali i uvlačili u guzu gđi Merkelovoj.
Pametni i kulturni ljudi svuda trebaju, takve će svako prihvatiti. Ali koji moj će trebati neobrazovana, zatucana i primitivna beda i sirotinja? Pa imamo mi toga u Srbiji i na izvoz. Uvoz nam nije potreban
Što dalje sa njima !
Ja ne mogu skontati.Ako je Merkelova toliko bila željna migranta,što ih nije skupljala avionima.Koliko bi muka poštedeo te ljude,a i narode zemalja na ruti vilkomen politike.Ne,ma kakvi,jer je računala na to,da će nepodobne,neuke i kriminalce silom nametnuti sa kvotasistemom u države nižeg ranga,kao i na država preko kojih su stigli.J..o je Soros Đurika.
Čist kriminal šta se radi sa ovim ljudima. Vlasti ih zarad svoga džepa šetaju tamo-amo . Puna je bila ciglana, pune su šume, sela duž granice. Šta će biti sa tim ljudima??? Propaganda raznoraznih listova je da su migranti nasilni, daleko bilo jer to nije istina, znam jer se susrećem sa njima. Problem je što ti ljudi nemaju uslove za održavanje higijene ali pogledajmo jedan primer samo. Koliko požara su po subotičkim šumama samo tokom prvomajskih praznika izazvali kamperi??? da li su ovi ljudi bilo gde izazvali požar???
Provereno ti se mozda susreces sa njima a ja i radim pa ti mogu reci da se jako malo pise o zlu koje cine.
Malo vam je bajata vest.
Ti sto su u petak odvezeni u Presevo, do danas su se vec vratili u Suboticu.
@ TT
Molim te ako radis sa njima kako tvrdis prosvetli nas o zlu koju oni cine???
Pljujemo a ni sami ne znamo zasto…komentarisemo i izrazavamo nase rasisticke stavove ali nam nisu nikakvo zlo ucinili..pljujemo ih i okrivljujemo i ako nisu ucinili nesto sto nije u redu i sve mazemo na njih…sledece ce biti da su migranti krivi sto je Vucic pobedio na izborima a ja nisam smeo da odem na glasanje jer sam ih video na ulici.
Koliku mrznju sirite to je neverovatno a sad mi lepo nalupajte minuse i napisite da ih nosim kuci jer ako bi trebalo reci ne bi ste smeli jer ste samo hrabri iza monitora
Narvno da bude jasno da ono sto sam napisao nije da stanem u odbranu migranata…nije rec o tome nego jednostavno u nasem mentalitetu,
Bilo koja vest da se pojavi polupismeni i neodgovorno napisani komentari bez ikakvog razuma i obrazlozenja se napisu ovde ili na drugim Subotickim portalima.
Nije bitno sta je svi su strucnjaci i svi samo pljuju i sire mrznju i ksenofobiju.
Naravno da znam da im nije mesto ovde i nikako se nece generacijama uklopiti u Evropsko drustvo ali nasa neodgovorna politika je dovela do ovde da su tu gde su kao i neodgovorna i neodlucna politika Evropske unije.
Ipak me uvek i uvek iznenadjuje nas stav i arogancija.
Najveće zlo je onaj Hitler od Angele Merkelt. Njena izjava da će EU prihvatiti izbeglice je i pokrenula ove silne ljude. Zašto u Turskoj nije napravila prihvatni centar i dala ljudima vize pa da ljudi ne moraju pešačiti sa decom hiljade km do EU. Ona je tipični odvratni, ljigavi političar koji priča jedno, a drugo misli. Dao bi ja njoj da pešači sa sirijskim detetom u naručju od Sirije pa do Nemačke….stoka Hitlerska
@sumorni konacno jedan prav i zdrav post u koru bolesnih suboticana mrzitelja svega razlicitog a pogotovu boje koze i nacije. Kerovi laju dok karavani prolaze. Suboticani pljuju vredjaju migrante iznose fasisticke i rasisticke stavove prozivaju na linc i deportivanje i TO SAMO ZATO STO TI JADNI LJUDI PROLAZE KROZ NASU ZEMLJU ZA BOLJIM CIVOTOM. Poraz modernog drustva i ljuskih prava
Sumorni da li si bilo gde procitao da su pre jedno nedelju dana ruseni krstovi na Sencanskom groblju. Nisi,ni neces a jesu i to od strane izbeglica koji su u istom tom centru gde dobiju smestaj hranu i vodu a ne u ciglani.Izvini ali dalje ne smem da pisem da ne bi bilo da sirim mrznju i ovo je piyanje da li ce objaviti.
Pocinioci su uhapseni.