Regionalna deponija na Bikovu prošlu godinu završila je sa maksimalom količinom otpada – čak 100.100,00 tona, od čega je iz Subotice stiglo oko 42.000 tona, dok je ostatak iz šest opština iz regije. U 2025. godini očekuju da se ovaj trend nastavi, a u planu je akreditacija komposta, kako bi mogli da ga plasiraju na tržište.
Ono što je bilo najvažnije u 2024. godini, jeste da je u najvećem delu Subotice krenula primarna selekcija otpada kroz sistem zelene i plave kante, dok je u nekim drugim opštinama odvajanje počelo i ranije.
„Ta tendencija se nastavlja ne samo u gradu, nego i u ostalim opštinama. Do sada su i u Senti, Čoki i Malom Iđošu, u sedištima je bio organizovan dvokantni sistem. Ove godine očekujemo da će se to i u ostalim delovima, naseljima, podeliti i da će se širenje nastaviti,“ objašnjava direktor Regionalne deponije, dr Gligor Gelert.
Primarna selekcija je veoma važna sa aspekta kvaliteta reciklabilnog otpada, samim tim i kasnijeg plasmana na tržište.
„Primetili smo da je mnogo kvalitetniji taj otpad, uglavnom što se stvara u domaćinstvima. Uvođenje plvih kanti daće nam mogućnst povećanja za stepen selekcije,“ dodaje naš sagovornik.
U ovoj godine Regionalna deponija radi na tome da dobije akreditaciju za kompost, budući da je čak 48 do 52 posto ukupnog komunalnog otpada koji dobijaju biološkog porekla. Za sada ga koriste kao prekrivku na telu deponije, a nakon akreditacije moći će da se koristiti i u druge svrhe, u zavisnosti od akreditacije.
„Videćemo koja kategorija će biti, od toga zavisi za šta će moći da se koristi. Uglavnom od devastiranih područja za prihranu i pokrivanje, može da se iskoristi za agroekološke momente, dakle ne odlažemo otpad i ne težimo prema tome, nego vraćamo životni ciklus,“ navodi Gelert.
U planu je da se poveća količina čvrstog komulanog otpada, odnosno RDF-a, koji se korisiti u cementari za proizvodnju toplotne energije.
TV Subotica