Pod parolom „Ne damo da nam izbrišu Jugoslaviju“ na prostoru četvrte Mini Jugoslavije u Subotici u sredu je obeležen Dan Republike.

U Mini Jugoslaviji ovo je i danas praznik, koji je bio povod nekolicini njenih žitelja da se okupe ispred spomenika Josipu Brozu i, simbolično, posade cveće.
– Ne damo da nam gumicom izbrišu Jugoslaviju i sve ono što je ona sa sobom nosila. Sednica Avnoja i sve što se posle dešavalo nosili su ideju zajedništva, koje se i mi držimo, a za Suboticu i višenacionalnu sredinu u kojoj živimo to je jako značajno – ističe Mikloš Olajoš Nađ.
Prvi put Dan Republike proslavljen je ispred biste Josipa Broza, delo subotičkog vajara Franje Mačkovića, ista kao ona u Kumrovcu.
– Nekada je ovo bio najlepši dan u godini, slavljen kao i doček Nove godine. Sada smo skromniji ali ne damo da se zaboravi ni ovaj dan, ni Jugoslavija, ni Tito jer od svega toga možemo dosta da naučimo – dodaje Blaško Gabrić, osnivač Mini Jugoslavije, koja se prostire na nekoliko hektara i ima oko osam hiljada „državljana“.
Večernje novosti
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Drugarice posadimo cvece
kuda vojska druga Tita krece.
Tek kada cisto bioloski nestanu sa scene svi koji su realno doziveli Dan Republike i SFRJ, zapoceti ce njena reinkarnacija. Neke buduce generacije idealizovati ce i mozda napraviti nesto sto je samo donekle slicno ali ne i isto. Svi oni unutarpoliticki, spoljnopoliticki, sociolioski, ideoloski itd elementi vise ne postoje i ne moze se nesto slicno vise rekonstruiati ili doslovno obnoviti. SFRJ je bila plod i rezultat svog vremena a njeni ocevi – ljudi iz druge polovine 19-tog veka. Oni su bili takvi kakvi jesu, ali njihovo shvatanje sveta nije vise primenjljivo u 21-vom veku. Pustimo ljude da tuguju i slave sve ono sto im je ostalo u secanju. Bilo je sigurno i lepo ali ne i savrseno kako neki to danas zamisljaju. Upravo grceviti pokusaj konzerviranja i odrzavanja SFRJ u onom njenom obliku kakva je bila, a od strane konzervativnih elemenata koji nisu mogli niti hteli da shvate hod vremena, a jos manje da se odreknu ili umanje stecene privilegije, je uzrok njene propasti. Nista nije staticno, svet oko nas se menja i mi sa njime. Doba u kojem smo rodjeni nece biti isto kao doba u kome cemo umreti.
Jugoslavija je napravljena na losim temeljima pa se zato i raspala! Bila je ko naselje Prozivka svi su podobijali stanove, nesto za sta u normalnom svetu rintas ceo zivot, onda posto kako doslo tako su se i odnosili prema njemu. Dodjes kuci malkice pripit nogom razvalis vrata i sutra zoves Standard Servis da ti to napravi za dzabe. Svi su mislili tako ce biti doveka. I naravno kada su krenuli ratni poklici niko nije imao sta da izgubi, niko nije debelo rintao za ono sto ima pa su ljudi bez razmisljanja razbijali i unistavali. Valjda su mislili doce ponovo Standard Servis.
Mada ove b…e sto se okupljaju oko Blaska su zaista fenomen!
Izlapele budaletine.
@ croat : Standardservis ? Po to preduzeće je bio leglo korupcije i lopovluka ,šta oni mogu očekivati od njih. Davno su oni propali -zadnji ‘posao’ im je bio zastaklivanje prozora bolnice u Vukovaru…
Nebrojeni strucnjaci svih profila, sa raznih univerziteta, medjunarodnih instituta, i raznih naucnih ustanova sirom sveta, politikolozi,sociolozi, istoricari i strucnjaci svih relevantnih profila, pokusavaju vec preko 2 decenije da proniknu u razloge sunovrata i propasti SFRJ.Objavljeni su nebrojeni radovi, publikacije i citava brda knjiga na tu temu. Pravog valjanog i prihvatljivog odgovora nema, i svi ti strucnjaci se razilalaze u svojim tezama. Jedni krive unutrasnju drugi spoljnu politiku, jedni smatraju da je u pitanju ekonomski problem, drugi vide propast u nacionalizmu i neresenom nacionalnom pitanju Balkana uopste, treci pak smatraju da su koreni u ww2, cetvri vide razlog u padu Berlinskog zida, i tako redom svako nalazi i zastupa neku svoju teoriju. Medjutim svi oni pojma nemaju o nicemu, a pravi odgovor je tako blizu i tako jednostavan. – dosao neki covek kuci, malo podnapit, sutnuo nogom u vrata od stana, i raspadne se drzava od nekih 24 miliona stanovnika. Objasnjenje prosto kao pasulj. Ko je svim tim domacin i stranim strucnjacima kriv to nemaju dovoljno inteligencije, znanja i obrazovanja da sagledaju prave razloge propasti Titove Jugoslavije.
Druže Tito,nisi nas ni pito kad si odno kuruze i žito….
@ Mali Djokica : Komunizam se raspao za 24 sata ,kao veštačka tvorevina ,koja se bazirala na ‘šarenim lažima’ kako je i stvorena nasilnim putem još od 1918 godine kada otimačinom tuđih državnih teritorija stvoren neprirodni konglomerat takozvanih ‘južnih slavena’ kojih je najmanje bilo u toj tvorevini ali su vladali zemljom u sklopu komunističke partije ,jer ne treba zaboraviti da i I svetski rat su izazvali ‘zulumi’ socijalista i komunista sa ciljem da se otme sve što se može od onih ljudi koji ‘ su znali’ voditi države i ekonomiju. Kada je Jugoslavija od 1918 pa do raspada ‘ očistila’ državu od neslavena koji su još znali raditi uprokos tome stu su bili potlačeni Jugoslavija se raspala poput kula od karata. Državu su porušili upravo oni koji su stvorili komunisti-jugosloveni. E sada njihova večita borba kao antifašista je pod velikim pitanjem ? Naime pošto ta ista Jugoslavija etnički očistila od svoje ‘istorijske’ građane neslavena sa svoje teritorije može se slobodno postaviti pitanje : Da nije bila i sama fašistička država sa nakaradnom sustavom. I još neko kaže da je za vreme Jugoslavije bilo dobro. Kome ? Onima od 10 % neradnika koji su vladali državom ?