Supružnici Iren i Šandor Abraham žive zajedno sedam decenija i najstariji su bračni par u Subotici. Koji je njihov recept za dug brak i skladan zajednički život?
Iren ima 87, a Šandor 95 godina. Pre sedamdeset godina Šandor je sa majkom iz Ruskog sela otišao u Hetin i predajom tradicionalne marame, zaprosio Iren.

„Nije bila odmah ljubav. Aaa, otkud. Bili smo na igranci, plesali smo, probali smo kako nam ide“, kaže Šandor.
„On je bio veći od mene, pa sam mislila kako lepo izgledamo kad igramo i tako smo se upoznali“, prisetila se Iren.
Za skladan brak, kažu, neophodna je velika međusobna tolerancija.
„Nismo se svađali. U životu je nikada nisam udario. Ima ljudi koji vole da se tuku, a kod nas to nije bilo“, ističe Šandor.
„Nije pio, nije ni pušio i ne voli da se svađa. Ni ja ne volim da se svađam ni sa kim. Treba razgovarati dok se ne sporazumemo“, dodaje Iren.
Za dug život, smatraju, mogu da zahvale fizičkom radu i zdravoj hrani: decenijama su neumorno radili na njivi i koristili uglavnom namirnice koje su sami proizveli.
„Sveže smo jeli. Paradajz, papriku, to sam uvek imala u bašti“, kaže Iren.
Unuka Šarolta se brine o Abrahamovima i uči na njihovom primeru.
„Suprug i ja se dobro slažemo. Uvek zajednički rešavamo sve probleme. Najvažnija je komunikacija i tolerancija“, objašnjava Šarlota Popović.
Iren i Šandor ne izlaze često iz kuće i zato se raduju svakom gostu. Da popričaju o dobrim starim vremenima i neprolaznim životnim vrednostima.

KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Kada su oni bili mladi nije bilo interneta ali su imali komunikaciju i toleranciju. Danas imamo internet ali nemamo toleranciju i komunikaciju.
Milosna svadba , ja se nebi slozio sa tobom i nekada je bilo puno losih brakova al su ljudi cutali i trpili, razvod je bio sramota. Uvek se setim price moje tetke o njenoj baki koja je u brak unela stotine jutara zemlje a od muza dobila samo batine, a neke sitne pare je morala krisom da uzima od njega.
U svakom slucaju cestitam Abrahamovima na dug i skladan brak, nesto sto je zaista lepo cuti!
@ croat
Dakle da se mi odmah razumemo. Nisam ni jednom jedinom recju spomenuo njihov brak niti kvalitet kako njihovog, tako i uopsteno kvalitet svih ostalih brakova, niti je to moja tema. Posto ja dolazim iz nekih dalekih predinternetnih vremena i dobro znam sta je nekad bila (medjuljudska) komunikacija i tolerncija kao i tolerancija u komunikaciji. Posto mi je priroda podarila dobro zdravlje i dugi zivot upoznao sam i internet i blagodeti WWW komunikacije i istovremeno povratak covecanstva u varvarstvo i intoleranciju u toj istoj internet komunikaciji. Mislim da primere ne treba da nabrajam, i da svako ko koristi internet moze to i da potvrdi. Inace brakovi iz ljubavi su neka nova moda koja nam je stigla iz Holivuda. Nekada su se brakovi sklapali is cisto socijalnih i materijalnih razloga. Batine su u to vreme bile najnormalnija stvar. Muz je tukao zenu, gazda slugu, majstor segrta, roditelji decu, ucitelji djake, oficiri vojnike i uostalom svako svakoga ko je mogao i gde je stigao.
Smatram da i sada ima lepih brakova nijedan nije savršen ali uz toleranciju rad i trud i sad moze da se sacuva brak.