Uz Vasu Stajića i Jašu Tomića, jedna od najznačajnijih ličnosti na Velikoj Narodnoj Skupštini 1918. godine bio je i Blaško Rajić. Bio je predvodnik Bunjevaca koji su nakon Srba bili najbrojniji na ovom istorijskom događaju.
Bunjevci ga vide kao jednog od najznačajnijih i najuticajnijih Bunjevaca dvadesetog veka. Blaško Rajić se nakon završene bogoslovije u Kaloči 1911. vratio u Suboticu i ostatak života posvetio crkvi i borbi za prava Bunjevaca koji su ga gledali kao narodnog popa.

Pop Blaško Rajić i Tito u loži Gradskog stadiona, jul 1945.
„U toj svojoj želji on je 1918, nakon proboja solunskog fronta, počeo organizovati Bunjevce u Subotici da se iskoristi prilika i da se ovaj deo Ugarske odvoji i da se pripoji Kraljevini Srbiji. Tu je našao potporu u doktoru Vladislavu Manojloviću i njih dvojica – vrlo ugledni Srbin i vrlo ugledni Bunjevac – su uspeli da objedine sve Srbije i Bunjevce u Subotici i da desetog novembra okupe sve Bunjevce, da održe Skupštinu, gde je formirano bunjevačko-srpsko veće koje je dalje vodilo poslove da bi 25. novembra sedamdeset i nešto Bunjevaca bilo na toj Narodnoj Skupštini, a sa Somborom Bunjevaca je bilo ukupno 84i bili su drugi po brojnosti iza Srba“, kaže novinar u penziji Josip Poljaković.
Možda bi ova slika izgledala drugačije da je Blaško Rajić bio oduševljen onim što je čuo u Zagrebu, gde se takođe razgovaralo o tome šta i kako dalje nakon prvog svetskog rata.
„Tamo su se dešavali, na samom kraju oktobra, znameniti događaji, tamo su hrvatski Sabor i druge austrougarske zemlje, prekinule svoje veze sa austrougarskom monarhijom. Blaško Rajić, kao ni Vasa Stajić recimo koji je bio u isto vreme u Zagrebu, ništa tamo nije čuo o položaju Vojvodine, vratio se neobavljena posla i ostavilo je praktično da se dela po nahođenju političara ovde. Tada je stvojena velika, živa aktivnosti, komunikacija s Beogradom, i iz Novog Sada i iz drugih gradova današnje Vojvodine i sve je išlo u pravcu te Velike Narodne skupštine“, kaže istoričar Mirko Grlica.
Pop Blaško Rajić bio je župnik Župe Svetog Roka u Subotici. Ova crkva naazi se na Beogradskom putu, a istorijski spisi kažu da je Blaško Rajić 1918. baš na ovom mestu dočekao srpsku vojsku i, netipično za te prilike, svetom vodicom poškropio srpske topove. Nakon toga u crkvi je održana misa, a bogosluženje je nastavljeno u pravoslavnoj crkvi, što je bio prvi veliki jugoslovenski događaj 1918. u Subotici. Mađarske vlasti mu to nisu zaboravile, zbog čega umalo ostao bez glave 1941. Ipak ju je sačuvao i upokojio se deset godina kasnije, 1951.
Njegov život i rad prate i brojne kontroverze, ali to ne umanjuje njegovu ulogu u procesu prisajedinjenja Vojvodine Srbiji.
RTV
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Subotica je vec vekovima jedan od najlepsih Srpskih gradova. Mnogi poznati Srbi su rodjeni u ovom gradu, a mnogi ce tek i biti rodjeni. Svaka cast velecasnom tribunu Rajicu sto je velikim trudom i nadljudskim naporima uspeo pripojiti ovaj grad svojoj matici, nakon vekova patnje pod tudjinskim okovima. Tek je sa pripajanjem, koje se odigralo pre tacno 100 godina, ovaj grad poceo cvetati i napredovati onako kako i zasluzuje. Moram priznati da mi je izuzetno drago sto se u novom udzbeniku za istoriju nalazi ova slika: https://imgur.com/a/P8twvhW
Dodjes u jedan grad kao izbeglica i azilant, molis za milost i koru hleba, i onda se revansiras za tu samilost i milodare jednim lepim komentarom od izvesnog Jovana sa Prozivke. Kome nije jasno zasto Madjari ne zele da prime izbeglice i kojekave azilante treba samo da procitaju Jovanov komentar.
Kakve kontroverze?Nisam čuo ni za jednu.
I ne treba zaboraviti prvi predsednik narodnooslobodilackog odbora u Subotici, dok su razni popovi ala Djurisicic i kompanija saradjivali sa fasistima okupatorima svoje zemlje On je stao u odbranu od tog fasizma. Nije mi jasno zasto ste precutali i ovu veliku istorijsku cinjenicu!!!
„Svaka cast velecasnom tribunu Rajicu sto je velikim trudom i nadljudskim naporima uspeo pripojiti ovaj grad svojoj matici, nakon vekova patnje pod tudjinskim okovima.“
Prva klasa trash propagande i ispiračine mozgova. Da pitam izvesnog Jovana zašto sam ja tokom služenja vojske još sredinom osamdesetih godina non-stop slušao priče o veliko Srbiji?
Svet ide napred a Subaca se vrti u prošlosti. Napredno, u tri lepe.
@Realan
to što si ti slušao i što danas čuješ, to je u tvojoj glavi. Ti si podvojena ličnost.
Da li neko zna na čiju intervenciju je Blaško Rajić izbavljen iz mađarskog zatvora tokom II.svetskog rata kada je bilo izvesno da će ga Mađari streljati?
@Istina…
Upravo si i ti deo tog sistema koji kao toliko mrziš.
@Realan (moj osnovni nick)
Velika Srbija je propaganda cionista da bi imali razlog za borbu protiv Srba zarad otimanja njihovog vlasništva. Vi (množina) to svakako znate ali se pravite ludi.
@Realan
Velika Srbija je bila i ostala propagandan Sanu, Voje, Ivice, Slobodana, Aleksandra, Tome i ostalih, kako bi se otelo od naroda u komšiluku to što nikada nije bilo naše, ti i tvoji plaćeni botovi se još više pravite ludima.
SANU je u vlasništu cionista. Dovoljno je pogledati njen sastav i gde su ti ljudi indoktrinisani. To je antisrpska tvorevina a pobrojani su vaše marionete, komunistički agenti cionista. Vi ste organizovali i finansirali ratove u SFRJ, postoje javna priznanja CIA, FBI, MI5, MI6…
@ Sepi
zna se samo ga autor ovog teksta nije smeo navesti verovatno zbog nekih svojih niskih pobuda…na licnu intervenciju bl, Alojzja Stepinca
Hvala mu , bas smo se usrecili !
Objasni mi rec cionista kad je vec toliko koristis
Zašto Bunjevac ne naručuje u kafani ništa za jelo ? Da ljudi ne misle da nema kući šta da jede.:)
bać Vranje,ako je istina da je Stepinac spasio glavu Blašku Rajiću onda bi Bunjevci morali posebno zagovarati Stepinca kao sveca.
Eto onda se može očekivati da Suzana Kujundžić Ostojić i Mirko Bajić nakon što polože vence pred bistu Blaška Rajića odu u zagrebačku katedralu i tamo polože venac i na Stepinčev grob.
@Istina
Sanu je vlasništvo nacionašovinista i klerofašista koji su odma posle Titove smrti pravili planove za veliku Srbiju, ništa drugo.
@ Sepi
ne kazem ja, kazu istorijski dokumenti koje je Stepinac uputio bio papi sa molbom da se zauzme da se Rajic oslobodi i nakon zauzimanja pape posle mesec ipo dana bio je interniran u Budimpestu i tek 43 je pusten da se vrati u Suboticu.
Da,baš,jedva su čekali da Tito otegne papke i odmah su krenuli u akciju…
@Onima što koriste moje nickove
Izvrtanje činjenica je vaš sistem delovanja. Titova smrt? Mislite Joshue Ambroza Mayera? Tri godine pre nje Familija je u Minhenu 1977. godine donela odluku da se SFRJ rasturi po granicama iz Ustava 1974. godine. To je bilo moguće samo jačanjem nacionalizma i verništva što je i činjeno. Projekti velikih nacionalnih država su ideja i delo Familije; Velika Slovenija, Velika Hrvatska itd. Jugokomunisti su odradili i taj zadatak. Sada stvaraju Najnoviju Jugoslaviju, prelazni naziv je Region. Vojvodinu pripajaju Novoj Austrougarskoj. Vi ćete ovo, naravno, nazvati teorijom zavere a mene najpogrdnijim izrazima da biste neutralisali istinu.
Da. Stepinac se zalozio za Rajica… umesto sto precutkujete neke delove iz istorije kao sto to radi i RTV sa ovom pricom, bolje bi bilo procitati nekoliko knjiga koje su vezane za popa Rajica koji – neka usput bude receno – ni sam nije znao gde ce…. malo Subotica, malo Novi Sad, pa Budimpesta, e onda Beograd, a izgleda da ga je srce najvise vuklo ka Zagrebu.
Srpski slobodni kraljevski grad Subotica<:-))))))
No comment i to još u udžbeniku. I ko još kaže da školski programi humanističkih predmeta nisu ideološke indoktrinacije?