Morahalom, gradić u Županiji Čongrad, postao je popularan i među turistima u Srbiji, posebno Vojvođanima, koji često tamo odlaze vikendom ili na jednodnevni izlet. 
Reč je o naselju koje se nalazi blizu Segedina i granice sa našom zemljom i koje se ističe bogatom banjskom, odnsno zdravstveno-rekreativnom ponudom. Naime, banju „Sveta Eržebet“ čini kompleks sa 21 bazenom, saunama, toboganima, dečjim kupalištem… Statistike govore da lekovite termalne vode Eržebet i Arpad godišnje privuku oko pola miliona turista u ovaj gradić, a od toga čak 40 odsto stiže iz Srbije. Stoga ne čudi što su obe strane, Mađarska i Srbija rešile da zajednički konkurišu kod fondova Evropske unije za prekograničnu saradnju, kako bi dodatno razvile turističku ponudu.
Nedavno je srpskim novinarima u Morahalomu gradonačelnik ovog banjskog gradića Zoltan Nogradi rekao da je cilj saradnje, kroz IPA projekat, izrada sveobuhvatne kulturne strategije, izgradnja dva turistička kulturna centra, odnosno izgradnja Srpskog kulturnog centra u Morahalomu i Mađarskog kulturnog centra na Paliću. Deo tog projekta je i jačanje saradnje sa Novim Sadom, kao evropskom prestonicom kulture u 2021. godini i sprovođenje aktivnosti u kojima bi Novi Sad bio više zastupljen u mađarskom pograničnom kulturnom i turističkom životu.

– Podsećam da saradnja našeg grada i Subotice prati saradnju vlada dve zemlje i iz godine u godinu je sve bolja i uspešnija, što se može videti i po broju turista koji se povećava – naglasio je Zoltan Nogradi. – Želimo da izgradimo Srpski kulturni centar, u čijem sklopu bi bila i pravoslavna kapela, kako bi se turisti iz Srbije osećali kao kod svoje kuće, da tu postoji kutak u kom će se nalaziti deo njihove kulture, umetnosti, duhovnosti.
Želimo da u tom centru izlažu umetnici iz Beograda, Novog Sada, Subotice… da se tu održavaju književne večeri, izložbe, koncerti, druženja… Plan je da se izgradi jedna velika dvorana za 400 osoba, prostorije za nacionalnu gastronomiju i kapela, u kojoj bi vernici mogli da se pomole, zapale sveće. Mi kao domaćini, smatramo da je srpska kultura jako dobar brend, koji zajdno sa našim banjskim kapacitetma može da se proda kao dobar turistički paket.
O finansiranju ovog projekta, koji je procenjen na oko 3,9 miliona evra, odlučivaće se u februaru naredne godine, a ako sve bude odobreno, sredinom 2017. bi počela i realizacija. Naime, dokumentacijom je predviđeno da sve bude gotovo u roku od 36 meseci.
– Mi smo najbliže vašoj granici, spremni smo da dočekamo srpske turiste i obezbedimo im sve što im je neophodno za odmor, kupanje, velnes, masaže… kaže Nogradi.
– Ovde se svi trude da što više nauče srpski jezik, da pomognu turistima, a sama banja je prilagođena da radi i kada su praznici u Srbiji i kada ljudi požele da dođu na mini odmor i u našu banju. Stoga je i otvoren jedan pogranični prelaz kod Ašothaloma, samo za putnička vozila, jer je najbliži Morahalomu. Naša turistička organizacija je stalno prisutna na sajmovima u vašoj zemlji, kako bi što bolje predstavila našu ponudu.
Gradonačelnik Subotice Bogdan Laban je istakao da su i Morahalom i Subotica turističke destinacije koje su izuzetno značajne i za jednu i za drugu državu.
– Zajedničkim nastupom možemo da produžimo boravak turista u ovom delu, jer se oni i kod nas i u Morahalomu zadržavaju dan ili dva. Ukoliko bi im ponudili taj pogranični paket, sigurno bi se zadržavali duže, tu pre svega mislim da možemo da dovedemo veliki broj turista iz zemalja istočne i zapadne Evrope, a javljaju nam se i turisti sa Dalekog istoka – rekao je u Morahalomu Bodan Laban.

U ponudi i rezervat bivola, pozorište s konjima…
U Turističkoj organizaciji Morahaloma saznajemo da se trude da gosti vreme ne provede samo u banji, već da organizuju i neke programe koji su u blizini gradića, gde postoje rezervat bivola, pozorište sa konjima, park minijatura… Tokom leta vozić i fijakeri prevoze goste da obiđu okolinu, a od ove godine organizuju program „Leto u Morahalmu“ tokom kojeg se svakog vikenda organizuju različite manifestacije, priredbe, koncerti…
Dnevnik
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Taj Moroholom su toliko nabudžili koristeći evropske fondove, da već ne znaju šta će. Ko je video njihove javne zgrade, parkove, kuće…kao da nije selo nego predgrađe nekog američkog grada. Kad u Vojvodini kažeš SELO, prvo ti na pamet padne blato, kuće stare sto godina i prodavnica ispred koje neki likovi cugaju.
Moram da kažem sa bolom u srcu da Vojvodina nije bogata regija kao što se ponekad misli. Poljoprivreda više nije privredna grana od koje se neka zemlja bogati. To su tehnologija, znanje, energetika…
„Zajedničkim nastupom možemo da produžimo boravak turista u ovom delu, jer se oni i kod nas i u Morahalomu zadržavaju dan ili dva. Ukoliko bi im ponudili taj pogranični paket, sigurno bi se zadržavali duže, tu pre svega mislim da možemo da dovedemo veliki broj turista iz zemalja istočne i zapadne Evrope, a javljaju nam se i turisti sa Dalekog istoka – rekao je u Morahalomu Bodan Laban.“
Ha, ha, odmah sam se setio vica kada trče miš i slon jedan pored drugoga. Kada su protrčali preko mosta, miš pita slona da li je čuo kako su strahovito protutnjali kada su trčali preko mosta.
Puno slanine i luka bi mi morali još pojesti da bi se uopšte približili Mađarima. Možda za 200 godina a možda ni tad. Sve je veća razlika između discipline i organizacije rada između dve države. Mađari su ovaj vid turizma imali i pre 50 godina, to se postepeno gradi, ne može da se stvori za 4 godine.
Ali priča je priča, pogotovo obećanja i nadanja za naivne, jer ima ko od takvih priča bogato živi.
@De la Croix
Da nije bilo Peneza iz EU koju Madjari toliko mrze kada oni treba nesto da pomognu, bili bi i dalje bez gaca, upravo tako kako su se i oprostili od Rusa.
Sretan Bozic! Kyrie Eleison!
Iskreno pozdravljam, svaku iskrenu saradnju izmedju dve drzave i nasih naroda!!Samo iskren, posten i pre svega pravi komsijki odnos, moze mnogo da poboljsa ekonomsku , kulturnu i pre svega ljudsku komunikaciju .!!NA DOBROBIT SVIH NAS!!Komsije Madjari su u mnogo cemu lideri , u odnosu na nas ..Nije sramota ponekad i prekopirati neke dobre i pametne stvari.. Valjda smo se svi opametili posle ovoliko istorijskih sranja i budalastina.. Potrebno je samo mnogo vise truda i zalaganja .. i pre svega odricanja u korist zajednice kojom pripadamao ..i eto uspeha .. !!
Madjarima sva cast za banju.Od sela su napravili grad a ovi nasi kvazi doktori raznih nauka nek zatvore usta najbolje.Pa oni bi sve IPA fondove opljackali odmah.A nas ktatonacelnik se razume u turizam jako dobro posto pravi apartmane u Morinju u Boki a ne na Palicu.
Umesto da mi napravimo ovako nesto na palicu, mi cemo jos da razvijamo moraholom banju. Koliko madjari placaju ove nase politicare da im mi promovisemo selendru moraholom?
Na zalost,
stormwatch
25. 12. 2016. u 12:22
http://www.termalportal.hu/
Pogledaj sajt i svatices da ni rusi za 50 god nisu mogli
nista madjarima, imaju tradiciju i radne navike i normalno banje vec 200 god,
Pazljivo gledaj imaju skoro u svakom selu ,dobro si citao ,skoro u svakom selu.
lekovite banje
termalne banje
welnes
i akva parkove u svim vecim gradovima to je tamo normalno i za vrema rusa je normalno bilo.
ps. zato sluzi europska lova , da ga iskoristis,mi ga jos jedno vreme necemo iskoristiti mislim da bas zbog ovakvih kao sto ste vi,
gosp, stormwatch
Mađarska je ulagala u banje i bazene a Jugoslavija u primorje. Tako su i subotička preduzeća gradila ili kupovala odmarališta na Jadranu.
Posebna priča je izgradnja Crne Gore posle zemljotresa. Godinama je jedna dnevnica u mesecu izdvajana za Crnu Goru.
@ Miroslav . Zato se i otimao za mesto gradonačelnika da bi Subotičke novce investirao u svoje apartmane. U Subotici nema valjda dovoljno takvog kadra još od vremena od Karađića i ‘njegovih’ ulaganja u Budvu !
@ De la Croix , Izdvajalo se za Crnu Goru malo više – pomenuti Karađić Subotičkim je novcima pozlatio Budvu, turiste hranio gotovim jelima 29. Novembra, Subotička pozorišna scena dizala kulturu Budve… , da ne govorim o desetogodišnjim davanjima nakon zemljotresa u Skoplju , te višegodišnjim nametima za obnovu Kninskog područja , pa davanjima u rupu bez dna koja se zvala Bosna i Hercegovina, nerazvijana područja Kosovo i Metohija , pa rupa bez dna dragih nam đetića zvane Titograd, Bar …Bilo ih je nam tom kazanu podosta tako da su investicije dragog nam gradonačelnika u svoje apartmane u Morinju samo kap u moru te narodne otimačine. S tim da je sve prije gradonačelnika ukalupljeno u sukcesijski proces kod raspada Juge. Vojvodina je svega dobila – Ništa .
@Madjar
Gospon Madjar, a zasto vi to necete iskoristiti vasu EU lovu zbog ljudi kao ja? Jer vam ja kocim izgradnju banja?
Ljudi moji, vi ste u Subotici na vlasti od drugog svetskog rata sto se tice komunisticke vlasti, a od dolaska takozvane demokratije, od 1990. ste 26 godina u apsolutnoj vlasti u Subotici! Zarili ste i palili ste gde god ste stigli, jos ste sa nazadnjacima cak i rusili demokratsku vlast koja je od 2008 do 2012 od jednog sela uspela da za 4 godine napravi da Subotica ima elemente grada. Vi ste sramota jednog vodjenja grada i jedne politike, a to se proteze u 70 godina. Jedina svetla tacka koju ste vi nesposobni imali je gospodin Djerdj Sorad koji je i jedina osoba koja je napravila nesto u Subotici. Lako je graditi gospodine moj sa tudjim novcem, ja se dobro secam kakve ste banje imali za vreme Rusa – banje u kojima su samo Rusi hteli da se kupaju, to dovoljno govori o tim vasim bajnim ruskim vremenima. Zelim vam sretan Bozic i manje zlobe, mnogo manje, jer je istorija pokazala da ste uvek bili na pogresnim stranama, na svoju stetu.
E svašta, da se molimo bogu u Morohalomu!!
A Bogdan gLaban,bi bilo bolje da razmislja o Palicu,a ne o susedima…njima svaka cast ,jer oni razmisljaju o sebi…Palic je bio banja dok je austro ugarska vodila o njemu racuna…posle toga je ostao samo naziv Palic….eto prilike za gLabana da nesto ispravi..i porene…sem sto prica prazne price o arapima i njihovoj poseti Palicu…
@Leja
Bogu se covek moli svugde i na svakom mestu, ne samo u Banji Morahalom.
@LEJA
„““E svašta, da se molimo bogu u Morohalomu!! „““
U vreme kad se gradnja religoznih ustanova sirom sveta brani, ti negodujes da su Madjari istupili i ponudili da sagrade i crkvu za goste iz Srbije?! Zar to nije znak trajnog prijateljstva?
(to sto nam je Palic bara za izbegavanje, krivce za to treba trazit u nasim spomenicima)
Hvala Bogu da smo počeli da sarađujemo s prvim komšijama. Reforme sprovode ljudi koji su bili protiv reformi,možda je to dobro. / Hála Istennek,szerbek is lassan észhöz térnek. Örülök hogy a szerb -magyar kapcsolatok jó irányba haladnak. Jobboldali hülye csetnik (četnik )politikát egyszer mindörökké eltemetni. Szemétdombra a csetnikeket meg a nyilasokat.:)
stormwatch-e, ne pripadas ovde i molim te da nas postedis tvoje nezanimljive price.
Smaras covece dosadni,smaraaaas! Pametuj onome kome placas porez! hihihi
@ Mister No .Ima i mađarskih četnika brale moj…pa zato se i slažu.
@Kojot
E hvala ti Kojote.