Stanovnici ulice 27. MARTA pokušavaju da prikupe potpise kako bi sprečili izgradnju kuća za izbeglice u oblasti Gerontološkog centra. Savez Vojvođanskih Mađara je izrazio nezadovoljstvo po ovom pitanju. Zvaničnici su ovih dana potvrdili da se na tom mestu još ovog leta očekuje izgradnja stambenog prostora za migrante. Jedan stanovnik ove ulice tvrdi da su sakupili 1500-2000 potpisa. Ako bude potrebno, ulicu će zatvoriti radnim mašinama ali neće dozvoliti da im se migranti usele u komšiluk.

Ovde se može izgraditi kuća za migrante
Rečeno je da će to biti privremeni smaštaj, na godinu dana a ne trajno rešenje za njih. U okviru kompleksa Gerontološkog centra, sagradiće se kuća od četrdeset kvadrata. Tu će smestiti one migrante koji su već podneli zahtev za azil u Srbiji. Takvih porodica još nema u Srbiji. Ako bi došlo do njihovih useljenja, samo bi se privremeno zadržali u ovoj kući. Cena projekta je navodno 30,2 miliona dinara, čiji deo je finansirala Kraljevina Norveška.
Nenad Ivanišević, državni sekretar Ministarstva rada i socijalne politike, obraćajući se novinarima da su se zvaničnici ministarstva obratili Vladi Norveške za finansijsku podršku ovom projektu. Prema njegovim rečima, takve zgrade je trebalo sagraditi u kojima bi se mogli smestiti teški bolesnici i starije osobe. Zatim se otvorila mogućnost da se smeste i porodice migranata u jednom krilu ovog kompleksa, posebno žene i deca- rekao je Ivanišević.
Boje se i nepoverljivi su
Damir Štefanek, otac olimpijskog šampiona Davora Štefaneka, živi sa suprugom u neposrednoj blizini Gerontološkog centra. Njegova žena već 37 godina radi tu. Ni jednog trenutka se nije dvoumila da li da potpiše peticiju, jer ne želi da se migranti šetaju po ulici- rekao je Damir Štefanek. Prema njegovim rečima, sakupljaju se potpisi i od stanovnika koji žive u susednim ulicama. Do sada je prikupljeno 1500-2000 potpisa.
Palinkaš Jožef i njegova supruga su potpisali peticiju. Oni su već stariji ljudi, žive sami, deca su se odselila i strepe šta im se može dogoditi ukoliko se migranti dosele u komšiluk. To je mirna ulica a dolaskom migranata boje se da će se to promeniti.
– Ne bi bio problem da idu sami ulicom ali se oni uvek kreću u grupama. Žena se pribojava da ode do obližnje prodavnice. Rekako sam da ćemo svuda ići autom jer će nam još oteti torbe iz ruku- rekao je Jožef.
U blizini Gerontološkog centra živi i Stojanović Rozalija. Starija gospođa kaže da su njena porodica i stanovnici ove ulice izuzetno ogorčeni otkada su saznali za ovu vest. Samo loše stvari možete čuti o migrantima, rekla je i dodala da ne želi da joj je u ulici događaju stvari koje vidi na televiziji. Peticiju je već potpisala.
– To je mirna ulica, jedva da ima i saobraćaja. Na drugoj strani ulice, u blizini pruge žive opasni ljudi i loše stvari se dešavaju, a oni nisu migranti. Ne bih volela da se sada još i oni tu dosele- rekla je Rozalja.
Jedna druga žena koja nije želela da kaže svoje ime, je rekla da se ne raduje ovoj vesti. Živi u velikoj kuće sa nekoliko generacija, ima malu decu koju, ako migranti budu došli u komšiluk, neće smeti da pusti na ulicu. Za peticiju je čula ali ne zna na koji način i gde može da je potpiše.
Znam da postoje među njima i dobri ljudi, ali oni dolaze iz potpuno drugačije kulturološke sredine od naše. Nismo ni mi njima simpatični a ni oni nama. Oni ni ne žele da budu ovde, žele da idu na zapad- rekla je ova mlada žena.
Posetili smo i Gerontološki centar, ali nismo naišli na nekoga ko bi mogao da nam da izjavu. Saznali smo da ni zaposleni ne podržavaju ovaj plan, mnogi su potpisali peticiju čak i po cenu otkaza.
Magyar szo
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Ja lično mislim da tu neko oće da ugrabi dobre parice.300.000 evra za 6 kućica u nizu od 40 kvadrata.Ma ajde!?50.000 po komadu.A 3 zida zajednička.Sa Gerontološkom se prave uvek neke mućke.Sunčani kolektori sa ugrađnjom su naplaćeni na astronomskoj ceni.Barem trostruko od realne cene!
A Norveška finansira izgradnju,jer će tu da šalju svoje otpad migrante.I zdravo je njima nešto hitno.Mora da su im pune ćorke.
Sreća naša da na našem području nema poplava iz velikih reka i zemljotresa i drugih velikih prirodnih katastrofa, ali zato imamo jednog Ivaniševića i još dosta sličnih njemu koji stalno svojim radom odmažu nama da bi kobajagi pomagali drugima i nama zagorčali život.
Kako to da nemaju nimalo sluha da osluhnu glas SOPSTVENOG naroda.
E, pa dragi moji sugrađani Mađari.
Morate da shvatite da nije u „interesu Mađara“ samo ono što se čuje iz firme „otac i sin“. Ovo je i Vaša država, Vaš grad, Vaš komšiluk. Ljudi kojima ste dali svoj glas, su u dilu sa SNS-om i gledaju samo LIČNE interese. A vi drugi put kada budu izbori, pokušajte da malo razmišljate i svojom glavom. Ne slušajte samo šta vam popovi govore na jutarnjoj misi, nego poslušajte glas razuma, oslušnite svoj novčanik, svoj stomak …
Srdačno Vaš komšija
Raspop Teodosije
P.S. To se odnosi na Vas ostale, moje drage komšije: Srbe, Hrvatre, Bunjevce, Rome, Rumune, Aškalije, Albance i neka mi oproste oni koje nisam pomenuo.
jos malo pa ce te pocet pisati peticije dali zelite madjare u svom okruzenju dali zelite rvate ili bunjevce itd kralj ljuskoj humanosti je doso
Neka ih Vulin baba julin i predsednik premijer smeste pored svojih kuća!Vulinova vila na dedinju a onaj čak ima i šumu blizu gde su zaboravili exploziv u kolima..Vlast samo zanimaju milioni evra od EU za njihovu navodno pomoć kako to ne vidite pa oni da su humani ne bi zlostavljali svoj narod!??
Zivim u blizini prihvatnog centra za migrante. Unistili su nam sve sto smo godinama sticali mukotrpnim radom .Verujte mi da su noći naj gore. Vise nemamo iz cega da zivimo niti ima ko da nas zaštiti a kamoli pomogne
Ivanisevicu vodi ih ti lepo svojoj kuci pa nek budu privremeno kod tebe a novac od izgradnje dati za decu u humanitarni fond!!!
Ovo je tek pocetak…setite se dobro da sam pre godinu dana pisao na ovom sajtu da EU planira da naseli 500 hiljada migranata u vojvodini.
Uzeli smo 370 hiljada hrvatskih pasosa i jos toliko madjarskih,po proceni EU iz vojvodine se izelilo oko 400 hiljada ljudi,znaci samim tim imamo mesta za migrante.
Tada sam napisao da su planovi da se izgrade stanovi i kolektivni centri sirom subotice,skoro pa u svakom naselju,Alexandrovo,Ker,5ti kvart,Zorka,Makova,Palic,Bajmok,…
Verovali ili ne ali oni su isplanirali samo u ovom gradu da ih smeste blizu 40/50 hiljada+sombor 10 000+Zrenjanin 40/50 pa Vrsac 20/30 hiljada i tako ima da se dodje do cifre od 400 hiljada a ukupan broj koji je ispalniran je blizu milion.EU je vec dala pare oko 25 miliona eura za kupovinu kuca po selima po centralnoj srbiji a dogovor je da se ukupno da oko 100 miliona eura do 2021god. tada ste me ismejavali i govorili kako je to ne moguce i kako lupam gluposti…a polako ali sigurno ima da shvatite kolko sam bio upravu.
Imao sam priliku da radim kod jednog politicara kojem smo adaptirali kucu i njegova zena i on su nam otkrili planove srpske vlade .
E, pa gdine Štefanek – podrzao si AV i SNS u svom govoru u Hali Sportova.
Sada ne kukaj, nego nastavi da podrzavas njihovu politiku
Dobro ljudi da li je vama uopste jasno da je ovde rec o goloj ekonomskoj migraciji iz Pakistana, Avganistana, Severne Arike i slicnih zemalja? Zar vi stvarno mislite da je njihov cilj ziveti u sigurnosti od rata, dobiti krov nad glavom i tri porcije na dan? Ne budite smesni. Cilj migranata je iskljucivo ona Evropa gde dele mesecnu socijalnu pomoc u visini jedne godisnje plate u Srbiji. Da je kojim slucajem Madjarska granica protocna kao sto nije migranti bi bili samo jedna marginalna, cak i dobrodosla pojava, jer bi tu i tamo u gradu ostala i poneka deviza. Cinjenica jeste da su EU i UNHCR otvorili novcanik i da copori hijena i raznih „dobrotvora“ pokusavaju da dobro zagrabe iz njega, ali sve je to samo racun bez krcmara. U ovom slucaju su migranti krcmar koji zeli da naplati racun, ali samo u onim Evropskim zemljama koje dobro placaju i daju za njihovo shvatanje dobre zivotne uslove i visoki zivotni standard. Srbija u tu grupu sigurno ne spada.
ne znam zašto se sada bunite…gospodo glasači 55% je glasalo za SNS,, i to vlast sa posebnim ponosom naglašava….mi koji nismo glasali, plaćamo ceh Vaše gluposti…eto vam sad, hteli ste , gledajte….
Ljudi imate srece da nismo na njihovom mestu. Setite se 90.ih i progona iz hrvatske i bosne. Danas ti isti koji su do ju e dosli go ore ko ce tu da bude. Pa kako vas nije bre sramota. Glumite velike humanitarce a kad stvarno nekome treba da se pomogne okrecete glavu. STAVITE PRST NA CELO I REZMISLITE KAKO BI STE SE VI OSECALI DA STE U NJIHOVOJ KOZI. IMAJTE RAZUMEVANJA I PUSTITE IH DA ZIVE SVOJ ZIVOT.
@Velimir
Evo setih se 1999. godine. Nešto se ne sećam da je iko q*cem mrdnuo da pomogne nama i našim porodicama kada su na naše glave padale bombe. I sada ja da glumim dobrog samarićanina? Ne pada mi na pamet. Nazovi to kako hoćeš ali mislim da je krajnje vreme da se okrenemo sebi, jer odoše nam, svi vozovi …
@A šta bi vi, gospa Paulina, da kažete? Da smo izabrali Sašu Jankovića ili nekog od preostalih devet autsajdera sa liste predsedničkih kandidata, da bi nešto bilo drugačije? Dobio je 55 odsto, pa šta, i vi niste glasali kao uvređena frajla, pa šta? Vučić jeste podguzna muva EU i MMF-a, i da li mislite da bi Saša Janković bio veći „patriJota“ – da bi rasterao migrante i povećao plate i penzije, što sada koliko vidim i vi i ovi „pištavci“ sa ulica najviše zamerate Vučiću! A gle paradoksa – oni, „pištavci“, su listom, „mladi europejci“, „novi petooktobarci“, „nostalgičari za šestim oktobrom“, za EU svim srcem i ostalim organima kao i Vučić, a njemu zameraju što sprovodi ono što EU (i Zapad uopšte) od njega traže!!! Pa šta hoćete? Jeste za Šešelja? Ja nisam. Sve marginalci na listi, uključujući i možda jedinu ozbiljniju opciju u liku Saše Radulovića, ali džaba – ruka slaba, klecavo koleno! Zašto niste glasali za nekog BOLJEG ako ga ima??? Predložite NEKOGA ko će ovo da reši i da kaže Norvežanima i ostalim Nemcima: Kuš! Ne treba da nam finansirate stanove za migrante, gradite ih kod sebe i vodite ih kod sebe kada ih toliko volite! Ja jesam za humanost, ali to su takvi ljudi da sa njima nema mirnog (su)života! Nažalost. Njima je verom usađeno da oni imaju pravo da svugde, ama baš svugde na planeti gde stane njihova noga vode „sveti rat“ za (konačnu) pobedu njihove vere i iskorenjivanje „nevernika“! NEMA TOLERANCIJE u tome! Postoji samo kobajagi dok ne postignu neki svoj cilj – u ovom slučaju da se infiltriraju i krenu u stvaranje svojih zajednica među „nevernicima“. Njima vera daje blagoslov da siluju hrišća(n)ke, da li ste toga svesni??? Da li ste vi svesni da Londonom u delovima gde su dominantni već patroliraju njihove „noćne patrole“ (razgone Engleze koji piju i žene koje nisu obučene po „šerijatu“), i to sa blagoslovom engleske vlade??? Usred Londona. U Švedskoj, u veći deo Malmea švedska policija ni ne sme da uđe (bez dozvole njihovoh „verskog vođe“!), a na jugu Danske su zabranili alkohol i svinjetinu (Dancima!), da bi „smirili“ migrante i uvukli im se u dupe! Hoćemo to – danas stanove, sutra džamije, prekosutra njihovu „versku policiju“ na ulicama i da nas kažnjavaju jer ih „vređamo“ svojim običajima, oblačenjem, religijom? U rođenoj zemlji. To se sve već dešava u Zapadnoj Evropi, ali pitam vas ko će to ovde da spreči? Vučić i Ivanišević sigurno neće. Ali ko bi to hteo a pre svega mogao da uradi na njihovom mestu? Ne piše nam se dobro svakako.
P.S. Ako ste čitali prošle godine u „Njuzviku“, Arapi koji kao blesavi kupuju (budzašto) imanja oko Apatina i naseljavaju se, odmah podižu visoke zidove oko svojih kuća, iz dva razloga: da im neko (ne daj Bože) ne „vidi“ ženu(e), i drugi zato što ih „vređa“ što komšije imaju niske ogradice pa mogu da vide Sosu, da izvinete, kada se naguzi da plevi luk i salatu! Bolesnici!
@ Chinook
izvini ali mala digresija..kako do pre 5 gofina dok su u zemljama koja navodis bili omrzeni svetski diktatori nista nije falilo, BND iznad proseka..odjednom im Ameri i EU uveli bomba demokratiju i sad ispadaju gladni ,zedni i bosi?? Misli o tome.
@ Bac Vranje
Ruska propaganda me ne zanima i o tome ne mislim. Zemlje iz kojih migranti dolaze, rado ih salju u Evropu, a onda traze milijarde € da bi primili natrag svoje gradjane. Tu je Srbija takodje u bizisu samo malo skromnije ona je pristala da primi svoje gradjane a za uzvrat joj je dato da aplicira u EU clanstvo. To nema nikakve veze sa „demokratijom“ ovde se radi o ogromnom biznisu u koji su upletene citave drzave i njihove vlade.
Muka mi je od naše zemlje više. Nemogu ništa drugo da kažem a da vredi. Slažem se u potpunosti da je sve ovo već osmišljeno i svejedno ko je na vlasti,samo nek se sprovodi. Samo zbog prokletih đavolskih para. Treba nama jedan Viktor Orban,ostalo znate.
Ma bre sve je ovo dogovoreno sa Nemačkom vladom. Naime oni ‘diktiraju’ useljeničku politiku u EU. Imaju poseban fond za te svrhe iz kojih daju vladama u tranziciji.Orban ? Sve je to gluma-jedno govori drugo radi. Zašto je ograda na granici? Zato jer se dogovorio sa Angelom da azilanti u što većem broju ostaju u Srbiji-pogotovo u Vojvodini. Glumataju da se svađaju na nivou EU-a ,a ustvari sarađuju dok naivci u sve veruju…
Izbezumljen. Ja mislio da ces kazati Janos Kadar.
@Megille Nešto ima u tome.Jer SorosJunkerMerkel evrokriminalci su više orintisani na primanje migranta sa bliskog istoka tj veća potražnja je za Arape.Pakiji,Talibani,odnosno Afganci i Afrikanci nisu toliko tražena roba.Najverovatnije šeijkovi finansiraju samo od njih poslani „materijal“ za muslimaziciju serope.
Treba iskopati tunel do Nemačke!
@ Chinook
kakva ruska propaganda??? samo mi reci da li su moji navodi tacni ,kako to da dok im nije uvedena „demokratija“ u Avganistan, Libiju, Somaliju , Irak… nije bilo ekonoskim emigranata ..ovo su samo cinjenice .A teba sam samo zamolio da mi to razjasnis
@ bac Vranje
Sasvim obicna Ruska propaganda. Glupa i dosadna, krojena i srocena za publiku kojoj je namenjena i koja se lepi na istu. Ti si najverovatnije rodjen posle 1980 i politika Srednjeg i Bliskog istoka ti nije najbolje poznata, kao ni uloga SSSR-a a nesto kasnije i Ruske Federacije, i to sve do danasnjeg dana. Sto se ekonomske migracije tice u vezi toga mogu ti reci ako nesto nije prolazilo kroz Suboticu i okolna sela to jos uvek ne znaci da nije postojalo.
Gde mozemo potpisati peticiju?
A gde se može potpisati peticija?
@ Chinook
Ajde otvori nam oci pa nam otkri rute kojima su isli Avganistanci,Iracani i Pakistanci tih 80 i 90-tih godina. Takodje me bas zanima kako je po tvom misljnju Rusija uticala na ove zemlje u ekomoskom pogledu zadnjih 5 godina kad znamo da su tamo na vlasti marionete koje su Ameri doveli na vlast. Da li je stvarno tako dobro kad ti Ameri dodju,pa ti kao stanovnik te zemlje gde su uveli demokratiju slusas Ruse i bezis … hmmmm znas iskreno pre 40-godina sam prestao gledati crtace ali vidim da ti jos verujes u Deda Mraza.
@ bac Vranje
Koliko god da razumem tvoj vapaj da ti se otvore oci, ne mogu ti pomoci – jer da slepci progledaju i copavi prohodaju – spada u resor nasega gospodina Isusa Hrista, a ja ne bi da mu se mesam u posao. Nisam ni prosvtitelj i ne osecam niti potrebu niti mogucnost da prosvetim one koji imaju prirodni imunitet na svaku vrstu znanja i obrazovanja, kao i izrazenu rezistentnost na razmisljanje vlastitom glavom. Ipak da slucajno ne umres neobavesten – svi oni milioni, ne hiljade, nego milioni, (od 1980 do danas ukupno
11,6 miliona ljudi) Arapskih, Africkih, Juznoamerickih azilanata koji su u poslednjih decenija pristigli u zemlje uglavnom EU, a koji nisu znali jos da se u U EU moze stici via Subotica – uradili su to pomocu padobrana. Ovim je ujedno i zavrsena nasa mala diskusija.
Neka grade smeštaj za imigrante na dedinju i njima je potreban čist vazduh .