Stotine ljudi u bedi uskoro i bez lične karte

„U prigradskim naseljima Subotice otkrili smo na stotine onih koji nemaju ni državljanstvo, i ne znam kako će od 1. januara 2017. uspevati da dobijaju penziju, jer neće imati nove lične karte“, upozorio je Zaštitnik građana Zlatko Marosiuk na teško stanje.

Po njegovim rečima, mnogo ljudi iz ugroženih grupa nemaju novca da plate izdavanje dokumenata, a neki nikada nisu bili ni upisani u knjigu državljana, iako imaju lične karte i žive u prigradskim naseljima 80 i više godina.

„Građani u prigradskim mesnim zajednicama žive u strašnoj i teškoj situaciji. Penzije su ispod svakog nivoa, to su ljudi koji nemaju ni osnovna prava“, rekao je danas Marosiuk a prenosi agencija Beta, povodom Dana ljudskih prava 10. decembra.

 

 

 

 



KOMENTARI

  1. anonimussu kaže:

    Sramota za drzavu

  2. Miklos kaže:

    Pa organizujte se i platite tim nasim sugradjanima taksu za nova dokumenta,to za naprdnu gradsku vlast i nije neki trosak.

  3. Daddy kaže:

    Za starije ljude je to velik stres, ovo se treba resit tako da drzava podnese troskove. Nisu ljudi nista pogresili vec drzava, bilo to prije ili sad nema veze.

  4. igor kaže:

    Interesuje me da li je ovaj zastitnik ikada ikoga zastitio?

  5. milje kaže:

    Mislim da bi dotični ministar, koji deli „zaslužnim“ strancima državljanstvo, mogao po ubrzanom postupku da izdejstvuje, da i „nezaslužni“ građani ove države dobiju državljanstvo. Nisu se sami građani upisivali u knjigu državljana, već ih je upisivao ili je trebao da ih upiše državni službenik. I zato to sada treba da reši država.

  6. suboticanin kaže:

    Strasno je da imaju tolike godine a nisu resili dryavljanstvo ili nisu zeleli i kako je moguce da nepostoji nikakva evidencija vezana za njih ??? Sta u slucaju neke epidemije nedaj boze ili slicnog , sve mogu da razumem ali da nemaju za l,k a imaju za cigare i alkohol .

  7. Ja sam seljak iz Londona kaže:

    @ Daddy
    Osim gradjanskih prava postoje i gradjanske obaveze. Pribavljanje i posedovanje odgovarajucih dokumenata je briga gradjana a posao drzave je da gradjanstvu sa sto manje birokratije omoguci pribavljanje neophodnih dokumenata. Izdavanje svakog dokumenta povlaci za sobom administrativne troskove i njih snosi onaj koji trazi administrativnu uslugu i to se onda zove administrativna taksa. Ti sigurno znas te stvari pa bilo zanimljivo da nam objasnis kako se to resava tamo gde ti zivis, uzgred i da nam kazes i koliko vec tamo zivis i naravno zasto tamo zivis. Inace prednost novokomponovanih Bunjevaca je sto u stvarnosti, tj. u realnom zivotu ne postoje pa im ne trebaju ni realna dokumenta. Isfantazirana nacija moze da zivi sa isfantaziranim dokumentima kao sto je recimo dokument o nacionalnoj pripadnosti. Recimo gradjanin Demokratske Republike Bunjevacije sa dozvolom boravka u Srbiji. Ti si jedan kulturan i obrazovan covek, veliki patriota i borac za nacionalnu stvar i zbog toga verujem da me neces ostaviti bez odgovora. Vita jela zelen bor, cekam brzi odgovor.

  8. Ja sam seljak iz Londona kaže:

    Imam neodoljivi utisak da na portalu osim Daddy-a ima jos podosta njegovih klonova koji pojma nemaju sta je to drzava, kako ona funkcionise i zasto odredjene grupacije stanovnistva izbegavaju svoje gradjanske obaveze i ignorisu sve pravne norme koje proizilaze iz drzavnog i drustvenog uredjenja i onda placu i cmizdre nad navodnom nepravdom i sikaniranjima nad njima. Prihvatanje gradjanske discipline, postivanjem reda i zakona je jedini nacin normalnog suzivota u jednoj organizovanoj drzavi. Mnogi komentari na ovu temu oslikavaju pre svega mentalnu udaljenost komentatora od EU i njenih normi i vrednosti koje su stvarale generacije njenih gradjana, a i nasi stari Suboticani su nekada bili deo toga. Stara rimska mudrost kaze – dura lex sed lex – u prevodu: zakon je tvrd ali je zakon. Cim pre to odredjeni sloj ljudi shvati, tim pre ce biti bolje i za njih i za ostatak drustvene zajednice odnosno jedne cele drzave.

  9. zorandjala kaže:

    Postovani paoru sa Temze .Malo si preterao u deljenju epiteta ljudima koje uopste ne poznajes{dali je to nedosratak domaceg vaspitanja za koje neznam da li se u engleskoj koristi ili nesto drugo}Ali jedno je sigurno Srpski deljak to nikada nebi radio.Neznam po tim evropskim zakonima kada bi za jedan narod naprimer Bavarce rekao da su tamo doseljeni da nebi ostali budale kako bi to bilo primljeno od njih?Vidim trazis ko gde stanuje i odkada tu zivi ,ja sam banacanin i moja porodica je tu od postanka sela negde u 14veku.Pa ako bi da Engleski paor nesto pametno nauci{makar da postuje one koje nepoznaje}spreman sam da te ugostim u svom domu.I pruzim ti sansu jel mislim da za tebe ima nade.

  10. Igor kaže:

    @zorandjala možeš engleskom paoru prebaciti šta god hoćeš,ali ono što piše o „dady-ju“ je sigurno istina,jer taj,sudeći po sadržaju njegovih tekstova nije normalan.

  11. Daddy kaže:

    Postovanje gospodine @Zorandjala, hvala na podrsci.

    Ovaj sto se predstavlja Seljak iz Londona je poceo da me troluje pre neki dan. Nije bas zdravo pametan, pravi budalu od sebe a plus pokazuje drugim ljudima ovde da ima „aktivni“ ustasa sto prate ovaj portal i komentare.

    @Igor
    „““@zorandjala možeš engleskom paoru prebaciti šta god hoćeš,ali ono što piše o „dady-ju“ je sigurno istina,jer taj,sudeći po sadržaju njegovih tekstova nije normalan. „““

    Kad vec zoves nekog nenormalnim navedi neki argument. Ja sve sto komentarisem je istina a oni sto podrzavaju ustaske zlocine ili zlocine u ime vere (katolicke crkve u ovom slucaju) i jos ih glorifikuju ovde, oni ne vole da cuju istinu jer bi zeleli da pred svetom mogu da izigravaju civilizovane ljude.

    Ti mi zvucis kao jedan od tih?

  12. Ja sam seljak iz Londona. kaže:

    @ Zorandjala
    Nas dvojica smo tu negde ispisnici i najverovatnije se poznajemo iz Subotice, ako mozda ne direktno a ono sigurno barem iz vidjenja, ili imamo zajednocke poznanike. Ja sam uzeo nik „Seljak iz Londona“ mada sam u Londonu boravio samo nekoliko puta, uglavnom turisticki. Nisam ni seljak. Moji Suboticki preci su bili uglavnom trgovci i zanatlije, a bilo je nesto cinovnika i vojnika. Sam nik je ustvari poruka, a onaj kome je poruceno je to vise nego dobro shvatio i cuti i ne sme ni da pisne odakle i po cijem nalogu salje Suboticanima i posebno Bunjevcima, patriotske poruke po internetu. Dakle ovako, ja ne delim ljudima nikakve epitete naprosto zato sto ih ne poznajem. Ja delim epitete njihovim tekstovima koje kontinuirano pratim i odlicno poznajem i stoga uzimam sebi slobodu da se na njih osvrnem. Tvoj komentar je prilicno konfuzan i ja ne mogu da se prepoznam u njemu. Narocito mi nije jasno sta si mislio sa recenicom o Bavarcima? U clanku je rec o ljudima (sa periferije) cega periferije, grada ili drustva? Upisivanje u knjigu drzavljana je gradjanska duznost i drzava nije duzna da trci za nekim i da ga moljaka da se upise. Zasto nije upisan? da bi izbegao svojevremeno vojnu obavezu? da ne mora platiti porez? ili da mu policija ne moze lako uci u trag? Ti ljudi imaju svojih razloga zasto bojkotuju zakone, a drzava ima svoje zakonske instrumente da im stane na put. Zanimljivo da ta klijentela ima problema sa pribavljanjem elementarnih gradjanskih dokumenata i to vrlo nerado cini, ali nema ni najmanje problema kada je u pitanju primanje bilo kakvog novca, penzije, socijalne pomoci i slicnog od te iste drzave koju bojkotuje svugde gde samo moze.
    Najlepse hvala na tvom pozivu i gostoprimstvu. Ako me nekada put nanese kroz Djalu, rado cu se setiti tvog poziva i tom prilikom sa zadovoljstvom ce mo zabaciti udicu negde na Tisi i izrazgovarati se kao ljudi koji znaju nesto kako o proslosti, tako i o sadasnjosti, a imamo i dovoljno zivotnog iskustva da predvidimo neke stvari koje ce se desiti u buducnosti.

  13. Aleksa kaže:

    @zorandjala
    Vi,kako vidim podrzavate ovog nesretnika sto se predstavlja kao „Daddy“. Za sebe tvrdite da ste banacanin, a po nacionalnosti ste sigurno Srbin. Pa i Bunjevci moraju da budu deo neke nacije, ne postoji Bunjevacka nacija u Srbiji nego Bunjevacka nacionalna manjina. Pa i sam Bajic u jednom svom obracanju javnosti kaze „Nacionalni savet bunjevacke nacionalne manjine“.

  14. Daddy kaže:

    @Aleksa
    „““@zorandjala
    Vi,kako vidim podrzavate ovog nesretnika sto se predstavlja kao „Daddy“. Za sebe tvrdite da ste banacanin, a po nacionalnosti ste sigurno Srbin. Pa i Bunjevci moraju da budu deo neke nacije, ne postoji Bunjevacka nacija u Srbiji nego Bunjevacka nacionalna manjina. Pa i sam Bajic u jednom svom obracanju javnosti kaze „Nacionalni savet bunjevacke nacionalne manjine“. „““

    Evo sad si i gospodina @Zorandjala napao jer se usudio da kaze jednoj nekulturnoj svinji (trolu) sta misli, i to jako lepo i kulturno mu se obratio a ne da ga napada.

    Aleksa de idi vidi, napiso sam jos malo istine koja ce tebe pretpostavljam bas obradovat. A sve o tvojim ustasama, i popi naravno, ne idu oni nigde jedan bez drugog.

    Inace mi Bunjevci smo originalan narod a ne ko Hrvati, sto su i Srbi, i Bunjevci, i Madjari, i Italijani, i Turci, i Jevreji, i Romi i ….

    Aleksa de nam kazi koji od nabrojanih su tvoji preci pa se tako jako uvlacis Hrvatima?

    Postovanje svim Hrvatima ljudskog gledista na svet i ljude.

  15. stormwatch kaže:

    @all

    Ljudi, daddy je obican super idiot koji je dobio po pichki sa druge strane drine pa prebego u pitomu Vojvodinu jer samo u Vojvodini i Subotici ima muda da vredja, olajava i siri medjunacionalnu i medjureligijsku mrznju i to godinama i na jednom i na drugom sajtu. Nama sa duzim stazom poznatiji je kao „Onjegin“ (2007. i 2008. na drugom subotickom sajtu), u njegovom filozofskom izdanju koje je trajalo dok ga ja nisam rasturio po svim osnovama. Sad posle toliko godina covek je jos uvek malo uzjeban a vidi se da sa deckom nesto ozbiljno ne stima – a to sto ne stima je i dovelo do rata na tim prostorima, nevidjena kolicina mrznje i primitivizma, par excellance kod Daddy-ja, no ne brinite. Napushit cu ja njega i ovaj put :D, bice veselo obecavam.

  16. laki kaže:

    mi smo organizovani samo su potaznje drzave u odnosu na prihode prevelike…. a sirotinja iz dana u dan sve veca . Ovako jos nikada bilo nije . a sramni rukovodioci lazu kako nam je lepo … smanjuje se broj nezaposlenih …zahvaljujuci odlasku u nekada siromaznije zemljr da rade za i za suludo niske prihode . SRAMNO OD STRANE SRBIJE DA PSIROMASUJE SVOJ NAROD .

  17. burduš kaže:

    Ako bi iko od Bunjevaca mogao napraviti ustaše onda bi to bio samo daddy i niko više.

  18. zorandjala kaže:

    Aleksa,. Ja netvrdim ja jesam Banacanin po nacionalnosti Srbin.Ali to nebi treba lo da kome smeta da ja ovde mogu izneti svoje misljenje.Mislim da ovo nije mesto gde treba jedni druge da vredjamo .Sta treba da znaci ono ti si nepismen,ti si budala .Onaj idiot .botovi i trolovi i slicno.Dali neko ko ima manje od fakulteta nema pravo da iznese svoj komentar?ili je on manje vredan clan ovog drustva?Dali neko ko je otisao preko granice{tu nemislim na tebe}ima monopol da vredja sve koji ovde nesto napisu?a pri tome sto je najgore misli da je upravu.Netreba biti psiholog pa shvatiti da nas ima svakakvih{ima kucica koji laju aima i onih koji cute i grizu}i da smo ovde i pred bogom svi jednaki.

OSTAVITE KOMENTAR