Nakon što je Svarovski objavio odluku o zatvaranju proizvodnje u Kini i Češkoj, interesovanje srpskih i stranih medija za njihovu investiciju u Subotici je poraslo. Stoga epitet "Blakanski grada kristala" prija i šalje svetu pozitivnu sliku grada. Snažni brendovi su ujedno i najbolji promoteri neke regije i mogu bitno da utiču na ekonomske i privredne prilike.
I dok novinari pišu, graditelji grade. "SMB gradnja" nakon više od godinu dana rada ulazi u poslednju fazu izgradnje proizvodno skladištenog objekta. Ograda je postavljena, putevi su delom asfaltirani, završen je parking, ostava za bicikle, razvedena je rasveta oko kompleksa, uređeno zelenilo i zasađena trava. Situacija je slična i u unutrašnjosti koja se priprema za montažu opreme.
Sa zadnje strane

KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






subotica nije na balkanu
Subotica odnosno Vojvodina nije na Balkanu.
Kragujevac – skandinavski grad automobila!
Subotica nije Balkan, ali samo u smislu fizicke geografije. Grad je decenijama sistematski Balkanizovan i danas je potpuno identican svakom drugom Balkanskom naselju. Opticki je grad jos tu i tamo zadrzao neke rudimentarne ostatke Srednjeevropskog grada – mentalno je odavno na Balkanu. Oni koji su nekada dolazili u Subotici da beru kukuruze po okolnim salasamia, danas su se trajno naselili, usli u sve pore drustva, odredjuju buducnost grada, i namecu mu svoje obicaje, kulturu i mentalitet. Grad prilagodjavaju svom ukusu i svojim obicajima, namecu ih starosedeocima bez ikakvi skrupula, i smatraju da ako se domicilnom stanovnistvu njihova kultura i nacin zivota ne dopada – onda ono slobodno moze ici kuda hoce.
"Subotica nezadrživo srlja u progres…"
Sta drugi pisu o nama…
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/swarovski-u-subotici-balkanskom-gradu-kristala
Eto, dodje i moj rodni grad na mapu Balkana, a na balkanu je samo od maja 2012. godine.
Pa na Evropu više ne liči…na tursku kasabu da.
Grad geografski nije na Balkanu (niti će biti) , ali po mentalnom sklopu je postao pre par godina. Pošto stanujem blizu novopodignute džamije, znam šta pričam, redovna su pojava okolo čudni likovi i žene u feredžama, grad ima samo par srednjoevropskih odlika, ali po svemu sudeći, postaće uskoro prava balkanska mahala u stilu Novog Pazara ili Tirane, sa sve minaretima i polumesecima.
Slazem se, ali dajte ljudi budimo bar jednom iskreni prema sebi samima. Subotica je uvek licila vise na tursku kasabu nego na razvijen srednjeevropski grad, ali je ovo sto se desava poslednjih godina apsolutno prebacilo Suboticu u domene balkana. Centar i malo sira okolina su uvek bili top. Ali vec kada se izadje iz tog centra nastaje haos.
@vokille
Molim te samo da se ovo ne pretvori u tipicno desno extremicarsko sranje o Islamu. Za eventualne probleme koji se desavaju u Evropi a ticu se Islama, nisu krivi niko drugi nego upravo sami Hriscani koji su izdali svoju veru, a vera je uvek bila i bice vaznija od pripadnosti naciji. Ja sam prvi protiv serijatskog zakona i ostalih primitivizama u religiji, ali Muslimani nikako nisu krivi sto se drze svoje vere, a Hriscani je davno prodali za glupost.
Majko moja! Subotica, Balkan? Ovaj sigurno nije ucio geografiju. Nazalaost Balkanizovan (kulturno i nacionalno) je i to u LOSEm smislu. Jako losem smislu!
Ovde napišite odgovor…Balkan nije samo geografski pojam ,već mentalni sklop balkanaca.
O MARIA THERESIOPOLIS
NA BRDOVITOM BALKANU!
GDE GOSPODA OD PAMTIVEKA, PO BECKOJ MODI SKOCKANA
ISKLJUCIVO IDU KOD HALILA U MEHANU!
O KRISTALI SWAROVSKOG, SAN 1001 SUBOTICKE NOCI
U MARIA THERESIOPOLISU NA BALKANU PRAVLJENI
PA CE IH SVAKO U EVROPI JEFTINIJE KUPITI MOCI!
SULTAN OD SUBOTICE CE PO SVETU KRISTALE U POKLON DA NOSI
U BUDUCNOSTI CE ISKLJUCIVO SWAROWSKI NAKITOM PO SUBOTICKIM HAREMIMA DA SE PROSI!!!
OKITITE TIM NAKITOM SVE:
TRGOVE, MAGISTRALE, HAUSTORE, NABIJANICE, UDZERICE, BLATNE ULICE, KORZOE, I ZGRADE
SECITE DESNICE MASOVNO ONOME KO SAMO POMISLI JEDAN KOMADIC SWAROWSKOG DA UKRADE!
I SEDITE SVA 23 PLEMENA MARIE THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU
ZDRUZENI OKO STOLA I GOSTITE SE KAO JEDNO!
MERAK DA VAM BUDE U OMILJENIM POSLASTICAMA SUBOTICKE TRADICIONALNE KUHINJE;
AJRANU, BAKLAVI, GÖZLEMU, SIS KEBAPU, BAZLAMI, KOFTI…A POSEBNO UZIVATE U KOZIJEM MLEKU
KAO JEDINOM PROVERENOM SUBOTICKOM LEKU!
I NE, O MARIA THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU
NEMOJ SE STIDETI SVOJIH HARD CORE BALKANSKIH KORENA I PRIMEDBI NEUMESNIH
AL JAZEERA ZNA DA U TEBI SIJA 1000 SUNACA CHUDESNIH!
O MARIA THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU!
@Stormwatch- možda sam krizman, ali ne smatram se vernikom ni katolicizma niti koje vere, tako da mi Ustavom zagarantovana kritika, a islam je naročito poznat kao religija mira, ljubavi, tolerancije…i povremenih kamenovanja i dekapitacija. Problem je što hoće da nabiju svima šerijat, u knjizi koja otvoreno poziva na smrt, porobljavanje ili silovanje nevernika, uspeli su u Britaniji da uvedu zakon koji omogućava šerijat onome ko hoće!
Sekularnost pre svega!
Kazite Subotickim sportistima koji imaju balkanske medalje da ih obese macku o rep.
Vidis zanimljivo je to jako. Ja sam Rimokatolik ali to uopste nije bitno, bitno je kakav si covek. Iz mogu dugogodisnjeg iskustva po belom svetu mogu ti reci da ja nikada nisam imao problema sa zlim Muslimanima, nego upravo sa finim anjdeoskim Katolicima i Ateistima. Jedno je histerija masovnih medija drugo je realnost.
Ovde napišite odgovor…Ovo može biti nova himna Subotice…
Aha, storm, radikalni ateisti dižu u vazduh nevine, a katolici i pravoslavci su ponovo počeli da koriste inkviziciju i da proteruju muslimane, ma da… Važno je kakav je ko čovek, ali neretko je nečija dobrota definisama verskim fanatizmom.
Kertvaros.POtpuno se slazen sa vama Srbija kao drzava se nalazi na balkanu {geopoliticki} i ima pravo na sve dobro i lose sto time pripada.Subotica se fizicki ne nalazi na balkanu,ali posto je geopoliticki u Srbiji ,Geopoliticki pripada balkanu.Jedino se neslazem da Subotica koristi sistem rastavljenih roditelja pa danas sam tatin a danas mamin.Tacno je da je Subotica Panonski grad {to forsiraju oni koji misle da jedna susedna zemlja ima monopol ha Panoniju} Uzgred vokile pravoslavci nikada NISU IMALI INKVIZICIJU ,.Ovo je nekulturno podmetanje.
Ne, ja to nigde nisam rekao. To je tvojih ruku delo. Siguran sam da imas meku tastaturu kad tako pises, a ne koristis tzv. Chicony jer poruke koje se pisu tim hodom tastera imaju mnogo jaci prizvuk na forumu. Bitno je ISKLJUCIVO ko je kakav covek, postoji samo DOBAR ili LOS. Svako ko ubija ljude u ime Isusa ili Allaha je nista drugo nego prljavi, pokvareni djavolov sluga.
Gos Kertvaros zaboravih da napomenem sto se tice skolske spreme {ovde su mnogi skloni da velicaju sebe a ujedno omalovazavaju druge }.Skolska diploma danas nije dokaz znanja a jos manje dali je neko posten ili manje posteni gradjanin ove zemlje.Skolska diploma je samo pokazatelj ko ima para a ko ne.Nabijanje na nos nekome da je nepismen ili polupismen govori vise o onome ko se time koristi nego o onome na koga se odnosi.Bilo je u istoriji ove zemlje ljudi koji su bili gotovo nepismeni a posedovali su ogromno znanje.
@ zorandjala
Subotica jeste Panonski grad i takav ostaje bez obzira na necije "forsiranje". Kumstvo na ime Panonija imaju Rimljani, a dodelili su ga po nazivu za starosedeoce , a to je bilo jedno Ilirsko pleme zvano Panoni. Ko god da danas forsira Panoniju, zakasnio je skoro dva milenijuma.
Sto se tice skolske spreme, to treba shvatiti manje vise- figurativno. Nekome koristi nekome opet ne. Pismenost je u danasnje vreme relativizirana i odnosi se na mogucnost sporazumevanja i izrazavanja misli u pisanoj formi i nista drugo. Kada je rec o obrazovanju tu stvari postaju komplikovane. Jedni nemaju obrazovanje pa misle da je to nesto nepotrebno sto i drugima ne treba. Drugi opet imaju obrazovanje, stekli su ga trudom i marljivoscu, nazalost nisu u stanju i da ga primene jer im njihov mentalni sklop predstavlja u tome veliku prepreku. Postoji i treca mogucnost a to su oni sa fundiranim znanjem i solidnim obrazovanjem, uz to i nacitani i vrlo inteligentni. Nazalost po pravilu neshvaceni od okoline a narocito od one prve dve varijante koje ne zele da shvate da postoji neko ko im je po svim pitanjima superioran. Vecina pobedjuje i zato mi svi danas zivimo u jednom svetu koji u najboljem slucaju kreiraju mediokriteti.