Subotica – Balkanski grad kristala

Nakon što je Svarovski objavio odluku o zatvaranju proizvodnje u Kini i Češkoj, interesovanje srpskih i stranih medija za njihovu investiciju u Subotici je poraslo. Stoga epitet "Blakanski grada kristala" prija i šalje svetu pozitivnu sliku grada. Snažni brendovi su ujedno i najbolji promoteri neke regije i mogu bitno da utiču na ekonomske i privredne prilike.

Svarovski1

I dok novinari pišu, graditelji grade. "SMB gradnja" nakon više od godinu dana rada ulazi u poslednju fazu izgradnje proizvodno skladištenog objekta. Ograda je postavljena, putevi su delom asfaltirani, završen je parking, ostava za bicikle, razvedena je rasveta oko kompleksa, uređeno zelenilo i zasađena trava. Situacija je slična i u unutrašnjosti koja se priprema za montažu opreme. 

Svarovski2

Svarovski3

Svarovski4

 

Sa zadnje strane

Svarovski6

Svarovski7



KOMENTARI

  1. nekoime kaže:

    subotica nije na balkanu

  2. Anonimni kaže:

    Subotica odnosno Vojvodina nije na Balkanu.

  3. JaPaDa kaže:

    Kragujevac – skandinavski grad automobila!

  4. Kertvaros kaže:

    Subotica nije Balkan, ali samo u smislu fizicke geografije. Grad je decenijama sistematski Balkanizovan i danas je potpuno identican svakom drugom Balkanskom naselju. Opticki je grad jos tu i tamo zadrzao neke rudimentarne ostatke Srednjeevropskog grada  –   mentalno je odavno na  Balkanu.  Oni koji su nekada dolazili u Subotici da beru kukuruze po okolnim salasamia, danas su se trajno naselili, usli u sve pore drustva, odredjuju buducnost grada, i namecu mu svoje obicaje, kulturu i mentalitet. Grad prilagodjavaju svom ukusu i svojim obicajima, namecu ih starosedeocima bez ikakvi skrupula, i smatraju da ako se domicilnom stanovnistvu njihova kultura i nacin zivota ne dopada – onda ono slobodno moze ici kuda hoce.

  5. Subotičanin kaže:

    "Subotica nezadrživo srlja u progres…"

  6. stormwatch kaže:

    Eto, dodje i moj rodni grad na mapu Balkana, a na balkanu je samo od maja 2012. godine. 

  7. axel von libiz kaže:

     

    stormwatch:

    Eto, dodje i moj rodni grad na mapu Balkana, a na balkanu je samo od maja 2012. godine. 

     

     

    Pa na Evropu više ne liči…na tursku kasabu da.

  8. vokille kaže:

    Grad geografski nije na Balkanu (niti će biti) , ali po mentalnom sklopu je postao pre par godina. Pošto stanujem blizu novopodignute džamije, znam šta pričam, redovna su pojava okolo čudni likovi i žene u feredžama, grad ima samo par srednjoevropskih odlika, ali po svemu sudeći, postaće uskoro prava balkanska mahala u stilu Novog Pazara ili Tirane, sa sve minaretima i polumesecima.

     

     

     

     

  9. stormwatch kaže:

     

    axel von libiz:

    stormwatch:

    Eto, dodje i moj rodni grad na mapu Balkana, a na balkanu je samo od maja 2012. godine. 

    Ovde napišite odgovor…Pa na Evropu više ne liči…na tursku kasabu da.

     

     

    Slazem se, ali dajte ljudi budimo bar jednom iskreni prema sebi samima. Subotica je uvek licila vise na tursku kasabu nego na razvijen srednjeevropski grad, ali je ovo sto se desava poslednjih godina apsolutno prebacilo Suboticu u domene balkana. Centar i malo sira okolina su uvek bili top. Ali vec kada se izadje iz tog centra nastaje haos.

     

    @vokille

    Molim te samo da se ovo ne pretvori u tipicno desno extremicarsko sranje o Islamu. Za eventualne probleme koji se desavaju u Evropi a ticu se Islama, nisu krivi niko drugi nego upravo sami Hriscani koji su izdali svoju veru, a vera je uvek bila i bice vaznija od pripadnosti naciji. Ja sam prvi protiv serijatskog zakona i ostalih primitivizama u religiji, ali Muslimani nikako nisu krivi sto se drze svoje vere, a Hriscani je davno prodali za glupost.

  10. Rusija kaže:

    Majko moja! Subotica, Balkan? Ovaj sigurno nije ucio geografiju.  Nazalaost  Balkanizovan (kulturno i nacionalno) je i to u LOSEm smislu. Jako losem smislu!

  11. axel von libiz kaže:

     

    Rusija:

    Majko moja! Subotica, Balkan? Ovaj sigurno nije ucio geografiju.  Nazalaost  Balkanizovan (kulturno i nacionalno) je i to u LOSEm smislu. Jako losem smislu!

     

     

    Ovde napišite odgovor…Balkan nije samo geografski pojam ,već mentalni sklop balkanaca.

  12. stormwatch kaže:

    O MARIA THERESIOPOLIS 

    NA BRDOVITOM BALKANU!

     

    GDE GOSPODA OD PAMTIVEKA, PO BECKOJ MODI SKOCKANA

    ISKLJUCIVO IDU KOD HALILA U MEHANU!

     

    O KRISTALI SWAROVSKOG, SAN 1001 SUBOTICKE NOCI

    U MARIA THERESIOPOLISU NA BALKANU PRAVLJENI 

    PA CE IH SVAKO U EVROPI JEFTINIJE KUPITI MOCI!

     

    SULTAN OD SUBOTICE CE PO SVETU KRISTALE U POKLON DA NOSI

    U BUDUCNOSTI CE ISKLJUCIVO SWAROWSKI NAKITOM PO SUBOTICKIM HAREMIMA DA SE PROSI!!!

     

    OKITITE TIM NAKITOM SVE: 

    TRGOVE, MAGISTRALE, HAUSTORE, NABIJANICE, UDZERICE, BLATNE ULICE, KORZOE, I ZGRADE

    SECITE DESNICE MASOVNO ONOME KO SAMO POMISLI JEDAN KOMADIC SWAROWSKOG DA UKRADE!

     

    I SEDITE SVA 23 PLEMENA MARIE THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU

    ZDRUZENI OKO STOLA I GOSTITE SE KAO JEDNO!

    MERAK DA VAM BUDE U OMILJENIM POSLASTICAMA SUBOTICKE TRADICIONALNE KUHINJE;

    AJRANU, BAKLAVI, ZLEMU, SIS KEBAPU, BAZLAMI, KOFTI…A POSEBNO UZIVATE U KOZIJEM MLEKU

    KAO JEDINOM PROVERENOM SUBOTICKOM LEKU!

     

    I NE, O MARIA THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU

    NEMOJ SE STIDETI SVOJIH HARD CORE BALKANSKIH KORENA I PRIMEDBI NEUMESNIH

    AL JAZEERA ZNA DA U TEBI SIJA 1000 SUNACA CHUDESNIH!

     

    O MARIA THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU!

     

     

     

     

     

  13. vokile kaže:

    @Stormwatch- možda sam krizman, ali ne smatram se vernikom ni katolicizma niti koje vere, tako da mi Ustavom zagarantovana kritika, a islam je naročito poznat kao religija mira, ljubavi, tolerancije…i povremenih kamenovanja i dekapitacija. Problem je što hoće da nabiju svima šerijat, u knjizi koja otvoreno poziva na smrt, porobljavanje ili silovanje nevernika, uspeli su u Britaniji da uvedu zakon koji omogućava šerijat onome ko hoće! 

    Sekularnost pre svega!

     

  14. zorandjala kaže:

    Kazite Subotickim sportistima koji imaju balkanske medalje da ih obese macku o rep.

  15. stormwatch kaže:

     

    vokile:

    @Stormwatch- možda sam krizman, ali ne smatram se vernikom ni katolicizma niti koje vere, tako da mi Ustavom zagarantovana kritika, a islam je naročito poznat kao religija mira, ljubavi, tolerancije…i povremenih kamenovanja i dekapitacija. Problem je što hoće da nabiju svima šerijat, u knjizi koja otvoreno poziva na smrt, porobljavanje ili silovanje nevernika, uspeli su u Britaniji da uvedu zakon koji omogućava šerijat onome ko hoće! 

    Sekularnost pre svega!

     

     

    Vidis zanimljivo je to jako. Ja sam Rimokatolik ali to uopste nije bitno, bitno je kakav si covek. Iz mogu dugogodisnjeg iskustva po belom svetu mogu ti reci da ja nikada nisam imao problema sa zlim Muslimanima, nego upravo sa finim anjdeoskim Katolicima i Ateistima. Jedno je histerija masovnih medija drugo je realnost.  

  16. axel von libiz kaže:

     

    stormwatch:

    O MARIA THERESIOPOLIS 

    NA BRDOVITOM BALKANU!

    GDE GOSPODA OD PAMTIVEKA, PO BECKOJ MODI SKOCKANA

    ISKLJUCIVO IDU KOD HALILA U MEHANU!

    O KRISTALI SWAROVSKOG, SAN 1001 SUBOTICKE NOCI

    U MARIA THERESIOPOLISU NA BALKANU PRAVLJENI 

    PA CE IH SVAKO U EVROPI JEFTINIJE KUPITI MOCI!

    SULTAN OD SUBOTICE CE PO SVETU KRISTALE U POKLON DA NOSI

    U BUDUCNOSTI CE ISKLJUCIVO SWAROWSKI NAKITOM PO SUBOTICKIM HAREMIMA DA SE PROSI!!!

    OKITITE TIM NAKITOM SVE: 

    TRGOVE, MAGISTRALE, HAUSTORE, NABIJANICE, UDZERICE, BLATNE ULICE, KORZOE, I ZGRADE

    SECITE DESNICE MASOVNO ONOME KO SAMO POMISLI JEDAN KOMADIC SWAROWSKOG DA UKRADE!

    I SEDITE SVA 23 PLEMENA MARIE THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU

    ZDRUZENI OKO STOLA I GOSTITE SE KAO JEDNO!

    MERAK DA VAM BUDE U OMILJENIM POSLASTICAMA SUBOTICKE TRADICIONALNE KUHINJE;

    AJRANU, BAKLAVI, ZLEMU, SIS KEBAPU, BAZLAMI, KOFTI…A POSEBNO UZIVATE U KOZIJEM MLEKU

    KAO JEDINOM PROVERENOM SUBOTICKOM LEKU!

    I NE, O MARIA THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU

    NEMOJ SE STIDETI SVOJIH HARD CORE BALKANSKIH KORENA I PRIMEDBI NEUMESNIH

    AL JAZEERA ZNA DA U TEBI SIJA 1000 SUNACA CHUDESNIH!

    O MARIA THERESIOPOLIS NA BRDOVITOM BALKANU!

     

     

    Ovde napišite odgovor…Ovo može biti nova himna Subotice…

  17. Kertvaros kaže:

     

    zorandjala:

    Kazite Subotickim sportistima koji imaju balkanske medalje da ih obese macku o rep.

    Geografija je jedna egzatna nauka. Spada u prirodne nauke.  Postoji (geo)politicka i (geo)fizicka geografija. Politicka i fizicka mogu ali i ne moraju biti medjusobno sukladne odnosno podudarne. Fizicka geografija jasno definise sta je recima Iberijsko poluostrvo, sta je Apeninsko poluostrvo i sta je to Balkansko poluostrvo.  Takodje definise sta je to Panonska nizija, Panonski bazen, njegov nastanak i polozaj, kao i njegove granice.

    Sto se sportskih takmicenja tice, ona su po pravilu formulisana prema postulatima koji vaze u geopolitickoj geografiji. Dakle Srbija je istovremeno Evropska, Balkanska, Podunavska, Panonska itd. drzava sa svim onim geografskim  pojmovima sto su u njenom geopolitickom sastavu , ergo njenim politickim granicama.  Politicke i etnicke granice nisu uvek identicne, pogotovu ne na Balkanu i  u Evropi. Prema tome mozemo rezimirati da suboticki sportisti svoje Balkanske medalje slobodno i komotno mogu da obese sebi o vrat.  Da macak ipak ne bi ostao golog repa, mogao bi mozda neko da mu na njega okaci svoje skolsko svedocanstvo kao utesnu nagradu.

     

     

  18. vokile kaže:

    Aha, storm, radikalni ateisti dižu u vazduh nevine, a katolici i pravoslavci su ponovo počeli da koriste inkviziciju i da proteruju muslimane, ma da… Važno je kakav je ko čovek, ali neretko je nečija dobrota definisama verskim fanatizmom. 

     

  19. zorandjala kaže:

    Kertvaros.POtpuno se slazen sa vama Srbija kao drzava se nalazi na balkanu {geopoliticki} i ima pravo na sve dobro i lose sto time pripada.Subotica se fizicki ne nalazi na balkanu,ali posto je geopoliticki u Srbiji ,Geopoliticki pripada balkanu.Jedino se neslazem da Subotica koristi sistem rastavljenih roditelja pa danas sam tatin a danas mamin.Tacno je da je Subotica Panonski grad {to forsiraju oni koji misle da jedna susedna zemlja ima monopol ha Panoniju} Uzgred vokile pravoslavci nikada NISU IMALI INKVIZICIJU ,.Ovo je nekulturno podmetanje.

  20. stormwatch kaže:

     

    vokile:

    Aha, storm, radikalni ateisti dižu u vazduh nevine, a katolici i pravoslavci su ponovo počeli da koriste inkviziciju i da proteruju muslimane, ma da… Važno je kakav je ko čovek, ali neretko je nečija dobrota definisama verskim fanatizmom. 

     

     

    Ne, ja to nigde nisam rekao. To je tvojih ruku delo. Siguran sam da imas meku tastaturu kad tako pises, a ne koristis tzv. Chicony jer poruke koje se pisu tim hodom tastera imaju mnogo jaci prizvuk na forumu. Bitno je ISKLJUCIVO ko je kakav covek, postoji samo DOBAR ili LOS. Svako ko ubija ljude u ime Isusa ili Allaha je nista drugo nego prljavi, pokvareni djavolov sluga. 

  21. zorandjala kaže:

    Gos Kertvaros zaboravih da napomenem sto se tice skolske spreme {ovde su mnogi skloni da velicaju sebe a ujedno omalovazavaju druge }.Skolska diploma danas nije dokaz znanja a jos manje dali je neko posten ili manje posteni gradjanin ove zemlje.Skolska diploma je samo pokazatelj ko ima para a ko ne.Nabijanje na nos nekome da je nepismen ili polupismen govori vise o onome ko se time koristi nego o onome na koga se odnosi.Bilo je u istoriji ove zemlje ljudi koji su bili gotovo nepismeni a posedovali su ogromno znanje.

  22. Kertvaros kaže:

    @ zorandjala

     

    Subotica jeste Panonski grad i takav ostaje bez obzira na necije "forsiranje". Kumstvo na ime Panonija imaju Rimljani, a dodelili su ga po nazivu za starosedeoce , a to je bilo jedno Ilirsko pleme zvano Panoni. Ko god da danas forsira Panoniju, zakasnio je skoro dva milenijuma.
     

    Sto se tice skolske spreme, to treba shvatiti manje vise- figurativno. Nekome koristi nekome opet ne. Pismenost je u danasnje vreme relativizirana i odnosi se na mogucnost sporazumevanja i izrazavanja misli u pisanoj formi i nista drugo. Kada je rec o obrazovanju tu stvari postaju komplikovane. Jedni nemaju obrazovanje pa misle da je to nesto nepotrebno sto i drugima ne treba. Drugi opet imaju obrazovanje, stekli su ga  trudom i marljivoscu, nazalost nisu u stanju i da ga primene jer im njihov mentalni sklop predstavlja u tome veliku prepreku. Postoji i treca mogucnost a to su oni sa fundiranim znanjem i solidnim obrazovanjem, uz to i nacitani i vrlo inteligentni. Nazalost po pravilu neshvaceni od okoline a narocito od one prve dve varijante koje ne zele da shvate da postoji neko ko im je po svim pitanjima superioran.  Vecina pobedjuje i zato mi svi danas zivimo u jednom svetu koji u najboljem slucaju kreiraju mediokriteti.

     

OSTAVITE KOMENTAR