Knjiga „Subotica na granici, grad i ljudi, (13. XI 1918 – 4. VI 1920), beleške jednog arhiviste“, autora Stevana Mačkovića, najnovija je publikacija Istorijskog arhiva.
Bogata arhivska građa, ali i dugogodišnje iskustvo rada Stevana Mačkovića u Istorijskom arhivu, može se reći prirodno su rezultirali ovom publikacijom. Kako i sam autor navodi, naslov otkriva sadržinu, građa obuhvata period od 1918. do 1920. godine. Ideja je bila sistematizovati i prikazati podatke, koji su prikupljani tokom dugogodišnjeg rada u Arhivu, kaže Mačković. Interesantan podatak je i da je na naslovnoj strani fotografija iz porodične zbirke autora. To je period kada se završio Veliki rat 1918. godine.
-Ne znamo ukupan broj žrtava, koliko ih je palo na raznim frontovima. Završetak je rata i geopolitika kao takva, umešala je svoje prste. Ti koji su izgubili rat, morali su da plate visoku cenu, to su poznati i jasni podaci. To su okviri u kojima ja smeštam temu koju obrađujem, kako su se ti veliki geopolitički potresi odrazili na život Subotičana. Kako se ovde živelo kada je ušla srpska vojska, kako su živeli obični, mali ljudi…
Knjiga je podeljena u 23 poglavlja, prati se politički, kulturni, privredni, socijalni i demografski aspekt tadašnjeg života. Mnogo toga je moglo da se obradi upravo zahvaljujući građi Arhiva, a osim toga kao izvor služila je i štampa, kako lokalna, tako i druge. Knjiga sadrži puno tabela, fotografija, kao i veliki broj fusnota.
-Knjiga je snabdevena imenskim registrom, pobrojano je 2.094 imena, toliko pominjem ličnosti, ljudi. Vrlo mali broj od njih je do sada bio poznat. Upravo zbog toga će Subotičanima, i onima koje zanima prošlost Subiotice, biti zanimljivo da se upoznaju sa tim ljudima, njihovim doprinosom.
Svi zainteresovani knjigu mogu kupiti u Istorijskom arhivu. Osim ove, postoje još tri nova izdanja, to su časopis Ex Pannonia broj 28, knjiga etnologa, Arpada Papa o patologiji grada, studija prostora, kao i programska sveska Konferencije o položaju žena.
TV Subotica