Ljubili trobojke, klicali slobodi…
NEDELjA, 10. novembra 1918. godine, u Subotici je osvanula hladna i maglovita.
Posredstvom mađarskih javnih glasila nekoliko dana ranije do naroda je stigla vest da će biti potpisano primirje, da Austrougarske više nema. Vest je s jedne strane zgranula mađarske vlasti, a s druge osokolila bunjevačke i srpske narodne prvake da, kako se kasnije ispostavilo, istorijski najvažniji događaj, dočekaju spremni.
Pripreme su počele nedelju dana ranije, tačnije 5. novembra, kada je na inicijativu katoličkog sveštenika Blaška Rajića, u stanu advokata Vladislava Manojlovića održan sastanak na kome je odlučeno da se osnuje Bunjevačko-srpski narodni odbor, koji je po oslobođenju trebalo da preuzme upravljanje gradom. Odluka je sprovedena u delo na današnji dan na zboru u dvorištu hotela „Hungarija“.
– Hroničari beleže da se već prethodno veče grad komešao. Momci Bunjevačko-srpske narodne garde odjahali su i do najudaljenijih salaša, da pozovu domaćine na skup. U subotu su već počeli masovno da pristižu ljudi, od kojih neki nikad nisu ni bili u gradu.
Na ulici su glasno govorili bunjevački i srpski, što se ranije činilo jedino šapatom.
Vredne žene narodnih prvaka celu noć su šile srpske, savezničke i zastave Države Slovenaca, Hrvata i Srba. Vlasti su širile glasine da će doći do masovne tuče na najavljenom skupu, ali ljudi nisu marili. Tu noć skoro niko nije spavao – podseća Sava Stambolić, član UO Udruženja „Arsenije Čarnojević“.
Dok se narod skupljao u Pučkoj kasini, u „Hungariju“ je uneta velika zastava Države SHS (crveno-belo-plava trobojka).
Desetak omladinaca i gardista sa suzama u očima ljubili su zastavu, a zatim je proneli do početka Košut Lajoš ulice (današnji Korzo) uz usklike „Živela Jugoslavija!“. Okupljeni su glasno klicali parole slobodi, jednakosti, pobedi jugoslovenske misli. S druge strane, mađarska vojska je nemo, iznenađeno i bespomoćno gledala nezaustavljivu budućnost Subotice kako korača ponosno ulicama, na kojim se do juče nije ni moglo javno govoriti bilo kojim slovenskim jezikom.
Pred oko deset hiljada oduševljenih građana Subotice osnovan je Bunjevačko-srpski narodni odbor, za čijeg predsednika je izabran Šime Milodanović.
– Rat je svršen. Ko je dobio a ko li je izgubio u tom ratu? Izgubile su rat središnje vlasti Nemačka i bivša Austrougarska. A mi? Mi smo dobili! – poručio je okupljenom narodu Blaško Rajić, župnik Crkve Svetog Roke.
– Naš jezik je jugoslavenski, kojim govore naročito Srbi, Hrvati i Bunjevci. Mi smo svi jedan narod, sinci Majke Jugovića! Mi ćemo zajednički, jer smo mi Srbi i Bunjevci jedno. Ne sme da nas rastavlja način kako se ko krsti. Ko nas dili taj je neprijatelj naš. Ako se pak mi sami dilimo, mi smo nerazumni ljudi.
Govor sveštenika Blaška Rajića više puta je prekidan odobravanjem i klicanjem Jugoslaviji. Potom se narodu obratio vođa Srba Vladislav Manojlović, koji je preneo pozdrave iz Sombora, i pozvao skupštinu da učini sve na održavanju javnog reda i mira. U Narodni odbor tada je izabrano 40 ljudi. Istog dana formirana je i Bunjevačko-srpsko narodna garda – vojna sekcija Narodnog odbora, koja je do dolaska srpske vojske brinula o miru u gradu, koji je bio prilično poljuljan rasulom mađarske vojske.
Sutradan, kada je potpisano primirje koje danas praznujemo, u Velikoj većnici Gradske kuće održan je gradski senat na kome je, posle pola veka zabrane, Stipan Matijević govorio bunjevačkim jezikom. Samo dva dana kasnije, srpska vojska prešla je Dunav. Tačno u 10.15 drugi bataljon Osmog pešadijskog puka Dunavske divizije, predvođen potpukovnikom Antom Živulovićem i majorom Mihajlom Bodijem, stigao je vozom na Železničku stanicu. Sa oduševljenjem dočekali su ih predstavnici Bunjevačko-srpskog narodnog odbora.
– Draga braćo! Kosovski junaci! Kosovski osvetnici! Ovde u Subotici beloj čeka vas 70.000 Bunjevaca i Srba raširenih ruku, da vas prigrle na tople, bratske grudi! I da niste krv od naše krvi i da niste kost od naše kosti, s ponosom bismo dočekali najslavniju armiju celog sveta, a kamoli braću rođenu! Braćo! Ako je sanak lep, lep je sanak, svet nek mu se divi. Ali braćo draga nije ovo san, nije san! Nek zapeva Ravijojla vila „Sad je java što sam dosad snila“ – stihovima Zmajeve pesme „Brankova želja“ iz 1877. vojsku je dočekao Jovan Manojlović.
Dok su se postrojavali vojnici – mršavi, ozbiljni, u starim srpskim uniformama i većina u opancima – narod ih je zasipao cvećem i neprestanim pokličima. Bunjevačko-srpska narodna garda se stavila na raspolaganje i zajedno sa vojskom uspostavila straže i patrole. Oficiri su organizovali odlazak dela vojske dalje za Baju i Sombor. Ulice su bile pune ljudi. Narod je spontano grlio i ljubio vojnike na ulicama. Bunjevci i Srbi su se takmičili ko će bolje da ugosti nekog vojnika.
Dok je narednih dana narod euforično slavio, Bunjevačko-srpski narodni odbor organizovao je gradsku upravu. Prva slovenska gradska uprava formirana je 20. novembra a za gradonačelnika postavljen je dr Stipan Matijević. Paralelno sa tim, vršene su pripreme za održavanje Velike narodne skupštine u Novom Sadu 25. novembra, na kojoj je trebalo da se proglasi otcepljenje Vojvodine od Mađarske i prisajedinjenje Bačke, Banata i Baranje Kraljevini Srbiji. U skupštini je bilo 757 poslanika i to 578 Srba, 84 Bunjevca, 62 Slovaka, 21 Rusin, tri Šokca, dva Hrvata, šest Nemaca i jedan Mađar. Subotičkih 75 delegata, predvođenih sveštenikom Blaškom Rajićem, napravili su tada i jedan značajan potez – podržali su rezoluciju Jaše Tomića da se Bačka, Banat i Baranja priključe direktno Kraljevini Srbiji.
Zanemaren posle 1945. godine
ZNAČAJ 13. novembra u istoriji Subotice ne može se prenaglasiti. Vojno zauzimanje grada sprečilo je etničke sukobe u gradu, uvelo red i mir posle meseci haosa i svakodnevnih razbojništava – naglašava Sava Stambolić.
– Bez ulaska vojske ne bi bilo načina da se obezbede uslovi za slobodno izražavanje volje većine Subotičana. Srpska vojska je svojim postupanjem potvrdila svoju veličinu. Takav stav umanjio je strah od buduće slovenske države među manjinama u gradu. Datum ulaska vojske u grad slavljen je sve vreme trajanja prve Jugoslavije kao Dan grada, dok je posle Drugog svetskog rata potpuno zanemaren u korist dana oslobođenja od fašističke okupacije. Danas se obeležava vrlo svedeno, uz potpunu dominaciju 1. septembra, kao dana dobijanja statusa „slobodnog kraljevskog grada“.
Tako je novembar 1918. godine otvorio novo poglavlje istorije Subotice koje se i danas ispisuje…
Foto Istorijski arhiv Subotice
Lep i poučan tekst.
Na više mesta je spomenuto kako su Srbi, Bunjevci i Hrvati konačno počeli glasno na ulici govoriti svojim jezikom.
Baš to mi je pričala pokojna baka.
Kaže, u vreme vladavine Mađara, kada su pričali na ulici srpski, dotrči csendor i prodere se: „Ne ugas Rac !“ (Ne laj Racu!) I udari kundakom po rebrima. A kada je srpska vojska stigla, niko nije dirao te iste Mađare, mogli su slobodno pričati kako su hteli. Nikome nije falila dlaka sa glave. Niko nije ni šamar dobio, kamo li da je ubijen.
Kolika je to samo razlika u odnosu na ulazak mađarske vojske u Suboticu u aprilu 1941. i zverstva koja su odmah počinili.
Meni smetaju ovi danasnji pametnjakovici (generali posle bitke) koji tvrde da je stvaranje Jugoslavije bilo greska. Ko je to tada mogao znati? To je tada delovalo kao dobra ideja. Da smo svi bili razumniji Jugoslavija se ne bi raspala.
@Nikola C.
Tvoj komentar je i sa jedne i sa druge strane samo poluistina, moglo bi se o tome puno pricati i analizirati kako su se u to vreme stvari stvarno desavale. Ne vredi zapocinjati besmislenu diskusiju o tome, jer bi se ovde samo razvezla neka nepotrebna diskusija u stilu „vasi su nasima uradili ono, a nasi su njima uradili ovo“.
U svakom slucaju, rat je vrlo losa stvar, ne donosi nikome nista dobro.
Grad I oblast sa vecinskim madjarskim stanovnistvom je sigurno bila odusevljena pripajanju slavenskoj drzavi. verovatno I ti ushiceni da znaju kako je prosao naredni vek uzeli bi puske I branili opstanak KuK monarhije
@croat…Mestar u seriji Velo Misto je rekao nesto ovako (sigurno nisam upamtio od reci do reci): „U vrime Austrougarske ja sam bija najveci Jugoslaven, a sada sam (u vreme Kraljevine Jugoslavije) najveci Austrijanac. Uvik kontra!“
Kralj megaloman , tu je problem. Isto kao i Slobo.
Суботица и околина имала је већину Словена и зато су велике силе 1919 одлучиле да Суботица припадне Краљевини СХС , списак кришених људи у Париз носио је жупник Блашко Рајић , он је умро током окупације јер је био претучен.
Ovaj odnos POZITIVNIH i NEGATIVNIH OCENA na ovaj članak treba da nas
ZABRINE. Zar se mi “ TOLIKO VOLIMO “ ?????????
Nešto tu “ NIJE U REDU “ ???????
Živeo Austrijsko Carstvo ! 1878 godine Srbija je priznata na Berlinskom kongresu ali granicama bez Kosova ,Sanđaka i Vojvodine ovu činjenicu Srbija krije kao zmija noge…
Karcsi Бесмислица свако које завршио основну школу учио је из Историје које су биле границе Србије после Берлинског конгреса , овде се ради о 1918 и нестанку Аустро Угарске.Амерички председник Вилсон изнео став да сви народи имају право на самопредљење. Тако је настала Финска , Пољска , ЧехоСловачка и Краљевина СХС.
@Karcsi
Srbija ništa ne krije. Zaboravljaš da je Srbija postojala sedam vekova pre Berlinskog kongresa i da je nastala u Raškoj (taj deo Srbije se tako zove a ne Sandžak), da je Kosovo i Metohija prepuno najstarijih Srpskih svetinja još iz 11. veka i da je i Rašku i Kosmet Srbija u Balkanskim ratovima samo oslobodila od Turaka. Što se tiče Vojvodine sve do sredine 18. veka na ovim prostorima je većinsko stanovništvo bilo Slovensko (tako je bilo i u Subotici). Tada Austrougarska posle rata sa Turcima odlučuje da raspusti graničare (koje su uglavnom činili Srbi), da im oduzme privilegije. Posle toga veliki deo njih se preseljava u današnje Ukrajinu (gde se stvaraju Slaveno Serbija i Nova Srbija) i Rusiju, a Austrougarska u Vojvodini naseljava Mađare i Nemce.
@Tramp
Slažem se da su Karađorđevići želeli da budu dinastija koju će priznati svi Južni Sloveni, da im je glavna ideja bila stvaranje Jugoslavije i da su tu pogrešili. Trebali su stvoriti Srbiju, ali su bili zaneseni idejom jugoslovenstva zbog čega su popuštali i Hrvatima i Slovencima kojima je ista ta Jugoslavija bila samo prolazna stanica ka nezavisnosti. Jugoslovenstvo se je primilo jedino u Srba. Pa u toj
Jugoslaviji su formirane banovine koje su sve nazivane po rekama, to međutim nije bio slučaj sa Hrvatskom banovinom. Hrvatska je u toj i takvoj „tamnici naroda“ bila veća nego što je danas. Kako su to uzvratili videli smo u II Sv. ratu.
@Dosta je bilo…Zabrinjavajuce je, ali na svim stranama je mnogo loseg iskustva i nepoverenja. Jako je komplikovano, a opet i nije. Treba samo da se trudimo da se medjusobno bolje razumemo. Ja sam jako mesovitog porekla i zato me medjusobna mrznja i nepoverenje tim vise pogadja.
Vi još uvek ste zaglavljeni u prošlosti? Tako nećete ići napred
@ vasa ,@ dule… Kažete da svi narodi su imali pravo na samoopredeljenje …? očito da to pravo nije imali 1.000.000,00 Nemaca-Austrijanaca u Vojvodini , kao ni 600.000,00 Mađara , Ni ogroman broj Hrvata ? Srbi u Vojvodini ? nisu bili u broju ni od 10%.. Srbija pre 1878 godine ja bila samo kneževina u Turskom carstvu bez elemenata državnosti. Ko je etnički očistio Nemaca-Austrijace ,Mađare i Hrvate iz Vojvodine ?? Kako ti veliš svi narodi imaju pravo na samoopredeljenje ? Zašto to pravo niste dali Hrvatima kada već na to se pozivate već ste ratovali protiv njih a rat ste izgubili. Kazali ste gde su srpske crkve to je Srbije ,ali zaboravili ste govoriti gde su Katoličke crkve čija je ta zemlja. Dobro je govorio Dobrica Čosić sve vaša istorija se nalazi u lažima !
@Karcsi
Ne izvrći. Ja nigde nisam napisao da svi narodi imaju pravo na samoopredelenje. Sasvim je normalno da država koja je izazvala Veliki rat, na kraju ga je izgubila pa je svakako morala to i da plati gubitkom teritorija. Takva je kapitulacija potpisana i što se sada žalite. Da si pažljivo čitao video bi da sam jasno napisao da je Slovenski živalj, a među njima i Srbi, bio većinski na ovim prostorima pre sredine 18 veka. To je istorijska činjenica koja je svuda zabeležena. Ova priča o etničkom čišćenju Hrvata iz Vojvodine je čista tvoja izmišljotina.
Koliko gluposti i ispoljene šovinističke mržnje izbljuva ovaj Karcsi. Ne znam kakvu istoriju je taj učio kad znamo da je to bila Srpska Vojvodina. Pa se onda čudi što im se događalo 1945. g.? Događalo se ono što je zasluženo 1941. i ranije.
Rekao sam ja odmah jos u 3. komentaru da ce se ovde razviti besmislena i nepotrebna diskusija u stilu „vasi su nasima uradili ono, a nasi su njima uradili ovo“.
Pa ajte malo oladite, zivot tece dalje, treba zajedno ziveti u dobrim odnosima.
Ovakve diskusije ne vode putem boljih medjuljudskih odnosa.
Cekaju nas u buducnosti vrlo teska iskusenja koja treba svi ZAJEDNO da prebrodimo.
Ne verujte fabrikovanoj istoriji srbijanaca. Da nisu sluzili samo kao topovsko meso protiv Turci, ne bi nigde bili naseljavani oszim juzno od Dunava.
@ dule Dobro veliš ,ratovali ste pa ste izgubili u tom ratu stvorene su nove države poput Hrvatske Makedonije ,Kosova ,Crne gore ,Slovenije kao i Buduće Vojvodine. Srpska Vojvodina ? to je deklarativni naziv j bio za Vojvodinu gde Srba nije bilo ni 5 % . Isto govore i u Mađarskoj teritoriji ,Delvidek, -Vojvodina koji nije deo Srbije već je bio deo Jugoslovenske federacije i pripojena neustavno samo Srbiji. A što se tiče ujedinjenje i proširenje teritorije za vreme kada je Srbija nalazila se u Turskom carstvu samo kao kneževina bez državjanstva i nije se graničila sa Vojvodinom već sused Vojvodine bio Tursko carstvo sa svojim janičarima. Nekoliko prebega janičara nije mogao stvoriti ,srpsku Vojvodinu ,sa ,prvorođenom ,decom.
@Karcsi
Da ti ne bih rekao da lažeš reći ću ti da ne govoriš istinu. Bačka, Baranja i Banat su se na „Velikoj skupštini“ pripojili direktno Srbiji, ne nikakvoj Jugoslaviji, koje te 1918 nije još ni bilo. To istomje uradila i Crna Gora. A sad nešto o tim novoformiranim „državama“. Sve njih je izmislio onaj ćopavi bravar. Kao prvo da te pitam kada su to Makedonci imali svoju državu. Nikada i ime su ukrali od Grka. Crna Gora je kolevka srpske državnosti i prva srpska dinastija Nemanjića korene vuče odatle. Zeta i Duklja su prve srpske države i formirane su na teritoriji današnje C. Gore. Što se tiče Slovenije i Hrvatske one ne bi ni postojale da ih „ludi Srbi“ nisu oslobodili. Rasparčali bi ih Italija, Austrija i Mađarska. Zapitaj se da li Orban slučajno govori o Mađarskom moru. Kosovo (mi Srbi ga zovemo Kosovo i Metohija) nije država već naša južna pokrajina i to će ostati zauvek. Država mogu biti kada budu primljeni u UN, a to se neće desiti nikada. I Jevreji su čekali vekovima da se vrate u svoju postojbinu i pozdravljali se pozdravom „dogodine u Jerusalimu“. Tako i mi Srbi sada kličemo „dogodine u Prizrenu“ i dočekaćemo i taj dan sigurno. Trpeli smo Turke tolike vekove trpećemo i ovo. Što se tiče bitisanja Srba na prostorima Vojvodine o tome dovoljno govore naši manastiri na Fruškoj gori koji su sve i jedan stariji od bilo koje katoličke crkve. Manastir Kovilj je najstariji. Ko je te manastire gradio Ugri, Nemci ili Srbi. Pa i u Subotici je pravoslavni hram najstariji sakralni objekat sagrađen tri godine pre katoličke crkve. Zaista ne znam gde si ti učio istoriju.
@ dule :Vojvodina NIKADA do 1918 nije bila dio srbije. Francuzi i Englezi su ih nagradili 1918. teritorijem koji nikada nije bio pod njihovom upravom pa niti u vrijeme cara Dušana!
@ Maksimus
Nisu oni Srbiju nagradili nego ih je nuzda naterala na to. Srbija se je zaduzila preko glave narocito kod Francuske i jedini nacin da vrati dugove je bio da joj se prkljuce ekonomski jaci delovi KuK monarhije. Bez Slovenije, Hrvatske i Vojvodine oni nikada vise ne bi videli svoj novac, a kamoli jos i sa kamatom.
@ Minimus . I danas će tako biti kada stignu računi u Srbiju od Kine ,Rusije ,iostalih poverioca.Samo ko će sada platiti njihove dugove ?
@ Maksimus
Poslednju ratu kredita za dugove koje je napravila Srbija u WW 1 je isplatila SFRJ 1966 godine. Da FNRJ nije preuzela sve dugove iz tog perioda na sebe, ne bi bila medjunarodno priznata niti bi mogla vaziti na svetskim finansijskim trzistima kao kreditno sposobna drzava.
Sto se Kineskih kredita tice, oni su apsolutno netransparentni i niko ne zna kavi su njihovi modaliteti ili u kojoj su visini sklopljeni, o kamatama tek nema nigde ni reci. Ta Kineska praksa je opste poznata i vazi za sve drzave koje uzimaju Kineske kredite a ne samo za Srbiju. Ono sto se sa sigurnoscu zna, to je da zemlje koje se kod Kineskih banaka zaduzuju obavezno pre dodele kredita moraju Kinezima dati odgovarajucu vrednost u zalog. To su na primer zeleznice, luke, kopneni i vodeni putevi, rudnici i tome slicno. Ukoliko neka zemlja nije u stanju da vraca kredit, po ugovoru ono sto je uzeto u zalag pripada Kineskim bankama odnosno drzavi. Toliko o uzimanju i vracanju Kineskih kredita.
Kad god negde čujem ili pročitam šta trabunjaju ovakvi kao ovaj Karcsi pomislim samo jedno-Hvala čukundedi, pradedi i dedi na pobedi.
Karcsi, ko gubi ima pravo da se ljuti.
I to ste izgubili i 1849. I 1918. I 1944.
I.S ovde (na okolnim prostorima ) su se vodili ratovi i posle 1944. Da li po tome, ko gubi ima pravo da se ljuti i važi i sad.?.
I.S ,Hvala čukundedi, pradedi i dedi na pobedi., A kome hvala na sve izgubljene ratove posle 1944 . ?
@Karcsi, u kontekstu dana koji se spominje i slavi u ovom tekstu, gubitnici ste vi.
Tu pljuješ Srbe što je Vojvodina sada njihova. A ne spominješ da ste izgubili i delove današnje Slovačke, Rumunije, Ukrajine, hrvatske. No oni nisu problem. Problem su ti samo Srbi i Srbija jel da?
Jer vas nisu u ratu porazili Slovaci, Rumuni, Ukrajinci i hrvati. Oni su delove svojih današnjih teritorija dobili na poklon. Vojnički su vas 1918. porazili samo Srbi.
Boli to tebe Karcsi, nije ti lako…
A pogledaj samo situaciju Mađara u Ukrajini danas. Oni tamo nemaju školovanje na svom jeziku, nemaju pravo na udžbenike za decu na svom jeziku, nemaju škole, čak se ni diploma stečena u Mađarskoj ne može nostrifikovati u Ukrajini.
Sva moguća prava mađarska nacionalna zajednica danas ima u Srbiji. Džabe kad Karcsikama nije dovoljno, oni bi od Srba napravili isto ono što su njihovi preci radili. Nikad više !!! Zato hvala i čukundedi i pradedi i dedi na pobedi.
@ I.S. Dobro veliš : ,@Karcsi, u kontekstu dana koji se spominje i slavi u ovom tekstu, gubitnici ste vi.
Tu pljuješ Srbe što je Vojvodina sada njihova. , Ovom izjavom priznaješ da današnja teritorija pripadala Mađarskoj prije nego je Srbja otela te teritorije.Ali grešiš Vojvodina-Bačka nije bio samo naseljene Mađarime već Ugarima što dokazuje da ne pripada samo Mađrima jer definicija ,ugari , nisu samo Mađari . Ali zašto i ko je etnički očistio izvorno stanovništvo u Vojvodini-Bačkoj prepuštam tvojoj fantaziji.
@ I.S Ohhoho ! Kako se ližete mislio sa da je vaća ljubav…!