Na desetine vlasničkih pasa preplavilo je subotičku Dudovu šumu, a razlog je više nego plemenit – druženje sa teško povređenom akitom koju je privremena starateljka nazvala Ajša.

Susret pasa „Kotrljanje sa Ajšom“ organizovalo je Prihvatilište za napuštene pse i mačke i Udruženje „Subotičke njuškice“, a osim želje da hendikepirana Ajša uz pomoć drugara što bolje savlada kretanje, cilj je bio edukacija građana o odgovornom vlasništvu i sakupljanja predloga za lokaciju budućeg parka namenjenog isključivo psima.
Prelepu belu Ajšu 15. marta pronašla je na ulici Beti Horvat. Teško povređeni pas je jedva dopuzao do nje. Zadnje šape je vukla po zemlji. Nisu poznati uzroci njenih povreda, ali su one toliko teške da Ajša nikada neće moći da stane na sve četiri šape.

– Veterinari su ustanovili da joj je na dva mesta povređena kičma. Nije čipovana i ne znamo ko joj je bio vlasnik. Predloženo nam je da je uspavamo, ali to nismo prihvatili, već smo joj uradili i magnetnu rezonancu i dobili konačnu dijagnozu po kojoj neće moći da se kreće. Iz Engleske su nam donirali kolica. Nadamo se da ćemo joj uskoro naći udomitelja pošto ja već imam psa i živim u stanu na trećem spratu bez lifta – kaže Beti i poziva ljubitelje pasa koji imaju dvorište i želju da udome Ajšu da je upoznaju.
Ajša ne oseća bol. Druželjubiva je i voli pažnju. Zbog povreda mora da nosi pelene.
Pred kamerama se odigralo i udomljenje jednog mešanca. Porodica Išpanović ranije je već udomila kuju, a sada su deca izabrala Čupka.

– Došli smo da podržimo i projekat parka za pse. Odlična ideja – kaže Subotičanin Goran Išpanović.
Prihvatilište je građanima omogućilo proveru čipova pasa i razgovaralo se na temu odgovornog vlasništva. Slični susreti biće organizovani i ubuduće.
– U azilu imamo 270 pasa koji su spremni za udomljenje. Svi su čipovani, vakcinisani, sterilisani i prošli su program socijalizacije. Prošle godine smo imali 86 udomljenja, a za prva četiri meseca ove godine oko 30. Subotičani žele da pomognu psima, ali je nažalost, više onih ljudi koji ne vode računa – zaključuje Aleksandra Bukvić, šef radne jedinice zoohigijena JKP „Čistoća i zelenilo“.

KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Lepo!
SVAKA CAST
Interesantno je da većina vlasnika pasa koji žive po stanovima nemaju dece, briga o psima je puno manje odgovorna nego vaspitanje dece.
Psiholozi imaju objašnjenje za ovu pojavu masovnog držanja pasa po malim, skučenim stanovima.
Kad ti ker dosadi, pustiš ga na ulicu niz vetar, sa decom to ne može da se uradi.
Inače, stanovi su potpuno neprirodna staništa za pse, njima treba otvoren prostor, treba im veliko dvorište da bi mogli da se puno kreću i trče.
mogla je i neko napušteno ciganče da udomi ali onda ne bi bila IN a ovako sa kljakavim kučetom je sada glavna fora u varoši i međ društvom i ima se čime faliti na facebuku i instangramu te sakupljati dignute prstiće !
Brizna mamo a sto ti ne povedes neko cigance ili “ kljakavo kuce“ u svoj dom i brines o njemu? Hm?! Ti si mi neka brizna…daj molim te. Frustrirana i bez emocija.Leci se.
U našem gradu na ulici ima gladnih i bolesnih ljudi o kojima niko nevodi računa. Koju dijagnozu treba čovek da ima pa da udomi nepokretnog psa i još da mu menja pelene?
Trebalo bi zakonski uvesti da svi kerovi moraju da nose pelene, pošto je velika retkost da gazda pokupi gomboce i kobasice iza kera.
Bravo dobri ljudi!
Park za pse je potreban odavno ovom gradu.
Veliki sam ljubitelj zivotinja i pomazem gde god mogu, jer su psi zavisni o nama. Grad je pun izbacenih kerova, ljudi koji nam piju krv nisu zaiteresovani za trajno resenje ovog problema. Cigancici me uopste ne interesuju,imaju roditelje,koje je bog podario pametcu, sami odlucuju kolilo dece ce praviti, hvala bogu medicina moze da kontrolise trudnocu.ti isti roditelji idu na glasanje, pa tako mogu da biraju svoju buducnost. Valjda svako, ko je pismen, kuzi da se ovde radi o organizaciji,koja se bavi zivotinjama,a ne deco, ciganima i siromasnima. Ne podrzavam nikako da se pas u ovakvom stanju spasava,samim tim mu se produzavaju muke.pas je trebao biti uspavan, jer da se udomi, sanse su ravne 0. Sredstva su trebala da budu usmerena na brigu jos zdravih kerova. Gesta je super,ali ne u rs, gde ima izbacenih kerova na 100000-da. Koliko se moglo samo kerova pokupiti sa ulice i sterilisati za taj novac..
Koji ste licemer, zena uradila dobro delo a sada svi – sto nije cigance, sto nije gladne.. To mu dodje kao veliko A.V. kada nesto napomenu a on okrene pricu o Kosovu jer je to bitnije. Ajde svi vi koji ste osudili zenu, da li ste vi mozda pomislisli sta ce meni golf ili punto, kupicu juga a resto para dajem za gladne, necu naletovanje – dajem za cigancice.. Svako bira sam na sta ce svoja sredstav da deli.., ali da ne duzim, verovatno zurite sada da nosite priloge od prodaje svojih stvari u neki karitativni centar, ili delite hranu na coskovima.
Komenti uzmi ti dzukca pa mu menjaj pelene. A nezbrinute i unesrećene treba država da spasava, a ne gradjani sms porukama i donacijama. Ima invalida koji nemaju kolica, a oni ovom akrepu nabavili kolica o tome se radi, ne o av i kosovu ili o bilo čemu sličnom.
Lepo ali i mlada devojka na fotografiji u pozadini ima takodjer pomoćno sredsvo za hodanje. 🙂 pozdrav
Sinter,uzmi lepo licnu kartu ,dve kopije i hoklicu pa stani ispred gradske kuce i tamo mitinguj..Da li si se ti potrudio da pomognes nekom invalidu na bilo koji nacin?Covek coveku moze da pomogne ali zivotinje zavise apsolutno od nas..
Ljudi komentarisete bez veze a vidim da nemate pojma. Devojku poznajem iz grada, svaki dan prolazi ispred moje radnje. Ima ona i svog psa i dete o kome brine, ali i majku invalida, verovatno je zato spasila i ovo kuce. Koliko sam upucena, ona spasava i vlasnicke pse, pratim Animu i videla sam koliko se zalaze i za napustene pse. U svakom slucaju, ja je razumem zasto pomaze pse a ne ljude!
Bravo svi dobri ljudi ovoga grada. Uz sve nesuglasice ipak smo još ljudi, a ne roboti. Neka svako učini za druge koliko može, bilo da su na dve ili četiri noge i biće nam svima lepši život. A okupljanje vlasnika pasa u parku je skroz simpa (ako se i „shit“ pokupi za njima, btw).