Gradskoj kući u Subotici će 2025. godine, 113 godina od početka njene izgradnje, biti vraćen stari sjaj zahvaljujući sredstvima koja su obezbeđena iz fondova Evropske unije.
Gradska kuća simbol je Subotice i jedno od arhitektonskih čuda Srbije. Zajedno sa bratskim gradom Kiškunhalašem, Subotici su u okviru Interreg IPA projekta Srbija–Mađarska iz evropskih fondova odobrena višemilionska sredstva za njenu obnovu.
„Odobrena je donacija u iznosu od 4,5 miliona evra. Taj iznos nije namenjen samo za obnovu Gradske kuće u Subotici. Kiškunhalaš će opremati svoj Kulturni centar. Planiramo da obnovimo krov. U svakoj rekonstrukciji najvažnije je prvo popraviti krov, a onda možemo razmišljati o sledećim projektima i nekim novim donacijama“, kaže Čila Goli, zamenica gradonačelnika Subotice.
Pored šarenog krova koji je poseban jer mu je crep pravljen od žolnai keramike u Pečuju, u obnovi koja bi trebalo da otpočne sredinom 2025. godine biće obnovljene i fasade i prozori, a tokom tri godine, koliko će ukupno trajati radovi, stari sjaj biće vraćen i drugim delovima ovog jedinstvenog zdanja.
Vrhunskim majstorima trebalo je svega dve godine da je izgrade, od 1908. do 1910, a još dve godine, do 1912, trajalo je njeno ukrašavanje. Jedan od ukrasa po kojima je poznata su vitraži u Velikoj većnici Gradske kuće, koje je izradio vitražista Mikša Rot.
Nakon 113 godina od početka njene izgradnje, Gradska kuća u Subotici će 2025. godine dobiti novi sjaj, što će doprineti ne samo njenoj lepoti, nego i poboljšanju turističke i kulturne ponude Subotice.
Izvor: RTV (Rada Stajić)
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.
Biće dobro ako od te sume poprave krov. Ne treba više očekivati.
Gradska kuća je u solidnom stanju osim krova i nekoliko oštećenja na fasadi.
Ima dosta sitnica koje treba popraviti što spada u tekuće održavanje.
Nedostaje teretni lift.
@Anonimni
Nemojmo sami sebe zavaravati i lagati, jer Gradska kuća NIJE u solidnom stanju, nisu prisutna samo nekoliko oštećenja na fasadi. Na dosta velikom delu krova koji se spolja ne vidi nema crepova, već je umesto crepova godinama unazad krpljen krov običnim limom, što se vidi na snimku od gore snimljeno dronom, pogledajte ponovo snimak malo detaljnije. Treba malo prošetati po hodnicima i prostorijama koja nisu reprezentativnog karaktera. Na mnogim mestima krov prokišnjava, plafon je vlažan kada kiša pada i iznutra otpada malter, u mnogim zabačenim prostorijama oseti se miris truleži i memle.
Ne da ne treba više očekivati, već treba zahtevati da se posao redovno radi i za svaki potrošen evro da se položi tačan račun crno na belo.
Poznata specijalnost u Srbiji je kako maznuti dobijen novac, a što manje od toga namenski potrošiti na ono za čega je namenjen.
Manji je problem kada se računi za radove dupliraju, ali se posao IPAK redovno, kvalitetno i valjano odradi, od toga da veći deo novca nestane, a posao se uradi fušerski.
Za ovako grandiozno izdanje Gradske kuće dobrim majstorima je bilo potrebno
DVE GODINE da je izgrade a ovim današnjim majstorima “ PREKO VEZE “
trebati će tri godine samo za adaptaciju krova.
NAPREDNO, NEMA ŠTA !!!!!!!
Kad sam kod tih adaptacija spomenuo bi Gradsku biblioteku.
Nema dugo kako je renovirana a fasada kod ulaza u biblioteku iz ulice Braće Radić
je već RUINIRANA a ulazna vrata koja nisu ni obnovljena liče na “ štalska vrata „.
PS. – Ovo nije da se hvalim kao “ Radovan treći “ da sam član biblioteke.
Pljacka se nastavlja reziser sns….
Normalno bice super ….
@Zato nam i tako ide
ponoviću još jednom: Gradska kuća je u solidnom stanju osim krova i nekoliko oštećenja na fasadi.
Ti si sve to isto ponovio.
Dakle krov prokišnjava i ugrožava ono što je ispod njega.
Pre korone je traženo milion evra za sređivanje fasade zgrade gde je Ravel. Gradska kuća je šest puta veća a sa unutrašnjim fasadama i više. Cifra koja se pominje ne obećava puno.
Mada ako je to iz pomoći EU onda možda i bude dosta. SNS vlast bi te pare potrošila na novogodišnju rasvetu.
Porodica pastor sa sns kriminalcima još jednom će pljačkati ali ovog puta fond evropske unije!
Ono što su vrhunski majstrori izgradili za dve godine i što je preživeo prvi i drugi svetski rat, će uskoro biti uništen kao i ranije puno toga od strane pastor familije i sns kriminalne mafije.
Tu nemamo zemljotresa, ni poplave, ni cunami ali zato pastori, beograđani i crnogorci su za nas ko elementarna nepogoda.
Uništili su zelenu fontanu, uništili su Narodno pozorište, uništili su bazen u dudovoj šumi, uništili palićko jezero a sad je red došlo i na gradsku kuću. Biće gotov ko plutajući bazen.
Samo tako može da se obnovi.Sredstvima iz Evropskih fondova.Dođoši koji sede u Subotičkoj skupštini je sigurno neće obnoviti.Ili će možda majka Rusija da donira sredstva?
@Anonimni
Potpuno ste u pravu, nisam imao nameru da VAS vređam i kritikujem.
Uglavnom sam ponovio ono što ste napisali, komentar sam napisao iz straha da će novac nestati, a radovi se neće izvršiti.
To je neki moj vapaj iz očaja i nemoći da se nešto barem jednom redovno uradi.
Gradska kuća nam zlata vredi, ako i tu omanu, a skoro svugde su dosad omanuli, svi Subotičani koji je vole iz srca će jako da plaču.
Gradska kuća „arhitektonsko čudo Srbije“?!Moooooliiiimmmmm……..
U krugovima ponekih (ne i retkih) istocirara umetnosti, Gradska kuca u Subotici ima jednu vrlo laskavu titulu – “ Kraljice Madjarrske secesije“, odnosno Jugendstila. Takva titula se zvanicno nikome ne dodeljuje, ali kada bi je dodeljivali nasa Gradska kuca bi je sa pravom i ponosom mogla nositi. EU iz svojih fondova ne dodeljuje novcana sredstva za renoviranje tog znacajnog objekta samo zato sto nosi predznak „Madjarski Jugendstil“ nego i zbog toga jer pretstavlja monumentum nase i nama svima zajednicke Evropske kulture iz doba na prelazu iz 19- tog u 20-ti vek. Novcana sredstva se ne dodeljuju tek tako po principu: „Uzmi ago koliko ti drago“ nego postoji jedan vrlo rigorozni Controlling koji vrsi nadzor o EU sredstvima i njihovom trosenju. Dakle novac iz fondova EU se moze trositi iskljucivo namenski i svaka zloupotreba je iskljucina. Sto se tice cisto tehnicke izgradnje objekta, to se postize iskljucivo dobrim i visegodisnjim planiranjem svih gradjevinskih i arhitektonskih aspekata kao i obezbedjivanja sigurnog i stabilnog finansijskog okvira gradnje , sto je u Subotici i bio slucaj. Slaganje cigli jednu na drugu onda ide tako reci samo po sebi jednim razantnim tempom posto je sve vec godinama unapred perfektno isplanirano i obezbedjeno.
@ Zato nam i tako ide : Sve što si napisao spada u tekuće održavanje gradske kuće koje radove treba periodično da izvrši aktuelni korisnik tog objekta. Što se tićeinvesticionog održavanja tiče ti radovi su većinom izvršeni za vreme administracije Kasa Jožefa i njegovih saradnika. Opšta konstatacija je da je ceo objekat u stabilnom stanju i teba popraviti razna oštećenja bez velikih sredsava za te intervencije. Novac iz IP fondova ? Saradnja Kiškunhalaš-Subotica ? Dobar početak za pranje Europskih novaca na relaciji Mađarska-Srbija .