Prvi grafiti u Subotici, pojavili su se pre tridesetak godina, sa pank trendom. Punk is not dead, Čonta je bog, Sid is god i imena nekoliko pank bendova, nisu predstavljali pretnju arhitektonskom nasleđu, štaviše, predstavljali su nešto novo, hrabro i „svetski“. Grafit je tražio i odgovarajući ambijent a to je bio sivi betonski pejzaž ili ruševine, kao skelet kod UO, po kojem se najviše šaralo.
Pre 30 godina
Posebnu poteškoću je predstavljala kupovina auto laka. Nije bila retkost da prodavac u farbari odbije da proda sprej ili Tigar lepilo nekom omladincu.
Nakon toga, za grafit su se smatrale i razne poruke na zidovima, često aforistične sadržine a još ćešće su to bile nekakve nesuvisle izjave.
Danas znamo da sve natpise na zidu, bilo koje vrste, nazivati grafitima, nikako nije ispravno. Postoji nekih sedam vrsta grafita tj. nivoa u crtanju grafita. Najosnovniji je tag, što znači potpis grafitera. Najviši stupanj je burner, grafit jarkih boja koji je toliko živ da “gori sa zida“.
Pravi grafit (preko puta Opštine)
U Subotici dominiraju žvrljotine najniže vrste. Najagresivnije se šire navijačke parole tri prisutne navijačke grupe. To su tipske poruke koje su iste u celoj zemlji i služe samo kao obeležavanje teritorije. Njihova brojnost i sveprisutnost treba da pokaže „koliko nas ima“.
Užas jedan
Veće urbano zagađenje predstavljaju još jedino poruke nacionalističke sadržine. One su ređe ali je njihovo dejstvo konkretnije. Samo jedan čovek i jedan auto lak, mogu tako da pošalju poruku mržnje i izvan granica zemlje. Naci parole po pravilu izazivaju pažnju medija, domaćih, čak i stranih, koji svojom slikom i komentarom čine uslugu autoru, raspršujući otrov poruke mnogo dalje od ulice gde je ona ispisana. Takve prigode indirektno koriste i tvz „antiratni profiteri“ tj onaj nevladin sektor, koji bi nestao u uslovima idiličnih međunacionalnih odnosa. Tu su na dobiti i političke stranke sa nacionalnim predznakom kojima eventualna nacionalna ugroženost uvek donosi vetar u jedra.
Pravog leka protiv žvrljotina nema sem upornog skidanja i prefarbavanja, što je moguće brže. Sve u nadi da se tako obesmisli rad onoga koji švrlja i piše po fasadama, jer i za to je potreban trud i trošak.
Istorijske naslage (Dole reakcija !)
Grafit je sastavni deo svakog grada. Ulična umetnost, street art, slikarstvo. Postoje mesta, u gradu koja se oslikavanjem uređuju i to uglavnom budu bočne strane nekih zgrada na kojima nema prozora ili pak zidovi, vagoni itd…
U Subotici najozbiljniji grafit je napravljen na početsku Aleje Maršala Tita, kada je oslikan bočni zid sadašnje zgrade muzeja.
Mural
U svetu postoji veliki broj urbanih grafita koji ulepšavaju gradske kvartove. Za neke od njih je potreban veliki umetnički talenat a za druge samo dobra ideja i uz par poteza dobija se prelepa slika koja daje dušu objektu ili pak predstavlja svojevrsnu atrakciju.
Bilo bi lepo kad bi se neki objekti u gradu, kao npr. kostur iza Otvorenog univerziteta doterao na neki od ovih nacina. Zaista, potrebno je samo malo boje i maštovita glava koja će osmisliti kako da na najbolji način oživi ambijent.
Primer kako je jednostavnim rešenjem a veoma vidno obeležena godina Šopena (Frederic Chopin)
Zanimljiv način oživljavanja "dosadnih" znakova
A naravno, tu su i najlepši 3D grafiti
Sramota! Niko nista ne radi! Gde je kvartovna milicija koja obilazi.Narod je totalno nezasticen! Obijaju auta,odvaljuju,cupaju! A pisanje sramota. Niko ne vodi ni ocemu racuna,a omladina nasilna i luda. Bitno da znaju da ti naplate koje kakve kazne a da zastite narod makakvi, i da sprovedu zakon.
Grafiti kod Otvorenog univerziteta.
Telenorova fondacija je imala akciju "Pokreni grad" iz koje se rodio najveći trenutno grafit u gradu…
Na početku Radijalca
Preko puta, nekadašnji mural zamenjuje reklamom (nije bitno cija je bitno je da je u pitanju reklama). Kao mural ne pristaje jednoj ozbiljnoj instituciji kao sto je muzej, ali zato reklama… svakako da.
i sad ti meni reci da za umetnost (grafite) moraju da hapse omladinu? neka im daju legalan zid posto ga u subotici po mom saznanju nema!