Jedan čovek svako jutro kreće gradom i hoda ulicama pevajući stare hitove. Svojski se trudi da bude zapamćen pa zaustavlja ljude da im se javi, kaže reč-dve, ili pored terase kafića prokomentariše: “samo cigarete i mobilni”…
Za koje Subotičane se kaže da ih “zna ceo grad”?
Ima više načina da se dođe do tog zvanja. Neki to postižu uspesima u biznisu, neko u sportu a po neko i kao kriminalac.
Damira Pavića Septika svako je upamtio ko ga je bar jednom video od polovine 80-ih. Dugo smatran za ekscentrika, na kraju je priznat kao avangardni umetnik. Da ga je predstavljao samo umetnički rad, bio bi poznat isključivo u uskim krugovima.
Onima kojima je stalo do samopromocije danas to rade u internet sferi, dok je nekada za to bio potreban rad na terenu. Mladom čoveku je bilo važno ko je ko “u gradu”, ali isključivo od omladine. Politika i poslovi su bili rezervisani za sredovečne. Kada su se pojavili privatni kafići, bilo je onih koji su znali svakog od vlasnika, makar iz priče. Da je postojao album sa njihovim sličicama, mnogi bi ih sakupljali i razmenjivali.
Ako odemo još dalje u prošlost, u vreme kada je nacionalna politika bila jednakost i ravnopravnost, mnogo je teže bilo odskočiti izvan onih delatnosti koje su se smatrale za poželjne.
Od onih koji su bili mladi šezdesetih godina, mnogi se sećaju Jovice Segedinskog. Neko ga pamti kao plejboja, neko kao vlasnika Citroen SM Maseratija. U vreme kada su i vlasnici bicikla bili frajeri, Jovica je vozio Vespu od 250 cm3. Kako je tada mlad čovek, u svojim dvadesetim, mogao da dođe do toga, a da nije „tatin sin“?
Citroen SM, 1970-1975. g.
Jovičin otac Nestor bio je značajna figura u predratnom fudbalskom savezu. Kao član uprave ŽAK-a i predstavnik Subotičkog fudbalskog podsaveza pominje se u više afera 30-ih godina. U novinama ga tada zovu fudbalskim mešetarom, međutim, posle rata je bio uzoran sportski radnik.
Jovica Segedinski se rodio 1940. godine, samo šest meseci pre nego što će njihov stan u Paralelnoj ulici (Jovana Mikića) br 10 biti srušen usled eksplozije (aprila 1941.g). Zgrada je po svemu sudeći bila evakuisana pre nego što je miniran toranj preko puta.
Ove dramatične okolnosti možda nisu toliko važne, ali svaka storija mora negde da počne. Velika eksplozija je dobar početak jedne zanimljive životne priče, o kojoj se znaju tek neki fragmenti.
Nestor se razveo 1945. godine i ostavio sina sa majkom, tako da mališa nije imao posebne privilegije. Da je i bio samo bogati naslednik, što je malo verovatno, Jovica bi brzo to raskućio bez talenta za biznis, koji je on nesumnjivo imao, što ćemo videti u nastavku priče.
Subotičani su ga sretali kasnije na raznim mestima u svetu. Darko Čović, kaskader i glumac u akcionim filmovima, bio je u Holivudu u društvu Jovice Segedinskog i izvesnog Miroslava Mire Đorđevića, koji su ga savetovali u pogledu njegovog proboja u američku kinematografiju.
Benzinska pumpa u Aleksandrovu, na izlasku iz Subotice, 60-ih
Najcelovitiju epizodu ispričao je Ivan Tikvicki u svojoj knjizi “Subotički odjek svetske – Bit muzike”, u poglavlju: Jovica – menadžer, džentlmen – evropski mangup
U toj muzičkoj autobiografiji Tikvic pripoveda o putešestvijama subotičkog benda “The Strangers”, polovinom šezdesetih godina. Vrlo mladi otisnuli su se u Zapadnu Evropu, da im “prodaju” ono što je tamo izmišljeno – pop rok muziku.
Godine 1967. zatekli su se u Budimpešti, gde muzička oprema, kakva je bila njihova, nije mogla da se kupi. Subotičani su je procenjivali na oko 40 000 maraka kada je zapala za oko jednom mladiću, sinu tamošnjeg visokog funcionera. Dobili su ponudu od 55 000 DM. Prvobitno oduševljenje je splaslo pred problemom prenošenja novca preko granice.
Iz knjige Subotički odjek svetske Bit – muzike:
„U Budimpešti nas je čekao Jovica Segedinski, starija generacija Subotičana ga pamti – svetski putnik, menadžer, švercer visoke klase, mangup i poliglota (govorio je najmanje sedam-osam jezika). Većina carinika u Evropi ga je poznavala. Zvali su ga “Mister pertla”, navodno zbog toga što je izmislio da u Švedskoj ima fabriku cipela. Tako je imao izgovor zašto u kolima ima desetine pari skupocenih cipela. Tvrdio je da su to uzorci cipela za kupce.
Odveo nas je u jednu privatnu luksuznu kuću na Budi, gde je bilo oko desetak apartmana.
Treba znati da je tada u Mađarskoj najveća novčanica bila ona od sto forinti. Ispalo je da bi to količinski bilo najmanje dva kofera. Nemoguće je toliki novac izneti iz zemlje. Jovica je odmah uskočio i rekao da je to moguće i da ima čoveka koji će to pretvoriti u šilinge i preko banke uplatiti na neki račun u Beču. Od tog smo odustali zbog suvišnog rizika.
Jovica je imao novu ideju. U dvorišnoj otvorenoj garaži je video nov novcat Lamborghini. Kaže on da će pokušati da trguje sa matorim. Taj auto je vredeo oko 70 000 maraka. Sačekali smo “tatu” i Jovica mu je izložio naš predlog. Matori je pružio ruku i rekao da on snosi troškove prepisa.
Ostali smo još nekoliko dana jer je Jovica ugovorio još dva koncerta. Posle toga smo krenuli u Hamburg, ali sada sa tri automobila. Kapista je vozio kombi, ja Jovičinog mercedesa, a Jovica naravno lamborghinija. Papiri su bili savršeno ispravni, a mađarski carinici nisu verovali da je to taj isti Jovica koga oni poznaju.“
Do danas su se mnogi Subotičani rasuli po svetu, a neki od njih “ispisali” su vrlo zanimljive poslovne biografije. Priča o Jovici spada u vreme kada smo se tek izvukli iza gvozdene zavese.
Više o sebi i snalaženju u onom vremenu, a i kasnije, najbolje bi ispričao sam Jovica Segedinski. Ono što je moglo da se sazna o njemu, bilo je da živi u Los Angelesu i da trguje luksuznim nekretninama. Pismo poslato na njegovu poslednju poznatu adresu u Kaliforniji, vratilo se sa oznakom – Unknown Recipient (primalac nepoznat).
Lansky
Priča je O.K .Međutim da li neko zna za sličnog Subotičanina Sikora Atilu . Jedo vrema stanovao je u dvorišnoj zgradu na početku ulice Vuka Karađića .
Malo mi je čudno poređenje znamenitih Subotičana koji su SVESNO SVOJIM
UMEĆEM ostali upamčeni u svojim generacijama a i kasnije, u odnosu na čoveka
iz prve rečenice.
Mislim da on to “ NE RADI SVESNO “ ????
U svakom slučaju to deluje simpatično i svako ga je upamtio jer to svakodnevno
radi. Ja ga doživljavam kao deo uzrećice : “ Ko peva zlo ne misli „.
E sad kako ga gledaju stranci koji prođu gradom to je već drugo pitanje ???
@DOSTA JE BILO
poznat ne mora uvek da znači i znamenit
Jovicu ili kako smo ga zvali (a i sam se tako ponekad pretstavljao) Dzonija, nazvati magupom je potpuno pogresno. On je nas Suboticanin. Suboticu je voleo i rado je se secao. Gradsko dete koje je imalo odgovarajuce vaspitanje i odgovarajuci „slif“ Svojom pojavom i nastupom je odskako od tadasnje Jugo-scene u Evropi sastavljene od sirove polit-emigracije i gastarbajtera, uglavnom slabo obrazovanih ljudi iz duboke Balkanske provincije i pasivnih krajeva, koji su zivot provodili na relaciji stambena baraka – radiliste na gradjevini. Nasi putevi su se ukrstili negde krajem 60-tih godina proslog veka pa sve do negde krajem 90-tih nakon pada Berlinskog zida, kada je otisao na Istok (Prag?) Novac nije prezirao ali nije mu ni robovao. Vazno mu je bilo da ima dovoljno sredstava za zivot kakav je on zeleo. Njegova zelja sigurno nije bila zivot u kucici okruzenoj cvecem sa zenicom i decicom oko sebe. On je bio covek jednog drugacijeg kova. I ziveo je svoj zivot po vlastitom ukusu. Njegovi poslovi su mozda ponekad bili ostro na granici legaliteta ali tu granicu nisu nikada prelazili. Zbog toga bogatstvo i zgrtanje novca samo po sebi nikad nije bio njegov primarni cilj. Detalje naseg poznanstva sigurno necu telaliti i raznositi po internetu. Gde je sada i sta radi -tu i tamo sam nesto nacuo iz trece ruke ali sve je to samo u domenu tracarenja i rekla-kazala.
Ako je neko bio poznat onda je to onaj pijanica gitarista, cesto bos.On je cepao gitaru i grebao se svugde za cigaru i alkohol.Nikog nije uznemiravao sem tog grebanja i nikad bezobrazan.Svi su mu davali.Ne mogu da mu setim imena ali sam zapamtio onu njegovu cuvenu pesmu, Oj mister Taliban, talili banana…..bas je bio pozitivan lik.Ako je nekog ceo grad znao to je bio on.
Bio je to Marijan Delić
Onaj što pozdravlja sve živo po gradu i peva,u subotu ujutro oko pola 9 mi je izleteo pod auto na pešačkom prelazu kod glavne pošte kod Prvomajske,meni zeleno njemu crveno..Sreća pa sam vozio 30 inače ajd zdravo..tačno je čekao da se približim..naravno da se posle klanjao i dao u priču..Po meni,taj lik je opasan za saobraćaj,često prelazi ulicu gde stigne bez da gleda ide li neko. A to što spopada i grli žene po ulici je posebna priča..
Evo jednog predloga za novi prilog. Upravo pricam sa kolegom (radimo za praznik, ali izgleda da to musterije ne znaju) o subotickim ciglanama. Znam samo da je nekadasnja ciglana kod precistaca bila Titusa Mackovica, a o ostalima skoro nista (u onoj kod hipodroma je radio deda moje supruge). Nasao sam neke podatke na internetu, ali je to malo. Ne secam se da je o tome bio prilog u ovoj rubrici. P.S. Od ciglana danas su ostali samo nazivi „Djar“ (u Keru i iza hipodroma).
To je Nikica
Moze nesto o tom cuvenom Marjanu ?
Hvala Tihomire.
Iako nešto malo mlađi (rođ. 1970),sviđaju mi se ovi članci na sajtu,ok su.
Uvek ovako nešto ispratim,bilo ljudi,događaji,objekti to je moja Subotica.
Jedino mi zasmeta kada izvesna količina KNIDŽISTA za vrema reklama na Pinku okači nepotrebno dislajkove.
Neka prste za vreme reklama koriste u svrsishodnije rednje(čačkanje uva,nosa ili dolnjeg dela leđa)..
Damir oavic septic se ovde malo spominje,tj samo spomenut kao sporwdicmi lik,inace poznatiji dao ,,damir panker,,ostao dosledan tom pravcu rok muzike..novom talasu,buntu protiv vlasti itd..inace kao omladinac,kasnije odrastao covek izuzetno talentovan kao umetnik za crtanje.dobar deo gradjana,pogotovo posle mladje generacije su ga izbegavale,klonile iz neznanja da je bio miran,povucen i veoma talentovan.umetnik.
Bio i ostao dobar covek i umetnik
Pocivao u miru
Svirao je gitaru u kafanama i u rok grupi Sebastian..
Ničim izazvan i verovatno nikad od želje da ga neko toliko zna bio je NAŠ Stipan. Svi su ga znali a on takav kakav je bio. Ako je Stipan on je Subotičanin! Mogao je biti i iz Tavankuta(a bio je sa Palića) ali je bio naš Varoščan.
Stipan ničim izazvan naš i ničiji više! Slava mu i neka mu je laka zemlja!
Da li neko zna gde je Šojka Mirković ?
@ Trovach Te ciglane su bili u vlasništvu porodice Molcer i sinova ( kod prečistaća, u Keru i iz fabrike Pionir ) ukupno tri ciglane .Maćković se nalazio iza Senčanskog goblja.
Na moje iznenađenje, pronašao sam ovu stranicu sa nekim novim pričama o mom ocu, Jovici. Uvek je zanimljivo čuti šta drugi imaju da kažu o tom čoveku koji je neumorno hodočastio po većem delu planete. Zaista je bio čovek koji nije želeo da se skrasi u maloj kući sa cvećem i ženom.