Swarovski – moderna industrijska arhitektura

Da li će fabrika kompanije Swarovski u Subotici biti najlepši primer industrijske arhitekture u prvoj i drugoj deceniji 21.veka?

 

Na velikom placu, pored već pomenute hale, puteva i parkinga, biće i dosta mesta za zelenilo. Lepo osmišljeno uređenje placa uklapa se u opštu pozitivnu sliku privredne zone u Malom Bajmoku, koja se suštinski razlikuje od onoga što imamo u većem delu grada a koji je u urbanističkom haosu.

Swarovski-Subotica-3

Montiranje prozora sa prednje strane je u toku. Parkig i deo puta je asfaltiran. Postavljeni su slivnici i mesta za rasvetu. Krovna konstrukcija je montirana a trenutno se radi na montaži poslednjih slojeva izolacije i krovnih prozora. Proizvodni deo je u potpunosti zatvoren i uskoro se očekuju radovi na podu hale.

 

Sve u svemu, zacrtani rokovi se poštuju, dinamika radova je dobra, što se može videti i golim okom.

 

15. avgust

Swarovski-Subotica-9

21. septembar

Swarovski-Subotica

Swarovski-Subotica-5

Parking

Swarovski-Subotica-2

Swarovski-Subotica-4

 

 

 



KOMENTARI

  1. NaIvan kaže:

    Ovo je toliko lepo da ću možda ponovo da se vratim taboru glasača za DEMOKRATSKU STRANKU, ali samo ako obećaju da će u njihovom mandatu, ukoliko ga osvoje, manje da kraduckaju. Hmmmm.

    Ko god pamti ko je projekat započeo i investitore dovukao, znaće da je džabe da se drugi slikaju na svečanom otvaranju pogona. Ovo je ipak zasluga DS, a ne onih koji se budu pojavili u prvim redovima prilikom otvaranja, to im ipak treba priznati. 

  2. Nebitno kaže:

     

    NaIvan:

    Ovo je ipak zasluga DS.

     

    "Zasluga" pripada razbijačima domaće privrede i ekonomije, saučesnicima Globalizacije i Neoliberalnog korporativnog kapitalizma koji za cilj imaju ekonomsko i svako drugo porobljavanje Srbije (i Vojvodine u njoj) gde će vlasnici stranci plaćati naše radnike sa bednih 200-300 evra umesto da plaćaju druge radnika u drugima zemljama daleko više.

    Petooktobarski početak porobljavanja privrede i građana nikako ne može da se zove ZASLUGOM već izdajom interesa građana, privrede i države.

  3. qweqwe kaže:

    Swarovskog-i druge investitore-nisu ''dovukli'' partije npr. DS, iako jesu, sigurno ne ovi na lokalnom nivou, vec politika drzave tj. Vlade, tadasnje. A ova politika ukljucuje jeftinu radnu snagu. Tako da, nisu ovi dosli zbog nekih demokrata, naprednjaka, vec zbog glupog naroda, koji je spreman da radi danju i nocu za 150din/h ! Drzava i grad su obezbedili plac i insfrastrukturu (osnovnu), ali to za ovakve firme ne znaci mnogo. Ovi su dosli samo zbog radne snage! Sve ostalo je cista iluzija.

    Ne znam koliko vremena treba da prodje, da i u ovoj bednoj drzavi narod i politicari shvate, da bolju buducnost nam nece obezbediti ove multi kompanije iz Svajcarske, Nemacke, Amerike i sl. vec lokalna privreda, mala preduzeca.
    Iskreno da Vam kazem, bolje poznajem desavanja u Madjarskoj. Zemlja je bila u slicnoj situaciji sredinom 90' kao Srbija danas. Dosle su velike kompnaije, Audi, Nokia, Mercedes, Tesco, ma sve srtane firme. Drzava ih je subvencionisala, davala poreske olaksice itd. U trgovanju sa inostranstvom Madjarska ima veliki suficit vec godinama ( uvoz manji od izvoza) ali ipak ne zive mnogo bolje. Stabilnije, ali ne bolje. Zasto? Zbog toga, sto vecina radi kao rob u ovakvim firmam. Profit izlazi iz zemlje, a profit je ogroman. I sta se desava kada jedna firma kao sto je Nokia odluci da ce zatvoriti fabriku u zemlji? 2000 ljudi ostaje bez posla, sto ima  direktnog uticaja na oko 6000.
    U Srbiji ne postoji trziste radne snage.
    Drzava treba da daje neke olaksice stranim investitorima ali treba da ulaze i u obrazovanje ali jos vise u razvoj malih preduzeca. Bez toga cemo izgledati kao Kina samo sto smo u Evropi.

  4. mile protiv tranzicije kaže:

     

    qweqwe:

    Swarovskog-i druge investitore-nisu ''dovukli'' partije npr. DS, iako jesu, sigurno ne ovi na lokalnom nivou, vec politika drzave tj. Vlade, tadasnje. A ova politika ukljucuje jeftinu radnu snagu. Tako da, nisu ovi dosli zbog nekih demokrata, naprednjaka, vec zbog glupog naroda, koji je spreman da radi danju i nocu za 150din/h ! 

     

    A sto sada ne dolaze? Poslednje dve godine NIKO! A ista je cena radne snage i ima praznih placeva.

     

    Kada odgovoris na to pitanje, samo ce ti se kasti koliko tvoj komentar nema veze sa realnoscu.

  5. Nebitno kaže:

     

    mile protiv tranzicije:

    qweqwe:

    Swarovskog-i druge investitore-nisu ''dovukli'' partije npr. DS, iako jesu, sigurno ne ovi na lokalnom nivou, vec politika drzave tj. Vlade, tadasnje. A ova politika ukljucuje jeftinu radnu snagu. Tako da, nisu ovi dosli zbog nekih demokrata, naprednjaka, vec zbog glupog naroda, koji je spreman da radi danju i nocu za 150din/h ! 

    A sto sada ne dolaze? Poslednje dve godine NIKO! A ista je cena radne snage i ima praznih placeva.

    Kada odgovoris na to pitanje, samo ce ti se kasti koliko tvoj komentar nema veze sa realnoscu.

     

     

    Zato što očito nova postodosovska Vlada ne želi nove takve "genijalne investitore" koji zapravo investiraju u propast Srbije, njene ekonomije, privrede i građana. Neka gospoda "investitori" odreše kesu, neka NAŠE građane i radnike tretiraju bar približno kao u EU, ako smo toliko poželjni i kvalitetni kao što kažu, i neka ih plaćaju kao ljude a ne kao robove. Dosta je licemerja, ponižavanja i iskorišćavanja!

  6. qweqwe kaže:

     

    mile protiv tranzicije:

    qweqwe:

    Swarovskog-i druge investitore-nisu ''dovukli'' partije npr. DS, iako jesu, sigurno ne ovi na lokalnom nivou, vec politika drzave tj. Vlade, tadasnje. A ova politika ukljucuje jeftinu radnu snagu. Tako da, nisu ovi dosli zbog nekih demokrata, naprednjaka, vec zbog glupog naroda, koji je spreman da radi danju i nocu za 150din/h ! 

    A sto sada ne dolaze? Poslednje dve godine NIKO! A ista je cena radne snage i ima praznih placeva.

    Kada odgovoris na to pitanje, samo ce ti se kasti koliko tvoj komentar nema veze sa realnoscu.

     

    Ja ne pricam o tome, ko su bolji. ''Ovi'' ili ''oni'' ! Ne znam kakav je program vladajuce koalicije u gradu, ali morate i vi priznati, da su SVM-SNS na vlasti od prosle godine a DS sa ili bez SVM je bio duze. A u ekonomiji i politici vreme je ipak bitan faktor. Secam se, da je jednom gosp. Maglai rekao da njih interesuju investicije do  30mil dinara tj. oko 280.000eu.
    Moram ponoviti. Ne kazem da su strane investicije- a ove su ''greenfield'' investicije- lose za grad, ali ipak bi bilo bolje da se malo i stanovnici grada angazuju. Imamo i mi lokalne preduzetnike, mozda i mlade ljude sa razlicitim  idejama. I umesto da punimo dzepove stranih preduzeca i vlasnika – njihovi dzepovi su vec svakako puni- trebamo malo paznje dati i lokalnom stanovnistvu.
    Naravno, kada su u pitanju lokalni preduzetnici, svi znamo da su oni ''lopovi'', da imaju pratijske knjizice, da su kraduckali itd. Ali hajde da razmislimo i o tome, sta su vlasnici Swarovskog, Siemensa i slicnih preduzeca radili tamo negde na drugoj strani sveta, i kako su se ove firme obogatile? Naravno, prosecan stanovnik o tome nista ne zna…

  7. qweqwe kaže:

    I naravno komotnije je kada stranac dodje sa tehnologijom, otvori fabriku a suboticani su samo roboti kojima je jedini zadatak da ustanu u 7, rade bez glave kao masine do 3 i odu kuci da pogledaju aktuelnu seriju ili farmu…
     

  8. djomla kaže:

    Sud o investitorima iz inostranstva ne treba donositi na osnovu pisanja po portalima, vec na osnovu razgovora sa ljudima koji tamo rade. Poznajem ih dosta. Desetine.

    Razliciti su uslovi rada u svakoj od njih, ali je za veliku vecinu to znatno bolje radno mesto nego prethodno. Neki nisu bili zaposleni, neki su radili ali nisu bili prijavljeni, pojedini su imali losije uslove, neki su bili izlozeni mobingu i svakog je nesto nateralo da ode i preda na porti svoju biografiju i potrazi bolje radno mesto u Malom Bajmoku. 

    Neki su cak presli za istu ili manju platu, ali su usli u jedan uredjen sistem u kojem se tacno zna sta je tvoj posao, tvoja odgovornost, radno vreme, slobodan vikend itd…

    Ja ovde nailazim na tvrdnje da se odnose prema radnicima kao prema robovima. A kako se odnose oni poslodavci od kojih su pobegli? 

    I naravno komotnije je kada stranac dodje sa tehnologijom, otvori fabriku a suboticani su samo roboti kojima je jedini zadatak da ustanu u 7, rade bez glave kao masine do 3 i odu kuci da pogledaju aktuelnu seriju ili farmu…

    Tako funcionise ceo svet. Ljudi vole uredjene sisteme. Osecaju se sigurno u njima. Vole kada znaju sta ih ceka tog dana na poslu, vole kada ne moraju da brinu kada ce im leci plata i da li ce poslodavac da ih prevari. Nisu izlozeni stresu i osecaju se mnogo komotnije.

  9. Posmatrač kaže:

     

    Nebitno:

    Zato što očito nova postodosovska Vlada ne želi nove takve "genijalne investitore" koji zapravo investiraju u propast Srbije, njene ekonomije, privrede i građana. Neka gospoda "investitori" odreše kesu, neka NAŠE građane i radnike tretiraju bar približno kao u EU, ako smo toliko poželjni i kvalitetni kao što kažu, i neka ih plaćaju kao ljude a ne kao robove. Dosta je licemerja, ponižavanja i iskorišćavanja!

     

     

    Bez namere da vas vređam, ali da li ste vi to pali sa kruške? Da li mi živimo u istom gradu/državi?

     

    Za vašu informaciju, gomila radnika prelazi u Swarovski i slične firme u M. Bajmoku. Uslovi bolji nego kod domaćih poslodavaca, plate za nijansu bolje, sve plaćeno od putnog troška do toplog obroka, 13. plata, prekovremeno, SVE!!! Mobing zabranjen!! Alo!! Vi očigledno nikada niste radili u privatnom sektoru čim ne znate u kakvim uslovima radnici rade. 

     

    Ovo jesu jadne plate, jesu neuporedivo niže od onih u EU (inače ne bisu kod nas ni dolazili i tu se slažem sa vama), ali su uslovi daleko bolji nego u većini firmi.

     

    Navratite jednom da vidite koliki su redovi čekanja, svi žele da dobiju posao u nekoj od njih, samo je u vašoj glavi tamo pakao.

  10. Nebitno kaže:

    @qweqwe

    E, moj dragi istomišljeniče!

    Popismo ti i ja brdo minuseva od obezglavljene glupe i lakoverne mase omamljene lepim i primamljivim obećanjima i još lepšom i primljivijom scenografijom i kostimografijom aktera velike Šarene laže, bila ona demagogija budućnosti Srbije ili Dnevnik, Yu Eco, K23, Radio Subotica, Sulejman, Sila, Farma, Bračni sudija, Menjam ženu, Luda kuća, Bulevar B92…

    Nakaradnost, groteksnost i karikaturalnost su osnov života ovog društva i razlozi njegovog propadanja a generatori takvog stanja su oni koji to društvo vode.

    Čim se pojavi neko vredniji od njih oni ga opljuju, omalovaže, maknu, skinu, sklone, zgaze, opljačkaju, utamniče pa i likvidiraju ako treba. Stvari postavljaju tako da istorija počinje od njih a nakon njih bi usledio potop.

    E, tako se ne može napred koliko god pričali da može!

  11. Nebitno kaže:

    @Posmatrač

    Nije dovoljno komentare samo posmatrati, biti samo posmatrač, treba ih čitati. Suština na koju ukazujem je VISINA plate tj. CENA plaćenog rada ovde i tamo negde! Ovde je MNOGO manja nego tamo negde gde takođe ti ISTI vlasnici imaju ISTE fabrike. U razvijenim društvima to se zove DISKRIMINACIJA i ona se SANKCIONIŠE.

  12. Posmatrač kaže:

    @Nebitno,

     

    Evo opet ću, malo namerno, površno tumačiti vaš komentar.

     

    Koliki je minimalac u državi? Kolika je prosečna plata? Kolike plate daju domaći poslodavci? A strani kad dođe i da isto ili više, treba ga sankcionisati, kako vi to navodite.

     

    Po vašem, stranac treba da dođe i kaže: evo vam 5-6 puta veća plata od prosečnih u Srbiji, mi smo dobročinitelji, želimo da naši radnici žive jednako dobro kao i oni u Austriji. Samo da vam kažem jednu stvar, naš radnik sa svojim znanjem, iskustvom i obrazovanjem (čast izuzecima) u startu vredi daleko manje od onog u inostranstvu. Zašto? Zato što ne zna da radi, obrazovanje je na dnu dna u celoj državi, u tehnološkom smislu još nije izašao iz 1989.

     

    U prevodu, prvo sredi svoje dvorište pa onda pametuj drugima. U našem zaostalom i neuređenom sistemu su ovakve investicije čista premija. A ovi što postavljaju komentare tipa: bolje ću sedeti kući nego da radim kod njih ili kakve ima veze to što nam skoro trećina stanovništva bez posla, OVI nam ne trebaju, pa zbog njih nam je društvo tu gde je.

     

    Opet kažem, prestanite da čitate ove budalaštine na portalima i idite i pitajte ljude kako ime je tamo, da li su zadovoljni i zašto svi toliko žele da menjaju svoje trenutno radno mesto za neko u Malom Bajmoku.

     

    Primera radi, iz jednog 8. Marta je 200 radnika (proverena informacija) prešlo u neku od fabrika u Malom Bajmoku. Zašto? Razmislite malo o tome.

  13. amacak kaže:

     

    Nebitno:

     Neka gospoda "investitori" odreše kesu, neka NAŠE građane i radnike tretiraju bar približno kao u EU, ako smo toliko poželjni i kvalitetni kao što kažu, i neka ih plaćaju kao ljude a ne kao robove. Dosta je licemerja, ponižavanja i iskorišćavanja!

     

     

    najlutio se čoban na selo pa odsekao sebi …

    investitor koji ima pare, tehnologiju i proizvod koji može da proda ima ovakvih kao mi na svakom ćošku. ponuda jeftine radne snage je velika, radnih mesta i investitora je malo. po zakonu ponude i potražnje radna snaga je u takvoj situaciji jeftina. tu nema lokalnog rešenja na nivou subotice, vojvodine ili srbije, regiona pa čak ni eu. 

  14. Nebitno kaže:

     

    Posmatrač:

    @Nebitno,

    Evo opet ću, malo namerno, površno tumačiti vaš komentar.

    Koliki je minimalac u državi? Kolika je prosečna plata? Kolike plate daju domaći poslodavci? A strani kad dođe i da isto ili više, treba ga sankcionisati, kako vi to navodite.

    Po vašem, stranac treba da dođe i kaže: evo vam 5-6 puta veća plata od prosečnih u Srbiji, mi smo dobročinitelji, želimo da naši radnici žive jednako dobro kao i oni u Austriji. Samo da vam kažem jednu stvar, naš radnik sa svojim znanjem, iskustvom i obrazovanjem (čast izuzecima) u startu vredi daleko manje od onog u inostranstvu. Zašto? Zato što ne zna da radi, obrazovanje je na dnu dna u celoj državi, u tehnološkom smislu još nije izašao iz 1989.

    U prevodu, prvo sredi svoje dvorište pa onda pametuj drugima. U našem zaostalom i neuređenom sistemu su ovakve investicije čista premija. A ovi što postavljaju komentare tipa: bolje ću sedeti kući nego da radim kod njih ili kakve ima veze to što nam skoro trećina stanovništva bez posla, OVI nam ne trebaju, pa zbog njih nam je društvo tu gde je.

    Opet kažem, prestanite da čitate ove budalaštine na portalima i idite i pitajte ljude kako ime je tamo, da li su zadovoljni i zašto svi toliko žele da menjaju svoje trenutno radno mesto za neko u Malom Bajmoku.

    Primera radi, iz jednog 8. Marta je 200 radnika (proverena informacija) prešlo u neku od fabrika u Malom Bajmoku. Zašto? Razmislite malo o tome.

     

     

    Ako ste već napisali da pišem budalaštine (prvi ste upotrebili tu kvalifikaciju) dajem sebi za pravo da je takođe koristim. Dakle, napisali ste GOMILU budalaština.

    Krucijalna je:

    "…naš radnik sa svojim znanjem, iskustvom i obrazovanjem (čast izuzecima) u startu vredi daleko manje od onog u inostranstvu. Zašto? Zato što ne zna da radi, obrazovanje je na dnu dna u celoj državi, u tehnološkom smislu još nije izašao iz 1989."

    Da ne stoje Vaši navodi DOKAZ je da taj ISTI naš radnik koji po Vama NE VREDI čim ode u uređenu državu i počne da radi ima DALEKO VEĆU PLATU nego ovde.

    Takođe je budalasto da navodite "8. mart" kao primer ili reper za bilo šta jer to je tipični predstavnik NENORMALNE Srbije i kao takav ne zaslužuje da uopšte bude predmet IKAKVIH kvalitativnih rasprava.

    Već sam Vam napisao da pominjete irelevantne (prateće) stvari: . Suština na koju ukazujem je CENA rada a koja je daleko manja nego u državama u kojima taj isti vlasnik ima istu fabriku sa istim poslovima i radnicima koji zadovoljavaju iste kriterijume proizvodnje. Dakle, sve je isto sem CENE rada odnosno VREDNOVANJA radnika.

    Takođe je veoma budalasto navesti "ovakve investicije su čista premija". Zaposlenje gde radnike Janka i Marka plaćaju mnogo manje nego radnike Hansa i Ota, Žaka i Žana ili Džona i Džordža teško da se može zvati premija!

    Ovo je više pitanje za državu ali i za sve one koji su deo privrede i ekonomije (ministri, sindikati, poslodavci, "dušebrižnički" fondovi, udruženja, agencije…), zašto je dozvoljena navedena DISKRIMINACIJA jer u ovom slučaju nje itekako ima. Ako nas već toliko hvale na rečima zašto to ne pokažu i na delima. Dosta je osmeha, hvale i tapšanja po ramenu a od suštinske stvari ona stvar!

  15. amacak kaže:

     

    Nebitno:

    Takođe je budalasto da navodite "8. mart" kao primer ili reper za bilo šta jer to je tipični predstavnik NENORMALNE Srbije i kao takav ne zaslužuje da uopšte bude predmet IKAKVIH kvalitativnih rasprava.

     

     

    navedi jednog predstavnika ili, još bolje, nekoliko predstavnika normalne srbije.

  16. qweqwe kaže:

     

    Nebitno:

    @qweqwe

    E, moj dragi istomišljeniče!

    Popismo ti i ja brdo minuseva od obezglavljene glupe i lakoverne mase omamljene lepim i primamljivim obećanjima i još lepšom i primljivijom scenografijom i kostimografijom aktera velike Šarene laže, bila ona demagogija budućnosti Srbije ili Dnevnik, Yu Eco, K23, Radio Subotica, Sulejman, Sila, Farma, Bračni sudija, Menjam ženu, Luda kuća, Bulevar B92…

    Nakaradnost, groteksnost i karikaturalnost su osnov života ovog društva i razlozi njegovog propadanja a generatori takvog stanja su oni koji to društvo vode.

    Čim se pojavi neko vredniji od njih oni ga opljuju, omalovaže, maknu, skinu, sklone, zgaze, opljačkaju, utamniče pa i likvidiraju ako treba. Stvari postavljaju tako da istorija počinje od njih a nakon njih bi usledio potop.

    E, tako se ne može napred koliko god pričali da može!

     

     

    Secam se na neke vase komentara u vezi drugih tema, i mogu Vam reci sa sigurnoscu da PRVI put imamo isto misljenje. Najcesce koristim drugi nadimak, kada se radi o nekim kulturnim, nacionalnim i drugim vestima. Ako se ne varam, vi najcesce gledate stvari iz tzv. ''srpskog aspekta'' a ja iz potpuno drugog (iz pravopisa se to tacno vidi) ali vidim da ima nade jer u nekim pitanjima mozemo doci do istih konkluzija. 😀

  17. pera zdera kaže:

    Ne bih znao reci da li ce ovo biti nejlepse cedo industrijske arhitekture ali da u malom bajmoku fabrika nema u to sam siguran. Tamo ima par hangara koji mogi biti u najbolju ruku isturena proizvodna odeljenja neke fabrike i samo su jedan od pokazatelja kolonizacije srbije i vojvodine. Fabrike smo mi imali ranije ali smo ih trebali baciti na kolena da ih otkupe jeftino tajkuni i da zarade jos koji dinar na njima unistavajuci ih. "Prvi ili zadnji" otpeva nama Dzoni davnih 80 godina proslog veka i mi ga poslusali. Udovoljavajuci nezasitim tajkunima od privreda koja je imala uzlaznu liniju rasta, danas smo najsiromasnija drzava evrope koja  hangare ino firmi zove fabrikama. Valjda smo to i zasluzili.  Uzdravlje!

  18. Ivica kaže:

    Nebitno,

     

    Kuda ide ovo tvoje ubeđivanje drugih da plate u Srbiji treba da budu iste kao u EU? To bi i mali Perica voleo, kao i svaki normalan građanin ove zemlje, ali se to NIKAD neće desiti.

     

    I ako, Bog dao, kod nas budu jednog lepog dana plate 2000e, u EU će biti 5000 i više. Kako ti očekuješ da u jednoj nerazvijenoj zemlji bez kapitala budu iste plate kao u nekoj koja je 30-40 godina ispred nas u svakom smislu – tehnološkom, materijalnom, društvenom. Uostalom, za šta su oni radili sve ove godine, da bi su bili bolji, razvijeniji i konkurentniji od drugih ili isti? Šta, treba da sad sve što su postigli podele ravnopravno sa nekim? Razumeš li ti uopšte kako ekonomija funkcioniše?

     

    Svojim utopijskim tvrdnjama samo nama svima dolivaš so na ranu. Misliš da si pametniji od svih jer kažeš NE stranom kapitalu jer nas oni malo plaćaju. Hajde uradi nešto povodom toga. Daj ideju umesto što nas sve ponižavaš, kreni prvi korak ka domaćem kapitalizmu u kojem ćeš davati evropske plate. Hajde, ja ću te prvi podržati.

     

    Inače, kad već gore neko spomenu 8. Mart, nije to loš primer, već ODLIČAN primer, jer upravo 90% firmi u Srbiji funkcioniše na tom principu. Šta treba uzeti kao reper, Hemofarm možda?

  19. djomla kaže:

     

    pera zdera:

    Ne bih znao reci da li ce ovo biti nejlepse cedo industrijske arhitekture ali da u malom bajmoku fabrika nema u to sam siguran. Tamo ima par hangara koji mogi biti u najbolju ruku isturena proizvodna odeljenja neke fabrike i samo su jedan od pokazatelja kolonizacije srbije i vojvodine. Fabrike smo mi imali ranije ali smo ih trebali baciti na kolena da ih otkupe jeftino tajkuni i da zarade jos koji dinar na njima unistavajuci ih. "Prvi ili zadnji" otpeva nama Dzoni davnih 80 godina proslog veka i mi ga poslusali. Udovoljavajuci nezasitim tajkunima od privreda koja je imala uzlaznu liniju rasta, danas smo najsiromasnija drzava evrope koja  hangare ino firmi zove fabrikama. Valjda smo to i zasluzili.  Uzdravlje!

     

    Imamo mi u Subotici primere industrijske arhitekture iz razlicitih perioda. Od zidane fabrike Partizan (Rotman) iz1930.godine, fabrike Mladost, preko najlepših primera iz perioda socijalizma u vidu Severa i Pionira do modernih rešenja u vidu industrijske zone u Malom Bajmoku.

    Rotman

    Kada je primerice građen Sever, a građen je više decenija (fazno) to je bio jedan od najboljih primera jer se tada po prvi put vodilo računa o samom okruženju. Kada je umro Tito, radnici su zasadili drveća koliko je Tito imao godina. I danas Sever ima velike zelene površine između proizvodnih pogona povezani širokim putevima i drugom infrastrukturom. Njegova upravna zgrada i restoran najbolji su primeri tadašnje arhitekture.

    Pravila su se promenila. Materijali su napredovali i sistem izgranje proizvodnih pogona je doživeo evoluciju. Zadržana su neka stara dobra rešenja – krovni prozori, ali su uvedena i neka nova.

     

    Ovo rešenje je praktično normalno i u starijim primerima.

    Kompletne instalacije se ne stavljaju u zidove već se vode mimo njih jer se tako lakše održavaju.

    Prosto, gradi se efikasno i brzo. Objekti se vrlo lako održavaju i radnici imaju mnogo bolje uslove za rad kada je u pitanju svetlost, temperatura, buka, prašina itd… 

  20. Nebitno kaže:

     

    Ivica:

    Misliš da si pametniji od svih jer kažeš NE stranom kapitalu jer nas oni malo plaćaju. Hajde uradi nešto povodom toga. Daj ideju umesto što nas sve ponižavaš, kreni prvi korak ka domaćem kapitalizmu u kojem ćeš davati evropske plate. Hajde, ja ću te prvi podržati.

     

    Uradio sam dovoljno:

    U vreme prvih privatnih preduzeća uložio sam sopstveni talenat, znanje, stručnost i kapital. Angažovao talentovane, stručne i kvalitetne ljude. Iz godine u godinu, iz decenije u deceniju postizao odlične rezultate. Tim rezultatima ukazivao da je moguće uspeti i podsticao svakog da krene sličnim stopama i podržavao zdravu konkurenciju kao jedini uslov za napredak.

    A onda su me "uspešni" pljuvali, klevetali, podmetali, lagali… i preko glupih i nesposobnih političara pomoću lažnih dokaza u više postupaka godinama procesuirali gde su mi kršili procesna i ljudska prava i pravo na slobodu, šikanirali, iživljavali se na meni i lišavali me slobode. Sve vreme govorio sam im da radeći protiv mene rade protiv sebe ali bahati na vlasti ne čuju. Kada su pali, rekoše da sam bio u pravu a ja njima: i dok ste bili na vlasti bio sam u pravu, ja sam i dalje u pravu ali vi više niste na vlasti. Oni bi danas da sarađuju sa mnom a ja znam da vuk dlaku menja… Na kraju, osećam se posrano, poniženo i izdano.

    A sada, ponovo pročitaj svoj komentar upućen meni: 

    "Misliš da si pametniji od svih jer kažeš NE stranom kapitalu jer nas oni malo plaćaju. Hajde uradi nešto povodom toga. Daj ideju umesto što nas sve ponižavaš, kreni prvi korak ka domaćem kapitalizmu u kojem ćeš davati evropske plate. Hajde, ja ću te prvi podržati."

    Tako to biva kod nas. Samouvereno se bavimo onim što ne znamo i onima koje ne poznajemo. Kod nas je bitna forma a ne suština. Formalno sve valja a suštinski ne valja ništa. Svi sve znaju a niko ništa ne zna. Svi udaraju minuse a da nemaju dovoljno znanja i svesti o onom što komentarišu…

    I tako… propadamo jer od ništa ne može nastati nešto.

  21. Nebitno kaže:

    P.S.

    Oni koji su me skenjali zovu se DS

  22. Nebitno kaže:

    @qweqwe

    Privreda i ekonomija po pravilu isključuju politiku. To je verovatno razlog slaganja u stavovima 🙂

  23. Ivica kaže:

    Nebitno,

     

    Da budem iskren, po tvojim komentarima nisam prepoznao da poseduješ tu preduzetničku crtu.

     

    Sem tih radnih mesta sa "plavim mantilima" za male plate, u svemu ovome treba imati i širu sliku. Sticajem okolnosti, tokom investicionih ciklusa u bivšoj firmi, imali smo dosta posla sa raznim izvođačima radova i zanatlijama koji su tada bili na rubu bankrota. Jednostavno u Subotici i okruženju nije više bilo tržišta (ili ako ga je bilo, nije bilo gotovine u opticaju koja bi to propratila) i njihovo postojanje je bilo dovedeno u pitanje.

     

    Neki od njih su uspeli da sklope poslove sa ovim strancima. Neki su se u potpunosti preorijentisali i rade isklučivo za njih. Jedni rade alate, jedni zantske radove, treći poluproizvode, četvrti ih snabdevaju repromaterijalom. Naplata potraživanja je 100%, dobrim delom se avansom vrši naplata, cene usluga su više nego za domaće firme. Praktično su se zahvaljujući njima oporavili, razvijaju se, a naravno upošljavaju i nove radnike.

     

    Eto, ako već ne možeš da vidiš ništa pozitivno u svemu ovome. Verovatno i sam znaš kakvo je sada naše tržište u odnosu na period od pre recimo 10 godina. Sam znaš da naša mala privreda ne može da opstane radeći za domaće tržište, a za ino ne mogu sve da steknu uslove. Kada bi došlo još jedno 10 ovakvih velikih firmi, mala pivreda bi se oporavila. 

OSTAVITE KOMENTAR