Bacchus jegyese nem csak a fogadók, vendéglők és kocsmák sokaságáról volt ismert hanem a vásárokról is. Amikor Szabadka 1779-ben megkapta a szabad királyi városi címet, jogot kapott arra, hogy a városba érkező árura adót szedjen be vám formájában. Ezért épültek a vámházak, vagyis mind a hét városba vezető kapunál állt egy-egy vámház sorompóval. Voltak kereskedők, akik megpróbálták megkerülni a vámházakat, és más úton behozni a vásárra és a piacokra az árujukat, ezért a város köré sáncokat építettek, hogy ezt megakadályozzák. Ennek a rendeletnek köszönhetoleg másfél évszázadon keresztül tekintélyes jövedelemforráshoz jut a város, ezért is szerettek volna minél több vásártartási jogot megszerezni. A mai városközpont egész területén évente négyszer volt vásár és hetente piac.
A feljegyzásek szerint a szabadkai vásárok és piacok igen hangulatosak, sokszínüek és látogatottak voltak. A hét út kereszteződésén fekvő város, annak ellenére, hogy a többi fejlődő várossal ellentétben nem folyó közelében volt, igen népszerű volt.
Az első piac a főtéren 1870
A piacok és vásárok kínálaat kivállóan tükrözték a szociális állapotokat és ellentéteket is. A lakósok száma nőt, és vele együtt nőt a vásárok gyakorisága és a piacok nagysága és látogatottsága. A mind élénkebb forgalomra való tekintettel 1879 augusztusában, Pertich Mihály főkapitány elnöklete alatti bizottság elkészíti az országos és hetivásárok árusítóhelyeinek beosztását, ill. a piac rendtartási javaslatot. A napok meghatározása mellett igyekezett az árúsokat is csoportosítani és allandó helyet meghatározni a számunkra. Ez a következőképpen lett meghatározva:
Piac a régi városháza előtt
A heti piacok a következőképpen alakultak: Például a ferencesek temploma előtt volt az ócskapiac, a Fekete fürdőnél, vagyis a mai Dimitrije Tucović utcában árultak a fazekasok, a Zenedénél volt a halpiac, a Strossmayer utca végén pedig a hentesek, sok kocsmát pedig az alapján neveztek el, hogy ott mit árultak. A várostól délre szántóföldek voltak, ezért a baromvásártér az északi részen kapott helyet, vagyis a bajai kapu mögötti legelőkön. Ezért is olyan jelentős maga a bajai kapu és a vámház, mely ennek a kornak az emlékét őrzi – meséli az igazgató.
Szabadka – Szent István tér 1917 – a vegyes vásárok tere
Az országos vásárok alkalmával a területi felosztára több figyelmet szenteltek és a következő volt:
Magyar szűcsök, csizmadiák és cipészek – az Iskola (most: Strossmayer) utcában kínálták portékájukat.
Rőfös (Textil)kereskedők a – Teréz plébánia elott, a közkút közelében levő búzapiactéren;
Úri ruhakészítők, német szabók, gyolcsosok (vándorkereskedők, sléziai vászonkereskedők, német szücsök és festők –a Teleki téren;
Magyar szabók – a Szent János (most: Dimitrije Tucovic) utcában;
Szürszabók (ing szabók)- Mukits János és Vojnits Dénes házai közt levő térségen
Szíjgyártók – Mukits Aurél-féle háztól nyugatra és északra;
Vargák (cipészek) – Antunovits Kálmán-féle háztól nyugatra fekvő területen
Kovácsok – Váli Antal házától a Barcziné-féle házig vonuló térségen;
Bognárok (kerékgyártók) – Milkó-féle háztól (Matija Gubec u.) a Meznerits házig vonuló területen;
Asztalosok és edényesek – a nagy plébánia és a Csovits Fábiánné háza előtti térségen
Boronaárusok (szálfa, gerenda, épületfa)- Bláskó kereszttől a Kuluncsits Lorinc házáig elterülő széles utcában;
Szitások – Szucsits háztól a Vermes-féle házig elterülő térségen, a Zombori úton;
Vaskereskedők – a Rókus kápolnától a Vali Antal-féle ház sarkáig;
Rézmüvesek és pintérek a Milkó-féle ház sarkától a Gábri Károly háza felé vezető térségen
Mézesbábosok – a Joó Dezso házától a Vermes-féle ház sarkáig terjedő köztéren;
Teknőárusok – a nagytemplom melletti térségen;
Kalapkereskedők – a Rókus kápolna előtti térségen;
Kalapkészítők – az Antunovits Kálmán háza előtti térségen;
Vidéki cipészek, pipakereskedők és a pipere árusok – a Rudits-féle ház előtti térségen;
Papucsosok a Sztojkovits és a Vermes-féle házak előtti köztéren;
Bádogosok, késesek, fésűsök, csengetyűsök, szegcsinálók, esztergályosok, pokrócosok és kis szatócsosok (kiskereskedők) – a Nagytemplom előtt, a Jankovits-féle ház irányában levő térségen;
Arany- és ezüstmüvesek – a Vermes (Matka Vukovica u.) és Szieger-féle házak előtti járda szélén;
Kender-, len- és házi szövetárusok – Csovits Fábiánné és Péits József háza előtt, egészen a honvéd- laktanyáig terjedő közutcában;
Zöldség-, hagyma-paprika, és más apró cikkek árusai – a Pacsú-féle háztól a Barcziné házáig Terjedő közúton;
Üvegesek – a Szentháromság melletti piactéren;
Kosarasok – a Gábri-féle háztól a Sztojkovits Heléna házáig terjedő utcarészen;
Gabonaárusok a tanítónő képezdétől a vasútig terjedő köztéren;
Búzapiac A múlt században a Teréz-templom előtti teret (ma a Fasizmus áldozatainak tere) hetivásárkor Búzapiacnak használták. Az országos vásárokat is itt, valamint a környező utcákban tartották. A század elején a Búzapicot áthelyezték a kálvária előtti szabad térre (ma a Cirill és Metód tér). Szabadkának ma nincs külön búzapiaca.
Széna piac ill. Széna Tér A Zentai úton, a mai bíróság épülete közelében, a mai Puskin téren és a volt Birografika nyomdaipari vállalat egykori épületének a helyén volt valamikor a szénapiac. Ezért nevezték ezt a teret Széna Tér-nek. 1859-ben helyezték ide a mai zöldségpiac helyéről a szalmapiacot is. Stojanovits mérnök 1869-ben készült várostérképén még szerepel a Széna Tér elnevezés.
Nyersbőr-, gyapjú- és tollkereskedők – a volt izraelita kávéháztól balra elvonuló utcában;
Élelmicikk-árusok és a szappanosok – a kavicsolt főtéren;
Baromfiárusok – a Friedmann-féle ház előtti térségen kínálják termékeiket a jövőben.
Kenyérkofák és kenyérsüto pékek – Teleki téren (most: Jovan Nenad cár tér)
Papucsosok, utánuk a szappanosok következnek – A tér nyugati oldalán, kétsorban
Füstölthús és kopasztott baromfiárusok – a barátok templomával átellenben
Tejfel-, túró-, vaj-, tojás-, zöldség-, virág-, gyümölcsárusok, talicskások – A Szent István téren (most: Köztársaság tér)
Fésusöket, késeseket, harisnyásokat és magyar szabókat két sorban, – Végig az Eötvös (most: Strossmayer) utca nyugati oldalán találhatjuk
Bádogosokat – Damjanics (most: Makszim Gorkij) utcában — a mai postaépület elott
Fakanalasok – a túloldalon pedig a takarékpénztár épülete (vagyis a hírhedt sárgaház) alatt a Damjanics (most: Makszim Gorkij) utcában
Hal Tér A zeneiskola előtti terecskét, amelyet észak felé a városháza zár le, egy 1747-ben készített helyszínrajz Hal Tér néven tünteti fel. Itt feltehetően régebben halpiac volt. A mostani városháza építésével kapcsolatban végzett városrendezési munkálatok alkalmával megszűnt ez a zárt terecske, és keletkezett a mai. A Halpiac akkoriban a mai posta helyen volt.
Az élőállat kereskedők (szarvasmarha, birka, kecske, disznó stb.)
Disznópiac A Rogina bara déli részén, a mai Jadran mozi, Pátria szálló és az egykori Zágráb szálloda helyén volt 1827-től kezdve egészen a nyolcvanas évekig a Disznópiac és a szemétlerakodó hely. A Disznópiacot később a baromvásárral együtt a Zombori kapuhoz helyezték.
Baromvásártér 1890 előtt a marhavásár régtől fogva kijelölt helye a Bajai és a Halasi kapu közötti üres terület volt, amely ma már teljesen be van építve. 1890 után a Baromvásártet a Zombori kapun túl levő üres térre helyezték át. Ennek ellenére ezt a kisebb városrészt elvétve még ma is „nagybaromnak” nevezi a környékbeli nép. Pontosabban Könyves-Tóth mérnök Szabadka utcahálózatának 1884. évi térképén a Baromvásárteret a bajai és a halasi kapuk közötti hatalmas térségen — a bajai szőlők és a zsidó temető szomszédságában — tünteti fel.
Országos és hetivásárok alkalmával a sátrakon kívül kocsiról árulhatják pl. a gabonafélét, borárut, kerti veteményt, baromfit, gyümölcsöt, tuzifát, szolovenyigét, szalmát, kukoricaszárat, csutkát, trágyát, polyvát, szénát, mézet, viaszt, vajat, zsírt, szalonnát, nyers- és ócskavasat, gyapjút, a szeszes-italokat, halat, cserép és koedényt, a kerti és mezőgazdasági szerszámokat, kerékküllőket, tengelyeket, kosarakat, zsindelyt, ápítofát, talicskát és egyéb fából vagy üvegből előállított készleteket, gyékényponyvát stb. A gyalogos árusok kosárban, zsákban vagy talicskán adják el árucikkeiket.
A Strosmajer utca közepén is piac volt ahol a Magyar szűcsök, csizmadiák és cipészek árulták portékajukat
A piactérre kirakott termékek azonban jórészt boltokban, bezárható vagy közönséges sátrakban találnak vevőre. A pecsenyesütő és italmérő sátrak mellett kedves színfoltjai egy-egy vásárnak a panorámások, az „állatsereglet tartók”, komédiások, kötéltáncosok és testgyakorlók…A fenti adatok alapján elénktárul a ‘’piaci kínálat’’ és ez egyben utal a város iparára is, pontosabban fokozott iparosodására.
A piac sem kivétel a nézeteltérések terén. Mindig voltak elégedetlenkedők. Így pl. 1861-ben 20 kocsmáros azzal a panasszal fordul a városatyákhoz, hogy a hatósági rendszabály értelmében vasárnap és ünnepnapokon nem nyithatják ki a piacra nyíló kocsmáikat, míg a valamivel távolabb eső csapszékekre nem vonatkozik a fenti rendszabály. A vendég hiánya miatt jelentősen csökkent a jövedelmük.
A kereskedők között is gyakran volt nézeteltéres . A nyári szabók azért elégedetlenkednek, mert szerintük országos vásárok idején az árúsítóhelyeket illetőleg a város előnyben részesíti az idegen iparűzoket pontossabban a szegedi ruhakereskedőket. Az utóbbiak immár negyven éve a város központjában kijelölt helyükön árulják portékájukat míg, a szabadkai nyári szabók húsz év óta az országos és heti vásárok idején a Szent János (most: Dimitrij Tucovic) utcában, illetve az iskolaépület előtti téren várnak a vevőre.
Élénkek és messze földön híresek voltak egykor a szabadkai piacok és vásárok, de sajnos városunkat is elérték az elso nagy világégés évei. A szabadkai rendőrfokapitány 1915. szept. 23-i tudósításából :
,,Már most az a helyzet, hogy marha, borjú, sertés és birka hús, zsír, szalonna úgy a piacon, mint a mészárszékekben és henteseknél csak ritkán kapható, a mészárosok és hentesek egymás után szüntetik be iparukat, részben azért, mert megfizethetetlen árakon kell az élőjószágot vásárolniok .. . A zöldség piac üres, itt ott látni zöldpaprikát, kevés burgonyát és paradicsomot… a baromfi piac üres… tojás nincs, mert a kiviteli czégek vásárolják össze a megállapítottnál sokkal magasabb árban; tej, vaj, tarhó, sajt nem kerül a piacra, dugva adják el a termelők és viszontelárusítók, jóval felül a megállapított áron; a bőséges palicsi és köröséri haltermelésből a szabadkai piaezra alig kerül valami; elszállítják oda ahol magasabb árban eladható, a gyümölcsbol pedig úgyszólván hulladék kerül a piaezra, ennek az ára is olyan magas. . .’’
A mai tejpiac v.i. Zsinagóga tér
1917-et írunk és ez idő tájt már más szelek fújtak és egyre tornyosultak a sötét felhők a monarchia egén. Piac-, illetve vásártartás azért még ilyen gazdasági-politikai viszonyok közepette is létezett – hiszen az embereknek étkezni és élni kell. A II. Világháború inységes időszakában falukkal ellentétben, a piacok továbra is fennmaradtak.
A szabadkai piacok mindig ismertek és népszerűek voltak. A néhai bolhapiacot kitelepítették a zombori útra, a közvélemenyben csak “Ócskapiac”-kent emlegették. A szocialisat időkben az Ócskapiac a nevéhez híven valoban ocskaságok kincstára volt. A nyolcvanac években, valamint a volt keleti block szetesésével komoly “kereskedelmi” létesíménnyé nőte ki magát, ahol a tűtől a mozdonyig minden megtalálhato volt. A 90-es évek elején Európa legnagyobb piacának tekintették és a válságos polgárháborús időszakban a város lakosságának fő vásárlási helye volt. Ennek ténye ma sem sokban változott. A “piaci turizmus” virágzott, a kereslet a mai napig nem lankadt, évente több mint fél millio látogatója van. A jelenlegi gazdasági körülmények között a Szabadkai bolhapiacot nyugodtan nevezhetjük a város legjövedelmezőb létesítménynek ahol a szó szoros értelmében nincs ami nincs.
A Bolhapiac ma
az első kép elvan forditva- vissza hajtva talán jolesz