Svet o esperantisti Tiboru Sekelju – Obeležava se vek od rođenja ove svestrane ličnosti, Subotica u maju organizuje stručni skup.
.
Pre jednog veka, 14. februara rođen je Tibor Sekelj, esperantista,svetski putnik, pisac, novinar, geograf i muzeolog, a obeležavanje ovog jubileja započelo je već širom globusa. Da neće zaostati za kolegama širom zemljinog šara najavili su i esperantisti i grad Subotica na konferenciji za novinare upriličenoj u susret rođendanu čoveka koji je najveći deo svog života proveo upravo ovde.
.
– Odlučili smo se da, pošto je 18. maj dan muzeja, na taj dan započne trodnevni stručni skup i druženje ljudi koji se bave životom i radom svestranog Tibora Sekelja – kaže Đorđe Dragojlović, esperantista, predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje jubileja.
.
Dragojlović navodi da su esperantisti širom sveta već počeli da obeležavaju ovaj za njih važan datum, tako je oktobra prošle godine iz štampe izašla opsežna studija o Sekelju iz pera Francuza Arona Lagranža. Sekeljeva prijateljica Spomenka Štimec je 26. novembra u Roterdamu održala predavanje o njemu, u „Šomođi“ biblioteci u Segedinu udovica Tibora Sekelja Eržebet 14. januara ove godine otvorila je izložbu knjiga iz njegove zaostavštine, deset dana kasnije u Čikagu je govoreno o ovom velikom avanturisti i naučniku, a u planu je obeležavanje njegovog jubileja i u Argentini. Evropska unija esperantista 2012. godinu proglasila je godinom Tibora Sekelja.
.
Putovanja Tibora Sekelja počela su još od njegovog detinjstva, kako to piše Zlatko Tišljar, direktor Međunarodnog centra za usluge u kulturi u Zagrebu, esperantista i saradnik Sekelja, jer je nakon rođenja, u Spiškoj Soboti u Slovačkoj, sa roditeljima živeo u Rumuniji, Crnoj Gori i Srbiji. Sa studija u Zagrebu, gde se bavi i novinarstvom, upućuju ga kao dopisnika u Argentinu i tu započinje njegovo dugogodišnje lutanje po zemljama Južne Amerike i Afrike. O tome je napisao na desetine knjiga, od kojih je najpoznatija „Kumevava, sin džungle”, pisao za medije, sarađivao sa lokalnim listovima u Južnoj Americi, ali Sekelj ne ostaje na površini novinarskog beleženja, već postaje pasionirani sakupljač urođeničkih maski, kapa i instrumenata, kao i usmene poezije urođenika. Zbog toga njegov rad ima i etnološku dimenziju. Savladao je tridesetak jezika, ali je uvek pisao na srpskohrvatskom, španskom i esperantu, i smatra se da je osim Zamenhofa, kao osnivača ovog univerzalnog jezika, najznačajniji esperantista za koga je čuo ceo svet.
.
U Suboticu dolazi da bi bio direktor Gradskog muzeja, i za to je vezana i jedna od ne tako sjajnih priča o zaostavštini Tibora Sekelja. Naime, njegova udovica Eržebet tvrdi da je Sekelj bio zaprepašćen kada je u podrumu Muzeja otkrio zaostavštinu subotičkog avanturiste i lovca Oskara Vojnića koji je putovao po Africi, i da je zbog toga odlučio da svoj legat ne preda Muzeju, već gradu Subotici. Eržebet je, po njegovoj smrti 1988, tako i učinila i 1991. godine potpisan je sporazum po kojem je grad trebalo u narednih pet godina da u posebnom prostoru izloži njegovu zbirku. To se, međutim, nikada nije dogodilo, i razočarana Eržebet je zbirku poklonila susednom muzeju u Senti. Ipak, nakon promotivne izložbe, zbirka ni tu nije izložena.
.
Đorđe Dragojlović kaže da i dalje postoji ideja da se Subotica na prigodan način oduži čoveku čiji bogat život teško može da se definiše sa tek nekoliko odrednica. Ne može se reći da li će to biti u okviru posebne spomen-sobe, ili paviljona u zoo-vrtu, što je bila početna ideja, ali je bitno da se sačuva i sećanje na njega, kao i da izvanredni predmeti dalekih kultura koje je donosio budu dostupni javnosti.
.
Aleksandra Isakov
Izvor: Politika Online